جمع بندی آیا واقعا خیراتی که برای درگذشتگان انجام می دهیم به آنها می رسد؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا واقعا خیراتی که برای درگذشتگان انجام می دهیم به آنها می رسد؟

سلام خسته نباشید و وقت بخیر
بنده سوالی داشتم واین هست که آیا واقعا روح چیست؟ واینکه وقتی فاتحه یی میخونیم یا خیراتی براش درنظر داریم به خوده مرحوم میرسه؟؟ یا فقط برای خودمان هست؟
با یه نفر همچین بحثی داشتم وقبول نداشت.ومیگفت هیچ چیزی به مرحوم نمیرسه.فقط بخودت میرسه
وبابت این بحث منو هم دچاره سوال کرد..امیدوارم دوستان شرکت کنن واز علمشون استفاده کنم. ممنونم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

سوال:
خیراتی که برای اموات انجام می دهیم آیا به آنها هم می رسد یا فقط به عنوان یک کار نیک در پرونده عمل ما نوشته می شود؟

جواب:
بله خيراتي كه براي گذشتگان انجام مي دهيم به آنها مي رسد و علاوه بر اين كه براي ما يك عمل خير محسوب مي شود براي آنها نيز راهگشا و مثمر ثمر است
روايات زيادي بر اين مضامين دلالت مي كند كه چند نمونه را عرض مي كنيم:
از حضرت صادق (ع) روايت شده كه:«هر كس نزد قبر مؤمني هفت مرتبه سوره إنّا أنزلنا را بخواند، خداوند فرشته‏اي مي‏فرستد كه پيش قبر ميت، خدا را عبادت كند. خداوند ثواب عبادت فرشته را براي ميت و كسي كه إنّا أنزلنا را خوانده مي‏نويسد، تا زماني كه خداوند وي را به واسطه اين عمل وارد بهشت كند. بعد از سوره حمد، هر يك از قل أعوذ بربّ الفلق، قل أعوذ بربّ الناس، قل هو الله أحد، و آيه الكرسي را سه مرتبه بخواند».(1)

يكي از صحابه از حضرت رسول(ص) نقل كرده:
«براي مردگان خود هديه بفرستيد»، گفتم: هديه مردگان چيست؟ فرمود: «صدقه و دعا.ارواح مؤمنان هر جمعه به آسمان دنيا مقابل خانه‌هاي خود مي‌آيند و فرياد مي‌كنند... اي خانواده من، اي پدر و مادر، اي فرزندان و خويشان من، بر ما مهرباني كنيد. آن چه در دست ما بود، عذاب و حساب آن ها بر ما است. نفعش براي غير ما. اي خويشان ما، به درهمي يا قرص ناني يا جامه‌اي ما را كمك كنيد تا خداوند شما را از جامه‌هاي بهشت بپوشاند».(2)

در روايتي ديگر مي‌فرمايد:«هر صدقه‌اي كه براي مرده داده مي‌شود، فرشته‌اي آن را مي‌گيرد . در طبقي از نور مي‌گذارد. بر لب قبر مي‌ايستد. با صداي بلند مي‌گويد: اي اهل قبور، درود بر شما، بگيريد اين هديه را كه بستگان تان براي شما فرستاده‌اند». (3) اگر به احاديث ذكر شده دقت شود، متوجه خواهيم شد كه مرده‌ها چشم به راه و چشم انتظار هديه، دعا و... فرزندان و خانواده خود هستند.موفق باشيد

منابع:
1- كامل الزيارات، ابن قولويه القمي، دارالمرتضوية - النجف الأشرف، 1356 ه. ق. ص 222.
2-محدث قمي، مفاتيح الجنان، بخش زيارت قبور مؤمنين.
3-همان.

موضوع قفل شده است