بازی کردن کودک هنگام خواندن نماز

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بازی کردن کودک هنگام خواندن نماز

سلام ...
وقتی هنگام نماز هستی در حال سجده یا رکوع یا قیام ( خواندن سوره و ...) کودکی در بازی هست و نمی گذارد نماز بخوانی چی کار باید کرد ؟
یعنی در آن مواقع چه اذکار میشود استفاده کرد ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

ajbibi65;920635 نوشت:
سلام ...
وقتی هنگام نماز هستی در حال سجده یا رکوع یا قیام ( خواندن سوره و ...) کودکی در بازی هست و نمی گذارد نماز بخوانی چی کار باید کرد ؟
یعنی در آن مواقع چه اذکار میشود استفاده کرد ؟

عرض سلام و ادب
باید به سر و صدا اعتنا نکنید و سعی کنید اعمال نماز را صحیح و حتی الامکان با حضور قلب انجام دهید
البته توصیه میشود ابتدا بستر و فضای مناسب را برای نماز فراهم کنیم تا بسهولت و ارامش و حضور قلب بتوانید با خدای رب العالمین سخن بگویید.
ان شاء الله

با سلام

رهروان ولایت ـ معمولا بچه‌ها بازی کردن را دوست دارند، و برای آنها بین اینکه والدین سرنمازند یا سر‌ِ بازی، فرقی ندارد. بلکه بزرگان باید با آنها موقع نماز و غیر آن مهربان باشند، تا بچه از نماز و سجده خوشش بیاید، نه اینکه موقع نماز طوری بد برخورد شود که بچه زمان فرا رسیدن نماز، در ذهنش زمان یا افعال بدی یا نامناسبی ترسیم شود، یعنی با برخورد بد، ذهنیت نامناسب از بهترین اوقات و افعال، یعنی اوقات نماز بماند.

لذا انس و عبدالله بن شبیه از پدرش نقل می‌کند: «اِنَّهُ دُعیَ النَّبِیُّ (صل الله علیه وآله وسلم) إِلَى صَلَوة وَ الْحَسَنُ مُتَعِلِّقٌ بِهِ، فَوَضَعَهُ النَّبِیُّ فی مُقَابِلَ جَنْبِهِ وَ صَلَّى، فَلَمَّا سَجَدَ أَطَالَ السُّجُودَ، فَرَفَعْتُ رَأْسِی مِنْ بَینِ الْقَوْمِ فَإِذَا الْحَسَنُ عَلَى كِتِفِ رَسُولِ اللَّهِ فَلَمَّا سَلَّمَ قَالَ لَهُ الْقَوْمُ: یا رَسُولَ اللَّه: لَقَدْ سَجَدْتَ فِی صِلَاتِكَ هَذِهِ سَجْدَةً مَا كُنْتَ تَسْجُدُهَا كَأَنَّمَا یُوحَى إِلَیكَ فَقَالَ لَمْ یُوحَ إِلَیَّ وَ لَكِنَّ ابْنِی كَانَ عَلَى کِتِفِی، فَكَرِهْتُ أَنْ أُعَجِّلَهُ حَتَّى نَزَلَ.

روزی پیامبر صلی الله علیه و آله اهنگ نماز کرد، در حالی‌که امام حسن علیه السلام به آن حضرت آویزان بود رسول خدا، امام حسن را در مقابل خود بر زمین نهاد و شروع به نماز کرد. پس وقتی که به سجده رفت آن را طولانی نمود. راوی گوید: سر خود را از سجده برداشتم- تا ببینم چرا سجده پیامبر طولانی شده است؟ ناگاه چشمم به امام حسن افتاد که بر شانه پیامبر نشسته بود. هنگامی که آن حضرت سلام را گفت. مردم به آن حضرت عرض کردند: ای رسول خدا در این نماز سجده ای کردی که پیش از این چنین سجده ای نکرده بودی گویی بر شما وحی نازل می‌شد. پیامبر در پاسخ فرمود:بر من وحی نازل نشد.اما پسرم بر دوشم نشسته بود و دوست نداشتم که او را شتابزده کنم، صبر کردم تا این که از دوشم پایین آمد

و در آخر اینکه: این روایات و صدها روایات دیگر همگی دلیل بر محبت پیامبر به کودکان در همه آن مخصوصا در مواقع نماز بود، و درس برای مسلمانان که با بچه‌ها چطور برخورد نمایند.

----------------------------------
پی‌نوشت‌ها:
[1] - ابن شهر آشوب، محمد؛ مناقب آل أبی طالب(علیه السلام)، قم، انتشارات علامه 1379ه.ش، ج4، ص24.
[2]- مناقب آل أبي طالب عليهم السلام (لابن شهرآشوب)، ج‏4، ص: 72
[3] - کتاب العیال- جلد 1؛ ص380

اسراء;921113 نوشت:

عرض سلام و ادب
باید به سر و صدا اعتنا نکنید و سعی کنید اعمال نماز را صحیح و حتی الامکان با حضور قلب انجام دهید
البته توصیه میشود ابتدا بستر و فضای مناسب را برای نماز فراهم کنیم تا بسهولت و ارامش و حضور قلب بتوانید با خدای رب العالمین سخن بگویید.
ان شاء الله
\
فکر کنم سوال رو درست مطرح نکردم منظور بنده این بود که وقتی در سجده هستی مثلا کودک نمی گذار از سجده بلند بشی یا همانند آن در رکوع و قیام در آن موقع به غیر از ذکر سبحان ا... ربی علی و بحمده چه اذکار دیگری میشود گفت ( در رکوع و قیام به همچنین ) ؟ چون در بعضی اوقات دارم سوره را میخوانم ولی بچه در سجاده نشسته بازی میکند و کنار نمیرود و در روایات همه از بچگی شنیده ایم که صبر کنید بچه بازیش تمام شود و با او برخورد نکنید ...

سلام .این سوال من هست ممنون میشم اگه کسی میدونه پاسخ بده

ajbibi65;921792 نوشت:
فکر کنم سوال رو درست مطرح نکردم منظور بنده این بود که وقتی در سجده هستی مثلا کودک نمی گذار از سجده بلند بشی یا همانند آن در رکوع و قیام در آن موقع به غیر از ذکر سبحان ا... ربی علی و بحمده چه اذکار دیگری میشود گفت ( در رکوع و قیام به همچنین ) ؟ چون در بعضی اوقات دارم سوره را میخوانم ولی بچه در سجاده نشسته بازی میکند و کنار نمیرود و در روایات همه از بچگی شنیده ایم که صبر کنید بچه بازیش تمام شود و با او برخورد نکنید ...

اذکاری که در رکوع و سجده میتوان گفت :
دعا:ایات قران مکروه است
صلوات
ذکر خدا : سبحان الله، الحمد لله، لا اله الا الله، الله اکبر ....
مناجات با خدا :مانند قسمتهایی از مناجاتهای اهل بیت علیهم السلام (دعای کمیل ،مناجات خمس عشر، ابو حمزه و ...)
موضوع قفل شده است