جمع بندی سوالی از مسلمانان؛ علت اختلاف در برخی احکام

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالی از مسلمانان؛ علت اختلاف در برخی احکام

سلام خدمت همه ی دوستان و پاسخگویان
در ابتدا بنده معرفی کوتاهی به عنوان عضو جدید انجمن از خودم داشته باشم
بنده شخصی هستم مثل اکثر شما عزیزان که از خردسالی تا به چند وقت قبل مسلمان و شیعه مذهب بودم
بعد از رسیدن به سن بلوغ کم کم علاقه مند شدم به تحقیق در مورد ادیان مختلف و تصمیم گرفتم مثل خیلی از افراد کور کورانه دینی که از پدر و مادرم به من به ارت رسیده است را دنبال نکنم و درموردش تحقیق کنم.
و درحال حاضر هیچ دینی را نپذیرفته ام و همچنان در حال تحقیق هستم .
این هارو گفتم تا فکر نکنید بنده در این سایت عضو شده ام جهت تخریب دین اسلام !
اگر سوالاتم فقط دین اسلام رو به چالش میکشه دلیلش این هست که در مورد این دین بیشتر از هر دین دیگه ای میدونم.
امیدوارم شما عزیزان بتوانید به من پاسخ های قانع کننده ای بدید تا در تاپیک های بعدی سوالات بعدی را مطرح کنم.
------------------------------------------
سوال اول بنده از مسلمانان عزیز این هست که چطور میشود که درکتاب های مختلف مسلمانان از روز و شب پیامبرشان گفته شده است اما در اینکه ایشان درهنگام خواندن نماز دستهایشان را روی سینه شان میگذاشتند یا کنار پاهایشان اختلاف نظر وجود دارد ؟ مگر در مسئله به این سادگی می شود این همه اختلاف نظر وجود داشته باشد ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام و تشکر از سوال شما

just!n;920659 نوشت:
بنده شخصی هستم مثل اکثر شما عزیزان که از خردسالی تا به چند وقت قبل مسلمان و شیعه مذهب بودم
بعد از رسیدن به سن بلوغ کم کم علاقه مند شدم به تحقیق در مورد ادیان مختلف و تصمیم گرفتم مثل خیلی از افراد کور کورانه دینی که از پدر و مادرم به من به ارت رسیده است را دنبال نکنم و درموردش تحقیق کنم.
و درحال حاضر هیچ دینی را نپذیرفته ام و همچنان در حال تحقیق هستم .
این هارو گفتم تا فکر نکنید بنده در این سایت عضو شده ام جهت تخریب دین اسلام !
اگر سوالاتم فقط دین اسلام رو به چالش میکشه دلیلش این هست که در مورد این دین بیشتر از هر دین دیگه ای میدونم.
امیدوارم شما عزیزان بتوانید به من پاسخ های قانع کننده ای بدید تا در تاپیک های بعدی سوالات بعدی را مطرح کنم.

اینکه به جای تقلید، با تحقیق به دنبال حق و حقیقت هستید در خور تحسین و ستایش است، اما نکته ای که هست انسان آنچه را که گمان بیشتری به حقانیت دارد نباید رها کند، بلکه باید در ضمن عمل، تحقیق خویش را هم ادامه دهد. اگر کسی با ماشین در مسیری می رود و ناگهان مان میکند که اشتباه است یکدفعه روی ترمز نمی زند، بلکه ضمن ادامه آرام به حرکت خویش، از اطرافیان هم در مورد صحیح بودن مسیر سوال می کند.

ولی در هر صورت بدین خاطر که دنبال کشف حقیقت هستید به شما تبریک عرض می کنم و آرزی موفقیت برای شما دارم، این روحیه شما، خیلی روحیه خوبی است.

just!n;920659 نوشت:
سوال اول بنده از مسلمانان عزیز این هست که چطور میشود که درکتاب های مختلف مسلمانان از روز و شب پیامبرشان گفته شده است اما در اینکه ایشان درهنگام خواندن نماز دستهایشان را روی سینه شان میگذاشتند یا کنار پاهایشان اختلاف نظر وجود دارد ؟ مگر در مسئله به این سادگی می شود این همه اختلاف نظر وجود داشته باشد ؟

اما در مورد سوال اولتان، برای پاسخ به این سوال توجه به دو نکته لازم است:

نکته اول: سوال شما اسلام را به چالش نمی کشد، چون اصلا تعدد مذاهب، و اختلاف در احکام دلیلی برای باطل ساختن یک دین به شمار نمی رود.
از این سوال چه نتایجی میشود گرفت؟ و چطور می شود با این سوال اسلام را به چالش کشید؟

مقدمه شما این است:

"چون در کیفیت نماز خواندن مسلمانان تفاوت وجود دارد" پس...

حالا نتایجی که میشود گرفت:

الف)دین اسلام بر حق نیست! (ربطی دارد)
ب)حضرت محمد(ص) از جانب خداوند نیامده! (ربطی ندارد)
ج) حضرت محمد(ص) نماز نمی خوانده! (ربطی ندارد)
د) ...

روشن است که هیچ یک از این نتایج از مقدمه ی شما به دست نمی آید.

پس آنچه که از این مقدمات به دست می آید انحراف یکی از دو فرقه است، یعنی یا شیعه، یا اهل سنت از کیفیت نماز خواندن پیامبر(ص) تخطی کرده و منحرف شده اند، (نه اینکه اسلام با چالش روبرو شود!) و این مسئله انحراف یکی از دو فرقه از روش نماز خواندن پیامبر(ص) ریشه تاریخی دارد، باید بررسی شود که ریشه تاریخی وقوع چنین انحرافی چیست. این از سوال شما خارج است لذا به تفصیل به آن نمی پردازیم، برای اطلاع بیشتر و یقین به حقانیت شیعه در این خصوص می توانید به این آدرس که مقاله ای از حضرت آیت الله سبحانی است مراجعه کنید:
http://www.hawzah.net/fa/article/view/60012

نکته دوم:
این اختلاف بین شیعه و سنی فقط در احکام نیست که بگوییم چرا در شب و روز پیامبر(ص) همه چیز نقل شده اما در کیفیت نماز ایشان اختلاف است؟ خب شما میی بینید که در تاریخ تولد پیامبر(ص) هم بین شیعه و سنی اختلاف نظر است، در بسیاری از رفتارهای ایشان هم اختلاف نظر وجود دارد.
ریشه این اختلافات هم مبنایی است، یعنی آنها کسانی را به عنوان راوی می پذیرند که ما اصلا برخی از آنها را در دایره اسلام نمی دانیم، مثلا شخصی مثل ابوهریره که میزان آشنایی او با پیامبر(ص) فقط چند سال آخر عمر حضرت(ص) است اما روایات او در منابع اهل سنت ده ها برابرِ روایات امیرالمومنین(ع) است که از 10 سالگی همدم پیامبر(ص) بوده! و برخی روایاتش با اسلام که هیچ، بلکه با عقل ناسازگار است!

اصلا به خاطر همین اختلافات وکشمکش ها بوده است که پیامبر(ص) طبق روایات متعددی که شیعه و سنی نقل کرده اند دو مرجع را به عنوان بیان کننده تعالیمش بیان می کند و عدم گمراهی را در گرو پیروی از ایشان می داند: قرآن و اهل بیت(ع)،(بیهقی، سنن کبری، ج2، ص148؛ نسائی، سنن، ج5، ص45؛ احمد بنحنبل، مسند احمد، ج22، ص226) یا در روایت دیگر اهل بیتش را بسان کشتی نوح می داند که هر کس از آنها جدا شود (در دریای گمراهی) غرق خواهد شد.(حاکم نیشابوری، المستدرک، ج2، ص373؛ متقی هندی، کنزالعمال، ج12، ص98)
و اهل بیت(ع) که از جانب خود پیامبر(ص) به عنوان مرجع حل اختلاف تعیین شده اند و فقه و احکام ما از ایشان به ما رسیده و به فقه جعفری خوانده می شود، به ما گفته اند که پیامبر(ص) دستانش را موقع نماز بر سینه نمی گذاشت.

just!n;920659 نوشت:
سوال اول بنده از مسلمانان عزیز این هست که چطور میشود که درکتاب های مختلف مسلمانان از روز و شب پیامبرشان گفته شده است اما در اینکه ایشان درهنگام خواندن نماز دستهایشان را روی سینه شان میگذاشتند یا کنار پاهایشان اختلاف نظر وجود دارد ؟

سلام
با احترام ، روش تحقيق شما صحيح نيست
وقتي مي خواهيم با يك دين ، مذهب يا آئين آشنا شويم ، بايد مباني آن و منابع آن را بررسي كنيم
حال اگر دو مذهب درمورد نماز ، حرفي متفاوت زده اند ، ابتدا بايد مباني و استدلال هاي دو طرف را درمورد ادعايشان بررسي شود

مانند اينكه دو نفر پيش قاضي بروند و بگويند درمورد مالكيت فلان زمين با هم اختلاف داريم
خب قاضي چه مي كند؟ ميگويد اسناد و دلايل خود را مبني بر مالكيت زمين ارائه كنيد تا بررسي كنم
نه اينكه برود از كس ديگري بپرسد:
"به نظر تو چرا اين دو نفر با هم اختلاف دارند؟!!"

just!n;920659 نوشت:
سلام خدمت همه ی دوستان و پاسخگویان
...

سلام،
این اختلاف‌ها بخاطر نبود روایت در مورد چگونه نماز خواندن حضرت نیست، بلکه بخاطر اختلاف در میان روایات است ... در باره‌ی برخی مسائل معمولی مثل چطور مسواک زدن ممکن است اختلاف زیادی نباشد، در مورد برخی حالات حضرت به قول شما در طول شبانه‌روز شاید اختلاف زیادی نباشد، ولی در مورد چطور نماز خواندن ایشان اختلاف هست ... در مورد مسائل سیاسی اختلاف هست ... در مورد مسائل کلان اختلاف هست ... حتی در مورد خیلی از اعتقادات هم اختلاف هست ... اینجا حداقل یک یا چند گروه به حضرت نسبت دروغ داده‌اند، چه عمدی بوده باشد و چه سهوی از روی جهالت و بخاطر پیروی از ظن و گمان و معتقد شدن به همان ظنّیات و بعد حتی احیاناً تعصب ورزیدن به آن اعتقادات ظنیّ، سهوی که در عمل شبه‌عمد محسوب می‌شود ... فکر کردن روی علت این اختلاف‌ها هم دشوار نیست ... ولی موضوع اینجاست که این مباحث به کار شما در این جایگاه که خود را معرفی نموده‌اید نمی‌آید، چه آنکه موضع تردید شما بر سر اصل حقانیت اسلام است و در نتیجه حتی این گزینه که شاید همه از خودشان چیزهایی بافته باشند را هم باید در نظر داشته باشید، بر خلاف کسی که حقانیت اسلام را پذیرفته است و حالا باید یک مذهب حقه را از میان تمامی مذاهبی که خود را مسلمان حقیقی معرفی می‌کنند بیابد ...

حالا شما برای بررسی حقانیت یک دین چه راهی را برمی‌گزینید و چرا فکر می‌کنید این راه می‌تواند شما را به حقیقت برساند؟
آیا اصولاً به دنبال یقین هستید یا ظن و گمان به حقانیت یک دین برایتان کفایت می‌کند؟ آیا دوست دارید حق را بشناسید و دیگر زندگی‌اتان را صرف پرداختن به حق کنید و حتی جانتان را هم در دفاع از حق بدهید و یا اگر حق را شناختید گمانتان این خواهد بود که مثلاً اگر امروز به این نتیجه رسیدید که این دین حق است همچنان این احتمال را خواهید داد که شاید فردا فهمیدید که اشتباه کرده بودید و دین حق دین دیگری است و البته باز هم شاید اشتباه کنید و دین حق دین سومی باشد که سالها بعد خواهید دانست و شاید هم هرگز شناخت آن در مدت عمر شما میسر نگردد؟
اگر یافتن حقیقت مدتی طول بکشد در این مدت به گمان شما یک شخص جویای حقیقت باید چطور زندگی کند که شایسته‌ی زندگی کردن یک جویای حقیقت بوده باشد؟

پرسش
چطور میشود که درکتاب های مختلف مسلمانان از روز و شب پیامبرشان گفته شده است اما در اینکه ایشان درهنگام خواندن نماز دستهایشان را روی سینه شان میگذاشتند یا کنار پاهایشان اختلاف نظر وجود دارد؟ مگر در مسئله به این سادگی می شود این همه اختلاف نظر وجود داشته باشد؟ آیا این اختلافات اصل اسلام را به چالش نمی کشد؟

پاسخ

برای پاسخ به این سوال توجه به دو نکته لازم است:

نکته اول: سوال شما اسلام را به چالش نمی کشد، چون اصلا تعدد مذاهب، و اختلاف در احکام دلیلی برای باطل ساختن یک دین به شمار نمی رود.
ببینید از این سوال چه نتایجی میشود گرفت؟ و چطور می شود با این سوال اسلام را به چالش کشید؟

مقدمه شما این است: "چون در کیفیت نماز خواندن مسلمانان تفاوت وجود دارد" پس...

از این مقدمه نتایجی چون "پس دین اسلام بر حق نیست" یا "حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) از جانب خداوند نیامده" و یا "حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) نماز نمی خوانده" برداشت نمیشود، اختلاف بین مذاهب هیچ دلالتی بر این مسائل ندارد.

پس آنچه که از این مقدمات به دست می آید انحراف یکی از دو فرقه است، یعنی یا شیعه، یا اهل سنت از کیفیت نماز خواندن پیامبر(صلی الله علیه و آله) تخطی کرده و منحرف شده اند، نه اینکه اسلام با چالش روبرو شود! و این مسئله انحراف یکی از دو فرقه از روش نماز خواندن پیامبر(صلی الله علیه و آله) ریشه تاریخی دارد، باید بررسی شود که ریشه تاریخی وقوع چنین انحرافی چیست. این از سوال شما خارج است لذا به تفصیل به آن نمی پردازیم.(1)

نکته دوم: این اختلاف بین شیعه و سنی فقط در احکام نیست که بگوییم چرا در شب و روز پیامبر(صلی الله علیه و آله) همه چیز نقل شده اما در کیفیت نماز ایشان اختلاف است؟ خب شما می بینید که در تاریخ تولد پیامبر(صلی الله علیه و آله) هم بین شیعه و سنی اختلاف نظر است، در بسیاری از رفتارهای ایشان هم اختلاف نظر وجود دارد.
ریشه این اختلافات هم مبنایی است، یعنی آنها کسانی را به عنوان راوی می پذیرند که ما اصلا برخی از آنها را در دایره اسلام نمی دانیم، مثلا شخصی مثل ابوهریره که میزان آشنایی او با پیامبر(صلی الله علیه و آله) فقط چند سال آخر عمر حضرت(صلی الله علیه و آله) است اما روایات او در منابع اهل سنت ده ها برابرِ روایات امیرالمومنین(سلام الله علیه) است که از 10 سالگی همدم پیامبر(صلی الله علیه و آله) بوده! و برخی روایاتش با اسلام که هیچ، بلکه با عقل ناسازگار است!

اصلا به خاطر همین اختلافات وکشمکش ها بوده است که پیامبر(صلی الله علیه و آله) طبق روایات متعددی که شیعه و سنی نقل کرده اند دو مرجع را به عنوان بیان کننده تعالیمش بیان می کند و عدم گمراهی را در گرو پیروی از ایشان می داند: قرآن و اهل بیت(سلام الله علیهم) (2) یا در روایت دیگر اهل بیتش را بسان کشتی نوح می داند که هر کس از آنها جدا شود (در دریای گمراهی) غرق خواهد شد.(3) و اهل بیت(سلام الله علیه) که از جانب خود پیامبر(صلی الله علیه و آله) به عنوان مرجع حل اختلاف تعیین شده اند و فقه و احکام ما از ایشان به ما رسیده و به فقه جعفری خوانده می شود، به ما گفته اند که پیامبر(صلی الله علیه و آله) دستانش را موقع نماز بر سینه نمی گذاشت.

1. برای اطلاع بیشتر و یقین به حقانیت شیعه در این خصوص می توانید به مقاله ای که حضرت آیت الله سبحانی در این زمینه نگاشته اند در این آدرس مراجعه بفرمایید:
ttp://www.hawzah.net/fa/article/view/60012
2. بیهقی، سنن کبری، ج2، ص148؛ نسائی، سنن، ج5، ص45؛ احمد بن حنبل، مسند احمد، ج22، ص226.
3. حاکم نیشابوری، المستدرک، ج2، ص373؛ متقی هندی، کنزالعمال، ج12، ص98.

موضوع قفل شده است