معامله یا قرض؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
معامله یا قرض؟

با سلام.اینجانب در آذر ۹۰پولی را بعنوان شریک در سهم آپارتمان هشتگرد به شریکم دادم و ایشان بجای واریز به حساب آنجا با پول بنده جای دیگر آپارتمان خریدند.سال بعد در شهریور نیز مبلغی را بعنوان شراکت به ایشان پرداخت کردم و جالب این است که کل مبلغ پرداختی من که۱۶ملیون میشود را در اسفند ۹۱ به حساب هشتگرد واریز کردند یعنی حدود۱۴ماه از اولین پرداخت و۶ ماه از دومین پرداخت( در صورتیکه گفته بود همون موقع میخام واریز کنم).در این مدت من از این قضایا کاملا بی اطلاع بودم و بعد از۵ سال تازه فهمیدم.جالب آنست که آپارتمان مورد معامله با پول من در جای دیگر که من بی اطلاع بودم را در سال ۹۳ با سود دو برابر یا سه برابر فروخت.الان که به ایشان میگویم هشتگرد چی شد میگه اینجا سود نکرده و با کلی منت پول خودت را بهت میدم که تا الان اونم نداده.میخام بدونم حکم مشروحات بالا چیست؟قرض است یا معامله؟اگر معامله است چرا پول من بی اطلاع و رضایت از من جای دیگر معامله شده؟ اگر هم قرض است که بهیچ عنوان رضایت نداشته ام تا الان پول دستش بمونه؟ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

saeed0144;915878 نوشت:
با سلام.اینجانب در آذر ۹۰پولی را بعنوان شریک در سهم آپارتمان هشتگرد به شریکم دادم و ایشان بجای واریز به حساب آنجا با پول بنده جای دیگر آپارتمان خریدند.سال بعد در شهریور نیز مبلغی را بعنوان شراکت به ایشان پرداخت کردم و جالب این است که کل مبلغ پرداختی من که۱۶ملیون میشود را در اسفند ۹۱ به حساب هشتگرد واریز کردند یعنی حدود۱۴ماه از اولین پرداخت و۶ ماه از دومین پرداخت( در صورتیکه گفته بود همون موقع میخام واریز کنم).در این مدت من از این قضایا کاملا بی اطلاع بودم و بعد از۵ سال تازه فهمیدم.جالب آنست که آپارتمان مورد معامله با پول من در جای دیگر که من بی اطلاع بودم را در سال ۹۳ با سود دو برابر یا سه برابر فروخت.الان که به ایشان میگویم هشتگرد چی شد میگه اینجا سود نکرده و با کلی منت پول خودت را بهت میدم که تا الان اونم نداده.میخام بدونم حکم مشروحات بالا چیست؟قرض است یا معامله؟اگر معامله است چرا پول من بی اطلاع و رضایت از من جای دیگر معامله شده؟ اگر هم قرض است که بهیچ عنوان رضایت نداشته ام تا الان پول دستش بمونه؟ممنون

عرض سلام و ادب
شما پولی را به ایشان قرض نداده اید و نیت قرض هم نکرده اید، بلکه برای منزل هشتگرد پول را پر داخته اید و ایشان شرعا مجاز نبوده پول را در جای دیگر خرج و صرف کند،پس این کار ایشان حرام بوده است .و اما اینکه ایا معاملاتی که بدون اجازه ی شما با پول شما کرده صحیح است یا نه؟ باید عرض کنم:
این معاملات در فقه با عنوان معاملات فضولی شناخته میشوند؛معاملات فضولی معاملاتی است که در انها شخص بدون اجازه صاحب مال ، معاملاتی را انجام میدهد.صحت این معاملات منوط به اجازه صاحب مال می باشد : اگر صاحب ان پول ان معاملات را اجازه دهد ان معاملات صحیح است و الا باطل است؛در مورد مساله ی شما نیز اگر شما ان معاملات را که بدون اجازه ی شما انجام شده اجازه دهید و اکنون راضی به ان معاملات شوید، ان معاملات صحیح بوده و سود حاصله را از ایشان طلبکار خواهید بود،اما اگر ان معاملات را اجازه ندهید، ان معاملات باطل است و شما فقط پول خود را طلبکار خواهید بود.
رساله مراجع تقلید

با سلام برای من سوالی پیش اومده مدتی است پولی به کسی قرض داده ام بیش از یک سال و ایشان قول داده بود به بنده قبل از یک سال بازپرداخت نمایند اما اکنون از این امر امتناع می زند آیا این امر که بنده به ایشان اعلام کنم هر عملی با پول بنده از این لحظه به بعد بشود از نظر من حرام است جایگاه شرعی دارد یا خیر؟

موضوع قفل شده است