جمع بندی چگونه اعتماد و ایمان مان به خدا را بیشتر کنیم؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه اعتماد و ایمان مان به خدا را بیشتر کنیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

میخواستم بودنم چطوری میتونیم اعتماد خودمون به خدا رو بیشتر کنیم و اینکه خداوند چه راه هایی برای اینکار قرار داده ؟ مثلا وقتی بچه به دنیا میاد اولش که چیزی نمیدونه، به زور بهش غذا میدن البته از نظر غریزه هم نیاز به غذا رو احساس میکنه و مادر هم بهش شیر میده، ولی خب تکلیفی هم نداره، وقتی در حال بزرگ شدنه ، بهش میگن فلان چیزو نخور مسموم میشی ولی ممکنه بچه به حرف پدر و مادر اعتماد نکنه و بخوره و مسموم بشه که البته ممکنه پدر و مادر هم به خاطر اینکه حرفشون رو گوش نکرده یه کتکی هم به بچه بزنن که یادش بمونه از گفته پدر و مادر خطا نکنه، ولی از طرفی ما توی زندگی افرادی رو میبینیم که کاری به حرف خدا ندارن ولی طوریشونم نمیشه در ظاهر و توی دنیا مثلا نمونه اش کشور آمریکا که ایران میگه شیطان پرسته خودش میگه به خدا اعتماد دارم ، الانم یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیاست ولی به حرف خدا حداقل الله و قران زیاد اهمیت نمیده تا جایی که به ما گفتن و هر کاری خودش فکر میکنه درسته میکنه .

پس فهمیدیم یکی از راه های جلب اعتماد و شناخت ، آزمون و خطاست ولی چون ما نتیجه کارامون رو قراره توی دنیایی ببینیم که کسی ازش خبر نداره پس نمیتونیم اینکارو بکنیم .

پس چه راه شناختی وجود داره که ما بتونیم اعتمادمون به خدارو بیشتر کنیم ؟ جوری که کاملا مطمئن بشیم وجود داره، حواسش به ما هست، و حرفاش همه راسته ؟

اینم بگم که من تقریبا بیشتر برهان های اثبات خداوند رو مطالعه کردم ولی دستم به جایی بند نشد که هیچ کلی هم تناقض ظاهری توش دیدم و اصلا گیج شدم هر چند تا حدودی علمم رو بیشتر کرد و از این بابت از خدا متشکرم .

اینم بگم که مثلا گناه نکن تقوا پیشه کن و اینهارو هم تقریبا امتحان کردم درسته خیلی به نفعم شد مثلا بیماریم خیلی کمتر شده خودم بیشتر آرامش دارم آدم بهتری شدم ولی راستش هنوز گاهی دلم میلرزه و شک میکنم .

یه پیش نظری هم دارم اونم اینکه شناخت و اعتماد به خدا از طریق شناخت رسول و امام حجت حاصل میشه ولی چون به تاریخ اعتماد زیادی ندارم و از طرفی دسترسی هم به حجت خدا ندارم این راه هم بسته است Wacko

دوستان هم نظرشون رو بگن و اینکه از چه راه هایی به خدا اعتماد پیدا کردن، یا حق.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

پرسش:

چطور میتونیم اعتماد خودمون به خدا رو بیشتر کنیم و اینکه خداوند چه راه هایی برای اینکار قرار داده ؟

پاسخ:

سوال خوبی مطرح کردید. بخشی از پاسخ بنده را پیش از این متذکر شدید، با این حال، بنده سعی می کنم مطالبی را که به نظرم حائز اهمیت است، بیان کنم.

- یکی از مهمترین راه های اعتماد به خداوند شناخت خداوند است. هنگامی که ما خداوند را بهتر بشناسیم، طبیعتا می توانیم به او اعتماد بکنیم.

- شناخت خداوند از چند راه حاصل می شود:

1. مطالعه و یادگیری در مورد اوصاف الهی، این مطالعه از متون دینی و نیز کتب علما که به شرح متون دینی پرداخته است، می تواند به دست بیاید.

2. تامل و تفکر در هستی و آیات آفاقی و انفسی آن

3. مطلب دیگری که پیشنهاد می کنم، امری است که نام آن را "زیست مومنانه" می گذارم. اینکه مانند یک مومن زندگی کنید و برنامه های زندگی را بر اساس آموزه های اسلامی بنا کنید. بر اساس متون دینی، اگر ما به آنچه که می دانیم، عمل کنیم، خداوند علم آنچه که نمی دانیم را نیز به ما عطا خواهد کرد. در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) می خوانیم:

مَن عَمِلَ بِما يَعلَمُ وَرَّثَهُ اللَّهُ عِلمَ ما لَم يَعلَم.[۱]

پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله : هر كه به آنچه مى داند ، عمل كند ، خداوند ، دانش آنچه را نمى داند ، به او ارزانى مى دارد .

بر این اساس، زیست مومنانه، خود زمینه ای برای کسب معرفت در مورد خداوند است.

- مطلب دیگر این است که گاهی تجربه راهگشاست. به طور مثال فردی که شرایط مختلفی را درک کرده است و با مشکلات مختلفی مواجه شده است، تجربه این را دارد که خداوند بندگانش را رها نمی کند و به آنها کمک خواهد کرد. این نوع تجربه هم اگر همراه با غفلت نشود، زمینه اعتماد به خداوند می شود.

- نکته پایانی اینکه علی رغم تمام این مسائل ممکن است گاهی انسان دچار تردید شود و به تعبیر شما دلش بلرزد، این مسئله گاهی رخ می دهد و یکی از مصادیق امتحان الهی می تواند باشد. در این شرایط باید بر ایمان خود بمانیم و ان شالله سربلند از امتحان بیرونی بیاییم.

1. أعلام الدين : ص ۳۰۱

موضوع قفل شده است