وظیفه زن در قبال خمس ندادن سایر اعضای خانواده

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وظیفه زن در قبال خمس ندادن سایر اعضای خانواده

با سلام.
ببخشید من همیشه یک مساله ای داشتم.چه وقتی که در خانه پدرم بودم و سرپرست خانه پدر بود و حالا که ازدواج کردم و سرپرست مخارج خانه همسرم هستند.

در امور مالی معمولاً آقایان با خانم یا فرزندانشون مسائل مالی رو شفاف نمی کنند.
بخاطر مشغله هاشون در بعضی مواردی که اهل خونه دقت دارند دقت نمی کنند.
با این فرض که اهل خونه احکام رو از سرپرست بهتر بلد باشند یا دقت ِبیشتری داشته باشند اما اختیاراتی نداشته باشند وظیفه شون درباره این موارد بخصوص خمس چیه؟

آیا باید به قیمت درگیری و دلخوری و زحمت مطرح کنند یا وظیفه ای ندارند؟

مرجع آیت الله بهجت
آیت الله خراسانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

nasim jaan;913941 نوشت:
با سلام.
ببخشید من همیشه یک مساله ای داشتم.چه وقتی که در خانه پدرم بودم و سرپرست خانه پدر بود و حالا که ازدواج کردم و سرپرست مخارج خانه همسرم هستند.

در امور مالی معمولاً آقایان با خانم یا فرزندانشون مسائل مالی رو شفاف نمی کنند.
بخاطر مشغله هاشون در بعضی مواردی که اهل خونه دقت دارند دقت نمی کنند.
با این فرض که اهل خونه احکام رو از سرپرست بهتر بلد باشند یا دقت ِبیشتری داشته باشند اما اختیاراتی نداشته باشند وظیفه شون درباره این موارد بخصوص خمس چیه؟

آیا باید به قیمت درگیری و دلخوری و زحمت مطرح کنند یا وظیفه ای ندارند؟

مرجع آیت الله بهجت
آیت الله خراسانی

در اینگونه موارد باید با احترام و ادب و تواضع مساله را به سرپرست تذکر دهند و اگر او منطقی نیست در طی نامه ای مودبانه به او گوشزد کنند
اما اگر مثلا همسر یا پدر در پرداخت خمس تعلل میکنند ،اگر ندانید که به خصوص پولی که ایشان خرج و صرف مخارج شما میکنند خمس تعلق گرفته،تکلیفی ندارید و اگر میدانید به خصوص این پول که خرج شما میشود خمس تعلق گرفته و ایشان نپرداخته اندیا باید شما خمس مقدار پولی که از مال خمس داده نشده خرج شما کرده اند را بپردازید و یا اگر مالی ندارید از دفتر مرجع تقلید خود جهت مجاز بودن استفاده تان از ان مخارج اجازه بگیرید.
همیشه سرفراز و پیروز باشید
موضوع قفل شده است