جمع بندی درخواست دستور العمل (دعا) برای خوش خلقی

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست دستور العمل (دعا) برای خوش خلقی

هو العظیم

باسلام و عرض ادب

بنده شخصی جدی هستم که خیلی سریع عصبانی میشم مخصوصا در مورد مادرم و عذاب وجدان دارم و این اخلاقم درست بشو نیست
البته مادرم هم بی تقصیر نیست چون ما همدیگرو نمیفهمیم .....از معنای حرفای همدیگه سر در نمیاریم...از لحاظ سلیقه اصلا تفاهم نداریم....مامانم لجباز و یک دنده هست
یعنی اگه مامانم همسرم بود بی برو برگرد طلاق میگرفتم
قبلا ها اقوام منو سرزنش میکردند که به مادرت بی احترامی میکنی و فلان جالب اینه که خودشون هم با مامانم بحث میکنن و اخرش میگن حق با توعه تا اعصابشون زیاد خورد نشه
تا میخوام خوش اخلاقی کنم از اخلاقم سو استفاده میشه
در مورد بقیه افراد اخلاقم خوبه

ولی من این جریان رو امتحان الهی میدونم و دلم میخواد خوش اخلاق باشم هرچند که مامانم رعایت نمیکنه!

لطفا اگه دعایی هست که تاثیر بسزایی در خلق داشته باشه معرفی کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

بنابر آیات و روایات بعد از خدا هیچ چیز جایگزین محبت و احترام به آنها نخواهد شد و بد اخلاقی به آنها در هیچ شرائطی جائز نیست و بهترین کار کوتاه آمدن و راه آمدن با والدین است البته دعا به حالت کلی که در وقت نماز یا در بهترین مکان دعا کند که خوش اخلاق شود بشرطی که خوش اخلاقی را از خودش شروع کند.
در این موضوع که چه کنیم اخلاق خوشی داشته باشیم حضرت امام صادق (علیه السلام) فرمود : مَن ساءَ خُلُقُه فأذِّنوا في اُذِنِه : (1) اگر کسی بد اخلاق شد ، در گوش او اذان بگویید
پی نوشت ها :
1.علامه مجلسی ، بحار الانوار،جلد61 ، ص 122

تذکره;918641 نوشت:
بنابر آیات و روایات بعد از خدا هیچ چیز جایگزین محبت و احترام به آنها نخواهد شد و بد اخلاقی به آنها در هیچ شرائطی جائز نیست و بهترین کار کوتاه آمدن و راه آمدن با والدین است البته دعا به حالت کلی که در وقت نماز یا در بهترین مکان دعا کند که خوش اخلاق شود بشرطی که خوش اخلاقی را از خودش شروع کند.
در این موضوع که چه کنیم اخلاق خوشی داشته باشیم حضرت امام صادق (علیه السلام) فرمود : مَن ساءَ خُلُقُه فأذِّنوا في اُذِنِه : (1) اگر کسی بد اخلاق شد ، در گوش او اذان بگویید
پی نوشت ها :
1.علامه مجلسی ، بحار الانوار،جلد61 ، ص 122

سلام

لطفا دعاها یا دستور العمل های بیشتری ذکر کنید تا اگر یکیش تاثیر نکرد اون یکی رو انجام بدم

مثلا در کتاب 2000ختم مجرب میخوندم که اگه به 21 فلفل 21 بار سوره زلزال خونده بشه بعد بگیم احرق قلب فلان به فلان بین زن و شوهر محبت میافته

حالا اگه این رو من برای محبت بین خودم و مادرم انجام بدم میشه؟؟؟

راستی تفاوت این کار(محبت انداختن بین زن و شوهر از طریق سوره زلزال و امثال این کارها) با جادو چیه؟ ایا مشروع هست این کار ؟

اگه مشروع هست که هیچ اگر نیست پس چطور با جادو اختلاف میندازن ولی با سوره های قران ما محبت نندازیم؟!

طارق اللیل;918879 نوشت:
راستی تفاوت این کار(محبت انداختن بین زن و شوهر از طریق سوره زلزال و امثال این کارها) با جادو چیه؟ ایا مشروع هست این کار ؟

اگر بر اساس روایت یا تجربه بک مفرد مجرب متدین باشد اشکالی ندارد و تفاوتشان در انگیزه است که در اولی انگیزه الهی و در جادو انگیزه الهی نیست

تذکره;942505 نوشت:
اگر بر اساس روایت یا تجربه بک مفرد مجرب متدین باشد اشکالی ندارد و تفاوتشان در انگیزه است که در اولی انگیزه الهی و در جادو انگیزه الهی نیست

سلام
ممنون از جواب

اخه دستکاری قضای الهی کار گناهی نیست ایا؟
اخه شاید خدا خودش نخواسته یکی یکی رو دوست داشته باشه حالا بیایم تغییر بدیم این خواسته خدارو !؟یعنی اگه خدا خودش میخواست از قبل محبت مینداخت دیگه !

سلام

ببخشید چقدر از این دسته دعاهها وجود دارد

رزق
گشایش
فتح فتوحات
ازدواج

مهر و محبت

بستن زبان

وووووو

تا حالا کسی اثری ندید ه ؟
بعید می دانم اثری داشته باشند

جز خواندن و احتمالا ی ثوابی

من قبلا باور داشتم.

ولی وقتی تجربه کردم و از اطراف شنیدم

باوری به اثر بخشی چنین دعا ها نداآرم

پ.ن

کلام من خطاب ب استارتر محترم این تاپیک نیست !

بلکه کتاب هها بی است

که چنین رویه را ترویج میدهد !

وقتی ما مردم ترغیب کنیم

فلان ذکر بگو ، گنج قارون بدست می آوری

فلان دعا را بخوان کوهی از بدهی داشته باشی ادا می شود
ذکر دیگر بگویی مشکل ازدواج حل می شود

ووو
و جالبه برخی رو دیدم تضمین هم کرده

خوب من نوعی کنجکاو می شوم
یا مشکل مالی و ازدواج ووو دارم

بارهها می خواند

امان از ی ذره رزق و گنج و ادای بدهی و ازدواج و زبان بستن ووو

میدونید

چه بر سر ایمان و اعتقادات افراد می آورد

[=Arial Black]

دکترسید آرمین;942521 نوشت:
تا حالا کسی اثری ندید ه ؟
بعید می دانم اثری داشته باشند

جز خواندن و احتمالا ی ثوابی

من قبلا باور داشتم.

ولی وقتی تجربه کردم و از اطراف شنیدم

باوری به اثر بخشی چنین دعا ها نداآرم

سلام
علتش این است که ما فقط زیانی این دعاها را میخوانیم و خیلی همت کنیم ، ترجمه فارسی آن را هم بدانیم.
اما از فهم حقیقی مطالب آن غافلیم.

عامل دیگر اینکه ، به فرض اینکه حقیقت های داخل در دعا را هم بفهمیم ،؛ اعمال ما با این مطالب باید هم جهت باشد (تقوا - اخلاص) که متاسفانه نیست.

شخصی در حرم مطهر یکی از امامان (ع) به عارفی گفت: فرزندم بیمار است برای شفایش دعا کن.
آن عارف ، خاک حرم را برداشت و بر بدن آن بیمار مالید و گفت: در این حرم مطهر ، از من درخواست میکنی؟ از صاحب حرم بخواه.
بیمار ، شفا یافت.

حال اگر ما باشیم و خاک حرم را برداریم و به بیمار بزنیم ، شفا می یابد؟ در اغلب مواقع خیر.

چرا؟ چون ما به جایگاه حقیقی صاحب حرم و قرب و اتصال او به خداوند ، علم کافی نداریم. اگر هم داشته باشیم ، اعمالمان با این علم همجهت نیست. یعنی با انجام گناه ، و غفلت از خداوند ، رفتاری داریم که همسنخ و متناسب با علممان درباره صاحب حرم نیست.

عبد شکور;942598 نوشت:
[=Arial Black]
سلام
علتش این است که ما فقط زیانی این دعاها را میخوانیم و خیلی همت کنیم ، ترجمه فارسی آن را هم بدانیم.
اما از فهم حقیقی مطالب آن غافلیم.

عامل دیگر اینکه ، به فرض اینکه حقیقت های داخل در دعا را هم بفهمیم ،؛ اعمال ما با این مطالب باید هم جهت باشد (تقوا - اخلاص) که متاسفانه نیست.

شخصی در حرم مطهر یکی از امامان (ع) به عارفی گفت: فرزندم بیمار است برای شفایش دعا کن.
آن عارف ، خاک حرم را برداشت و بر بدن آن بیمار مالید و گفت: در این حرم مطهر ، از من درخواست میکنی؟ از صاحب حرم بخواه.
بیمار ، شفا یافت.

حال اگر ما باشیم و خاک حرم را برداریم و به بیمار بزنیم ، شفا می یابد؟ در اغلب مواقع خیر.

چرا؟ چون ما به جایگاه حقیقی صاحب حرم و قرب و اتصال او به خداوند ، علم کافی نداریم. اگر هم داشته باشیم ، اعمالمان با این علم همجهت نیست. یعنی با انجام گناه ، و غفلت از خداوند ، رفتاری داریم که همسنخ و متناسب با علممان درباره صاحب حرم نیست.

با سلام

دقیقا حرف من هم همین است

نویسندگان و محققین کتب دینی در این رابطه

خوانندگان مطالب خود را آدرس اشتباه ندهید

با اعتقادات مردم بازی نکنید !

مثلا ی جایی خوانده بودم . فلان عالم دینی تضمین کرده بود . این ذکر را بگوئید. اگر جواب نگرفتید. مرا لعن کنید

شخصا چقدر گفتم گفتم گفتم
دوستان دیگر هم چنین

شما بگو اگر ما ذره ای اثر دیدیم
وا حسرتا
از به اثری

با خواندن ذکر و دعا و اسما هیچ اثری حاصل نمی شود

که نمی شود

جز ثواب خواندن

مگر به اذن الله !

فقط خواست و اراده خدا تعیین کننده است . وبس !
و لا غیر

پ.ن

مثلا روایات از معصومین ع است

سوره حمد را بر مریض خوانده شود . موجب شفا می شود
و بر مرده خوانده شود بطوریکه روح از بدن خارج شود زنده

حالا

هرکسی عمل نماید

بیمار صعب العلاج شفا
و میت هها زنده می شوند

[="Arial Black"][="Blue"]

دکترسید آرمین;942606 نوشت:
با سلام

دقیقا حرف من هم همین است

نویسندگان و محققین کتب دینی در این رابطه

خوانندگان مطالب خود را آدرس اشتباه ندهید

با اعتقادات مردم بازی نکنید !

مثلا ی جایی خوانده بودم . فلان عالم دینی تضمین کرده بود . این ذکر را بگوئید. اگر جواب نگرفتید. مرا لعن کنید

شخصا چقدر گفتم گفتم گفتم
دوستان دیگر هم چنین

شما بگو اگر ما ذره ای اثر دیدیم
وا حسرتا
از به اثری

با خواندن ذکر و دعا و اسما هیچ اثری حاصل نمی شود

که نمی شود

جز ثواب خواندن

مگر به اذن الله !

فقط خواست و اراده خدا تعیین کننده است . وبس !
و لا غیر

پ.ن

مثلا روایات از معصومین ع است

سوره حمد را بر مریض خوانده شود . موجب شفا می شود
و بر مرده خوانده شود بطوریکه روح از بدن خارج شود زنده

حالا

هرکسی عمل نماید

بیمار صعب العلاج شفا
و میت هها زنده می شوند

سلام علیکم
پس نباید گفت این دعاها تأثیری ندارند. این ، رد کردن سخن دین است.
باید گفت اینها اثر دارند ولی ما شرایط فاعلی لازم برای محقق ساختن کامل اثر آنها را نداریم. شرایط لازمه فاعلی آن را افراد مهذب و کاملین دارند.
چون وقتی خبری در تعالیم دینی ذکر میشود معمولا بر اساس روایت از معصوم است. و در صورت محکم بودن سند ، قابل رد نیست.[/]

باسمه الرئوف

عرض سلام و ارادت

طارق اللیل;918084 نوشت:
هو العظیم

باسلام و عرض ادب

بنده شخصی جدی هستم که خیلی سریع عصبانی میشم مخصوصا در مورد مادرم و عذاب وجدان دارم و این اخلاقم درست بشو نیست
البته مادرم هم بی تقصیر نیست چون ما همدیگرو نمیفهمیم .....از معنای حرفای همدیگه سر در نمیاریم...از لحاظ سلیقه اصلا تفاهم نداریم....مامانم لجباز و یک دنده هست
قبلا ها اقوام منو سرزنش میکردند که به مادرت بی احترامی میکنی و فلان جالب اینه که خودشون هم با مامانم بحث میکنن و اخرش میگن حق با توعه تا اعصابشون زیاد خورد نشه

ولی من این جریان رو امتحان الهی میدونم و دلم میخواد خوش اخلاق باشم هرچند که مامانم رعایت نمیکنه!

خوش خلقی تمرین،مراقبت، استقامت و استعانت از حق را می طلبد.

قبل از همه ی اینها و همراه با موارد مذکور، علم و معرفت نسبت به باطن کج خلقی و آثار سوء دنیوی

و اخروی آن خاصه نسبت به والدین لازم است،مطالعه و دقت و تأمل در آیات و روایات مربوط به حسن خلق،احسان به والدین

و عواقب سوء خلق بسیار مؤثر است.

عبد شکور;942914 نوشت:
[=Arial Black]
سلام علیکم
پس نباید گفت این دعاها تأثیری ندارند. این ، رد کردن سخن دین است.
باید گفت اینها اثر دارند ولی ما شرایط فاعلی لازم برای محقق ساختن کامل اثر آنها را نداریم. شرایط لازمه فاعلی آن را افراد مهذب و کاملین دارند.
چون وقتی خبری در تعالیم دینی ذکر میشود معمولا بر اساس روایت از معصوم است. و در صورت محکم بودن سند ، قابل رد نیست.

با سلام

حرف من این است . عالمان دینی و روحانیون معززی که دراین رابطه دستی ب قلم دارند

باید

ب اطلاع خوانندگان خود برسانید

اثرات این دعا هها و آذکار به اذن الله مختص ب مومنینی است

که مهذب ب صفات حسنه و الهی هستن

کسانی که

طبق قرآن و سنت حضرات معصومین ع عمل می نمایند

اثراتش محقق می شود

ن هر مسلمان شناسنامه ای

نباید مسیر اشتباه را نشان مردم داد

چون نتیجه معکوس ب همراه دارد

بی اعتمادی و بی اعتقادی ب دین را به همراه خواهد داشت

[="Arial Black"][="Blue"]

طارق اللیل;918084 نوشت:
هو العظیم

باسلام و عرض ادب

سلام....

به قول یکی از بزرگان، احتمالا آیت الله بهجت، اینها دعایی نیست، دوایی است.

شما کنترل ذهن خودتون را در دست بگیرید. به قول یکی از کارشناسان همین سایت: نگذارید ذهنتون شما را کنترل کنه. شما ذهنتون را کنترل کنید.

در مورد دو کلمه حلم و غمض عین ، زیاد فکر و تحقیق و مطالعه کنید تا این دو کلمه همیشه جلوی چشم شما باشند.
حدیث معروفی می فرماید: از بهترین اخلاق کریمان ، خود را به غفلت زدن است. (یعنی گرچه رفتار بد دیگران را می بینند ، اما خود را به ندیدن می زنند. چون اگر نشلن بدهند که آن رفتار را دیده اند آنگاه باید نسبت به آن رفتار واکنش لازم را هم ابراز کنند و این کار ممکن است عواقب سویی داشته باشد از جمله خراب شدن ارتباط بین آنها و ... ).

شما فکر کنید که عصبانیت شما هیچ فایده ای ندارد و هیچ چیزی را تغییر نمی دهد بلکه حتی کار را پیچیده تر و خرابتر می کند. پس وقتی شما آدم منطقی و حسابگری هستید ، چرا کاربی بکنید که هیچ فایده ای ندارد و کار را هم خرابتر می کند؟

به جای عصبانیت ،
باید به دنبال پیدا کردن راهکار مناسب برای تغییر دادن رفتار مادرتان باشید. راهکاری که فایده داشته باشد و ضرری هم نداشته باشد.

اتفاقا چند روز پیش کتابی درباره نحوه تغییر دادن رفتار دیگزان ، از نظر مبانی دینی ، خریدم. ان شاء الله به زودی اسم و مشخصات کتاب را در این جا ذکر می کنم جهت مطالعه افرادی که مسایل مشابهی دارند.[/]

[=Arial Black]اینم دعا:
قسمت آخر این آیه - بعد از کلمه قال - دعای خوبیه که در این مورد هم کاربر داره:

الأحقاف
۱۵:

وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ إِحْسَانًا حَمَلَتْهُ أُمُّهُ كُرْهًا وَوَضَعَتْهُ كُرْهًا وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا حَتَّىٰ إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَبَلَغَ أَرْبَعِينَ سَنَةً قَالَ رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَىٰ وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِي فِي ذُرِّيَّتِي إِنِّي تُبْتُ إِلَيْكَ وَإِنِّي مِنَ الْمُسْلِمِينَ
ﻭ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﭘﺪﺭ ﻭ ﻣﺎﺩﺭﺵ ﺑﻪ ﻧﻴﻜﻲ ﺳﻔﺎﺭﺵ ﻛﺮﺩﻳﻢ . ﻣﺎﺩﺭﺵ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺗﺤﻤﻞ ﺭﻧﺞ ﻭ ﺯﺣﻤﺖ ﺑﺎﺭﺩﺍﺭ ﺷﺪ ﻭ ﺑﺎ ﺭﻧﺞ ﻭ ﺯﺣﻤﺖ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺯﺍﻳﻴﺪ . ﻭ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺑﺎﺭﺩﺍﺭﻱ ﻭ ﺑﺎﺯ ﮔﺮﻓﺘﻨﺶ ﺍﺯ ﺷﻴﺮ ﺳﻲ ﻣﺎﻩ ﺍﺳﺖ ، ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺭﺷﺪ ﻭ ﻧﻴﺮﻭﻣﻨﺪﻱ ﺧﻮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﭼﻬﻞ ﺳﺎﻟﮕﻲ ﺑﺮﺳﺪ ، ﮔﻮﻳﺪ :
ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭﺍ ! ﺑﻪ ﻣﻦ ﺍﻟﻬﺎم ﻛﻦ ﺗﺎ ﻧﻌﻤﺘﺖ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺑﺮ ﻣﻦ ﻭ ﭘﺪﺭ ﻭ ﻣﺎﺩﺭم ﻋﻄﺎ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻱ ﺳﭙﺎﺱ ﮔﺰﺍﺭم ، ﻭ ﻛﺎﺭ ﺷﺎﻳﺴﺘﻪ ﺍﻱ ﻛﻪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻣﻰ ﭘﺴﻨﺪﻱ ﺍﻧﺠﺎم ﺩﻫﻢ ﻭ ﺫﺭﻳﻪ ﻭ ﻧﺴﻞ ﻣﺮﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﻦ ﺻﺎﻟﺢ ﻭ ﺷﺎﻳﺴﺘﻪ ﮔﺮﺩﺍﻥ ﻛﻪ ﻣﻦ ﺑﻪ ﺳﻮﻱ ﺗﻮ ﺑﺎﺯﮔﺸﺘﻢ ﻭ ﺑﻪ ﻳﻘﻴﻦ ﺍﺯ ﺗﺴﻠﻴﻢ ﺷﺪﮔﺎﻥ [ ﺑﻪ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﻫﺎ ﻭ ﺍﺣﻜﺎم ] ﺗﻮﺍم .

[="Arial Black"][="Blue"]نام کتاب: مهارت تغییر رفتار دیگران در آموزه های دینی

نویسنده: حجة الاسلام دکتر سید جعفر علوی گنابادی (استادیار دانشگاه علوم اسلامی رضوی)

چاپ چهارم: تیر 1394

مرکز توزیع: مشهد مقدس ، حرم مطهر ، انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی

تلفن و دورنگار: 32236817-051

razavi.ac.ir[/]

سوال :
دستور العملی برای خوش اخلاقی می خواستم :
بنده شخصی جدی هستم که خیلی سریع عصبانی میشوم مخصوصا در مورد مادرم و عذاب وجدان دارم و این اخلاقم درست بشو نیست
یعنی اگه مامانم همسرم بود بی برو برگرد طلاق می گرفتم، قبلا ها اقوام منو سرزنش می کردند که به مادرت بی احترامی می کنی و فلان جالب این است که خودشون هم با مامانم بحث می کنند و اخرش می گویند حق با توست تا اعصابشون زیاد خورد نشود تا می خواهم خوش اخلاقی کنم از اخلاقم سو استفاده می شود البته در مورد بقیه افراد اخلاقم خوبه
ولی من این جریان رو امتحان الهی می دونم و دلم می خواد خوش اخلاق باشم هرچند که مامانم رعایت نمی کند!

پاسخ :
بنابر آیات و روایات بعد از خدا هیچ چیز جایگزین محبت و احترام به والدین نخواهد شد و بد اخلاقی به آنها در هیچ شرائطی جائز نیست و بهترین کار کوتاه آمدن و راه آمدن با والدین است البته دعا به حالت کلی که در وقت نماز یا در بهترین مکان دعا کند که خوش اخلاق شود بشرطی که خوش اخلاقی را از خودش شروع کند.
خوش خلقی تمرین،مراقبت، استقامت و استعانت از حق را می طلبد.
قبل از همه ی اینها و همراه با موارد مذکور، علم و معرفت نسبت به باطن کج خلقی و آثار سوء دنیوی
و اخروی آن خاصه نسبت به والدین لازم است،مطالعه و دقت و تأمل در آیات و روایات مربوط به حسن خلق،احسان به والدین
و عواقب سوء خلق بسیار مؤثر است.

موضوع قفل شده است