جمع بندی مشاهده ی نور

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشاهده ی نور

سلام .

قبل از هر چیزی عرض کنم : بنده ی ناقابل ، خود را از پوست خرما هم حقیر تر میدانم ، لذا مطالبی که می خوانید ، جنبه ی تعریف از خود و ... ندارد چراکه اصلا بنده در آنها اراده ای نداشتم و همه را از فضل خدا می دانم .
اما مطلب مورد سوال :

درباره ی تجربه ی عرفانیست و چون گفته اند که به کسی نگو بنده هم اینجا که مارا نمیشناسند عرض میکنم . باشد که خداوند ، با مغفرت و فضل خود بر ما ببخشایند .

درباره ی خودم هم بگوییم که اصلا فرقی با آدم هایی که در خیابان میبینید ندارم و مدتیست ، چندان در پرهیزگاری و .... مثل پیشترها نیستم واقعا عادی عادی هستم .

سوال بنده :
من نورهایی می بینم که به این نورها عادت کردم اما نمیدان علت ، پیام و نکته ی مشاهده ی این نور ها چیست ! و این نورها را بیشتر به رنگ سفید می بینم و گاهی اوقات( مثل یک ستاره ی سرخ رنگ میدرخشند و گاهی آبی نفتیِ درخشان) البته ، مدتی پیش صدایی هم در باطنم مرا همراهی میکرد و میگفت مثلا این کار را نکن ، آن اب را نخور ، آن غذا را برای شخصی باقی بگذار و .. یا حتی مرا بیدار میکرد و لحضه ای بعد کسی می آمد و زنگ در را مزد یا لحضه ای بعد موبایلم مثلا ساعت 4 صبح زنگ میخورد و کسی با من کاری داشته و از این پیش آگاهی ها که همه اش هم درست و با حکمت صحیحی از اب در می آمد که بنده دیگر باطنا نخواستم کسی بر زندگی من امر و نهی کند و پس از مدتی مقاومت در مقابل آن صدای باطنی ، آن را هم محو کردم .. ولی نور را همچنان دریافت میدارم ...
لذا اینجا خواستم که مطرح شود و اگر اساتید ، قابل دانستند مارا ، پاسخ بدهند . اجرکم عند الله .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[="Tahoma"][="Blue"]

مَهـدی;913825 نوشت:
سلام .

قبل از هر چیزی عرض کنم : بنده ی ناقابل ، خود را از پوست خرما هم حقیر تر میدانم ، لذا مطالبی که می خوانید ، جنبه ی تعریف از خود و ... ندارد چراکه اصلا بنده در آنها اراده ای نداشتم و همه را از فضل خدا می دانم .
اما مطلب مورد سوال :

درباره ی تجربه ی عرفانیست و چون گفته اند که به کسی نگو بنده هم اینجا که مارا نمیشناسند عرض میکنم . باشد که خداوند ، با مغفرت و فضل خود بر ما ببخشایند .

درباره ی خودم هم بگوییم که اصلا فرقی با آدم هایی که در خیابان میبینید ندارم و مدتیست ، چندان در پرهیزگاری و .... مثل پیشترها نیستم واقعا عادی عادی هستم .

سوال بنده :
من نورهایی می بینم که به این نورها عادت کردم اما نمیدان علت ، پیام و نکته ی مشاهده ی این نور ها چیست ! و این نورها را بیشتر به رنگ سفید می بینم و گاهی اوقات( مثل یک ستاره ی سرخ رنگ میدرخشند و گاهی آبی نفتیِ درخشان) البته ، مدتی پیش صدایی هم در باطنم مرا همراهی میکرد و میگفت مثلا این کار را نکن ، آن اب را نخور ، آن غذا را برای شخصی باقی بگذار و .. یا حتی مرا بیدار میکرد و لحضه ای بعد کسی می آمد و زنگ در را مزد یا لحضه ای بعد موبایلم مثلا ساعت 4 صبح زنگ میخورد و کسی با من کاری داشته و از این پیش آگاهی ها که همه اش هم درست و با حکمت صحیحی از اب در می آمد که بنده دیگر باطنا نخواستم کسی بر زندگی من امر و نهی کند و پس از مدتی مقاومت در مقابل آن صدای باطنی ، آن را هم محو کردم .. ولی نور را همچنان دریافت میدارم ...
لذا اینجا خواستم که مطرح شود و اگر اساتید ، قابل دانستند مارا ، پاسخ بدهند . اجرکم عند الله .

با سلام خدمت شما برادر گرامی و با تشکر از سوالتان.
از جمله خواص تکوینی برخی مراقبتهای نفسانی و ترک برخی گناهان و اهتمام به واجبات و برخی مستحبات این است که سالک در ابتدای راه در خواب و یا بیداری نورهایی مشاهده می کند و این کاملا طبیعی است و نه تنها مختص به شما بلکه شامل همه کسانی است که چند روزی در مسیر معنویات گام برداشته اند.
اما معمولا مشاهده حقیقی یک بار از این انوار در خواب یا بیداری شخص سالک را دچار برخی توهمات می کند به نوعی که در بسیاری اوقات گمان می کند که در روزهای دیگر نیز نوری در زوایای گوناگون مشاهده می کند و توهم و تخیل بودن این انوار آنچا یقینی تر میشود که شخص از شدت حضور و مراقبتش کاسته و زیستنی همچون زیستن متعارف مردم دارد و جز انجام برخی واجبات و ترک برخی محرمات ، در صحیفه اعمال او فعل چشمگیر دیگری مشاهده نمی شود که مستحق مشاهده این انوار در خواب یا بیدای باشد.

این توهمات وقتی قوی می شود به شکل صداهایی در باطن انسان در آمده که فرد را به انجام کاری و یا بازداری از فعلی فرا می خوانند که البته چه بسا ممکن است برخی از این توهمات و صداهای باطنی به طور اتفاقی مطابق برخی وقایع خارجی باشند.

این توهمات برای اکثر کسانی که در مسیر سیر و سلوک قرار گرفته اند پیش می آید و این توهمات آنگاه مرتفع میشوند که شخص در مسیر معنویات به ثبات بیشتری رسیده و بر علم و معرفت و بینش توحیدی خویش بیفزاید و از عادات به درآید و عمیق تر و دقیق تر در مسیر تهذیب نفس گام بردارد.

برای اینکه از این گردنه خارج شوید سه توصیه خدمتتان دارم:

1. نسبت به این نورها و صداهای باطنی خود به طور کلی بی توجه باشید و هیچ عکس العملی نسبت به آنها نداشته باشید.
2. بر بنیه علمی و معرفتی خویش خصوصا در زمینه توحید صمدی قرآنی افزوده و همواره سعی در تقویت کسب علوم و معارف حقه حقیقیه الهیه از قرآن و روایات و کلام حکیمان داشته باشید.
3. بر انجام تمامی واجبات و ترک تمامی محرمات و نیز رعایت برخی مستحبات مانند نماز شب اهتمام ورزید.

با این سه دستورالعمل انشالله از این توهمات خارج و به قلبتان به انوار حقیقی توحید و ولایت منور خواهد شد انشالله

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

مَهـدی;913825 نوشت:

سلام
پیش اهل معرفتی کاملا موثق بروید و از او کمک بخواهید
یا علیم[/]

بسم الله .

اویس;914634 نوشت:
با این سه دستورالعمل انشالله از این توهمات خارج و به قلبتان به انوار حقیقی توحید و ولایت منور خواهد شد انشالله

با سلام .
تشکر میکنم ، اینچنین عرض میکنم :

بِسم الله .
قُلْ إِنَّ الْهُدي‏ هُدَي اللَّهِ أَنْ يُؤْتي‏ أَحَدٌ مِثْلَ ما أُوتيتُمْ أَوْ يُحاجُّوکُمْ عِنْدَ رَبِّکُمْ
قُلْ إِنَّ الْفَضْلَ بِيَدِ اللَّهِ يُؤْتيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ

[=time]73

يَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظيمِ
[=time]74

بَلي‏ مَنْ أَوْفي‏ بِعَهْدِهِ وَ اتَّقي‏ فَإِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقينَ
[=time]76 آل عمران

((بگو البته هدایت ، هدایت خداست- تا مبادا ( معلوم شود که ممکن است ) آنچه به شما داده شده به کسی داده شود ، یا ( بتوانند ) در نزد پروردگارتان با شما محاجّه کنند
بگو: فضل و رحمت به دست خداست ، به هر کس بخواهد می دهد ( و ترفند شما مانع از ایمان مستعدان نمی شود )
و خداوند ، واسع [ دارای مواهب گسترده ] و آگاه ( از موارد شایسته آن ) است. 73
هر که را خواهد به رحمت خود اختصاص می دهد ، و خداوند دارای مواهب عظیم است.74
چنین نیست که آنان پنداشته اند، آری ، هر که به پیمان خود ( در تعهد به دین ) وفا نمود و تقوا پیشه کرد( محبّت و رضایت خدا را فراچنگ آورده است ) بی تردید خداوند پرهیزکاران را دوست دارد . 76))

و :
(( اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ ... يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ يَشاءُ وَ يَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ لِلنَّاسِ وَ اللَّهُ بِکُلِّ شَيْ‏ءٍ عَليمٌ 35نور))
« خداوند نور آسمان ها و زمین است ( روشنی بخش آنها ، هدایت گر اهل آنها و مدبر امور آنهاست و برای او نوری ویژه مؤمنان است ...
نورِ عَلی نور است . خدا هر که را بخواهد ، به نورِ
( و اشراقات وحی و هدایت خویش ) راه می نماید ، و خدا این مثلها را برای مردم ( هوشمند ) می زند ( که به راه معرفتش هدایت یابند ) و خدا به همه امور داناست! . نور35 ) »
مشاهده ی این انوار را چگونه و برای چه هدف و علتی قلمداد میکنید ؟ و باید چه کار کرد و دیگر آنکه هدف این انوار و دریافت ها چیست و چه چیزی را میگویند یا میخواهند اعلام کنندد ؟ یا حاوی چه اسرار و ویژگی ها یا فضائلی هستند ؟.
با تشکر از زحمات حضرتعالی و همکاران گرانقدر شما ، اجرکم عند الله تبارک و تعالی .
اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ

بسم الله .

محی الدین;914736 نوشت:
سلام
پیش اهل معرفتی کاملا موثق بروید و از او کمک بخواهید
یا علیم

سلام برادر عزیز .
باید عرض کنم که : این چنینم آرزوست گل

اویس;914634 نوشت:
از جمله خواص تکوینی برخی مراقبتهای نفسانی و ترک برخی گناهان و اهتمام به واجبات و برخی مستحبات این است که سالک در ابتدای راه در خواب و یا بیداری نورهایی مشاهده می کند و این کاملا طبیعی است و نه تنها مختص به شما بلکه شامل همه کسانی است که چند روزی در مسیر معنویات گام برداشته اند.

واقعا چنین چیزی هست؟ این نورها چی هستند که مشاهده می شوند؟

[="Times New Roman"][="Black"]بسم اللّه الرحمن الرحیم
سلام و عرض ادب

مَهـدی;915043 نوشت:
پاسخی به بنده عرض نمی فرمایید؟

آیت ا... محمد شجاعی(ره) در کتاب «مقالات، ج1(مبانی نظری تزکیه)» در فصل «ظهور و تجلیات انوار» اینطور بیان می‌فرمایند که: «از جمله مسائلی که در سلوک الی اللّه برای سالک پیش می‌آید، مسئله ظهور انوار الهی و انوار ولایت در قلب و سپس در مشاعر و حواس سالک است.» در واقع «با ورود در طریق سلوک، و با مجاهدت در تطهیر قلب از شواغل و حجاب‌ها، و با تحصیل انقطاع الی اللّه، انوار الهی و انوار ولایت در قلب سالک به ظهور می‌رسد و در دل او می‌تابد و از قلب به مشاعر و حواس و ادراکات او رسیده و در آن‌ها نیز ظاهر می‌گردد.»
در هر صورت پاسخ را جناب استاد فرمودند:
اویس;914634 نوشت:
1. نسبت به این نورها و صداهای باطنی خود به طور کلی بی توجه باشید و هیچ عکس العملی نسبت به آنها نداشته باشید.
2. بر بنیه علمی و معرفتی خویش خصوصا در زمینه توحید صمدی قرآنی افزوده و همواره سعی در تقویت کسب علوم و معارف حقه حقیقیه الهیه از قرآن و روایات و کلام حکیمان داشته باشید.
3. بر انجام تمامی واجبات و ترک تمامی محرمات و نیز رعایت برخی مستحبات مانند نماز شب اهتمام ورزید.

اگر می‌خواهید در این زمینه مطالعه داشته باشید، کتاب سه جلدی «مقالات» از آیت ا.. محمد شجاعی (از انتشارات سروش) مناسب است.[/]

مَهـدی;915043 نوشت:
پاسخی به بنده عرض نمی فرمایید ؟
عَلَیِّ حال اگر ، تمایل به عرض مطلبی نداشتید ، بنده بیش از این مُصدِع اوقات حضرات گرامی نمی شوم و امشب نظرات ارسالی خود را در این تایپک حذف میکنم تا خدای نکرده برای سایرین شبهه یا علامت سوالِی در باب این موضوع ایجاد نشود .

با سلام دوست عزیز@};-

حتما شما هم بارها شنیده اید که می گویند فلانی چشم برزخی دارد. این اصطلاح یعنی شخص می تواند چهره واقعی افراد را ببیند. این شاخصه برای کسانی است که خودسازی کرده اند و در معنویات به جایی رسیده اند.

البته فقط چشم نیست که میتواند خیلی چیزها را ببیند. گوش هم می تواند خیلی صداها را بشنود. فقط باید اهلش باشد که بتواند این صداها را دریافت کند. خودساخته باشد و به تعبیر اهل فن, دستی بر آتش داشته باشد.

این مساله پشتوانه روایی هم دارد. در روایت معروفی است که : مَا یَتَقَرَّبُ إِلَیَّ عَبْدٌ مِنْ عِبَادِی بِشَیْ ءٍ أَحَبَّ إِلَیَّ مِمَّا افْتَرَضْتُ عَلَیْهِ وَ إِنَّهُ لَیَتَقَرَّبُ إِلَیَّ بِالنَّافِلَةِ حَتَّى أُحِبَّهُ فَإِذَا أَحْبَبْتُهُ كُنْتُ إِذاً سَمْعَهُ الَّذِی یَسْمَعُ بِهِ وَ بَصَرَهُ الَّذِی یُبْصِرُ بِهِ وَ لِسَانَهُ الَّذِی یَنْطِقُ بِهِ وَ یَدَهُ الَّتِی یَبْطِشُ بِهَا إِنْ دَعَانِی أَجَبْتُهُ وَ إِنْ سَأَلَنِی أَعْطَیْتُهُ: (1)

خداوند به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: بنده ای از بندگان من با چیزی محبوب تر از آنچه من بر او واجب کردم به من نزدیک نمی شود. به درستی که بنده با مستحبات و نوافل به قدری به من نزدیک می شود تا جایی که او را دوست می دارم.

پس وقتی او را دوست داشتم گوش او می شوم که بدان می شنود و چشم او می شوم که بدان می بیند و زبان او می شوم که بدان سخن می گوید و ... اگر دعایم کند او را اجابت می کنم و اگر از من چیزی بخواهد به او عطا می کنم.
در اینجا حکایت جالبی از استاد فاطمی نیا خدمت شما عزیزان تقدیم می کنیم.

در قم سید بزرگواری بود و چاپخانه داشت!
از خواص علامه طباطبایی و محرم سر ایشان بود. این سید دارای معنویات و حالات بالا و اهل کتمان بود. روزی در منزلش ما را دعوت کرد.
بنده با شخص دیگری خدمتش رسیدم. در ضمن صحبت، به پهنای صورت اشک میریخت.
قضیه ای ازعلامه طباطبایی (رضوان الله علیه) نقل کرد گفت: روزی با آقا کار داشتم رفتم در منزل ایشان؛ هر چه در زدم و منتظر ماندم کسی نیامد، معلوم شد کسی در منزل نیست.

ناگهان صدایی در گوشم گفت: در نزن، آقا رفته اند قبرستان نو! کسی هم در کوچه و اطراف من نبود...
با خودم گفتم: میروم قبرستان نو، در ضمن به صحت و سقم این صدا هم پی میبرم!

با سرعت خودم را به قبرستان نو رساندم؛ دیدم ایشان در میان قبرها در حال قدم زدن هستند. من خودم را آماده کرده بودم که تا ایشان را دیدم قضیه این صدا را به ایشان بگویم حتی اگر تردید کردند قسم بخورم!

همین که خواستم مطلب را بگویم فرمودند: دست و پایت را گم نکن، از این صداها زیاد است، گیرنده میخواهد!

منبع

آنچه من متوجه شدم اینه که شما بدلیل مراقبه و تزکیه نفس تا حدی از زنگار آنتنتون کمتر شده و طبیعتا به همین دلیل در حال دریافت برخی امواجی هستید که وجود دارند ولی به دلیل خراب بودن آنتن اکثر ماها از وجود آن غافل و محرومیم.

[="Tahoma"][="Blue"]

مَهـدی;914800 نوشت:
مشاهده ی این انوار را چگونه و برای چه هدف و علتی قلمداد میکنید ؟ و باید چه کار کرد و دیگر آنکه هدف این انوار و دریافت ها چیست و چه چیزی را میگویند یا میخواهند اعلام کنندد ؟ یا حاوی چه اسرار و ویژگی ها یا فضائلی هستند ؟.
با تشکر از زحمات حضرتعالی و همکاران گرانقدر شما ، اجرکم عند الله تبارک و تعالی .

با سلام خدمت شما برادر گرامی
همچنان که پیش از این اشاره شد وقتی انسان در مسیر شکوفایی استعدادهای نفهته خویش قدم بر میدارد و چند صباحی عزم انجام دقیق دستورات الهی را می کند به تدریج خود را از تیرگیهای حاصل از گناهان و رذائل نفسانی دور می دارد و این دوری از تاریکها به تدریج در ادراکات مثالیه به صورت نور و روشنایی تمثل می یابد. در حقیقت این انوار گویای شروع قدم برداشتن در مسیر الهی است و مانند اینه ای است که گویای احوالات باطنی انسان است و شخص نباید بدان توجه چندانی نشان دهد و برای استمرار و تقویت این انوار لازم است حضور و مراقبت خود را بیشتر نموده و معرفت خود را در جهت خودشناسی افزون سازد.[/]

سوال:
بنده مدتی است که تجربیاتی عرفانی دارم مثلا نورهایی در بیداری میبینم و صداهایی در باطنم می شنوم که میگوید این کار را نکن، آن آب را نخور ، آن غذا را برای شخصی باقی بگذار و گاهی نیز پیش آگهی هایی نصیبم می شود. به نظر شما دلیل این حالاتم چیست؟

پاسخ:

اما معمولا مشاهده حقیقی یک بار از این انوار در خواب یا بیداری شخص سالک را دچار برخی توهمات می کند به نوعی که در بسیاری اوقات گمان می کند که در روزهای دیگر نیز نوری در زوایای گوناگون مشاهده می کند و توهم و تخیل بودن این انوار آنچا یقینی تر میشود که شخص از شدت حضور و مراقبتش کاسته و زیستنی همچون زیستن متعارف مردم دارد و جز انجام برخی واجبات و ترک برخی محرمات، در صحیفه اعمال او فعل چشمگیر دیگری مشاهده نمی شود که مستحق مشاهده این انوار در خواب یا بیدای باشد.
این توهمات وقتی قوی می شود به شکل صداهایی در باطن انسان در آمده که فرد را به انجام کاری و یا بازداری از فعلی فرا می خوانند که البته چه بسا ممکن است برخی از این توهمات و صداهای باطنی به طور اتفاقی مطابق برخی وقایع خارجی باشند.
این توهمات برای اکثر کسانی که در مسیر سیر و سلوک قرار گرفته اند پیش می آید و این توهمات آنگاه مرتفع میشوند که شخص در مسیر معنویات به ثبات بیشتری رسیده و بر علم و معرفت و بینش توحیدی خویش بیفزاید و از عادات به درآید و عمیق تر و دقیق تر در مسیر تهذیب نفس گام بردارد.

2
. بر بنیه علمی و معرفتی خویش خصوصا در زمینه توحید صمدی قرآنی افزوده و همواره سعی در تقویت کسب علوم و معارف حقه حقیقیه الهیه از قرآن و روایات و کلام حکیمان داشته باشید.

موضوع قفل شده است