ذکر «کذلک الله ربّی»

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ذکر «کذلک الله ربّی»

سلام و خسته نباشید
گفتن ذکر "کذلک الله ربی" بعد از سوره توحید در نماز مستحب است. سوال من درباره محل این ذکر است. من بعد از اتمام قرائت سوره توحید، هنگام بالا بردن دست هایم برای قنوت این ذکر را میگویم! آیا صحیح است؟ یا اینکه باید در همان حال سکون و ایستاده این ذکر را بگویم و سپس دستهایم را برای بالا بردن برای قنوت حرکت دهم؟
اگر باید در حال سکون این ذکر را میگفته ام، تکلیف نمازهایم تا اینجا چه میشود؟

ممنون

مرجع: مقام معظم رهبری

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

BalroG;916672 نوشت:
سلام و خسته نباشید
گفتن ذکر "کذلک الله ربی" بعد از سوره توحید در نماز مستحب است. سوال من درباره محل این ذکر است. من بعد از اتمام قرائت سوره توحید، هنگام بالا بردن دست هایم برای قنوت این ذکر را میگویم! آیا صحیح است؟ یا اینکه باید در همان حال سکون و ایستاده این ذکر را بگویم و سپس دستهایم را برای بالا بردن برای قنوت حرکت دهم؟
اگر باید در حال سکون این ذکر را میگفته ام، تکلیف نمازهایم تا اینجا چه میشود؟

ممنون

مرجع: مقام معظم رهبری

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

همه اذکار واجب یا مستحب وارد شده، در نماز باید، در حالی که بدن نمازگزار آرام است، گفته شود، بنابر این اگر دانسته و از روی عمد در حال حرکت گفته شود نماز باطل است.
کذلک الله ربی هم اگر به قصد ذکری که در نماز وارد شده است، گفته می شود، باید در حالتی باشد که بدن نمازگزار آرام است.
و اما این مقدار که شخص نماز گزار دستش را برای قنوت بلند می کند، درنظر عرف حرکت محسوب نمی شود، فلذا اشکالی در صحت نماز شما ایجاد نمی کند.

پی نوشت:
رساله آموزشی، احکام نماز ، واجبات نماز،قرائت موردج/
همان، آداب نماز، مورد7

موضوع قفل شده است