جمع بندی ذکر علامه طباطبائی چه بود؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ذکر علامه طباطبائی چه بود؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام .
مطلبی را در سایت خبرگذاری فارس مطالعه کردم که البته پیش تر هم آن را میدانستم و آن چنین است که :

ناگهان فرشته ای را دیدم که با جامی از آب بهشتی ظاهر شد

روایتی جالب از بی اعتنایی علامه طباطبایی(ره) به فرشته آسمانی

آیت‌الله ضیاءالدین نجفی، مؤسس و مدیر حوزه علمیه نبی اکرم(ص) تهران در طول تحصیل از محضر اساتید برجسته حوزه علمیه بهره برده است، از جمله می‌توان به تلمذ 10 ساله وی در مکتب درس عرفان مرحوم آیت‌الله بهجت اشاره کرد. همچنین علامه طباطبایی و حضرات آیات‌ مرتضی حائری، گلپایگانی، مرعشی نجفی، اراکی، هاشم آملی، شهید مطهری از دیگر اساتید ایشان می باشد.
به همین خاطر ، ایشان خاطراتی از اساتید خویش در ذهن دارد که برای نمونه، خاطره وی از مرحوم علامه طباطبایی(ره) نقل می‌شود.

آیت‌الله ضیاءالدین نجفی در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد: مطلبی را که می‌خواهم عنوان کنم که در کتاب «مهر تابان» اندر احوالات علامه طباطبایی نیز ذکر شده است.
از آنجایی که علامه طباطبایی استاد ما نیز بودند از نزدیک با سیره ایشان آشنا هستم.
علامه طباطبایی به معنویات، زیارت عاشورا و مداومت بر گفتن اذکار، توجه بسیاری داشت و می‌فرمود: استاد ما آیت‌الله قاضی فرموده‌اند: ذکری را که به شما یاد داده‌ام، تعداد خاصی باید گفته شود تا خاصیت ویژه‌اش برای شما آشکار شود لذا در وسط اذکار سعی کنید آنقدر توجه داشته باشید که چیزی شما را به خود، مشغول نکند والا آن ذکر اثر خود را از دست خواهد داد!

علامه ‌طباطبایی در این باره به داستان ذکر گفتن خود اشاره کرد و گفت: روزی مشغول گفتن ذکری بودم که باید چند هزار مرتبه گفته می‌شد و از این رو، چند ساعت وقت لازم داشتم. اتاق را خلوت کرده و شرایط را طوری فراهم کردم تا کسی به آنجا نیاید و من بتوانم آن ذکر را به تعداد مشخصی بگویم. مشغول گفتن ذکر بودم که احساس کردم آثار این ذکر، کم‌کم بر من هویدا می‌شود. ناگهان یک لحظه دیدم که از جانب راست من فرشته‌ای با جامی از آب بهشتی ظاهر شد و عرض کرد این یک جام بهشتی برای شماست آن را برای شما آورده‌ام تا میل کنید.علامه طباطبایی در ادامه ‌فرمودند: چون استاد ما آیت‌الله قاضی به ما فرموده بودند که وسط ذکر، به چیزی غیر از یاد خدا مشغول نشوید از این رو من هم به این فرشته، اعتنا نکردم! ملک می‌گفت: من فرشته‌ام و آب سلسبیل بهشتی برایت آورده‌ام از دست من بگیر و آن را بنوش.
آیت‌الله طباطبایی به آن ملک اعتنایی نکرد و لذا ملک که این صحنه را دید رفت عقب و از سمت چپ ایشان، ظاهر شد باز همان سخنان را تکرار کرد و علامه طباطبایی نیز این بار هم کوچکترین توجهی به آن فرشته نکرد تا اینکه سقف شکافته شد و آن فرشته بالا رفت.
استادم (علامه طباطبایی) فرمودند: در این هنگام، حالی برای من پیش آمد اما باز هم ذکر را قطع نکرده و بر آن مداومت کردم تا اینکه ذکر به پایان رسید.

علامه طباطبایی برای ما نقل می‌کردند که آن خاطره آمدن و رفتن فرشته و شکافته شدن سقف هنوز در خاطرم هست و اینگونه من عملا اثر ذکر خدا را در حین گفتن ذکر مشاهده کردم.

سوال من این است که با وجود ذکری با این مرتبه ی کمال از توجه و رحمت خدا، حیف است که ترقی بخش ما حقیران نباشد و ما محروم از فیوضات آن بی بهره بمانیم.
تمنا دارم اساتید عرفان و همچنین دوستان خدا ، اگر اطلاعی در این امر که ذکر مذکوره چیست یا آنکه اذکاری با کمالات خاصه ی الهی را میشناسند ، مارا محروم نگذارند و یاری نمایند .
اگر صلاح در معرفی آن ذکر به صورت عمومی نبود ، لطفا آن را به صورت خصوصی به جناب مدیر ارجاع سوالات ارسال کنند تا ایشان به این جانب (به طور خصوصی ارسال کنند).

اجرکم عند الله .

لینک منبع خبر

با تشکر از شما

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کافی

مدیر ارجاع سوالات;918999 نوشت:
با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

با تشکر از شما

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
اطلاعی از وجود چنین ذکری نداریم، ولکن به این نکته همیشه توجه داشته باشید، اگر آن ذکر را هم می دانستیم، باید اجازه یک استاد کامل مکمل ضمیمه گردد. زیرا گفتن چنین اذکاری بدون اجازه یک خضر راه، آن اثر خاص را نخواهد داشت.
توضیح مطلب
همانطوریکه هیچ انسانی از حیث ظاهر شبیه دیگری نیست حتی دوقلوها که حداقل در بند انگشت از هم ممتاز می شوند واثر انگشت هر انسانی مختص به همان انسان است، از حیث باطن هم افراد، با یکدیگر فرق می کنند
لذا در مسیر سیر وسلوک،که سالک در خدمت استاد کامل ومکملی قرار می گیرد که باطن افراد را می خواند،و مطابق باطن خاص،دستور العمل می دهد ،دیده می شود که دو شاگرد با هم مسیر سیر وسلوک را در خدمت یک پیر طریق شروع می کنند ،ولی دستور العملهای هر یک ،با هم تفاوت می کند ، چون باطن هایشان باهم فرق می کند.
مانند اینکه دو نفر هستند،که هردو سرما خورده اند وگلویشان درد می کند ،وقتی این دو شخص خدمت پزشک می روند ،آقای دکتر به یکی پنی سیلین فقط تجویز می کند وبه دیگری کپسول،با اینکه هردو سر ما خورده اند،چرا؟
چون یکی از این افراد علاوه بر سرما خوردگی، مشکل زخم معده دارد لذا داروی کپسول برای او مفید نیست وباید پنی سیلین مصرف کند ولی دیگری مشکل زخم معده را ندارد لذا فقط باید کپسول مصرف کند
پس اگر یک خضر راهی دستورالعملی را به یکی از شاگردانش داد،واو عمل کرد ونتیجه گرفت ،ما نباید توقع داشته باشیم که آن دستور العمل را انجام دهیم وهمان نتیجه را بگیریم،چون این دستورالعمل با تعداد خاص خود مختص این باطن بود و چه بسا برای باطن خاص ما مفید واقع نشود.
موفق باشید

سلام آیا این داستان حقیقت دارد؟

نقل قول:

سوال من این است که با وجود ذکری با این مرتبه ی کمال از توجه و رحمت خدا، حیف است که ترقی بخش ما حقیران نباشد و ما محروم از فیوضات آن بی بهره بمانیم.
تمنا دارم اساتید عرفان و همچنین دوستان خدا ، اگر اطلاعی در این امر که ذکر مذکوره چیست یا آنکه اذکاری با کمالات خاصه ی الهی را میشناسند ، مارا محروم نگذارند و یاری نمایند .
اگر صلاح در معرفی آن ذکر به صورت عمومی نبود ، لطفا آن را به صورت خصوصی به جناب مدیر ارجاع سوالات ارسال کنند تا ایشان به این جانب (به طور خصوصی ارسال کنند).

بنده و سایر دوستان اگر هم میدانستیم به شما این اذکار را نمیدانیم!

از سوال شما معلوم میشود هیچ آگاهیی درباره سیر و سلوک عرفانی ندارید و فقط چهار تا داستان جایی خوانده اید و خوشتان آمد و با خود گفتید من هم این ذکر را بخوانم و یه تجربه خاصی داشته باشم!!!

تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی

گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش

ناز پروردِ تنعُّم نبَرد راه به دوست

عاشقی شیوه ی رندان بلاکش باشد

جمع بندی
ذکر
پرسش
ذکری که علامه طباطبایی (رحمة الله علیه) انجام دادند و حوری العین هایی را با جام های بهشتی دید و به آن ها توجهی ننمود چه بود؟
پاسخ
اطلاعی از وجود چنین ذکری نداریم، ولکن به این نکته همیشه توجه داشته باشید، اگر آن ذکر را هم می دانستیم، باید اجازه یک استاد کامل مکمل ضمیمه گردد. زیرا گفتن چنین اذکاری بدون اجازه یک خضر راه، آن اثر خاص را نخواهد داشت.
توضیح مطلب
همانطوریکه هیچ انسانی از حیث ظاهر شبیه دیگری نیست حتی دوقلوها که حداقل در بند انگشت از هم ممتاز می شوند واثر انگشت هر انسانی مختص به همان انسان است، از حیث باطن هم افراد، با یکدیگر فرق می کنند
لذا در مسیر سیر وسلوک،که سالک در خدمت استاد کامل ومکملی قرار می گیرد که باطن افراد را می خواند،و مطابق باطن خاص،دستور العمل می دهد ،دیده می شود که دو شاگرد با هم مسیر سیر وسلوک را در خدمت یک پیر طریق شروع می کنند ،ولی دستور العملهای هر یک ،با هم تفاوت می کند ، چون باطن هایشان باهم فرق می کند.
مانند اینکه دو نفر هستند،که هردو سرما خورده اند وگلویشان درد می کند ،وقتی این دو شخص خدمت پزشک می روند ،آقای دکتر به یکی پنی سیلین فقط تجویز می کند وبه دیگری کپسول،با اینکه هردو سر ما خورده اند،چرا؟
چون یکی از این افراد علاوه بر سرما خوردگی، مشکل زخم معده دارد لذا داروی کپسول برای او مفید نیست وباید پنی سیلین مصرف کند ولی دیگری مشکل زخم معده را ندارد لذا فقط باید کپسول مصرف کند
پس اگر یک خضر راهی دستورالعملی را به یکی از شاگردانش داد،واو عمل کرد ونتیجه گرفت ،ما نباید توقع داشته باشیم که آن دستور العمل را انجام دهیم وهمان نتیجه را بگیریم،چون این دستورالعمل با تعداد خاص خود مختص این باطن بود و چه بسا برای باطن خاص ما مفید واقع نشود.

موضوع قفل شده است