عقد موقت مجدد، این بار بدون اذن پدر

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عقد موقت مجدد، این بار بدون اذن پدر

سلام خسته نباشید ،بنده دختری 18 ساله هستم که یک سال پیش با رضایت پدرم به عقد موقت پسر عمه ام درآمدم اما پس از سه ماه. خانواده من با نامردم مشکل پیدا کردند و نامزدی ما را به هم زدند. ما پس از اتمام صیغه موقتی که با رضایت پدرم خوانده شده بود ، اینبار با آگاهی از مخالف پدر من خودمان صیغه موقت و محرمیت را بین خودمان خواندیم. آیا صیغه درست است ؟ دخولي صورت نگرفته است ، آیا با وجود باکره بودن میتوان با کسی که قبلا با او عقد بودی دوباره و بدون اجازه پدر محرم شوی ؟ لطفا پاسخ دهید. مرجع هر دو مکارم شيرازي می باشد .پ

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

helpp;912579 نوشت:
سلام خسته نباشید ،بنده دختری 18 ساله هستم که یک سال پیش با رضایت پدرم به عقد موقت پسر عمه ام درآمدم اما پس از سه ماه. خانواده من با نامردم مشکل پیدا کردند و نامزدی ما را به هم زدند. ما پس از اتمام صیغه موقتی که با رضایت پدرم خوانده شده بود ، اینبار با آگاهی از مخالف پدر من خودمان صیغه موقت و محرمیت را بین خودمان خواندیم. آیا صیغه درست است ؟ دخولي صورت نگرفته است ، آیا با وجود باکره بودن میتوان با کسی که قبلا با او عقد بودی دوباره و بدون اجازه پدر محرم شوی ؟ لطفا پاسخ دهید. مرجع هر دو مکارم شيرازي می باشد .پ

با سلام و عرض ادب

سوالتان را جهت استفتاء به دفتر آیه الله مکارم فرستادیم به محض دریافت پاسخ در این تاپیک درج می شود.

همواره به سلامت باشید

helpp;912579 نوشت:

با سلام و عرض ادب

طبق استفتای دریافتی از دفتر آیه الله مکارم چنین پاسخ داده شده است:

بسم الله الرحمن الرحيم

کد رهگیری: 9512110022
:: با اهداء سلام و تحيت؛
پاسخ: اگر قبلا يک مرتبه با اذن پدر به عقد صحيح شرعي مردي درآمده، براي ازدواج مجدد نيازي به اجازه پدر نيست؛ مشروط بر اين که ازدواج دوم به مصلحت او باشد.

همیشه موفق باشید
دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / استفتائات

باسلام
1- اگر در عقد اولی دخولی صورت نگرفته باشد و دختر هنوز باکره باشد باز هم پاسخ، پاسخ فوق است؟
2-

نور;913405 نوشت:
مشروط بر اين که ازدواج دوم به مصلحت او باش

یعنی چی؟ چگونه تشخیص دهیم؟ مراد از مصلحت چه نوعی مصلحتی هست؟ اگر شک داشتیم که مصلحت هست یا نه یا ظن داشتیم تکلیف چیست؟ یا اگر یقین داشتیم که مصلحت نیست و عقد را خواندند، آیا محرم میشوند؟

لطفا بند بند این سوالات را پاسخ بدهید
باتشکر

علی سجاد فاطمی;922811 نوشت:
باسلام
1- اگر در عقد اولی دخولی صورت نگرفته باشد و دختر هنوز باکره باشد باز هم پاسخ، پاسخ فوق است؟
2-
نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
مشروط بر اين که ازدواج دوم به مصلحت او باش
یعنی چی؟ چگونه تشخیص دهیم؟ مراد از مصلحت چه نوعی مصلحتی هست؟ اگر شک داشتیم که مصلحت هست یا نه یا ظن داشتیم تکلیف چیست؟ یا اگر یقین داشتیم که مصلحت نیست و عقد را خواندند، آیا محرم میشوند؟

لطفا بند بند این سوالات را پاسخ بدهید
باتشکر

با سلام و احترام

1. طبق سوال و جوابی که استفتا شده است حتی اگر دختر باکره باشد ولی عقد قبلی صحیح واقع شده باشد اذن پدر شرط نیست.
2. تشخیص مصلحت برعهده مکلف یا عرف است و اگر شک داشته باشد باید تحقیق کند و درنهایت اگر شک باقی بماند نمی تواند بدون اجازه عقد کندو عقد خوانده شده طبق استفتا صحیح نیست.

موفق و موید باشید

helpp;912579 نوشت:

سلام
خواهر گرامي ، صحبت شما نشان ميدهد كه شما دو نفر به يكديگر علاقه داريد و صرفاً بخاطر يك سري مشكلات خانوادگي از هم جدا شده ايد
از طرفي وقتي پدر شما با عقدموقت موافقت كرده اند ، ميشود احتمال داد كه فكرشان بسته نيست و ميشود با ايشان از در منظق وارد شد

درست است كه كارشناس پاسخ دادند كه منع شرعي نداريد ، اما شما بايد عاقلانه تصميم بگيريد. همين شرع از شما عملِ همراه با تعقل را نيز ميخواهد
به اين فكر كنيد كه تا چه مدت مي توانيد عقدموقت باشيد؟ بالاخره اين زمان پايان خواهد يافت و آن وقت شما مي مانيد و هزاران حسرت
خاطراتي كه از گذشته داريد كه هم آزارتان خواهد داد و هم اگر ازدواج ديگري داشته باشيد ، آن را تحت تاثير قرار خواهد داد
همين حالت براي پسرعمهء شما نيز احتمالاً رخ ميدهد
تازه اينها در صورتي است كه خانواده از عقد شما باخبر نشوند كه اگر بشوند ، آن هم دردسرهاي خودش را دارد

پس اگر به پسرعمهء خود علاقه داريد ، به نظرم بهترين راه اين است كه كدورت ها را برطرف كنيد و به ازدواج يكديگر دربيائيد
اگر مي توانيد خودتان و پسرعمه تان بگوئيد كه به هم علاقه داريد و اگر نمي توانيد ، بزرگترهاي فاميل را واسطه كنيد
موضوع قفل شده است