حواس پرتی در نماز

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حواس پرتی در نماز

اگر کسی سعی کند حواس کسی که در نماز است را پرت کند

آن کس بزرگ یا کوچک ،نیتش پرت کردن حواس شما باشد

1 نماز نمازگزار باطل است؟

2 آیا با توجه نکردن به او مشکل حل می شود ؟

سیمرکا;29480 نوشت:
پیش فرض حواس پرتی در نماز اگر کسی سعی کند حواس کسی که در نماز است را پرت کند آن کس بزرگ یا کوچک ،نیتش پرت کردن حواس شما باشد.

سیمرکا;29480 نوشت:
نماز نمازگزار باطل است؟

نماز نماز گزار ،زماني موجب بطلان است كه به اركان نماز ويا واجبات نماز و يا اينكه نداند كه در كجاي نماز است ويااز حالت نماز خارج شود.

سیمرکا;29480 نوشت:
2 آیا با توجه نکردن به او مشکل حل می شود ؟

بله ؛در صورتي كه به نمازش خللي ايجاد نشود نمازش صحيح است.
ادرس ؛احكام نماز مبطلات نماز -شكيات نماز و واجبات نماز

سلام :Gol:

اگه به خاطر همین که یکی حواس ادمو پرت کرده ، یه قسمت نماز به اشتباه خونده شه و بعد نمازگزار برگرده و اونو اصلاح کنه چطور نماز باطل میشه یا صحیحه؟

ممنون

[="YellowGreen"]التماس دعا[/]

بستگی به این دارد که در کجای نماز این اشتباه رخ داده باشد ، ارکان باشد یا واجبات ، قابل اصلاح باشد یا نباشد .

(این قبیل سوالات باید موردی پرسیده شود نه کلی)

شفا;47963 نوشت:
بستگی به این دارد که در کجای نماز این اشتباه رخ داده باشد ، ارکان باشد یا واجبات ، قابل اصلاح باشد یا نباشد .

سلام و ممنون:Gol:

مثلا یه قسمت از حمد و سوره یا تسبیحات اربعه باشه ولی فورا تصحیح شه .

اسراء;29491\ نوشت:

نماز نماز گزار ،زماني موجب بطلان است كه به اركان نماز ويا واجبات نماز و يا اينكه نداند كه در كجاي نماز است ويااز حالت نماز خارج شود.

از اونجایی که مسائل احکام باید به صورت صحیح وکامل گفته شود وشما که مدیر بخش احکام هستید باید به این نکته نسبت به بقیه توجه بیشتری داشته باشید؟!
به ارکان و ویا واجبات نماز چی؟؟؟ارکان نیز یکی از واجبات است پس کلمه(یا)چه نقشی دارد؟؟؟اگر منظور خلل وارد شدن به واجبات است چه کسی گفته در همه موارد نماز را باطل میکند؟؟؟ اگر کسی نمیداند در کجای نماز است باید فکر کند تا متوجه شود در کجای نماز است !واگر بین رکعات شک داشت باید به احکام شکیات رجوع کند !

سلام علیکم جمیعا

یک سوال هم بنده دارم که البته پاسخ به این سوال فهم مبطلات نماز را کمی برای انسان آسان میکند فکز کنم لازم است پاسخگوی محترم کلام هم در این مسئله نظرشون را ذکر کنند.

اما سوال :
اولا
تعریف نماز چیست ؟

و سوال اصلی
ماهیت نماز چیست و نماز
باعث و بانی چه تحولاتی در انسان میشود ؟
با سپاس فراوان
یاحق

bina88;48102 نوشت:
سلام علیکم جمیعا یک سوال هم بنده دارم که البته پاسخ به این سوال فهم مبطلات نماز را کمی برای انسان آسان میکند فکز کنم لازم است پاسخگوی محترم کلام هم در این مسئله نظرشون را ذکر کنند. اما سوال : اولا تعریف نماز چیست ؟ و سوال اصلی ماهیت نماز چیست و نماز باعث و بانی چه تحولاتی در انسان میشود ؟ با سپاس فراوان یاحق

با سلام

جناب بيناي عزيز

اگر صلاح مي دانيد تايپيكي شروع و اين مطلب را انجا مطرح نماييد

تا دوستاني كه سوال شرعي دارند سردرگم نشوند

با تشكر

سوال;47964 نوشت:
سلام و ممنون مثلا یه قسمت از حمد و سوره یا تسبیحات اربعه باشه ولی فورا تصحیح شه .

با سلام و تشكر از پرسش شما

در تحرير الوسيله مسئله 2 از احكام خلل در نماز اينگونه آمده است :‌

من نقص شيئا من واجبات صلاته سهوا و لم يذكره إلا بعد تجاوز محله فإن كان ركنا بطلت صلاته ، و إلا صحت و عليه سجود السهو على تفصيل يأتى فى محله ، و قضاء الجزء المنسى بعد الفراغ منها إن كان المنسى التشهد أو إحدى السجدتين ، و لا يقضى من الاجزاء المنسية غيرهما ، و لو ذكره فى محله تداركه و إن كان ركنا ، و أعاد ما فعله مما هو مترتب عليه بعده

يعني:

اگر سهوا قسمتي جا افتاده باشد و در همان محل و فورا تدارك شود يعني تصحيح شود اشكالي ندارد
اگر هم اشتباهي در تلفظ و غيره ايجاد شده باشد همان احكام سجده سهو را دارد البته بايد توجه داشت كه مراجع محترم در اينجا نظرات متفاوتي دارند كه طبق نظر برخي سجده سهو واجب نيست و طبق نظر بعضي ديگر واجب است

موفق باشيد

مهدی محامدی;48094 نوشت:
نقل نوشته اصلی توسط : اسراء;29491\ نماز نماز گزار ،زماني موجب بطلان است كه به اركان نماز ويا واجبات نماز و يا اينكه نداند كه در كجاي نماز است ويااز حالت نماز خارج شود. از اونجایی که مسائل احکام باید به صورت صحیح وکامل گفته شود وشما که مدیر بخش احکام هستید باید به این نکته نسبت به بقیه توجه بیشتری داشته باشید؟! به ارکان و ویا واجبات نماز چی؟؟؟ارکان نیز یکی از واجبات است پس کلمه(یا)چه نقشی دارد؟؟؟اگر منظور خلل وارد شدن به واجبات است چه کسی گفته در همه موارد نماز را باطل میکند؟؟؟ اگر کسی نمیداند در کجای نماز است باید فکر کند تا متوجه شود در کجای نماز است !واگر بین رکعات شک داشت باید به احکام شکیات رجوع کند !

باسلام
تشكر ازاظهار نظر بجا شما

موضوع قفل شده است