حکم خودکشی برای دفاع از شرافت

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم خودکشی برای دفاع از شرافت

سلام .عباداتتون قبول حق ان شاءالله

مستند A157 را از شبکه مستند تلویزیون دیدم خیلی تکان خوردم

لینک خبری این مستند

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940816001078

سوال من اینه:

ایا وقتی پای شرافت درمیانه خودکشی حلال و جایز است ؟حکم شرعیش چه طور توجیه میشود؟
سقط نطفه نا مشروع حکمش چیه ؟
ایا زنی که مورد تجاوز قرار گرفته زنا کرده؟ تبعات این گناه در مورد زنان مورد نظر چیه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

shamim313;920141 نوشت:
سلام .عباداتتون قبول حق ان شاءالله

مستند A157 را از شبکه مستند تلویزیون دیدم خیلی تکان خوردم

لینک خبری این مستند

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940816001078

سوال من اینه:

ایا وقتی پای شرافت درمیانه خودکشی حلال و جایز است ؟حکم شرعیش چه طور توجیه میشود؟
ایا زنی که مورد تجاوز قرار گرفته زنا کرده؟ تبعات این گناه در مورد زنان مورد نظر چیه؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

در این موارد خود کشی جایز نمی باشد.

سقط جنینی که از ارتباط نامشروع به وجود آمده جایز نمی باشد.1

چنین زنی که مورد تجاوز قرار گرفته است، و از خود هیچ اختیاری نداشته است، گنهکار محسوب نمی شود.

اجوبة الاستفتائات:

س ۱۲۷۱. آيا سقط جنينی که نطفه اش با وطی به شبهه توسط فرد غيرمسلمان و يا با زنا منعقد شده، جايز است؟
ج. جايز نيست.

پی نوشت:
الاجوبة الاستفتائات،مساله1267و1271

شفا;920411 نوشت:
در این موارد خود کشی جایز نمی باشد.

اگر به نوعی سبب کشتن خودش را فراهم کنه چه طور ؟ ایا این هم خودکشی است یا دفاع ازخود؟
ایا این موارد بهتر از اسارت نیست؟
لطفا راه گریز نشان بدهید...

با سلام

آیت الله سیستانی: « انداختن حَمْل پس از انعقاد نطفه جايز نيست، مگر اين كه باقى ماندن حمل براى مادر ضرر جانى داشته باشد، يا مستلزم مشقت شديدى باشد كه معمولاً تحمل نمى‏شود. هرچند این مشقت بعد از زایمان و به جهت نگهداری و سرپرستی او باشد، كه در اين صورت قبل از دميدن روح و جان گرفتن جنين اسقاط آن جايز است و بعد از دمیدن روح جايز نيست حتی- به احتیاط واجب- در فرض ضرر جانی یا مشقت شدید. و مشقت شخصی است و شامل ناراحتی های اعصابی و روحی هم می شود»

آيت الله خامنه اي: «حاملگي در اثر تجاوز جنسي قطعاً فشار روحي زيادي به مادر تحميل مي كند. به طوري كه هم در دوران حمل و هم بعد از تولد كودك نامشروع، مادر دچار عسر و حرج شديد مي شود. لذا بعيد نيست در اين مورد بتوان قائل به جواز سقط جنين شد.»

مرحوم آيت الله فاضل لنكراني در پاسخ استفتايي در مورد جواز سقط حمل از زنا به دليل حفظ آبرو يا آزار جسمي از ناحيه خانواده معتقد بودند: «بلي، اگر روح در آن دميده نشده(قبل از چهار ماهگي) و مراحل اوليه را طي مي كند، در صورتي كه دختر اطمينان دارد و احتمال عقلايي بدهد كه اگر جنين را سقط نكند مورد اذيت و آزار غير قابل تحمل قرار مي گيرد و در عسر و حرج شديد واقع مي شود، در چنين فرضي بعيد نيست كه سقط جنين حرام نباشد».

همچنین بیان برخی دیگر از فقهای معاصر در این فرض بدین شرح است: «اگر مادر از نظر روحیات فردی و وضعیت خانوادگی و موقعیت اجتماعی به شکلی باشد که برای شخص وی، ادامه بارداری ناشی از زنا، ابداً قابل تحمل نباشد و چه بسا، برای جلوگیری از مفتضح گردیدن، اقدام به خودکشی نماید، تنها در صورتی که به جنین روح دمیده نشده باشد و این امر منشأ حرج شدید باشد، سقط جایز است.»

shamim313;920423 نوشت:
اگر به نوعی سبب کشتن خودش را فراهم کنه چه طور ؟ ایا این هم خودکشی است یا دفاع ازخود؟
ایا این موارد بهتر از اسارت نیست؟
لطفا راه گریز نشان بدهید...

درود.
به نظر من اشخاص مختلف شرایطشون و تصمیمشون فرق میکنه نمیشه یک نسخه برای همه پیچید. بهتره کارشناس هم اگه راهی هست نشون بدن که خودکشی برای این جلوگیری از این موضوع یا وقوع مکررش حرام نباشه.

اما اشخاصی هم خودکشی نمیکنن و کنار میان. بچه تجاوزش رو هم بزرگ میکنه. فیلم روم (2015) (لینک ویکی پدیا) رو ببینید.
جزو بهترین فیلمهایه که دیدم. توی لیست فیلماهای برتر IMDB هم هست.

shamim313;920141 نوشت:

سلام
نمي توانم رنجي كه آن دخترها ديده اند را حتي تصور كنم
هر بار مطلبي از جنايان اين از خدا بي خبرها مي شنوم جگرم آتش مي گيرد
اصلاً شيعه كافر! كجاي اسلام گفته سر كودك 3 ساله را ببريد؟!!! حتي كودك كافر را

اما با وجود شدت اندوهي كه از داستان مورد نظر شما به من دست داده
مي توانم يك چيز در پاسخ به پرسش شما بگويم
حرفي كه تجربهء من از زندگي است و فكر ميكنم در زندگي ائمه(ع) نيز مي توانيد آن را ببينيد:

"اشرف مخلوقات شدن ، وابسته به ميزان موفقيت هاي ما نيست
بلكه به ميزان مقاوم بودنمان در مقابل رنجهاست"

فروز;921882 نوشت:
بهتره کارشناس هم اگه راهی هست نشون بدن که خودکشی برای این جلوگیری از این موضوع یا وقوع مکررش حرام نباشه.

حکم شرعی قابل تغییر نیست در احکام شرعی به مصلحت اسلام و مسلمین هم توجه شده(در ایات و روایات متعدد حرمت خودکشی امده است)

يا أيها الذين آمنوا لا تأكلوا أموالكم بينكم بالباطل الا أن تكون تجارة عن تراض منكم و لاتقتلوا أنفسكم ان الله كان بكم رحيماً و من يفعل ذلك عدواناً و ظلماً فسوف نصليه ناراً وكان ذلك علي الله يسيراً؛ سوره نساء/29

برداشت من اینست که:
حفظ جان از اهم واجبات است از انجا که حکم لازم الاجرا است و مسئولیت اور است اگر حکم شرعی را تغییر بدهند و یا فتوایی در این باب و متفاوت از انچه که هست بدهند مبنی بر اینکه خودکشی جایز است این موضوع نه تنها در جوامع بشری نسبت به قضیه حقوق بشر حاشیه دار خواهد شد و اسلام ستیزی شدت خواهد گرفت بلکه به جهت لازم الاجرا بودنش سرپیچی از ان گناه خواهد بود
لذا این با عدالت اجتماعی سازگاری نخواهد داشت (گرچه اسیب دیدگان در این موضوعات صدمات و لطمات جبران ناپذیری می برند ولی گناهی مرتکب نشده اند چون در ایجاد ان شرایط دخالتی نداشته اند حال اگر حکم برخودکشی باشد و شخص جرات این کا را نیابد مرتکب گناه شده در حالیکه خودش در ایجاد ان نقش نداشته است و این از عدالت به دور است.)

http://www.askdin.com/showthread.php?t=21068

موضوع قفل شده است