جمع بندی دیگر توبه برایم عادی شده !!!!

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دیگر توبه برایم عادی شده !!!!

با سلام خدمت کارشناسان محترم و دوستان اسک دینی عزیز

مشکلی که امروز من دارم این است که دیگر برای من گناه کردن تبدیل به یک امر عادی شده

و برای من جوری شده که انگار خدا را فراموش کرده ام

و توبه فقط برای من تبدیل به یک عادت شده

و دیگر آخرت برایم معنی ندارد

مانند آنکه هر روز من به یک جای مشخصی بروم و بعد برگردم و در این میان هیچ اتفاق خاصی برای من نیفتاده باشد!

("البته منظور بنده این نیست که تبدیل به یک کافر شده ام و دیگر خدا ندارم منظور من این است که در گناه کردن به این وضع افتاده ام")

در ضمن از نماز و روزه و... کم ندارم

چگونه می توانم برای خود آخرت را یاداور شوم؟

و چگونه میتوانم سررشته دینی خود را تقویت کنم تا از خدا بیشتر بترسم؟

و چگونه میتوانم از گناه بیشتر بترسم؟

لطفا کمکم کنید

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

amir hosein;920250 نوشت:
مشکلی که امروز من دارم این است که دیگر برای من گناه کردن تبدیل به یک امر عادی شده

و برای من جوری شده که انگار خدا را فراموش کرده ام

و توبه فقط برای من تبدیل به یک عادت شده

و دیگر آخرت برایم معنی ندارد

منظورتون گناه خاصی هست ؟ اگر پاسختون مثبت هست، در مورد مشکلتون بیشتر توضیح بدین

با سلام

توبه در لغت به معنای دست کشیدن از گناه و بازگشتن به راه حق است و به تعبیر دیگر، بازگشت به پشیمانی از گناه است. در قرآن کریم هم «توبه عبد» مطرح است و هم «توبه خدا». توبه عبد به معنی برگشتن عبد به سوی خدا با ترک گناهان است. توبه خدا به معنی برگشت خدا به سوی عبد خود با نظر لطف و مرحمت است. توبه انسان گناهکار در بین دو توبه خدا قرار دارد. به این صورت که ابتدا خدا به سوی انسان گناهکار بر می گردد و گناهکار به این وسیله توفیق توبه پیدا می کند و بار دوم خدا بعد از توبه عبد به سوی بنده خود بر می گردد و توبه او را می پذیرد و او را می بخشد.

گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می رود، خود را به نابودی نزدیک می کند، اما توبه و تصمیم جدی انسان به ترک گناه حرکت به سوی نجات و خود یک پیروزی بزرگ است که درهای رحمت الهی را به روی انسان می گشاید. کسی که به این مرحله (توبه) رسیده به پیروزی بزرگی دست یافته است، و باید سعی کند انگیزۀ خود را برای مبارزه با گناه، قوی تر نماید، و برای همیشه این حالت را در خود حفظ کند.

نکتۀ بسیار مهم در این راه، استعانت از لطف و عنایتی است که خداوند نسبت به توبه کنندگان دارد؛ زیرا توبه واقعی همه مبغوضیت های گناه و عقوبات اخروی و آثار منفی آن را در پیشگاه خداوند از بین می برد، همانطوری که خداوند فرموده است: «اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده ‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می ‏آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است». آنچه از این آیه و دیگر آیات و روایات استفاده می شود این است که اگر انسان از گناهانش پشیمان شود و توبه کند، خداوند توبه او را می پذیرد و تمام گناهانش را می بخشد. گویا هیچ گناهی مرتکب نشده است. طبق این بیان بدیهی است که تمام عبادات و کارهای خوب گذشته و آینده او را می پذیرد. پس انسان گناه کار در هیچ شرایطی نباید از رحمت خداوند مأیوس باشد؛ زیرا هر چه گناه او بزرگ تر باشد باز رحمت الاهی واسع تر است.

نسیم رحمت;920638 نوشت:
منظورتون گناه خاصی هست ؟ اگر پاسختون مثبت هست، در مورد مشکلتون بیشتر توضیح بدین

بله (تماشای فیلم مستهجن)

تمام توضیحات را در پست اول نوشته ام و از این بیشتر نمیتوانم توضیح دهم

با تشکر

amir hosein;920903 نوشت:
بله (تماشای فیلم مستهجن)

با ذکر چند نکته، پاسخ سوال شما روشن می شود :

1. اراده قوی در ترک گناه:
رهايي از هر عادت ناپسند و از جمله نگاه به تصاوير مستهجن، نياز به تصميم و عزمي راسخ دارد. لذا شاه کليد حل مشکل شما اراده قطعي خود شماست. حتي بهترين و قوي ترين راهکارها بدون خواست واقعي شما روي کاغذ باقي مي‌ماند. آن چه در شروع کار مهمّ است، خواستن و انگيزه داشتن است. مهم ترين ابزار در ترک معصيت و فرار از دام شيطان، اراده قوي در ترک اعمال زشت و ناپسند است. مهم ترين کاري که بايد انجام دهيد، اين است که اراده و اعتماد به نفس خودت را تقويت نماييد تا در مقابل طوفان وسوسه هاي شيطاني تاب بياوريد.
بهترين اذکار و قوي ترين راهکارها، بدون خواست واقعي روي کاغذ باقي مي‌ماند.
عواملي در تقويت اراده مؤثر است، مانند: تمرکز بخشيدن به فعاليت هاي گوناگون، توجه به عبادات به ويژه نماز که تمرين تمرکز فکر است، پايان رسانيدن کارهاي نيمه تمام، تلقين مثبت و... .
در زمينه تقويت اراده، مطالعه کتاب هاي معجزه اراده ترجمه وجيهه آذرمى، رمز پيروزى مردان بزرگ از آية ‏الله جعفر سبحانى و سيماى فرزانگان از رضا مختارى را توصيه مي کنيم.

2. تصميم جدي و قاطع بر گناه نکردن، ترک زمينه گناهان، ترک فکر گناه، کنترل چشم و نگاه، فاصله گرفتن از اينترنت، اشتغال به برنامه شبانه‏ روزي، ورزش، توجه کامل به اين که خداوند در همه حالات آگاه و ناظر بر اعمال ما است، تفکر در عواقب زيان بار گناه، باور کردن اين که شيطان و نفس امّاره، دشمن انسان اند، عمر انسان زودگذر است و در آينده بسيار نزديک به نتايج اعمالش خواهد رسيد، همه اين موارد، از مهم ترين راهکارهايي هستند که انسان را در داشتن داشتن تقواي دروني و عملي کمک مي کنند.
لکن بهترين راه برای رسیدن به تقوای درونی و بیرونی، تقويت مهارت‌هاي خود كنترلي و پرهيز از عوامل محرک است. يعني خود، مقدمات گناه را فراهم نکنيم تا ناخواسته در گرداب جهالت و ضلالت غوطه ور نشويم. مثلا بايد کنترل نگاه و گوش خود را در دست گرفته و گوش و چشمتان را از گناه حفظ کنيد. از صحبت درباره مسائل جنسي و خواندن متن، عکس يا فيلمي محرک جدا بپرهيزيد.

بر این اساس توصیه می کنم:
1ـ در امر پاکسازي محيط جدي باشيد . مردانه محيط پيراموني خود را از هر نوع وسيله محرک و شهوت‌زا عاري کنيد. به عنوان مثال cd‌هاي فيلم و عکس‌هاي مهيج و... را معدوم سازيد. تا مدتي به سراغ اينترنت نرويد.
3ـ اگر گوشي همراه شما قابليت ارسال و پخش کليپ‌هاي مستهجن را دارد، براي مدت حداقل 3 ماه گوشي خود را با گوشي ساده و کم امکانات تعويض کنيد.
4ـ از صحبت‌با نامحرم جدا بپرهيزيد.
5ـ ورزش‌هاي سنگين که عرق شما را درمي‌آورد، انجام دهيد.
7ـ از محيط‌هاي تداعي‌گر صحنه‌هاي شهواني پرهيز کنيد.
8ـ رابطه خود را با دوستاني که آلوده به اين مسائل هستند ،کمتر کنيد.
9ـ با خواندن کتاب‌ها عزت نفس فراموش شده خود را ارتقا ببخشيد.
10ـ از انجام فرائض مثل نماز و روزه و... غفلت نورزيد.

برادر گرامي!
طبق آيات قرآن‌، شيطان دشمن قسم خورده انسان است‌. نبايد انتظار داشته باشيم به راحتي دست از سر ما بردارد. قرآن مي‌فرمايد:"وَإِمَّا يَنزَغَنَّکَ مِن‌َ الشَّيْطَـَن‌ِ نَزْغ‌ٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّه‌ِ إِنَّه‌ُو سَمِيع‌ٌ عَلِيم‌؛ (1) اگر از شيطان وسوسه‌اي به تو رسد، به خدا پناه ببر زيرا او شنواي داناست‌. پس زياد زير لب زمزمه کنيد: اعوذ بالله من الشيطان الرجيم.

پي نوشت :
1. اعراف (7) آيه 200.

amir hosein;920250 نوشت:
چگونه میتوانم سررشته دینی خود را تقویت کنم تا از خدا بیشتر بترسم؟

3. همانگونه معرفت و شناخت باعث پيدايش ايمان مي شود، در تقويت و تکميل ايمان نيز نقش کليدي دارد. ليکن افزايش ايمان و تحکيم پايه هاي آن افزون بر بالا بردن معرفت و شناخت، نيازمند امور ديگري نيز است. از جمله:
باور قلبي به اين که خداوند همواره ناظر و حاضر است،
به ياد مرگ و آخرت بودن،
باور اين که که واجبات ديني براي کمال و ترقي و جهت رسيدن به نعمت هاي بي پايان خدا مقرر شده و محرّمات به خاطر نجات از بدبختي ممنوع گرديده است،
پرهيز از مجالست و هم‏نشيني با اهل دنيا و دور از معنويت،
محاسبه نفس،
بهره ‏گيري از قرآن كريم و انس با آن،
بهره ‏گيري از ائمه هدي (ع) و توسل به آن ها و ....

بسیار مهم :
اگر کسی بادیدن فیلم ها و تصاویر مستهجن، آلوده به خودارضایی شده باشد، حتما برای حل مشکل با یک کارشناس مشاوره صحبت کند.

پرسش :
گرفتار تماشای تصاویر مستهجن هستم. برای من گناه کردن تبدیل به یک امر عادی شده و برای من جوری شده که انگار خدا را فراموش کرده ام. توبه فقط برای من تبدیل به یک عادت شده و آخرت برایم معنی ندارد مانند آنکه هر روز من به یک جای مشخصی بروم و بعد برگردم و در این میان هیچ اتفاق خاصی برای من نیفتاده باشد! ("البته منظور بنده این نیست که تبدیل به یک کافر شده ام و دیگر خدا ندارم منظور من این است که در گناه کردن به این وضع افتاده ام")
در ضمن از نماز و روزه و... کم ندارم. چگونه می توانم سررشته دینی خود را تقویت کنم تا از خدا بیشتر بترسم؟ و چگونه می توانم از گناه بیشتر بترسم؟

پاسخ :
با ذکر چند نکته، پاسخ سوال شما روشن می شود :
1. اراده قوی در ترک گناه:
رهايي از هر عادت ناپسند و از جمله نگاه به تصاوير مستهجن، نياز به تصميم و عزمي راسخ دارد. لذا شاه کليد حل مشکل شما اراده قطعي خود شماست. حتي بهترين و قوي ترين راهکارها بدون خواست واقعي شما روي کاغذ باقي مي‌ماند. آن چه در شروع کار مهمّ است، خواستن و انگيزه داشتن است. مهم ترين ابزار در ترک معصيت و فرار از دام شيطان، اراده قوي در ترک اعمال زشت و ناپسند است. مهم ترين کاري که بايد انجام دهيد، اين است که اراده و اعتماد به نفس خودت را تقويت نماييد تا در مقابل طوفان وسوسه هاي شيطاني تاب بياوريد.
بهترين اذکار و قوي ترين راهکارها، بدون خواست واقعي روي کاغذ باقي مي‌ماند.
عواملي در تقويت اراده مؤثر است، مانند: تمرکز بخشيدن به فعاليت هاي گوناگون، توجه به عبادات به ويژه نماز که تمرين تمرکز فکر است، پايان رسانيدن کارهاي نيمه تمام، تلقين مثبت و... .
در زمينه تقويت اراده، مطالعه کتاب هاي معجزه اراده ترجمه وجيهه آذرمى، رمز پيروزى مردان بزرگ از آية ‏الله جعفر سبحانى و سيماى فرزانگان از رضا مختارى را توصيه مي کنيم.

2. تصميم جدي و قاطع بر گناه نکردن، ترک زمينه گناهان، ترک فکر گناه، کنترل چشم و نگاه، فاصله گرفتن از اينترنت، اشتغال به برنامه شبانه‏ روزي، ورزش، توجه کامل به اين که خداوند در همه حالات آگاه و ناظر بر اعمال ما است، تفکر در عواقب زيان بار گناه، باور کردن اين که شيطان و نفس امّاره، دشمن انسان اند، عمر انسان زودگذر است و در آينده بسيار نزديک به نتايج اعمالش خواهد رسيد، همه اين موارد، از مهم ترين راهکارهايي هستند که انسان را در داشتن داشتن تقواي دروني و عملي کمک مي کنند.
لکن بهترين راه برای رسیدن به تقوای درونی و بیرونی، تقويت مهارت‌هاي خود كنترلي و پرهيز از عوامل محرک است. يعني خود، مقدمات گناه را فراهم نکنيم تا ناخواسته در گرداب جهالت و ضلالت غوطه ور نشويم. مثلا بايد کنترل نگاه و گوش خود را در دست گرفته و گوش و چشمتان را از گناه حفظ کنيد. از صحبت درباره مسائل جنسي و خواندن متن، عکس يا فيلمي محرک جدا بپرهيزيد.
بر این اساس توصیه می کنم:
1ـ در امر پاکسازي محيط جدي باشيد . مردانه محيط پيراموني خود را از هر نوع وسيله محرک و شهوت‌زا عاري کنيد. به عنوان مثال cd‌هاي فيلم و عکس‌هاي مهيج و... را معدوم سازيد. تا مدتي به سراغ اينترنت نرويد.
3ـ اگر گوشي همراه شما قابليت ارسال و پخش کليپ‌هاي مستهجن را دارد، براي مدت حداقل 3 ماه گوشي خود را با گوشي ساده و کم امکانات تعويض کنيد.
4ـ از صحبت‌با نامحرم جدا بپرهيزيد.
5ـ ورزش‌هاي سنگين که عرق شما را درمي‌آورد، انجام دهيد.
7ـ از محيط‌هاي تداعي‌گر صحنه‌هاي شهواني پرهيز کنيد.
8ـ رابطه خود را با دوستاني که آلوده به اين مسائل هستند ،کمتر کنيد.
9ـ با خواندن کتاب‌ها عزت نفس فراموش شده خود را ارتقا ببخشيد.
10ـ از انجام فرائض مثل نماز و روزه و... غفلت نورزيد.
پرسشگر گرامي!
طبق آيات قرآن‌، شيطان دشمن قسم خورده انسان است‌. نبايد انتظار داشته باشيم به راحتي دست از سر ما بردارد. قرآن مي‌فرمايد:"وَإِمَّا يَنزَغَنَّکَ مِن‌َ الشَّيْطَـَن‌ِ نَزْغ‌ٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّه‌ِ إِنَّه‌ُو سَمِيع‌ٌ عَلِيم‌؛ (1) اگر از شيطان وسوسه‌اي به تو رسد، به خدا پناه ببر زيرا او شنواي داناست‌. پس زياد زير لب زمزمه کنيد: اعوذ بالله من الشيطان الرجيم.

3. همانگونه معرفت و شناخت باعث پيدايش ايمان مي شود، در تقويت و تکميل ايمان نيز نقش کليدي دارد. ليکن افزايش ايمان و تحکيم پايه هاي آن افزون بر بالا بردن معرفت و شناخت، نيازمند امور ديگري نيز است. از جمله:
باور قلبي به اين که خداوند همواره ناظر و حاضر است،
به ياد مرگ و آخرت بودن،
باور اين که که واجبات ديني براي کمال و ترقي و جهت رسيدن به نعمت هاي بي پايان خدا مقرر شده و محرّمات به خاطر نجات از بدبختي ممنوع گرديده است،
پرهيز از مجالست و هم‏نشيني با اهل دنيا و دور از معنويت،
محاسبه نفس،
بهره ‏گيري از قرآن كريم و انس با آن،
بهره ‏گيري از ائمه هدي (ع) و توسل به آن ها و ....

بسیار مهم :
اگر کسی بادیدن فیلم ها و تصاویر مستهجن، آلوده به خودارضایی شده باشد، حتما برای حل مشکل با یک کارشناس مشاوره صحبت کند.

پي نوشت :
1. اعراف (7) آيه 200.

موضوع قفل شده است