گوش دادن به صدای زن نامحرم

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گوش دادن به صدای زن نامحرم

با سلام.....گوش دادن مرد به خوانندگی زن حرام است یا حلال؟
از نظر آیت الله خامنه ای و آیت الله بهجت

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

khoda25;913273 نوشت:
با سلام.....گوش دادن مرد به خوانندگی زن حرام است یا حلال؟
از نظر آیت الله خامنه ای و آیت الله بهجت

گوش دادن به صدای خوانندگی زن ، چه محرم و چه نامحرم، اگر محرک شهوت و طرب انگیز باشد حرام است و جایز نیست .
همه ی مراجع

سلام یعنی گوش دادن صدای زن توسط همسر هم باشد حرام است؟

hessam78;913912 نوشت:
سلام یعنی گوش دادن صدای زن توسط همسر هم باشد حرام است؟

بله غنا و صدای محرک شهوت در اسلام ممنوع و حرام است. التذاذ از خوانندگی زنی که محرم انسان است هم(مثلا همسر) جایز نیست.
همیشه در بندگی حق ثابت قدم باشید.

اسراء;914117 نوشت:
بله غنا و صدای محرک شهوت در اسلام ممنوع و حرام است

کاش می شد این غنا رو تشخیص داد.یک عمریه دنبال فهمشیم پیدا نکردیم.
خودمون هم گوش ندیم یا آواز سر ندیم در کنار دیگران که هستیم می شنویم.چه باید کرد؟[-o

اسراء;914117 نوشت:
بله غنا و صدای محرک شهوت در اسلام ممنوع و حرام است. التذاذ از خوانندگی زنی که محرم انسان است هم(مثلا همسر) جایز نیست.

سلام علیکم
یعنی هیچ زنی نمیتواند فقط درحضور همسر خود هم آواز بخواند؟باساز منظورم نیست فقط آواز صرف؟حالا این صدابه تنهایی چه محرک باشد یا خیر؟

nasim jaan;914166 نوشت:
کاش می شد این غنا رو تشخیص داد.یک عمریه دنبال فهمشیم پیدا نکردیم.
خودمون هم گوش ندیم یا آواز سر ندیم در کنار دیگران که هستیم می شنویم.چه باید کرد؟[-o

غنا یعنی به رقص بیفتی...هی بخای تکون بخوری

mahdiyavar;914209 نوشت:
غنا یعنی به رقص بیفتی...هی بخای تکون بخوری

فکر نمی کنم.شرحش توی رساله اینطوری نیست.
بعضی آوازها و آهنگ های ملایم هم غنادار هستند.
اگه تشخیصش به این راحتی بود که بنده شاکی نمی شدمhappy

اسراء;914117 نوشت:

استاد لطفا توضیح بدهید,چطور صدای زن برای همسرش میتواند حرام باشد؟درحالی که خداوند درخلوت همسران هیچ حرامی را قرار نداده حتی اگر محرک شهوت باشد؟

مصطفی 60 نوشت:
استاد لطفا توضیح بدهید,چطور صدای زن برای همسرش میتواند حرام باشد؟درحالی که خداوند درخلوت همسران هیچ حرامی را قرار نداده حتی اگر محرک شهوت باشد؟

سلام
چه کسی گفته خداوند هیچ حرامی را بین زن و شوهر قرار نداده؟!
ایا اگر در خلوتشان غیبت کنند یا قمار کنند یا گناهان دیگر،حرام نیست؟
صدای غنا هم چه مرد برای زن بخواند چه زن برای مرد مثل دیگر گناهان است.

غنا یعنی گرداندن صدا در گلو و لرزاندن صدا، به شکلی که محرک شهوت و طرب انگیز باشد.

اسراء;914475 نوشت:
غنا یعنی گرداندن صدا در گلو و لرزاندن صدا، به شکلی که محرک شهوت و طرب انگیز باشد.

با عرض سلام
یعنی زن پیش شوهرش دائم باید مراقب باشد طوری صحبت نکند که حالت عشوه پیش بیاید (مثلا صدایش را بکشد) و برای شوهر تحریک کنندگی بوجود آورد ... ؟

کهف الحصین;914480 نوشت:
با عرض سلام
یعنی زن پیش شوهرش دائم باید مراقب باشد طوری صحبت نکند که حالت عشوه پیش بیاید (مثلا صدایش را بکشد) و برای شوهر تحریک کنندگی بوجود آورد ... ؟

عرض سلام و ادب
منظور اوازی است که این اثر را دارد و الا حرف زدن عادی را کسی غنا نمیگوید و در حرف زدن عادی لرزاندن و گردندان صدا در گلو نیست

به نام خدا.

با عرض سلام.

با توجه به بسیار عجیب بودن این حکم، ممکن هست در مورد علت و چرایی این حکم ( آواز خوندن خانم برای همسرش ) توضیح بفرمایید؟

ستایشگر :Gol:

اسراء;914117 نوشت:
غنا و صدای محرک شهوت در اسلام ممنوع و حرام است. التذاذ از خوانندگی زنی که محرم انسان است هم(مثلا همسر) جایز نیست.

استاد،آیا منظور آواز غنادار هست یا کلن آواز خواندن زن؟

اسراء;914480 نوشت:

nasim jaan;914537 نوشت:
ستاد،آیا منظور آواز غنادار هست یا کلن آواز خواندن زن؟

طبیعتا اوازی که غنا باشد و محرک شهوت حرام است اواز معمولی اگر محرک شهوت نباشد(اگر البته) جایز است

اسراء;914837 نوشت:
طبیعتا اوازی که غنا باشد و محرک شهوت حرام است اواز معمولی اگر محرک شهوت نباشد(اگر البته) جایز است

من کاملا گیج شدم استاد!
یعنی چی گرداندن صدا؟اصلا توضیحاتی که برای موسیقی غنا ارائه میشه هیچ جاواضح نیست نه تنها اینجا درجاهای دیگه هم همینطور,,من نمیتونم هیچ وقت تشخیص بدم کدوم مشکل داره کدوم نداره,مثلا آدم از یک صدایی خوشش بیاد این خوش اومدن هم حرامه؟یک صدایی که خودش ذاتا قشنگه,واگه یک صدایی برای کسی محرک شهوت باشه فرضا برای بنده نباشه,اون صدا برای منم حرام حساب میشه باز؟
من درتشخیص مصداق دچار مشکل هستم,لطفا واضح تر توضیح بدهید,چون هر صدایی که در گلو گردانده شود یالرزان باشد که محرک نیست.

مصطفی 60;914940 نوشت:
من کاملا گیج شدم استاد!
یعنی چی گرداندن صدا؟اصلا توضیحاتی که برای موسیقی غنا ارائه میشه هیچ جاواضح نیست نه تنها اینجا درجاهای دیگه هم همینطور,,من نمیتونم هیچ وقت تشخیص بدم کدوم مشکل داره کدوم نداره,مثلا آدم از یک صدایی خوشش بیاد این خوش اومدن هم حرامه؟یک صدایی که خودش ذاتا قشنگه,

عرض سلام
توضیح غنا همان مطالبی است که عرض شد، نهایتا اگر شما در مورد اوازی شک دارید که ایا غنا است یا نه، شنیدن ان جایز است هر چند احتیاط در اینگونه موارد بهتر است.

مصطفی 60;914940 نوشت:
اگه یک صدایی برای کسی محرک شهوت باشه فرضا برای بنده نباشه,اون صدا برای منم حرام حساب میشه باز؟

منظور از مهیج شهوت بودن و تحریک کننده بودن آواز غنایی اینست که برای عرف و معمول مردم مهیج باشد پس اگر برای عرف مهیج باشد ولی برای شخص خاصی مهیج نباشد، باز هم گوش کردن ان بر او جایز نیست.

اسراء;915721 نوشت:
عرض سلام
توضیح غنا همان مطالبی است که عرض شد، نهایتا اگر شما در مورد اوازی شک دارید که ایا غنا است یا نه، شنیدن ان جایز است هر چند احتیاط در اینگونه موارد بهتر است.

با این شرایط صدای زن و مرد، محرم و نامحرم با هم فرقی نمی کند ؟

کهف الحصین;915905 نوشت:
با این شرایط صدای زن و مرد، محرم و نامحرم با هم فرقی نمی کند ؟

چنانکه عرض شد:
در غنا مهم شهوت انگیز بودن صدا است نه صدای مرد یا زن و محرم یا نامحرم بودنشان
موضوع قفل شده است