پدرم خمس نمی دهند!!

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پدرم خمس نمی دهند!!

[="DarkRed"]سلام از زمانی که آقای بهجت فوت کردند دیگر پدرم خمس نمی دهند یعنی راضی نیستن که ...!
اما در عوض کمک به فقرا و...انجام میدن
من اطلاعی نداشتم تا اینکه امسال متوجه شدم خیلی اصرار کردم و درمورد واجب بودن خمس حرف زدم اما ایشون قبول نکردن و در عوض مقداری پول برای کمک به یک هیات دادند و بهم گفتن اینم خمس که از ته دلم راضیم...
من چیکار کنم؟!
آیا غذا و لباس هایمان حرام یا شبهه ناک است؟:-s
(ایشون زکات میدن)
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

Del3porde;912702 نوشت:
سلام از زمانی که آقای بهجت فوت کردند دیگر پدرم خمس نمی دهند یعنی راضی نیستن که ...!
من اطلاعی نداشتم تا اینکه امسال متوجه شدم خیلی اصرار کردم و درمورد واجب بودن خمس حرف زدم اما ایشون قبول نکردن و در عوض مقداری پول برای کمک به یک هیات دادند و بهم گفتن اینم خمس که از ته دلم راضیم...
من چیکار کنم؟!
(ایشون زکات میدن)

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

آنچه ایشان عمل می کنند ، صحیح نیست و خمس باید به صورتی که مرجع تقلید مشخص کرده مصرف شود.

واما تصرفات شما در این اموال اشکالی ندارد ، ولی خود ایشان خمس را بدهکار هستندو تصرفاتشان در اموالی که متعلق خمس است حرام می باشد.

Del3porde;912702 نوشت:
[="DarkRed"]سلام از زمانی که آقای بهجت فوت کردند دیگر پدرم خمس نمی دهند یعنی راضی نیستن که ...!
من چیکار کنم؟!
(ایشون زکات میدن)
[/]

با سلام

در مورد کاری که پدرتان انجام میدهد بستگی دارد از چه کسی تقلید میکنند
اگر هنوز مقلد ایت الله بهجت هستند که حرمت و جواز عملشان معلوم است

اما اگر تغییری در مرجع داشته اند ممکن است موضوع فرق کند
مثلا برخی مراجع تصرف در مال خمس نداده را بی اشکال میدانند...
یا حتی برخی مراجع مصارف خمس را به عهده مکلف گذاشته اند و تحویل دادن ان به مرجع را لازم نمیدانند...حتی گاهی نادرست میدانند.. مثلا به رساله ایت الله صادقی تهرانی و رساله ایت الله جناتی مراجعه کنید...

البته ظاهر امر نشان نمیدهد ایشان مقلد باشد و الا باید این مطلب را در جواب شما بیان میکرد...

موضوع قفل شده است