روزه قضا و روزه استیجاری

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه قضا و روزه استیجاری

سلام سه تا سوال داشتم:
اول. اگر کسی روزه قضا داشته باشد میتواند روزه استیجاری بگیرد؟
دوم. اگر روزه استیجاری گرفته شد و تعدادی روزه گرفتیم و به ماه رمضان برسیم و دراین ماه تعدادی روزه قضاشود، بعد از این ماه باید اول روزه استیجاری گرفته شود یا روزه خودمان که قضا شده؟
سوم. من وقتی روزه استیجاری گرفتم مرجع تقلیدم آیت الله وحید بود ، ولی هنوز تعداد روزه ها تمام نشده بود من مرجع تقلیدم را به آیت الله مکارم تغییر دادم.حالا مشکلی ایجاد نمی شود؟

مرجع تقلید فعلی من آیت الله مکارم میباشد.
باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

ha8775;920219 نوشت:
سلام سه تا سوال داشتم:
اول. اگر کسی روزه قضا داشته باشد میتواند روزه استیجاری بگیرد؟
دوم. اگر روزه استیجاری گرفته شد و تعدادی روزه گرفتیم و به ماه رمضان برسیم و دراین ماه تعدادی روزه قضاشود، بعد از این ماه باید اول روزه استیجاری گرفته شود یا روزه خودمان که قضا شده؟
سوم. من وقتی روزه استیجاری گرفتم مرجع تقلیدم آیت الله وحید بود ، ولی هنوز تعداد روزه ها تمام نشده بود من مرجع تقلیدم را به آیت الله مکارم تغییر دادم.حالا مشکلی ایجاد نمی شود؟

مرجع تقلید فعلی من آیت الله مکارم میباشد.
باتشکر

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

1-شخصی که روزه قضا داشته باشد می تواند روزه استیجاری بگیرد.
2-اگر روزه قضا مال سال گذشته تان است ، ابتدا روزه قضا را می گیرید و بعد روزه استیجاری را می گیرید.
3-اگر با تحقیق شرعی متوجه شدید شخصی غیر از مرجع تقلید شما اعلم است؛و مرجع تقلید خود را به او تغییر داده اید، مشکلی ایجاد نمی شود.

پی نوشت:
رساله 13 مرجع ، احکام روزه ، مساله1563

کاش یه توضیحی راجع به روزه استیجاری هم میدادید.ممنون میشدم

fdiba;923325 نوشت:
کاش یه توضیحی راجع به روزه استیجاری هم میدادید.ممنون میشدم

سلام علیکم

روزه استیجاری:

شخصی اگر اجیر شده است که برای فردی که به رحمت خدا رفته است روزه بگیرد و در مقابل آن اجرتی دریافت می کند، روزه ای را که او می گیرد، روزه استیجاری می گویند.

روزه استیجاری از جهت مبطلات و مدت روزه گرفتن با روزه های دیگر تفاوتی ندارد، وفقط تنها نیتش فرق می کند.

روزه استیجاری را اگر قبل از اذان ظهر باطل کنند، کفاره ندارد، اما اگر بعد از اذان ظهر باطل کنند، احتیاط واجب آن است که کفاره بدهد و کفاره ی آن سیر کردن ده فقیر می باشد و اگر توانایی ندارد سه روز روزه بگیرد.

موضوع قفل شده است