دروغ در معامله خرید و فروش

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دروغ در معامله خرید و فروش

سلام
اگر کسی در معامله ای دروغ بگوید اینکار چه حکمی دارد ؟ درآمد کسب شده حلال است و معامله صحیح است؟

نظر همه مراجع رو لطفا اعلام کنید. برای نمونه جواب یک مرجع رو خودم پیدا کردم که میزارم براتون.

*جواب حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (ره):

اگر كسى در معامله اى دروغ بگويد و روى آن قسم ياد كند اين معامله چه صورتى دارد؟
[=&quot]جواب: دروغ حرام است و حرمت قسم دروغ از دروغ خيلى بيشتر است. ولى معامله فى نفسه باطل نيست.

جامع المسائل [/][=&quot]سؤال 1064[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

صلوات بر پیامبر محمد;914414 نوشت:
سلام
اگر کسی در معامله ای دروغ بگوید اینکار چه حکمی دارد ؟ درآمد کسب شده حلال است و معامله صحیح است؟

نظر همه مراجع رو لطفا اعلام کنید. برای نمونه جواب یک مرجع رو خودم پیدا کردم که میزارم براتون.

*جواب حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (ره):

اگر كسى در معامله اى دروغ بگويد و روى آن قسم ياد كند اين معامله چه صورتى دارد؟
جواب: دروغ حرام است و حرمت قسم دروغ از دروغ خيلى بيشتر است. ولى معامله فى نفسه باطل نيست.

جامع المسائل سؤال 1064

سلام علیکم

موارد دروغ در معاملات خیلی متفاوت است بعضی موارد در مورد وصفی در معامله دروغ گفته می شود ، در این صورت پاسخ به همان صورتی است که در سوال مطرح شد ، نظر مشهور مراجع تقلید همین است ، ولی گاهی در شرایط معامله دروغ گفته می شود، که هر مورد ممکن است به حسب خودش حکم خاص خودش را داشته باشد ؛ فلذا باید مورد مدنظرتان به صورت کامل و دقیق مطرح بفرمایید تا حکمش را خدمتتان عرض بنماییم.

با سلام

یکی از کسب­‌های حرام، کسب از طریق کذب و دروغ است. در گذشته اکتساب از راه کذب، کمتر وجود داشت. امّا در زمان ما این معنا وجود دارد. امروزه عده‌ای در دنیا از طریق دروغ گفتن نان می‌خورند! دروغ و شایعه‌پردازی، در دنیا کار رایجی است. بعضی از روزنامه‌نگارها، وبلاگ‌نویس­‌ها یا کسانی که در رسانه‌های صوتی و تصویری کار می‌کنند، دروغ می‌سازند و بابت آن پول می‌گیرند. این یک معامله‌ای است که اگر بخواهیم بگوییم این معامله حرام است، لازمه‌اش این است که دروغ‌گفتن حرام باشد.

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی

شفا;914742 نوشت:
سلام علیکم

موارد دروغ در معاملات خیلی متفاوت است بعضی موارد در مورد وصفی در معامله دروغ گفته می شود ، در این صورت پاسخ به همان صورتی است که در سوال مطرح شد ، نظر مشهور مراجع تقلید همین است ، ولی گاهی در شرایط معامله دروغ گفته می شود، که هر مورد ممکن است به حسب خودش حکم خاص خودش را داشته باشد ؛ فلذا باید مورد مدنظرتان به صورت کامل و دقیق مطرح بفرمایید تا حکمش را خدمتتان عرض بنماییم.

با سلام و احترام
لطفا درباره مورد وصف و مورد دوم که فرمودید مرتبط با شرایط معامله هستش مثالی بزنید. متاسفانه در رساله مراجع در این مورد مطلبی نیست. مخصوصا دروغ درباره شرایط معامله که لازم هست توضیح کاملی بفرمایید.

صلوات بر پیامبر محمد;914882 نوشت:
با سلام و احترام
لطفا درباره مورد وصف و مورد دوم که فرمودید مرتبط با شرایط معامله هستش مثالی بزنید. متاسفانه در رساله مراجع در این مورد مطلبی نیست. مخصوصا دروغ درباره شرایط معامله که لازم هست توضیح کاملی بفرمایید.

سلام علیکم

در مورد دروغ در وصف می توان :

[=&quot]فروشنده يا خريدار، مال خود را بهتر از آنچه هست نشان دهد(دروغ بگوید) و طورى كند كه قيمت مال در نظر مردم زياد شود «خيار تدليس»
در اینجا به صورتی کالای خود را به دروغ توصیف کرده که خریدار تصور می کند این کالا چیزی است که او می خواهد ولی بعد مشخص می شود چیز دیگری است؛مثلا می گوید برنج درجه یک ایرانی را به شما می دهم این قدر قیمت ، در حالی که این برنج درجه یک ایرانی نیست و......
و اما دروغ در شرایط معامله:

یکی از شرایط معامله این است که شخص فروشنده مالک باشد ، حال اگر شخصی خود را به دروغ جای مالک جازده و جنس را فروخته است ، چنین معامله ای را معامله فضولی می گویند ، که معامله باطل است ، مگر اینکه مالکش اجازه بدهد .

پی نوشت:

رساله 13مرجع ، احکام خرید و فروش،مساله 2124
تحریر الوسیله ، کتاب بیع ، شرایط عقد ، شرایط متعاقدین ، شرط سوم مالک باشد

سلام.
ممنون از پاسختون. شرایط معامله و... در رساله مشاهده کردم.

موضوع قفل شده است