صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در مورد چشم زخم چه می دانید؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  984
  حضور
  1 روز 20 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8557

  در مورد چشم زخم چه می دانید؟
  در مورد چشم زخم چه می دانید؟
  چطور از چشم شور زخم نخوریم؟
  اصلا چشم زخم واقعیت داره یا حاصل توهمه؟

  از روزگار آموختم بغض هایم را نگویم گاهی سبک نشوم سنگین ترم.

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,644
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11138  چشم زخم و شور چشمي، واقعيت يا خرافه


  در مورد چشم زخم چه می دانید؟
  دانشمندان امروز بر اين باورند كه در برخي از افراد، روح و توان منحصر به فردي است كه مي تواند اشيا را نه تنها جا به جا كند بلكه مانند اشعه ليزر آن را منفجر و متلاشي نمايد. اين انرژي گاه از راه چشم، بيرون و ساطع مي شود.

  در مورد چشم زخم چه می دانید؟
  محمدرضا آل حسيني
  قرآن كريم هر چند بسياري از امور اعتقادي را خرافي و نادرست و باطل مي شمارد ولي با اين همه برخي از اقسام و انواع امور شگفت انگيز را تاييد كرده و حتي به آن ها به صورت هاي مختلف پرداخته است. يكي از مسايل مطرح شده در قرآن چشم زخم و شور چشمي است. مقاله حاضر در صدد تبيين اين موضوع و راه كارهاي رهايي از اين معضل است كه با هم آن را مي خوانيم.
  ¤ ¤ ¤
  واقعيت چشم زخم
  بسياري از مردم چشم زخم و شور چشمي را جزو امور خرافي دسته بندي مي كنند و هيچ گونه اعتقاد و باوري به آن ندارند. با اين همه به نظر مي رسد كه قرآن بر خلاف اين باور نه تنها آن را جزو امور خرافي دسته بندي نمي كند بلكه به نمونه هايي از آن نيز اشاره مي كند و گزارش هاي تاريخي قرآني از گذشتگان و پيشينيان نيز آن را تاييد مي كند.
  بررسي هاي علمي اثبات كرده است كه آدمي داراي نيروي شگفتي است كه مي تواند آثار مثبت و يا منفي به جاي گذارد.
  دانشمندان امروز بر اين باورند كه در برخي از افراد، روح و توان منحصر به فردي است كه مي تواند اشيا را نه تنها جا به جا كند بلكه مانند اشعه ليزر آن را منفجر و متلاشي نمايد. اين انرژي گاه از راه چشم، بيرون و ساطع مي شود.
  قدرت تخريبي چشم بستگي به نيروي باطني هر شخص مختلف است. انسان ها به طور طبيعي از چنين توان و انرژي برخوردار مي باشند. البته در برخي از اشخاص به سبب علل طبيعي و يا آموزش هاي خاص و تحولات دروني و بيروني تقويت مي شود و ناخودآگاه آثار خود را به جا مي گذارد ولي اين گونه نيست كه اين نيرو اختصاص به برخي داشته باشد و ديگران از آن محروم باشند بلكه همگان داراي نيرو و تواني از اين دست هستند.
  مفسران تفسير نمونه بر اين باورند كه اين نيرو در برخي از چشم ها تقويت شده و شخص از راه امواج ويژه اي مي تواند در ديگري تأثير بگذارد.
  بسياري مي گويند كه افرادي را ديده اند و يا مي شناسند كه مي توانند از راه چشم، حيواني را بكشند و يا اشيايي را جابه جا كرده و يا وسيله اي را تخريب كنند. به نظر آنان نه تنها نبايد در انكار اين امور لجاجت كرد بلكه بايد امكان وجودي و وقوعي آن را از نظر عقل و علم دور نداشت و آن را پذيرفت. (تفسير نمونه، ج24 ص427)
  از حضرت اميرمؤمنان علي(ع) نقل شده كه فرمودند: العين حق و الرقي حق؛ چشم زخم حق است و توسل به دعا و خداوند براي دفع آن نيز حق است. (نهج البلاغه؛ كلمات قصار جمله 400 مفسران تفسير نمونه بر اين اعتقادند كه دعا و توسل به خدا مي تواند نيروي مرموز چشم ها را بي اثر سازد و از آثار مخرب آن جلوگيري كرده و يا بكاهد.
  (نگاه كنيد تفسير نمونه ج24 ص428) از رسول گرامي نقل شده كه فرمود: چشم زخم واقعيت دارد و مرد را در قبر و شتر را در ديگ قرار مي دهد. (بحارالانوار؛ ج63) و نيز آن حضرت روزي از گورستان بقيع مي گذشت به همراهان خويش فرمود: به خدا سوگند! بيش تر اهل اين گورستان به سبب چشم زخم در اين جا آرميده اند. (تفسير منهج الصادقين ج9 ص391)
  چشم زخم در قرآن
  البته اين تفكر در آيات قرآني مشهود است از جمله مشهورترين آيات در اين مسئله آيه 51سوره قلم است كه خداوند مي فرمايد: و ان يكادالذين كفر واليزلقونك بابصارهم لما سمعوا الذكر و يقولون انه لمجنون؛ كافران هنگامي كه كتاب الهي را مي شنوند نزديك است با چشم زخم خود، تو را از ميان بردارند و مي گويند كه او ديوانه است.
  علامه طباطبايي(ره) مي فرمايد همه مفسران، اين آيه را به چشم زخم زدن معنا كرده اند كه خود نوعي از تأثيرات نفساني است و دليل عقلي بر نفي آن نداريم؛ بلكه حوادثي ديده شده كه با چشم زدن منطبق است و رواياتي هم براساس آن وارد شده است.
  از ديگر آياتي كه در اين باره وجود دارد مي توان به آيه 67 سوره يوسف اشاره كرد كه حضرت يعقوب(ع) به فرزندان خويش فرمان مي دهد كه هنگام ورود به شهر مصر از دروازه هاي مختلف آن وارد شوند و همگان از يك در و همزمان وارد نشوند.
  «سپس مي افزايد كه من نمي توانم با اين دستور شما را از رخدادي كه بر شما حتم شده و قضاي الهي به آن تعلق گرفته است برهانم و دورسازم.
  مفسران بر اين باورند كه علت اين حكم يعقوب آن بود كه ورود دسته جمعي برادران كه همگي در جمال و كمال بي مانند و همانند حضرت يوسف(ع) بودند و قامت هاي رشيد و جمال و زيبايي داشتند، مي توانست توجه برخي را به ايشان جلب كند و موجبات چشم زخم شود.
  (تفسير نمونه ج6 ص29و 30)
  به هر حال از نظر عقلي و علمي و تجربي ثابت شده كه آدمي داراي نيروهاي شگفت نفساني و روحي است كه مي تواند به شكل هاي مختلف خير و يا شر عمل كند و آثار مثبت و منفي بر جا گذارد.
  ضرورت استفاده از استاد در كلاس
  استاد علامه حسن زاده آملي (مدظله العالي) در درس هاي خويش همواره از دانشجويان و طلاب علوم ديني مي خواست كه در سر درس حاضر شوند؛ زيرا حضور در درس موجب مي شود تا تحت تأثير نيروي شگفت روحي استاد قرارگيرند و متأثر از روح قوي و انرژي ساطع از استاد درك بهتري از درس يافته و متأثر از روح و روان استاد شوند.از نظر ايشان نوار و ابزارهائي از اين دست نمي تواند تأثيري كه استاد در هنگام حضور بر جا مي گذارد داشته باشد.
  برخي از افراد به سبب دارا بودن يك نيرو و كنترل و مديريت آن به سوي شر و بدي مي توانند از راه چشم و ساطع كردن و متمركز كردن نيرو و توان باطني بر شخصي و يا چيزي آن را به نابودي بكشانند. به هر حال چشم زخم و شور چشمي امري است كه نمي توان منكر آن شد. در غرب و شرق عالم مي توان افراد خاصي را يافت كه از اين نيرو و توان به خوبي استفاده مي كنند.
  راه درمان و پيش گيري
  حضرت امام جعفر صادق(ع) مي فرمايند اگر كسي از چشم زخم كسي مي ترسد سه مرتبه بگويد: ماشاءالله لاحول و لاقوه الا بالله العلي العظيم و سوره فلق و ناس را بخواند، تا چشم بد در او اثر نكند. هم چنين گفته شده كه آيه و ان يكاد را بنويسيد و با خود همراه داشته باشيد.
  در حديثي ديگر آمده است كه رسول اكرم(ص) براي امام حسن(ع) و امام حسين(ع) به منظور پيش گيري از چشم زخم دعايي خواندند كه مضمونش چنين بود:
  (اعيذكما بكلمات الله التامه و اسماءالله الحسني كلها عامه من شر السامه و الهامه و من شر كل عين لامه و من شر حاسد اذا حسد؛ شما را به تمام كلمات و اسماي حسناي خداوند از شر مرگ و حيوانات موذي و هر چشم بد و حسود آن گاه كه حسد ورزد، مي سپارم). سپس پيامبر(ص) فرمود:
  اين چنين حضرت ابراهيم براي دو فرزندش اسحاق و اسماعيل تعويذ كرد (بحارالانوار، ج60، ص60) امام صادق(ع) مي فرمايد: اگر قبور را بشكافيد، خواهيد ديد كه بيش تر مردگان بر اثر چشم زخم از دنيا رفته اند، زيرا چشم زخم حق است. (همان، ص250)البته قبول تأثير چشم زخم به معناي پناه بردن به كارهاي خرافي و اعمال عوامانه نيست. اسلام براي پيش گيري از تأثير سوء چشم زخم، استعاذه و ياد خدا را مطرح كرده، همچنين صدقه دادن نيز توصيه شده است. امام صادق(ع) مي فرمايد: هرگاه بخواهيد با هيئتي آراسته و چشم گير از خانه بيرون رويد، معوذتين (سوره هاي فلق و ناس) بخوانيد تا چشمي در شما اثر نكند. (همان، ج92، ص1330) و در روايت ديگري از حضرت مي فرمايد: هر گاه از چشم زخم ترسيدي بگو:
  ما شاءالله لاقوه الا بالله العلي العظيم.(همان، ج60، ص026)


 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  حقیقت/ راستی/
  نوشته
  149
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1148  کسی که چشم خورده برای از بین بردن اثرش چه باید کرد؟
  برای سلامتی اقا و تعجیل درظهورش و هدیه به روح پدر مرحومم یک صلوات

  اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,675
  حضور
  80 روز 8 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16826

  راهنما چگونگی درمان و رفع چشم زخم
  نقل قول نوشته اصلی توسط صادقانه نمایش پست ها
  کسی که چشم خورده برای از بین بردن اثرش چه باید کرد؟
  با سلام و تشکر

  در پاسخ به سؤال شما نکات زیر را تقدیم تان می کنیم:

  رسول اكرم صلی الله علیه وآله فرمود: «چشم زخم، واقعیت دارد و مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار می‏دهد».(بحارالانوار، ج 63، ص 26) این سخن، كنایه از این است كه شتر بر اثر چشم ‏زخم، مریض می‏شود و صاحبش از ترس تلف شدنش، او را ذبح می‏كند

  یکی از وسوسه‌های شیطان و فعالیت موجودات بدخواه، ایجاد بدبینی در میان دوستان و اطرافیان است و در این گونه شرایط است که مشکلات بسیاری پیش می‌آید و بدبینی‌ها نیز بیشتر می‌شود و به دنبال آن گرفتاری‌ها و نکبت در زندگی افزایش می یابد.

  بهترین کارها برای درمان و رفع چشم زخم و بیرون آمدن از این گونه گرفتاری‌ها، امور زیر می‌باشند:

  1. بدبینی نسبت به اطرافیان را به طور کلی از خود دور کنیم، زیرا بدبینی مقدمه چشم زخم و قرار گرفتن در آثار سوء روحی و روانی ان می باشد.

  2. هر وقت به یاد گرفتاری‌ها افتادیم، به سرعت از فکر آن بیرون بیاییم و از ان انصراف ذهنی داشته باشیم و به عبارت دیگر، مثبت‌نگر باشیم و خوبی‌ها و گشایش‌ها را هر چند کم باشد، به طور مرتب به یاد آوریم و شکر خدا کنیم؛ اما از منفی‌ها و گرفتاری‌ها، یاد نکنیم و آنها را تکرار نکنیم و حرف آنها را نزنیم.

  3. برای انجام هر کاری، از مشورت دیگران استفاده کنیم و با احتیاط، تدبیر و جدیت، کار را انجام دهیم و به عبارت دیگر، از شاخه‌ای به شاخه دیگر نپریم؛ بلکه سعی كنیم هر کاری را با جدیت ادامه دهیم و تا می‌توانیم، خودمان کار را انجام دهیم و یا در کنار کسی که کار را انجام می‌دهد حضور داشته باشیم و با او، همکاری کنیم.

  4. هر روز خود را با صدقه دادن و توکل به خدا و توسل به وسایط فیض شروع کنیم زیرا تصدق خالصانه در راه خدا هفتاد بلا و مصیبت را رفع می کند، و صدقه نوعی پناه بردن به پناهگاه امن الهی است که البته با توکل و توسل این دایره ی فیض کامل می شود.

  5. یاد كردن خداوند؛ از امام صادق علیه السلام، چنین روایت شده است: «هر كس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را یاد كند؛ زیرا وقتی خداوند را به یاد آورد، ضرری به برادر مؤمنش نمی‏رسد». (بحارالانوار، ج 60، ص 25)

  6. گفتن «امنتُ باللّه‏ و صلی اللّه‏ علی محمد و آله»، اثر چشم‌زخم را خنثی می‌كند.

  7. قرائت سوره ناس و فلق برای ترس از چشم‏خوردن، مفید است.(همان، ج 92)

  8. نوشتن سوره‏های حمد، اخلاص، ناس، فلق و آیت‏الكرسی در ورقه‏ای و به همراه داشتن آنها برای رفع چشم‌زخم مفید است. (همان، ص 25)

  9. قرائت سه مرتبه «ماشاءاللّه‏ لاحول ولا قوه الا باللّه‏ العلی العظیم» برای ترس از چشم‌خوردن یا چشم‌زدن، سودمند است. (همان منبع)

  10. خواندن و نوشتن آیات 75 تا 82 سوره یونس در دفع و رفع مؤثر است.

  11. خواندن سوره «یس» به مدت چهل روز در دفع و رفع چشم زخم مؤثر است.

  12. مسافرت و تغییر محل زندگی مؤثر است. چه بسا بسیاری از چشم زخم ها از سوی افرادی است که در محل زندگی فعلی تان هستند و این قبیل آثار منفی را به شما منتقل می کنند و شما با تغییر محل زندگی از آنها خلاص می شوید.

  نكته دیگر این كه تأثیر دعا، امری مسلم و حتمی است؛ چه خود انسان دعا كند و یا دیگری را شفیع در دعا قرار دهد؛ ولی باید به افراد قابل اعتماد مراجعه كرد و از كسانی كه به دنبال شهرت و سودجویی نیستند، بهره گرفت. مثلاً از عالمان دینی وارسته و افراد صاحبدل بخواهید که برای گشایش امر شما دعا کنند و یا نسخه ای عملی برای رفع گرفتاری تان بدهند.

  موفق باشید ... ملتمس دعا ...

  منبع: بنقل از پایگاه تبیان با تغییر و تصرف.  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۹۰/۰۳/۲۴ در ساعت ۱۱:۰۷ دلیل: فونت

  حُسن عالم سوز یوسف چون بر اندازد نقاب **** نیست ممکن پاس عصمت از زلیخا داشتن

  در مورد چشم زخم چه می دانید؟

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  31
  حضور
  3 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  183  بسم الله الرحمن الرحیم
  وان یکاد الذین کفروا لیذلقونک بابصارهم لما سمعوا الذکر و یقولون انه لمجنون وما هو الا ذکر للعالمین
  سوره قلم آیه آخر

  ویرایش توسط nasim2011 : ۱۳۹۰/۰۳/۲۴ در ساعت ۱۱:۲۴
  عمریست که از حضور او جاماندیم
  در غربت سرد خویش تنها ماندیم
  او منتظر است تا که ما برگردیم
  ماییم که در غیبت کبری ماندیم

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  نوشته
  420
  حضور
  2 روز 8 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  916  به نام خدا
  "ما عندکم ینفد و ما عند الله باق"

  یک راه خوب می تواند این باشد که انسان قبل از اینکه ناخواسته چیزی از دستش (جان، مال و ...) برود، به صورت اختیاری و از طریق صدقه مقداری را به بقیه عالم برگرداند.
  مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,911
  حضور
  87 روز 6 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40492  با سلام
  امام خمینی (ره) می فرماید :
  انسان اعجوبه ای است دارای دو نشأت ، نشأت ظاهره مُلکیه دنیویه که آن بدن اوست و نشأت باطنۀ غیبیۀ ملکوتیه که از عالم دیگر است و نفس او که از عالم غیب و ملکوت است دارای مقامات و درجاتی است و از برای هر یک از مقامات و درجات آن جنودی است رحمانی و عقلانی که آن را جذب به ملکوت اعلی و دعوت به سعادت می کنند ، و جنودی است شیطانی و جهلانی که آن را جذب به ملکوت سُفلی و دعوت به شقاوت می کنند و همیشه بین این دو لشگر جدال و نزاع است و انسان میدان جنگ این دو طایفه است .
  اگر جنود رحمانی غالب شد انسان از اهل سعادت و رحمت است و در سلک ملائکه منخرط و در زمرۀ انبیاء و اولیاء و صالحین محشور است ، و اگر جنود شیطانی و لشگر جهل غالب آمد انسان از اهل شقاوت و غضب است و در زمرۀ شیاطین و کفار و محرومین محشور است .


  روح و نفس

  در بدن آدمى نفس و روح هر دو وجود دارد .
  وقتی انسان می خوابد تنفس می کند اما قدرت تعقل ندارد یعنی نفس از او جدا شده است ، ولی وقتی انسان بمیرد حیات از او رخت می بندد و تنفس و تعقل هر دو از بین می روند

  الله يَتَوَفَّي الانفُسَ حينَ موتِها والتي لَمْ تَمُتْ في مَنامها. فَيُمْسِكُ التي قَضَي عَلَيها الموتَ و يُرسِلُ الأخري اِلي أجَلٍ مُسمي إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ . « خداوند ارواح را به هنگام مرگ قبض مى‏كند ، و ارواحى را كه نمرده‏اند نيز به هنگام خواب مى‏گيرد سپس ارواح كسانى كه فرمان مرگشان را صادر كرده نگه مى‏دارد و ارواح ديگرى را (كه بايد زنده بمانند) بازمى‏گرداند تا سرآمدى معيّن در اين امر نشانه‏هاى روشنى است براى كسانى كه انديشه مى‏كنند! »(زمر/ ۳۹ ،۴۲) .
  فرق ميان قبض روح شخص خوابيده و قبض روح مرده اين است كه اولى در مقابل بيدارى و دومى در مقابل زندگانى است و قبض روح خوابيده با باقى ماندن روح در بدن است و قبض روح مرده با خارج شدن روح از بدن است.


  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 14. صلوات


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,911
  حضور
  87 روز 6 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40492  اهمیت چشم

  چشم كه در آموزه هاي قرآني از آن به عين و بصر و رأيَ و نظَر تعبير مي شود گاه به ابزار و گاه به نوع كنش و واكنش آن اشاره دارد .
  «عين» نام ابزار ديدن و رؤيت و نظر است.
  خداوند ، آفرينش چشم را براي انسان يكي از آيات خود قرار داده است چنانکه می فرماید : قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِنْ أَخَذَ اللَّهُ سَمْعَكُمْ وَ أَبْصارَكُمْ وَ خَتَمَ عَلى‏ قُلُوبِكُمْ مَنْ إِلهٌ غَيْرُ اللَّهِ يَأْتيكُمْ بِهِ انْظُرْ كَيْفَ نُصَرِّفُ الْآياتِ ثُمَّ هُمْ يَصْدِفُونَ . «بگو: «به من خبر دهيد اگر خداوند، گوش و چشم هايتان را بگيرد ، و بر دل هاى شما مهر نهد (كه چيزى را نفهميد)، چه كسى جز خداست كه آن ها را به شما بدهد؟!»
  ببين چگونه آيات را به گونه ‏هاى مختلف براى آن ها شرح مى‏دهيم، سپس آن ها روى مى‏گردانند » (انعام /۶ ، ۴۶ )

  چشم ، ابزاري است كه با اتكا به روح انسان توانايي ديدن پیدا می کند .
  به اين معنا كه روح انساني است كه در حقيقت از دريچه و ابزار چشم مي نگرد و مي بيند.

  ثُمَّ سَوَّاهُ وَ نَفَخَ فيهِ مِنْ رُوحِهِ وَ جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ قَليلاً ما تَشْكُرُونَ . « سپس (اندام) او را موزون ساخت و از روح خويش در وى دميد و براى شما گوش و چشمها و دلها قرار داد امّا كمتر شكر نعمتهاى او را بجا مى‏آوريد! » (سجده /۳۲ ، ۹)
  از اين رو ميان چشم و روح ارتباط بسيار تنگاتنگي وجود دارد و اين روح انساني و نفس اوست كه چشم را مديريت مي كند .
  اين گونه است كه روح انساني براي درك و شناخت خود و جهان و ادراك موقعيت خويش در هستي و بهره گيري از نعمت هاي خداوندي در راستاي تكامل خويش ، از ابزار چشم بهره مي گيرد .


  حقیقت چشم زخم

  با توجه به ساختارانسان از روح و جسم و اهمیت نقش روح برای ادامۀ حیات بشر و ارتباط تنگا تنگ روح با چشم باید باور کنیم که برخی از انسان ها روح و توان منحصر به فردي دارند كه مي توانند نه تنها اشيا و چيزها را جا به جا كند بلكه مانند اشعه ليزر آن را منفجر و متلاشي نمايند . اين انرژي گاه از راه چشم ظاهر مي شود .
  قدرت تخريبي چشم بستگي به نيروي باطني هر شخص مختلف است که بشر به طور طبيعي از چنين توان و انرژي برخوردار مي باشد .
  مخصوصا اگر با یک نگاه و نظر مخصوص باشد .

  عده ای از معتزله ، بدون ارائۀ دلیلی روشن آن را ردّ کرده اند ، آنها حتی نتوانسته اند شبهۀ قابل توجهی بر آن وارد کنند .
  برخی وقایع ، نظیر تعویذ فرزندان ابراهیم و فرزندان هارون از سوی ابراهیم (ع) و موسی (ع) و نیز گواهی تاریخ بر وجود افرادی در میان برخی قبایل که با چشم خود تأثیر عینی بجای می گذاشتند حکایت از دیرینه بودن این اعتقاد دارد .
  در یونان ، روم باستان ، در سنتهای یهودی ، اسلامی ، و آیین بودائی ، هندو و فرهنگ های عامه و جوامع ابتدایی اعتقاد به چشم زخم رواج داشته و هر قومی راجع به شور چشمی داستان هایی آمیخته از حقیقت و افسانه دارند در روایات فراوانی هم بر حقیقت داشتن چشم زخم تأکید شده و روایت : أكثر من يموت من أمتي بعد قضاء الله و قدره بالعين . « بیشترکسانی که از امت من از دنیا رفته اند پس از قضا و قدر با چشم زخم بوده است »
  از پیامبر (ص) بین مسلمانان اجماعی دانسته شده است

  افزون بر این بررسی چگونگی تأثیر چشم از سوی دانشمندان نیز نشانگر پذیرش اصل این مسئله از سوی ایشان است .


  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۰۳/۲۴ در ساعت ۲۳:۰۴
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,911
  حضور
  87 روز 6 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40492  در این زمینه برخی آن را پدیده ای مادی دانسته و گفته اند : به هنگام چشم زدن اجزایی نامرئی از چشم خارج شده و در بدن شخص چشم خورده وارد می شود نظیر سمی که افعی با نگاه ، از خود خارج می کند و هدف خود را از پای در می آورد در تأیید این نظر استناد شده به نقل اصمعی از یک چشم زن معروف که می گوید : هرگاه چیز خوش آیندی نظرم را جلب نماید و آن حالت در من پیدا شود احساس می کنم حرارتی از چشم من خارج می شود چنانکه بسیاری از دانشمندان امروزی نیز معتقدند در بعضی از چشمها نیروی مغناطیسی خاصی نهفته است که کارائی زیادی دارد اما اکثر دانشمندان و فیلسوفان این تأثیر را نفسانی دانسته اند چنانکه بحثهای مربوط به هیپنوتیزم و تأثیری که از طریق آن در شخص پیدا می شود نشانگر آن است که نفس دارای آثاری است که هنوز شناخته شده نیست برخی از اندیشمندان نیز با صرف نظر از مادی یا نفسانی بودن چشم زخم آن را از دیدگاه کلامی توجیه کرده اند مانند اینکه مصلحت نظر شونده باعث شده خداوند متعال برای بعضی از چشم ها چنین تأثیری قرار دهد مثلا خداوند می داند اگر نعمت را از وی سلب نکند از آخرت غافل می شود و یکی از عوامل سلب نعمت چشم زخم است هر چند خداوند عوض آن در زمان دیگری یا در آخرت به او خواهد داد .


  تأثیرچشم زخم


  عمرو بن بحر جاحظ گفته است : اين مطلب قابل انكار نيست كه بعضى اجزاء غير مرئى و لطيف از چشم هاى بد (و باصطلاح چشم هاى شور) جدا مي شود و در طرف اثر مي كند ، و اين خاصيتى است كه در بعضى از چشم ها است مانند خاصيت هايى كه در چيزهاى ديگر وجود دارد .
  قرآن نیز برخلاف برخی باورها ، نه تنها چشم زخم را جزو امور خرافي دسته بندي نمي كند بلكه به نمونه هاي از آن نيز اشاره مي كند و گزارش تاريخي قرآني از گذشتگان و پيشينيان نيز آن را تأييد مي كند .
  عمده آیاتی که به نحوی با چشم زخم ارتباط دارند ، سه آيه می باشند ، كه هر يك به طور ضمنی ، بيانگر مسأله شور چشمي هستند .
  ۱ – آیۀ وان یکاد .
  قرآن می فرماید : وَ ان يكادُ الَّذينَ كَفَرُوا لِيزلِقونَكَ بِأَبصارِهِم لَمّا سَمعُوا الذّكروَ يقُولُونَ إنَّه لَمَجنُون « نزديك است كافران هنگامى كه آيات قرآن را مى‏شنوند با چشم‏زخم خود تو را از بين ببرند، و مى‏گويند: «او ديوانه است! ». .( قلم/۶۸ ، ۵۱)
  اکثر مفسران معاصر قائلند ، آیه در مقام بیان یک واقعیت است و سخن از کنایه نیست ، قرآن مى‏خواهد تضاد عجيبى را كه در ميان گفته‏هاى دشمنان اسلام وجود داشت با اين بيان ظاهر سازد و آن اينكه : آنها وقتى آيات قرآن را مى‏شنوند آن قدر مجذوب مى‏شوند و در برابر آن اعجاب مى‏كنند كه مى‏خواهند تو را چشم بزنند (زيرا چشم زدن معمولا در برابر امورى است كه بسيار اعجاب‏انگيز مى‏باشد)
  بد چشمي اين جماعت به گونه‌اي بود كه اگر يكي از ايشان، اراده گوشت مي‌كرد ، به كنيز خود مي‌گفت : «ما أَحسَنَ وَ ما رأَيتُ مِثلها؛ چه نيكو و زيبا ست و مانندش را تاكنون نديده‌ام»! فوراً آن حيوان مي‌افتاد و صاحبش از روي ناچاري حيوان را مي‌كشت و به وي نصيبي مي ر‌سيد ، اگر ايشان اراده كشتن كسي را داشتند، سه روز چيزي نمي‌خوردند و بعد از آن بر او نظر مي‌انداختند و بر اثر چشم زخم بیمار می شد و یا مي‌مُرد.
  در ميان بدچشمان، مردي بود كه بر هر كه چشم مي‌افكند ، از پا در مي‌آمد.
  از اين رو، او پا از خيمه بيرون نمي‌گذاشت . عاقبت، اين جمع با اصرار قريش خواستند پیامبر

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,911
  حضور
  87 روز 6 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40492

  ۲ – آیه ورودبه مصر از ابواب متفرقه
  قرآن کریم از زبان یعقوب نقل می کند که به فرزندانش فرمود : َ يا بَنِيَّ لا تَدْخُلُوا مِنْ بابٍ واحِدٍ وَ ادْخُلُوا مِنْ أَبْوابٍ مُتَفَرِّقَةٍ وَ ما أُغْني‏ عَنْكُمْ مِنَ اللَّهِ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِنِ الْحُكْمُ إِلاَّ لِلَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَ عَلَيْهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُتَوَكِّلُونَ . وَ لَمَّا دَخَلُوا مِنْ حَيْثُ أَمَرَهُمْ أَبُوهُمْ ما كانَ يُغْنِي عَنْهُمْ مِنَ اللَّهِ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلاَّ حاجَةً فِي نَفْسِ يَعْقُوبَ قَضاها وَ إِنَّهُ لَذُو عِلْمٍ لِما عَلَّمْناهُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ (یوسف/۱۲ ، ۶۷ )
  « و (هنگامى كه مى‏خواستند حركت كنند، يعقوب) گفت: «فرزندان من! از يك در وارد نشويد بلكه از درهاى متفرّق وارد گرديد (تا توجه مردم به سوى شما جلب نشود)! و (من با اين دستور،) نمى‏توانم حادثه‏اى را كه از سوى خدا حتمى است، از شما دفع كنم! حكم و فرمان، تنها از آنِ خداست! بر او توكّل كرده‏ام و همه متوكّلان بايد بر او توكّل كنند!»
  آنگاه كه برادران يوسف ، پس از جلب موافقت پدر ، برادر كوچك را با خود همراه كردند و براي دومين بار ، آماده حركت به سوي مصر شدند ، یعقوب (ع) از فرزندانش می خواهد که هنگام ورود به شهرو یا دیار مصر از درهای گوناگون وارد شوند .
  اغلب مفسران معتقدند : پايتخت مصرباستان ، در آن زمان مانند هر شهر ديگري ، ديوار و برج و دروازه‌هاي متعددي داشته است .
  مصر در آن روز چهار در داشت و فرزندان یعقوب طبق دستور پدرشان ، متفرق شده و هر گروهی از يكى از آن چهار در وارد شدند.

  اين دستور يعقوب برای آن بود كه چون همگى برادر يكديگر و اولاد يك پدر بودند و از نظر جمال و

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 20. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۰۸/۲۶, ۲۲:۵۵ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود