دو انگشتر در یک دست

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دو انگشتر در یک دست

سلام من دو انگشتر عقیق و فیروزه رو تو یکی از انگشتام پشت سر هم می زارم. ایا دو انگشتر تو یک انگشت همزمان مکروهه؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

سلام، کتاب حلیة المتقین باب دوم به روایات و آداب انگشتر پرداخته است .
با تفحص در این باب توصیه یا منعی برای قرار دادن دو انگشتر در یک دست نیافتم، اما جستجو را د رکتب ومنابع دیگر ادامه می دهم.

Reza551;913914 نوشت:
سلام من دو انگشتر عقیق و فیروزه رو تو یکی از انگشتام پشت سر هم می زارم. ایا دو انگشتر تو یک انگشت همزمان مکروهه؟

سلام
امام جعفرصادق ع فرمودند هوای بین دو دست (دست دادن و مصاحفه کردن) هم حساب کتاب دارد.

قصد شما از انگشتر بدست چه بود!؟
کجا دیدید این عمل را که پسندیدید!؟
در دست راست همیشه میکنید یا چپ!؟
کدام انگشتان!؟
برای جواب سئوال شما دانستن این پرسش ها ملاک است اگر شیعه اید!؟

ولا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

اگه مقید به نماز اول وقتید، یکی را دست چپ کنید یا یکی را به انگشت کوچکتر دست راست.

غیر این صورت مکروه است و اسراف کرده اید.

پیام;914137 نوشت:
سلام، کتاب حلیة المتقین باب دوم به روایات و آداب انگشتر پرداخته است .
با تفحص در این باب توصیه یا منعی برای قرار دادن دو انگشتر در یک دست نیافتم، اما جستجو را د رکتب ومنابع دیگر ادامه می دهم.

با عرض سلام
استاد ببخشید، در سایتی روایتی از امام حسن عسکرى علیه السّلام دیدم که عنوان شده بود تا زمانی که میان شما بودیم دستور ما بدست کردن انگشتر به دست راست بود
ولی با فرا رسیدن دوران غیبت
انگشترى را بدست چپ کنید.
منابع رو هم زده بود:
تحف العقول / النص / ۴۸۸ / ص : ۴۸۶

وسائل الشیعه / ج‏۵ / ۸۱ / ۴۸ ص : ۷۹

بحار الأنوار (ط – بیروت) / ج‏۷۵ / ۳۷۳ / باب ۲۹ مواعظ أبی محمد العسکری ع و کتبه إلى أصحابه ….. ص : ۳۷۰

نظر شما در این مورد چیست؟
با تشکر@};-

مستحب است انگشتر در دست راست باشد. - مکروه است انگشتر در انگشت شهادت و یا انگشت میانى باشد. - مستحب است از جنس نقره باشد. - مستحب است نگین آن از عقیق باشد، هم‏چنین یاقوت و زبرجد و درّ، زمرّد و فیروزه نیز داراى فضیلت است.

سلام و صبح بخیر

انگشتر در دست راست مستحب بود، اما وقتی در یک انگشت شما دو مورد را استفاده میکنید اگر غیر از باب استنجاء باشد، اسراف میشود.

روایات امام حسن‌العسکری ع هم معتبر است ولی همه کس قادر به انجام نبودند و مخصوص ولایت پذیرتر ها بود و اگر بدون شناخت انجام شود ممکن است گرفتار اصحاب مرجئه شوند.

عملی که از آیه الله بهجت دیدید، از دیدگاه او و زمان و مکانش مورد قبول بود و ما در مقام بازرسی و بازپرسی عمل نخواهیم بود تا خود بخواهد بفرماید یا نفرماید.اگر عملی را مطابق دانش و عرف جامعه ندانستید مجاز به عمل به آن نیستید و ریز شدن به اعمال عالم، صحت در مقام عالمیت فرد بود( هم بزرگ‌یاد میکنید و هم خرده میگیرید).اگر اشتباه هم باشد، شما انجام ندهید و در مورد مسأله ای که مغایر با سنت است،خود عامل به عمل مسئول بود و گناه خریدن کار ابلهان.

در مورد حدید هم اگر بدون رکاب نقره باشد منع شده و روایت بود که امیرالمومنین ع برای دفع شیاطین استفاده میکرد، از نظر آیت الله لنکرانی (ره) مجاز بود.

بفرموده پیامبر ص، استفاده از انگشتر فقط برای زینت نباشد بلکه برای بالا بردن درجه و مقام باشد و ثواب و صوابش در نمازها بود وگر نه مخالفین دین هم در دست میکردند و از ثواب آن صوابی نمیبردند.
شما هم اگر قصد و هدفتان عمل به سنت اسلامی است انجام دهید و در مقام دانشجو ماندن، هنر میخواهد (ائمه ع فرمودند ما عالمیم و شما دانشجو) و گر در باب بهانه مورد زیاد بود.صدق الله العلی العظیم

روایات استحباب قرار دادن انگشتر در دست راست فراوان است و حتی آنرا از علائم شیعه دانسته است مانند روایاتی به نقل از امام موسی کاظم (ع) : «... حضرت علی(ع) در دست راست انگشتری می کرد، چون او بعد از رسول الله(ص) امام اصحاب یمین بوده ... و این علامت شیعیان ما است ...» وسایل الشیعه، ج 5، ص 82.
اما روایتی که ذکر فرمودید احتمالا برای موضوع خاصی بوده است و در جلسه یا موقعیت خاصی ، نشانه ای برای شناسایی شیعیان دستور داده شده است.

ایشون.انچه که من فهمیدم می فرمایند گذاشتن انگشتر به غیر از انگشت کوچک. و دست. چپ در بقیه انگشتان در نماز مکروه ایا این حرف ایشون درست هست ؟
مورد استفاده من. به خاطر خواصیت انگشتر و انگشتر فیروزه رو برای استجابت بهتر دعا بعد نماز دستم می کنم ؟
و عقیق رو برای صواب بی خظیرش در نماز.
و علت دو انگشتر در یک انگشت اندازشون که متانسب با انگشتر حلقه دست راست من
ببخشید لحن حرف زدن دوستمون. غیرعادیه من که نفهمیدم چی نوشتن

موضوع قفل شده است