تشنه ی محبت!!

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تشنه ی محبت!!

[="DarkRed"]سلام من در دبیرستان تحصیل میکنم و اون طور که دارم می بینم اکثر دوستانم تشنه ی محبتن و شاید هرکاری کنند که بهشون توجه بشه و دوستاشون بهشون محبت کنن
چرا ما اینجوری هستیم؟!
من خودم سره این قضیه شاید خیلی آسیب دیده باشم! همیشه دنبال یه شخص کامل بودم که تمام احساسمو براش بریزم اما واقعا همچین کسی نیست !
حتی یکی از دوستانم دچار اختلال عصبی شده به خاطر اینکه بهش محبت و توجه بشه! از طرف دوستاش!
بماند که بعضیا گدایی نگاه و محبت پسرها رو دارن!
چطور میشه این نیاز حذف یا حداقل خیلییی کمترش کرد؟
چون واقعا باعث آزاره!خیلی دلم می خواست تنها محبت و توجه خدا و ائمه برام مهم باشه اما کم کم حرف و توجه مردم داره جاشو پر میکنه واقعا نگرانم...
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

Del3porde;912699 نوشت:
سلام من در دبیرستان تحصیل میکنم و اون طور که دارم می بینم اکثر دوستانم تشنه ی محبتن و شاید هرکاری کنند که بهشون توجه بشه و دوستاشون بهشون محبت کنن
چرا ما اینجوری هستیم؟!
من خودم سره این قضیه شاید خیلی آسیب دیده باشم! همیشه دنبال یه شخص کامل بودم که تمام احساسمو براش بریزم اما واقعا همچین کسی نیست !
حتی یکی از دوستانم دچار اختلال عصبی شده به خاطر اینکه بهش محبت و توجه بشه! از طرف دوستاش!
بماند که بعضیا گدایی نگاه و محبت پسرها رو دارن!
چطور میشه این نیاز حذف یا حداقل خیلییی کمترش کرد؟
چون واقعا باعث آزاره!خیلی دلم می خواست تنها محبت و توجه خدا و ائمه برام مهم باشه اما کم کم حرف و توجه مردم داره جاشو پر میکنه واقعا نگرانم...

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی و همه اسک دینی های عزیز
سوال بسیار خوبی را پرسیدید واقعا اینگونه نیازها چه چیزی هستند و چگونه بوجود می آیند و انسان را به کجا می رسانند
نیاز به محبت و عاطفه یکی از اصلی ترین نیازهای انسان می باشد و از بدو تولد و حتی قبل از آن یعنی در دوران جنینی خود را نشان می دهند و اگر به درستی تامین نشوند مشکلان و مسائل مختلف و حتی اختلالاتی چون وابستگی ،افسردگی ،اضطراب و...را به همراه می آورند و لذا مهمترین عامل در آن محیط و یادگیریهای محیطی و تربیت می باشد.
اینکه چرا انسان از نظر عاطفی نیازمند محبت دیگران میباشد شکی نیست ولی برخی از افراد آنقدر نیازشون شدید می شود که حاضرند بزرگترین سرمایه خود را چون دین و ایمان و خانواده و...را برای کسب آن بدهند و حتی از افراد نامناسب به دنبال آن می گردند.
اما مهم در اینجا علل ایجاد آن نیست هرچند دانستن آن در درمان بسیار مفید می باشدبلکه نحوه تعامل با این نیاز و مراقبت از آسیبهای آن و ارضاء مناسب آن می باشد.
البته لازم به ذکر این نیاز به محبت و روابط صمیمی با دوستان در سنین نوجوانی و بلوغ، طبیعی می باشد و در صورتی که همراه با تربیت ضعیف و نامناسب باشد تبدیل به مشکل و بحران و روابط افراطی می گردد.
راهکارهای مناسب در جهت تعامل و ارضاء مناسب و پیشگیری و برطرف نمودن آسیبها:

1. ارتباط صمیمی بیشتر با خانواده خود
  2. توجه به معنویت و ارتباط مناسب معنوی با خداوند
  3. توجه مناسب به ارزشهای واقعی به جای ارزشهای کاذب
  4. سعی در افزایش آگاهی و شناخت نسبت به اهداف خلقت و...
  5. در نظر گرفتن دوستان سالم و صمیمی که از نظر فکری و اعتقادی و احساسی همانند باشند
  6. کسب مهارتهای افزایش اعتماد به نفس
  7. کسب مهارتهای افزایش عزت نفس
  8. استفاده از مهارتهای کنترل فکر(هنگامی که دچار وابستگی شدیم و یا نیاز به محبت در درون ما شعله ور گردید)
  9. ورزش و تفریحات مناسب
  10. عواطف کودکانه و حساسیتهای بی جا را از خود دور نماید و زبان عاطفی معقولی را انتخاب کند
  11. عکس العمل های معقولانه را جایگزین واکنشهای هیجانی نماید.
  12. ترسهای کودکانه را کنار بگذارد بجای ترس از تاریکی دریا و...از آبرو و ناموس و خلافکاری و ...بترسد.
  13. مهارتهای دهگانه بهداشت روانی نظیر ارتباط موثر و دوستیابی،حل مساله،تصمیم گیری و... را کسب نماید.
  14. در تصمیمات مهم از مشاورین متعهد و متخصص استفاده نماید

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

[=arial]فکر و خیال سبب بسیاری از مشکلات و گرفتاریها ،ضعیف شدن روحیه،وسواس فکری، افسردگی، وابستگی و ...می شوند و لذا مدیریت آن بسیار کمک کننده می باشد
مهارتهای کنترل فکر:
الف: از فکر کردن ارادی به موضوع آزار دهنده (طرف مقابل و هر آنچه مرتبط با او می باشد) به شدت پرهیز نمایید.
ب . اگر خود بخود به ذهن شما آمدند سعی کنید از ذهن خود بیرون ببرید و اگر نتوانستید از راهکارهای زیر استفاده نمایید:
-اهمیت ندادن و بی خیال بودن
۱ . پر کردن اوقات روزانه
۲ . در نظر گرفتن افکار و رفتارهای جایگزین مناسب
۳ . نوشتن افکار
۴ . نوشتن افکار و پاره کردن کاغذ
۵ . بستن کش به دست و کشیدن آن
۶ . حواله دادن افکار به زمان خاصی در روز یا هفته (اگر زیاد به ذهن شما می آید روزانه یک ربع تا نیم ساعت و اگر کمتر زمان کمتری را روزانه یا یک روز درمیان و ...به این فکر اختصاص دهید و هر موقع این فکر به ذهن شما آمد به آن زمانی که معین کرده اید حواله دهید )
۷ . توجه به معنویت را فراموش ننمایید( نماز اول وقت توسل به اهل بیت مناجات و طلب از خداوند اذکار صلوات استغفار لاحول و لا قوه الا بالله و خواندن سورهای معوذتین )
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

موضوع قفل شده است