ذوق برای هیچ!

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ذوق برای هیچ!

استادم میگفتند ما هنوز آدم های دشمن شناسی نشده ایم و هر چه ضربه میخوریم از همین دشمن نشناسی هایمان است. استاد راست میگفتند. چقدر راست میگفتند.

صفحه ی اینستا را که باز میکنیم مواجه میشویم با کرور کرور پست که مضمون همه شان خلاصه در این دو کلمه است :
«1. اسکار 2. اصغرِ فرهادی»

هیچ وقتِ خدا آدمِ خشکی نبوده ام و نیستم.
همیشه حرف همه کس را گوش کرده ام چه موافق و چه مخالف. خوب هم گوش کرده ام. بعد با سنگِ محکِ عقل و دین سبک سنگینشان کرده ام و به یک نتیجه رسیده ام و با این وجود حقیقتا نمیدانم این همه شادی امروزِ مردم از کجا دارد نشات میگیرد.
بنظرم خوشحالی مان درست مثل این می ماند که کسی بیاید گردنبدِ طلای دختر بچه ای را میان کوچه با یک بستنی قیفی معاوضه کند و دختر بچه از این تبادل تا سر حد مرگ ذوق زده شود. دختر بچه گناهی ندارد. به دختر بچه نمی شود خرده ای گرفت. او خوشحال است. حق هم دارد که خوشحال باشد. به هر حال او چیزی گرفته که برایش دوست داشتنی بوده اما مشکل اینجاست که متوجه نبوده که چه داده و چه گرفته.

داخل کانالِ تلگرامی اش استاتوس زده:«اسکار چرند ترین حرفا، میرسه به اون آدمایی که باز تا دیدن فرهادی اسکار گرفته روشنفکریشون شرو شده...» باشد عزیزِ ایرانی. باشد هم وطنِ دوست داشتنی. ما چرند گو!!!
حرف های ما یک مشت مزخرف.
هالیوود و دست اندر کارانش اندِ با مرام ها.
داوران همگی دوستدارِ ایران و ایرانی جماعت.
دو اسکار این چند سال اخیر نوش جان همه مان ولی بیایید کمی فکر کنیم. فکر کردن که بد نیست. هست؟

تویی که متن می نویسی برای اصغر آقا و یکی مردِ جنگیِ بهتر از صد هزار می نامیش بد نیست این را هم بدانی که وقتی یک پرفسورِ فرانسوی در داخل مرز های کشورت دخترِ چادری ای را می بیند که فرانسه صحبت کردن بلد است با چشم های از تعجب گرد شده می پرسد:«مگه توی کشور شما دختر هایی با این نوع پوشش هم اجازه ی یاد گرفتن فرانسه دارند؟»
این را هم بشنو که وقتی پسری از مردم سرزمینت می رود آن سر دنیا میان مکالماتش با یک شهروند آمریکایی می شنود که با اکراه و طعنه قاطیش می پرسد :«راستی مرد های ایرانی همه شون اینقدر هوس بازن و خوب نقشِ آدم حسابی رو بازی میکنند؟»
بله این یک حقیقتِ تلخِ محض است که ما نه تنها هیچ دشمن شناس های خوبی نیستیم بلکه به دشمن چشمِ دوستی هم داریم. که اگر واقع نگر بودیم جای دست و سوت زدن امروز به حالِ خودمان ضجه میزدیم.
به حال مردمی که خودشان برای به لجن کشیده شدن تصویرشان در دید مردم جهان دست و جیغ و هورا می کشند.

جنابِ آقایِ اصغرِ فرهادی، کارگردانِ محبوبِ این روز هایِ مردمِ کشورم!
مبارکتان باشد دو اسکارِ شدن.
ولی راستش را بخواهید من بعنوان کوچک ترین عضوِ این خانه ی بزرگ به شخصه هرگز حاضر نیستم روزی با بُلد کردن مشکلات مملکتم و معرفی مردم کشورم به سیاه ترین شکل ممکنشان آن هم در اذهان جامعه جهانی، اسکار بگیرم.
من حاضر نیستم بخاطر قهقهه مستانه یِ مخفی شده پشتِ لبخندِ دشمنم که از سرِ موفقیتش در نابود کردنِ ایران و ایرانی در نگاه مردم جهان است شاد باشم و اشکِ شوق بریزم.
من امروز زار زار گریه میکنم به حالِ زارِ مردمی که دشمنشان را نشناختند و برای افتادن در دامِ رنگ و لعاب داده شده اش با یک مشت تزویر از شادی در پوست خود نگنجیدند.
من در سکوتِ اتاقم از این درد به خودم میپیچم که زنِ چادری بعنوانِ یک انسانِ بی سوادِ واقع در پایین ترین سطوح جامعه اش به مردم دنیا معرفی شد.
من در میانِ پچ پچ های مردمم وقتی با ذوق از این میگویند که دی کاپریو یک اسکار دارد و اصغر ما دوتا و اصلا هم متوجه نیستند چه شد که در این فاصله ی کوتاه اصغر آقاشان دو اسکاره شد و به چه قیمتی دو اسکاره شد، میمیرم.

کاش حواسمان بود به این که شناختِ دشمن از اساسی‌ترین شرایط موفقیت در تمامی‌عرصه‌هاست.
کاش یادمان نمی رفت که انسان در تمام طول حیات بشری اش ضربه‌های فراوانی از دشمن ناشناخته خودش خورده است.
چقدر در این زمینه زیبا گفته اند حضرتِ امیرِ جان:«شر الاعداء ابعدهم غورا و اخفاهم مکیده؛بدترین دشمنان کسی است که دشمنی اش عمیق‌تر بوده و بیشتر کیدش را مخفی می‌دارد.» و :«اکبر الاعداء اخفاهم مکیده؛ بزرگ‌ترین دشمنان کسانی‌اند که حیله خود را بیشتر پنهان می‌دارند.»

حواسمان به این دشمنی، که خطرناک‌ترین دشمنی‌هاست باشد. یادمان نرود آدمی همیشه بدترین ضربه را وقتی میخورد که از دشمن توقع دشمنی نداشته...

[="Purple"]بله جایزه ای برای وطن فروشی ....
واقعا همه چیز جور بود حامی داعش و عضو نایاک و ....
چرا اسکار نگیرن؟!!
قطرم پیشرفت کرده
قبلا برای ترور دانشمندامون پول خرج میکرد
الان پول میده خودمون چهره و هویتمون رو ترور کنیم[/]

فارغ از هر چیزی تبریک میگم به اقای فرهادی برای اعتراض زیبا و بجایشان به قانون عدم ورود مسلمانان 7 کشور ب آمریکا توسط جناب ترامپ

دختر با وقار;912522 نوشت:
زنِ چادری بعنوانِ یک انسانِ بی سوادِ واقع در پایین ترین سطوح جامعه اش به مردم دنیا معرفی شد.

درسته.

اتفاقا در فیلم ها و آثار هنری ، پیامهای اصلی ، همیشه غیر مستقیم بیان می شوند. ممکن است فیلم یک پیام مستقیم داشته باشد و همه به خاطر آن پیام مستقیم کف بزنند و هورا بکشند ، اما باید دید فیلم در کنار آن پیام مستقیم ، چه پیامهای غیر مستقیمی را ، دور از حس بیننده ، به مغز وی تزریق می کند.

در این فیلم تا آنجاییکه من داستانش را در خبرها خواندم ، یک آدمی که رفتار ظاهراً سنگینی و موقری دارد را هوسباز و ... معرفی می کند که کسی حتی خانواده و دامادش از کارهای بیرونی او اطلاع ندارند.
آیا این پیامی جز این دارد که: نمیشه به ظاهر آدمها اعتماد کرد و خیلی از افراد ظاهر الصلاح ( که مذهبی ها و حزب اللهی ها هم جزء آنها هستند) ممکن است دارای اعمال و رفتارهای زشتی باشند که کسی نداند؟ آیا این پیام ، جز بدبینی درون خانواده را ترویج می کند؟

تعالیم دینی ما ، ما را سفارش فرموده است که با ظالم دشمن باشیم و با مظلومین دوست باشیم.
تعالیم دینی ما ، ما را از دوستی با کسانی که با "دین" ما دشمنی می کنند ، منع کرده است.

البته اگر کسی ، "دین" ما را قبول نداشته باشد ، اما با دین ما دشمنی هم نکند ، یا دین ما را قبول نداشته باشد ، اما به مستضعفین ظلم هم نکند ، ما در ارتباط داشتن با او مشکلی نداریم.
متأسفانه مشاهده می شود در این دوران ، عده ای کلیدواژه "تعامل با جهان" را مطرح می کنند اما در سخن آنها مغالطه ای وجود دارد و آن اینست که منظورشان از "جهان" ، چند کشور استکباری که دشمنی آنها با "دین" ما و نیز جنایات ظالمانه آنها در حق ملل مظلوم جهان اظهر من الشمس است، و نیز همپیمانان و یاران آنها می باشد.
این افراد در سخنان خود ابراز تعجب می کنند از اینکه چگونه ممکن است عده ای از "تعامل با جهان" بدشان بیاید؟

بنده معتقدم که اولاً سخن آنها درباره "تعامل با جهان" محتوی مغالطه است ( که عرض کردم) ، ثانیاً دین ما ، ما را از چنین تعاملاتی بر حذر داشته است.
ما در آن واحد نمی توانیم هم پایبند دین مان باشیم ، هم به چنین تعاملاتی (به زعم آنان) تن بدهیم.

همانطوری که آقای گوینده سئوال فوق ، از اینکه کسانی از تعامل با جهان بدشان می آید تعجب کرده است ؛ من هم از دینداری و مسلمان بودن خیلی افراد از جمله خود ایشان و دوستانشان در تعجبم!

دختر با وقار;912522 نوشت:
تویی که متن می نویسی برای اصغر آقا و یکی مردِ جنگیِ بهتر از صد هزار می نامیش بد نیست این را هم بدانی که وقتی یک پرفسورِ فرانسوی در داخل مرز های کشورت دخترِ چادری ای را می بیند که فرانسه صحبت کردن بلد است با چشم های از تعجب گرد شده می پرسد:«مگه توی کشور شما دختر هایی با این نوع پوشش هم اجازه ی یاد گرفتن فرانسه دارند؟»

سلام به همه
به شخصه با انتقاد نه تنها مشکلی ندارم بلکه فکر میکنم دوستان قدیمی حاضر در اسک دین می دانند خود من روحیه انتقادی دارم
بارها در تاپیک های شخصی یا دیگران ، از پرداختن بیش از حد به ظاهر در بین قشر مذهبی انتقاد کرده ام
همچنین در اینکه فرهادی از نظر هنری بسیار وارد است تردیدی نیست
(نه به آن بزرگی که نشانش میدهند)

لذا اگر فیلم سازی اصغر فرهادی صرفاً برای انتقاد از رفتارهای غلط در بین مذهبی ها بود ، استقبال هم میکردم
اما موضوع اینجاست که نوع ساخت و پرداخت اصغر فرهادی در موضوع فیلمهایش ، دقیقاً هدف تخریب را پیش گرفته است
تخریب هر آنچه کلمهء "مقدس" برای آن موضوعیت پیدا کند. او کمر بسته تا تقدس را از هر چیزی بگیرد
از نظر فرهادی هیچ چیز مقدسی وجود ندارد و همه چیز نسبی است

در فیلمهای فرهادی ، هر راهی که از دین بگذرد به بن بست میخورد
و برعکس هر کسی که از مسیر غیردینی عبور میکند ، در آخر قهرمان داستان خواهد بود

در فیلم "جدایی نادر از سیمین" ، در سر تا سر فیلم فقط یک نفر راستگوست و زیر بار دروغ نمی رود و آن هم زنی است که عاشق اروپاست!
فرهادی در فیلم فروشنده نیز ، با زیرکی تمام زیراب دین را میزند! جوری که در ظاهر اینطور نشان میدهد که کاری با دین ندارد
در این فیلم ، هم سو کردن کاراکتر اصلی با نقشی که در فیلم بازی میکند (در تئاتر) قطهء اتصالی است که شاید بیننده متوجه آن نشود
این یکی از شگردهای فرهادی است که اتفاقات را با یک سری اِلِمان ها به یکدیگر ارتباط میدهد

به شخصه اسکار فرهادی نه تنها کوچکترین ارزشی برایم ندارد ، بلکه باعث خجالت و سر افکندگی من است
از اینکه کسانی دارند به حماقت و نادانی امثال فرهادی میخندند ، و همچنین به ساده انگاری طرفدارانش
چه مثال خوبی در متن بالا گفته شد
آنها میخندند و با خود میگویند:
"طلایشان را گرفته ایم و به آنها بستنی داده ایم ، آن وقت ذوق زده هم هستند! ذوق برای هیچ!"

بارانک;912691 نوشت:
فارغ از هر چیزی تبریک میگم به اقای فرهادی برای اعتراض زیبا و بجایشان به قانون عدم ورود مسلمانان 7 کشور ب آمریکا توسط جناب ترامپ

سلام خواهر گرامی
نکتهء مهم در ابتدای جملهء شما پنهان شده است:
"فارغ از هر چیزی....."

بحث بر سر همین است بزرگوار
چیزهایی هست که نباید از آنها فارغ بود. همان چیزهایی که صداقتِ نامهء اعتراض آمیز فرهادی را با تردید روبرو میکند
فرهادی در زمان دریافت اسکار اول ، سخنرانی داغی کرد که مردم هم برایش جیغ و هورا کشیدند
از جمله حرفهایی که زد این بود که:
"خوشحالم که با صلح با جهان حرف زدم و تمدن کشورم را به جهان نشان دادم (!!!!)"

خواهر گرامی خانم "بارانک" ، مارلون براندو را می شناسید؟
براندو برای فیلم پدرخوانده برنده جایزه اسکار شده بود اما در مراسم حضور نیافت و جایزه را هم قبول نکرد!!

در روز اهدای جوایز اسکار ، براندو یک دختر سرخپوست را به نمایندگی از طرف خود به مراسم فرستاد
دختر سرخپوست ضمن اطلاع رسانی نظر براندو مبنی بر رد جایزهء اسکار ، نامهء او را برای مخاطبین قرائت کرد
مارلون براندو گفته بود بخاطر ظلمی که کشورش در حق سرخپوستان کرده و توهین هایی که در فیلم ها به سرخپوستان میشود
جایزهء اسکار را جایزه ای سیاسی و فاقد ارزش می داند و از دریافت آن امتناع میکند

در این لینک شرح کامل ماجرا را بخوانید:
چرا «مارلون براندو» اسكار فيلم «پدرخوانده» را رد كرد؟

این هم فیلمش:
فیلم رد جایزه اسکار توسط مارلون براندو

خواهر محترم ، اگر اصغر فرهادی واقعاً پشتیبان ملتش است
چرا به توهین های همه جانبه علیه مردم کشورش در هالیوود اعتراض نمی کند؟
چرا به فیلم 300 که ایرانی ها را یک مشت خونخوار نشان داده اعتراض نمی کند؟
چرا به فیلم ترانسفورمرز که در آن پرچم کشورش را وارانه نشان می دهند اعتراض نمی کند؟
چرا از تحریم های چندین ساله علیه کشورش حرف نمی زند؟
چرا به ترور دانشمندان هسته ای کشورش اعتراض نمی کند؟

[="Times New Roman"][="Black"]اسکار رو به هنر وطن فروشی و اسلام فروشی فرهادی دادند ، اینها تا زمانی که توی زمینشون بازی نکنی بهت از این چیزا نمیدن.

شبکه خبر هم پریشب زیرنویس کرد که "اصغر فرهادی برنده اسکار سیاست های ترامپ رو.... خواند."

درحالی که همه می دونن فرهادی و ترانه علیدوستی بخاطر اینکه نمی تونن برن آمریکا اعتراض کردند وگرنه همه ی ملت ایران هم قطعه قطعه بشن از اینها صدایی در نمیاد

ولی صدا و سیما هم برای نشان دادن ذات پلید آمریکا از هر ابزاری استفاده میکنه و انگار داره التماس میکنه که توروخدا اسلام رو هم یه کمی توی مغزتون جا بدید.

کلی فوتبالیست و بازیگر دیگه بیانیه دادن و تبریک گفتن ، خیلی هاشون رو من خوب میشناسم ، واسه اینکه اسمشون توی بورس بمونه از این کارها میکنن

و حرف از افتخار و این چیزها میزنن ، یک حصار بین خودشون و مردم مستضعف کشیدن و توی بهترین خونه و ماشین و وسایل رفاهی نشستن و دارن واسه گورخوابها دل می سوزونن

جان عزیزتون جمع کنید این فیلم ها و نمایش های مسخره رو ، پنجاه شصت میلیون به بیماران و فقرا کمک میکنن یه سال نونشو می خورن

توی امنیت نشستن و تز روشنفکری دادن خیلی راحته ، متن های ادبی نوشتن برای گورخواب و مردم نیازمند خیلی راحته.

اصغر فرهادی و امثال اون فقط زمانی به حرف میان که منافعشون به خطر بیفته ، فقط زمانی دشمنی رو می فهمن که خودشون اذیت بشن و ازش آسیب ببینن.

سرگرم کردن و فریب دادن مردم با چیزهایی که هیچ ارزشی ندارند ظلم بزرگیه.[/]

سلام . دوستان عزیز.
شما رو ارجاع میدم به کانال آقای محمدرضا زائری . دو تا متن در این مورد نوشتند :
1-
چرا از اسكار فرهادي خوشحال نباشم؟

اصغر فرهادي به عنوان يك كارگردان ايراني جايزه سينمايي آكادمي "اسكار" را براي دومين بار دريافت كرده است. هر اندازه با ديدگاههاي اين كارگردان موافق يا مخالف باشيم، اصل اين اتفاق يك موفقيت براي ايران است و برگ برنده اي در فضاي بين المللي كه آكنده از تبليغات منفي بر عليه ايران بوده و هست و چنين اتفاقي مي تواند موج ايران هراسي و اسلام هراسي را قدري كندتر سازد.
هنرمند شناخته شده و مطرح ايراني جايزه اسكار را گرفته ، براي نشان دادن اعتراضش به سياست هاي ترامپ شخصا به آمريكا نرفته ، دو ايراني مطرح و موفق را با شهرت كار و تجربه در حوزه فضانوردي به جاي خود فرستاده، قرائت پيامش را به يك زن ايراني داده ، متن پيام به هوشمندي ادبيات و منطق ذهني مخاطب غربي را رعايت كرده و حتى پوشش و لباس نماينده او كنار رفتن مرزها را نشان مي دهد (چنان كه در پيام او نيز هست)، خوب ، چرا بايد با چنين رويدادي مخالفت كرد يا از آن ناخشنود بود و چهره در هم كشيد ؟
آيا قرار بوده اصغر فرهادي در پيام خود هنرمندان سينماي هاليوود را به اسلام دعوت كند يا مثلا انتظار داشته ايم او يكي از مادران شهدا را به نمايندگي خود براي دريافت جايزه اسكار بفرستد؟
چرا متوجه نيستيم كه وقتي قرار است در فضاي بين المللي قرار بگيريم و با مخاطب جهاني سخن بگوييم ماجرا خيلي فرق مي كند؟
چرا انتظاري كه از يك هنرمند فيلمساز يا چهره برجسته موسيقي يا نقاش و بازيگر داريم همان توقعي است كه مثلا از يك امام جماعت يا امام جمعه داريم؟
مشكل به نظرم اين جاست كه اولا در جبهه انقلاب و فضاي متدينين سطح توقعات و انتظاراتمان از قشرهاي مختلف و صنوف گوناگون متناسب با شرايط آنان و اقتضائات كارشان نيست و ثانيا درك دقيقي از فهم عمومي مخاطب بين المللي از برخي واژه ها و مفاهيم نداريم و از همين رو گاهي در برابر مفاهيم و واژه هاي خاصي مثل تساهل ، مدارا ، اسلام رحماني ، آشتي ، محبت و همزيستي ، حقوق بانوان ، ليبراليسم ، سكولاريسم ، دموكراسي و... ناخواسته بازي مي خوريم.
مثلا وقتي طرف مقابل از دموكراسي مفاهيمي ارزشمند و متعالي و انساني در ذهن دارد، اگر من بگويم كه دموكراسي را نمي خواهم وبا دموكراسي مخالفت كنم او از من تصوري ديكتاتوري و استكباري در ذهن خواهد داشت.
طبيعتا ممكن است منظور و مقصود من با تصوري كه از دموكراسي غربي در نظر دارم در واقع مخالفت با توطئه هاي آمريكا و نقشه هاي شيطاني استكبار در لفافه و پوشش دموكراسي باشد اما مخاطب من چنين چيزي را درك نخواهد كرد.
https://telegram.me/morzaeri
اگر قابل دانستيد ، نگاهي بياندازيد
كانال پيشنهادهاي محمدرضا زائرى

2-
اگر فحش هايتان تمام شده و اعصابتان آرام گرفته و خيالتان در باره خطر اسكار فرهادي راحت است، لطفا اين چند خط را بخوانيد!
لطفا...
از سالهاي پاياني دهه پنجاه كه يك عزم عمومي و اراده كلان ملي براي سقوط نظام سلطنتي در ايران به وجود آمد، به مرور تفاوت و اختلاف فكري و فرهنگي در كشور افزايش يافته و اكنون دارد به اوج خود مي رسد.
اكنون به زمينه هاي ايجاد اين فاصله و دلايل عمق يافتن و تشديد اين شكاف كاري ندارم، اما مهم اين است كه حتى ديگر همان فضاي نسبتا مشترك و همدلي نسبتا فراگير سالهاي دفاع مقدس نيز كمتر در ميان مردم ديده مي شود و اين تهديد مشترك همه ماست كه هر چه بگذرد نگران كننده تر است و در نقاط عطف و شرايط بحراني و حساس مانند حوادث كلان و خطرات امنيتي و نظامي عمق فاجعه را به رخ خواهد كشيد .
فاصله اختلاف فكري و فقدان مفاهمه فرهنگي و تفاوت منطق ذهني لايه هاي مختلف اجتماعي در كشور روز به روز دارد زيادتر مي شود و اگر نگوييم اين شكاف گفتماني به مراتب خطرناكتر از شكاف اقتصادي است(چنان كه من اعتقاد دارم) بايد بپذيريم كه حداقل به اندازه شكاف اقتصادي تهديدآفرين و هراس انگيز است.
كسي كه به آينده نيانديشد و نگران فرداي اين كشور نباشد مي تواند امروز بگويد : "به درك" و فرقي نمي كند كه حزب اللهي و انقلابي باشد يا ضدانقلاب و غير مذهبي. اين مي تواند شانه هايش را بالا بياندازد و بگويد:"همه شان بروند به جهنم"! و آن مي تواند رويش را برگرداند و بگويد:"مرده شور ريخت همه شان را ببرد"!
اين مي تواند با يقين و اعتقاد بگويد تا يكي دو سال ديگر امام موعود تشريف مي آورند و ريشه همه شان را خواهند كند! و آن يكي مي تواند به اعتماد و اطمينان بگويد اين رژيم تا چند سال ديگر بيشتر دوام نخواهد داشت و با سقوط آن از همه اين فلان فلان شده ها انتقام خواهيم گرفت!
در فضاي دوقطبي و راديكالي مي توان فعلا فحش داد و ناسزا گفت ولي به مرور وقتي اين احساس و باور در رفتار و گفتار و برخورد و حالات چهره مردم توي صف نانوايي يا ايستگاه اتوبوس، توي مترو و تاكسي ، توي خيابان و كوچه و بازار و استاديوم ورزشي انتشار و گسترش يافت و بغض و كينه و بدبيني و انزجار ميان مردم علني و عيان شود، آن موقع همه خواهند فهميد كه چه فاجعه اي بي سروصدا رخ داده است!
اگر به آينده نيانديشيد و فقط به فكر خنك كردن دل خودتان باشيد (مهم نيست با چه تيپ و طرز فكر و موضع و اعتقاد) بله، مي توانيد فحش بدهيد و اگر زورتان هم رسيد بلايي سر طرف مقابل خودتان بياوريد! ولي اگر به آينده و اين كشور و اين مردم فكر كنيد(باز هم فرق نمي كند با چه تيپ و ظاهر و طرز فكري) آن وقت ديگر نمي توانيد فقط فحش بدهيد!
من يادداشت كوتاهي نوشته بودم كه چرا نبايد از جايزه گرفتن اصغر فرهادي خوشحال باشم و بدون آن كه اصلا در باره خود فيلم حرف بزنم ، اشاره اي به اسكار كرده ام و به اين رسيده ام كه ما داريم در باره برخي مفاهيم در ارتباط با مخاطب عام بازي مي خوريم و نمي توانيم منظور و مقصود خود را به درستي مننقل كنيم. به صرف اين كه طرف شبكه هاي ماهواره اي را مصرف مي كند به فحشا و بي غيرتي متهم مي شود و به صرف اين كه حجاب كامل ندارد او را ضدانقلاب مي دانيم و معتقديم از روي خون شهدا رد شده و ... جالب است كه تقريبا هيچكس جان اين كلام را نخوانده و نشنيده و نفهميده. گروهي دارند تشكر مي كنند و هورا مي كشند كه عجب آخوند فهميده و باشعوري هستي كه با مايي و از اصغر فرهادي طرفداري كردي! و گروهي هم دارند ناسزا مي گويند و تهمت مي زنند كه تو آخوند انگليسي و مزدور غربي كه داري از يك فيلم مروح بي غيرتي حمايت مي كني!
ديگر نمي دانم به چه زباني بايد حرف زد، واقعا نمي دانم با چه تعبيري بايد سخن گفت، فرق نمي كند متدين و مذهبي هستيد يا نه، فرقي نمي كند كه انقلابي هستيد يا نه ، فرقي نمي كند كه الآن به خاطر ايام فاطميه لباس مشكي پوشيده ايد يا نه ، فقط قسم تان مي دهم، به هر چه اعتقاد داريد و مي پرستيد، تو را به خدا ، به جان بچه هايتان ، به جان هركسي كه دوست داريد وقتي فحش هايتان را داديد و خيالتان راحت شد، وقتي بدوبيراه گفتيد و اعصابتان آرام شد، وقتي مزدوران انگليس و عوامل و اذناب آمريكا را شناسايي كرديد و كارتان به پايان رسيد، قدري هم ( فقط قدري ) نه پانصد سال و صد سال ، فقط قدري به پنجاه سال و ده، بيست سال آينده كشوري فكر كنيد كه قرار است بچه هاي شما و ما توي آن زندگي كنند!
#آينده #ايران #خطر #تهديد #بحران #مفاهمه #گفتگو #اشتراك #شكاف

با تشکر

مجاهد تنها;912817 نوشت:
کانال آقای محمدرضا زائری

واقعاً برای این نوع نگاه متاسفم!
هر دو متن را خواندم و بجز مغالطه چیز دیگری ندیدم!
مطلب طولانی خواهد شد وگرنه تک تک جملات ایشان را نقد می کردم
تا الان ندیدم کسی به این بدی سعی در دفاع از اصغر فرهادی داشته باشد!

ایشان ابتدا یک سری تفکرات و اعمال را به مخاطب نسبت داده اند ، بعد به همان ها پاسخ می دهند!
این که شیوهء مباحثه نیست. باید حرف مخاطب درست بیان بشود و به همان نیز پاسخ داده شود
چند نمونه اش را توضیح می دهم:

مجاهد تنها;912817 نوشت:
آيا قرار بوده اصغر فرهادي در پيام خود هنرمندان سينماي هاليوود را به اسلام دعوت كند؟

اولاً چه کسی چنین حرفی زده؟!
ثانیاً یک بار از دکتر بهشتی پرسیدند در سفری که به اروپا داشتید چندتا از جوانان آنجا را به اسلام دعوت کردید؟
ایشان پاسخ دادند ، اولویت من این نیست که غربی ها را مسلمان کنم ، بلکه این است که نگذارم جوانان خودمان غربی بشوند

مجاهد تنها;912817 نوشت:
یا مثلا انتظار داشته ايم او يكي از مادران شهدا را به نمايندگي خود براي دريافت جايزه اسكار بفرستد؟

اولاً شان مادر شهید خیلی بالاتر از اینهاست که حتی جایزهء اسکار را بیاورند در خانه تحویلش بدهند!
ثانیاً چه کسی و در کجا چنین درخواست احمقانه ای کرده که شما آن را مبنای پاسخ دادن قرار داده اید؟

مجاهد تنها;912817 نوشت:
چرا انتظاري كه از يك هنرمند فيلمساز يا چهره برجسته موسيقي يا نقاش و بازيگر داريم همان توقعي است كه مثلا از يك امام جماعت يا امام جمعه داريم؟
این هم مغلطه ای دیگر است
ما از یک هنرمند انتظار امام جماعت نداریم ، بلکه انتظار یک مسلمان را از او داریم
نمی خواهیم او امام جماعت باشد ، بلکه انتظار داریم به بهانهء تعامل با غرب ، شخصیت امام جماعت را تخریب نکند

مجاهد تنها;912817 نوشت:
هر اندازه با ديدگاههاي اين كارگردان موافق يا مخالف باشيم، اصل اين اتفاق يك موفقيت براي ايران است و برگ برنده اي در فضاي بين المللي كه آكنده از تبليغات منفي بر عليه ايران بوده و هست
ابتدای جمله گفته شده هر اندازه هم با دیدگاه های کارگردان مخالف باشیم ، اما.....

این بخش ابتدایی به این معناست که در این بحث رویکرد کارگردان موضوعیت ندارد و روی صحبت با اصل موفقیت فرهادی است
خب باز هم این برادر عزیز دچار مغالطه شده اند

اولاً دلیل این مطرح شدن که شما آن را برگ برنده می دانید ، دقیقاً همان رویکرد است که شما می فرمائید در بحث ما موضوعیت ندارد!
ثانیاً انتقادهای قشر مذهبی فقط به رویکرد ایشان
"در فیلمش" نبوده ، بلکه انتقاد به نوع نگاه این کارگردان به مردم و سرزمینش است
ثالثاً کدام برگ برنده؟ میشود برگ برنده را برایمان تعریف بفرمائید؟ آیا اینکه مردم جهان ایرانیان را مشتی دروغگو ، فقیر ، بدبخت و عقب مانده بدانند برگ برنده است؟

مجاهد تنها;912817 نوشت:
چرا متوجه نيستيم كه وقتي قرار است در فضاي بين المللي قرار بگيريم و با مخاطب جهاني سخن بگوييم ماجرا خيلي فرق مي كند؟

اتفاقاً متوجهء همین موضوع هستیم که نگران هستیم
نگران اینکه با نام نزدیک شدن فرهنگ ها به یکدیگر ، از اعتقادات خود کوتاه بیائیم

چند سال پیش یک بانوی ایرانی که در مسابقات بین المللی تنیس روی میز قهرمان شد
وقتی بازی آخرش تمام شد ، داور مسابقه طبق رسم معمول ، دستش را به سمت این بانوی ایرانی دراز کرد تا با او دست بدهد
اما این خانم ضمن احترام کامل و با لبخند ،دستش را کنار کشید و با نامحرم دست نداد

لابد این خانم هم که حاضر نشده با نامحرم دست بدهد ، این را نفهمیده که در فضای بین المللی ماجرا فرق میکند!
این خانم به زعم شما باید از آقای فرهادی یادبگیرد که بخاطر نزدیک شدن فرهنگ ها ، دست خانم آنجلینا جولی را در دست خود فشرد!

شهید سید مرتضی آوینی :

اوج تکامل این روشنفکران و هنرمندان آن است که آن جایزه کذایی را ببرند.
جایزه منتسب به آن مخترع صلح‌طلب دینامیت (!) را. و غرب نیز این جایزه را بیهوده به کسی نمی‌دهد. آنها ممکن است منت گذارند و جوایز را به جهان‌_سومی‌ها هم اعطا کنند، اما شرط نخستین آن وابستگی به تفکر_غربی است.

آنها جدایی هنر و تعهد را تبلیغ می‌کنند، اما جوایز خویش را به کسانی می‌بخشند که خود را نسبت به غرب و هنر و تفکر و سیاست آن متعهد بدانند.

ببخشید. من خودم هم می دونم اگر ایشون یا هرکس دیگه یه فیلم که واقعیت رو بگه بسازه قطعا اون طرف بهش اسکار نمیدن و این جایزه سیاسی هست.(یعنی اگر دلیل سیاسی نداشت هر قدر هم فیلم خوب بود جایزه نمی گرفت)
ولی آیا به نظرتون مخالفت علنی ما (که اونوریا بهش میگن مخالفت متعصبانه) به ایجاد شدن دوقطبی توی جامعه دامن نمیزنه؟
نمیگن اینا با پیشرفت و دیده شدن ایران مخالفند؟ علیه ما تبلیغات مسموم نمیکنن؟
همونجوری که علیه بسیجیا تبلیغات مسموم کردند و الان تا میگن طرف بسیجیه مردم تو ذهنشون یه آدم متعصب رو تداعی میکنن؟(بدون اینکه رفتار طرف رو دیده باشن)
ما یه خورده باید بیشتر مجال حرف زدن به کسایی که با ما اختلاف سیاسی دارند بدیم تا خدای نکرده الکی با ما دشمن نشن. من خودم چند وقت پیش با پسرعموم سر موضوع های سیاسی بحث شدیدی کردم که بعدش پشیمون شدم چون دیدم اینجوری اگر قبلا به احتمال 10 درصد میتونست حرف منو قبول کنه الان دیگه احتمالش شده 1 درصد.
بعدشم از همون اول انقلاب جو مسموم توی دنیا علیه ما راه انداختند و حتی مردم دنیا فکر میکنن هنوز ما با خر و قاطر جابجا میشیم و حتی خیلیا نمیدونن ما اتوبان هم داریم8-| این که ما بتونیم یه فیلم داشته باشیم که اسکار گرفته باشه به نظرم حداقل اینه که برای ما فرقی نداره چون فیلمی مثل آرگو 100 برابر بدتر از این بود. حداقلش مردم دنیا می فهمن که ما صنعت فیلم سازی داریم!
کاری هم نمیتونیم با اصغر فرهادی بکنیم . نمیشه که اخراجش کرد یا آتیشش زد یا جلوی کارشو گرفت ! پس بهتره به دو قطبی شدن دامن نزنیم و هیچی نگیم.
ببخشید این نظر خودم بود که شاید شما ازش خوشتون نیاد!

[="Purple"]

مجاهد تنها;912817 نوشت:
سلام . دوستان عزیز.
شما رو ارجاع میدم به کانال آقای محمدرضا زائری . دو تا متن در این مورد نوشتند :
1-

اصغر فرهادي به عنوان يك كارگردان ايراني جايزه سينمايي آكادمي "اسكار" را براي دومين بار دريافت كرده است. هر اندازه با ديدگاههاي اين كارگردان موافق يا مخالف باشيم، اصل اين اتفاق يك موفقيت براي ايران است و برگ برنده اي در فضاي بين المللي كه آكنده از تبليغات منفي بر عليه ايران بوده و هست و چنين اتفاقي مي تواند موج ايران هراسي و اسلام هراسي را قدري كندتر سازد.
هنرمند شناخته شده و مطرح ايراني جايزه اسكار را گرفته ، براي نشان دادن اعتراضش به سياست هاي ترامپ شخصا به آمريكا نرفته ، دو ايراني مطرح و موفق را با شهرت كار و تجربه در حوزه فضانوردي به جاي خود فرستاده، قرائت پيامش را به يك زن ايراني داده ، متن پيام به هوشمندي ادبيات و منطق ذهني مخاطب غربي را رعايت كرده و حتى پوشش و لباس نماينده او كنار رفتن مرزها را نشان مي دهد (چنان كه در پيام او نيز هست)، خوب ، چرا بايد با چنين رويدادي مخالفت كرد يا از آن ناخشنود بود و چهره در هم كشيد ؟
آيا قرار بوده اصغر فرهادي در پيام خود هنرمندان سينماي هاليوود را به اسلام دعوت كند يا مثلا انتظار داشته ايم او يكي از مادران شهدا را به نمايندگي خود براي دريافت جايزه اسكار بفرستد؟
مشكل به نظرم اين جاست كه اولا در جبهه انقلاب و فضاي متدينين سطح توقعات و انتظاراتمان از قشرهاي مختلف و صنوف گوناگون متناسب با شرايط آنان و اقتضائات كارشان نيست و ثانيا درك دقيقي از فهم عمومي مخاطب بين المللي از برخي واژه ها و مفاهيم نداريم و از همين رو گاهي در برابر مفاهيم و واژه هاي خاصي مثل تساهل ، مدارا ، اسلام رحماني ، آشتي ، محبت و همزيستي ، حقوق بانوان ، ليبراليسم ، سكولاريسم ، دموكراسي و... ناخواسته بازي مي خوريم.
مثلا وقتي طرف مقابل از دموكراسي مفاهيمي ارزشمند و متعالي و انساني در ذهن دارد، اگر من بگويم كه دموكراسي را نمي خواهم وبا دموكراسي مخالفت كنم او از من تصوري ديكتاتوري و استكباري در ذهن خواهد داشت.
طبيعتا ممكن است منظور و مقصود من با تصوري كه از دموكراسي غربي در نظر دارم در واقع مخالفت با توطئه هاي آمريكا و نقشه هاي شيطاني استكبار در لفافه و پوشش دموكراسي باشد اما مخاطب من چنين چيزي را درك نخواهد كرد.

2-
اگر فحش هايتان تمام شده و اعصابتان آرام گرفته و خيالتان در باره خطر اسكار فرهادي راحت است، لطفا اين چند خط را بخوانيد!
لطفا...
از سالهاي پاياني دهه پنجاه كه يك عزم عمومي و اراده كلان ملي براي سقوط نظام سلطنتي در ايران به وجود آمد، به مرور تفاوت و اختلاف فكري و فرهنگي در كشور افزايش يافته و اكنون دارد به اوج خود مي رسد.
اكنون به زمينه هاي ايجاد اين فاصله و دلايل عمق يافتن و تشديد اين شكاف كاري ندارم، اما مهم اين است كه حتى ديگر همان فضاي نسبتا مشترك و همدلي نسبتا فراگير سالهاي دفاع مقدس نيز كمتر در ميان مردم ديده مي شود و اين تهديد مشترك همه ماست كه هر چه بگذرد نگران كننده تر است و در نقاط عطف و شرايط بحراني و حساس مانند حوادث كلان و خطرات امنيتي و نظامي عمق فاجعه را به رخ خواهد كشيد .
فاصله اختلاف فكري و فقدان مفاهمه فرهنگي و تفاوت منطق ذهني لايه هاي مختلف اجتماعي در كشور روز به روز دارد زيادتر مي شود و اگر نگوييم اين شكاف گفتماني به مراتب خطرناكتر از شكاف اقتصادي است(چنان كه من اعتقاد دارم) بايد بپذيريم كه حداقل به اندازه شكاف اقتصادي تهديدآفرين و هراس انگيز است.
كسي كه به آينده نيانديشد و نگران فرداي اين كشور نباشد مي تواند امروز بگويد : "به درك" و فرقي نمي كند كه حزب اللهي و انقلابي باشد يا ضدانقلاب و غير مذهبي. اين مي تواند شانه هايش را بالا بياندازد و بگويد:"همه شان بروند به جهنم"! و آن مي تواند رويش را برگرداند و بگويد:"مرده شور ريخت همه شان را ببرد"!
اين مي تواند با يقين و اعتقاد بگويد تا يكي دو سال ديگر امام موعود تشريف مي آورند و ريشه همه شان را خواهند كند! و آن يكي مي تواند به اعتماد و اطمينان بگويد اين رژيم تا چند سال ديگر بيشتر دوام نخواهد داشت و با سقوط آن از همه اين فلان فلان شده ها انتقام خواهيم گرفت!
در فضاي دوقطبي و راديكالي مي توان فعلا فحش داد و ناسزا گفت ولي به مرور وقتي اين احساس و باور در رفتار و گفتار و برخورد و حالات چهره مردم توي صف نانوايي يا ايستگاه اتوبوس، توي مترو و تاكسي ، توي خيابان و كوچه و بازار و استاديوم ورزشي انتشار و گسترش يافت و بغض و كينه و بدبيني و انزجار ميان مردم علني و عيان شود، آن موقع همه خواهند فهميد كه چه فاجعه اي بي سروصدا رخ داده است!
اگر به آينده نيانديشيد و فقط به فكر خنك كردن دل خودتان باشيد (مهم نيست با چه تيپ و طرز فكر و موضع و اعتقاد) بله، مي توانيد فحش بدهيد و اگر زورتان هم رسيد بلايي سر طرف مقابل خودتان بياوريد! ولي اگر به آينده و اين كشور و اين مردم فكر كنيد(باز هم فرق نمي كند با چه تيپ و ظاهر و طرز فكري) آن وقت ديگر نمي توانيد فقط فحش بدهيد!
من يادداشت كوتاهي نوشته بودم كه چرا نبايد از جايزه گرفتن اصغر فرهادي خوشحال باشم و بدون آن كه اصلا در باره خود فيلم حرف بزنم ، اشاره اي به اسكار كرده ام و به اين رسيده ام كه ما داريم در باره برخي مفاهيم در ارتباط با مخاطب عام بازي مي خوريم و نمي توانيم منظور و مقصود خود را به درستي مننقل كنيم. به صرف اين كه طرف شبكه هاي ماهواره اي را مصرف مي كند به فحشا و بي غيرتي متهم مي شود و به صرف اين كه حجاب كامل ندارد او را ضدانقلاب مي دانيم و معتقديم از روي خون شهدا رد شده و ... جالب است كه تقريبا هيچكس جان اين كلام را نخوانده و نشنيده و نفهميده. گروهي دارند تشكر مي كنند و هورا مي كشند كه عجب آخوند فهميده و باشعوري هستي كه با مايي و از اصغر فرهادي طرفداري كردي! و گروهي هم دارند ناسزا مي گويند و تهمت مي زنند كه تو آخوند انگليسي و مزدور غربي كه داري از يك فيلم مروح بي غيرتي حمايت مي كني!
ديگر نمي دانم به چه زباني بايد حرف زد، واقعا نمي دانم با چه تعبيري بايد سخن گفت، فرق نمي كند متدين و مذهبي هستيد يا نه، فرقي نمي كند كه انقلابي هستيد يا نه ، فرقي نمي كند كه الآن به خاطر ايام فاطميه لباس مشكي پوشيده ايد يا نه ، فقط قسم تان مي دهم، به هر چه اعتقاد داريد و مي پرستيد، تو را به خدا ، به جان بچه هايتان ، به جان هركسي كه دوست داريد وقتي فحش هايتان را داديد و خيالتان راحت شد، وقتي بدوبيراه گفتيد و اعصابتان آرام شد، وقتي مزدوران انگليس و عوامل و اذناب آمريكا را شناسايي كرديد و كارتان به پايان رسيد، قدري هم ( فقط قدري ) نه پانصد سال و صد سال ، فقط قدري به پنجاه سال و ده، بيست سال آينده كشوري فكر كنيد كه قرار است بچه هاي شما و ما توي آن زندگي كنند!
#آينده #ايران #خطر #تهديد #بحران #مفاهمه #گفتگو #اشتراك #شكاف

با تشکر

سلام .....
واقعا خط به خط این متن قابل نقده
من هم شما رو به خوندن چند متن در این زمینه توصیه میکنم happy

‍ ❌از سیا تا هالیوود!

❌ اگر امریکا رو خوب بشناسید!
میفهمید که از مدیریت یکپارچه ای در سطح کلان برخوردار است و لابی پشت پرده یهود ،چه در پنتاگون چه در سیا و چه در هالیوود حرکتی نمیکند مگر در جهت منافع ملی خود!
❌اینکه که فکر کنیم آنهایی که در سیا برای جلوگیری از پیشرفت علمی یک تمدن، دانشمندان هسته ای ما را وسط خیابان ترور کردند،
اما در فرهنگ و سینما برای ما احترام قائل اند و به ما جایزه میدهند،چیزی نیست جز حماقت!

❌و اما هالیوود:
از جمله پرفروش ترین و پر هزینه ترین فیلم های تاریخ سینما،فیلم آواتار هست به کارگردانی جمیز کامرون صاحب اثر تایتانیک که در سال 2009 نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شد!
نکته جالب در مورد فیلم آواتار این بود که جیمز کامرون،سالها صبر کرد تا تکنولوژی ساخت دوربین به حدی برسد که توانایی پیاده کردن ایده های او را داشته باشد!
اما جایزه اسکار را فیلم دیگری برد،و آواتار قربانی یک فیلم سیاسی شد! "مهلکه" the hurt locker
چون فیلم حافظ منافع آمریکا و مربوط به جنگ عراق بود!

❌فقط در یکی از سکانس های این فیلم،رباتی از جایی که سربازان آمریکایی حضور دارند، برای خنثی کردن بمب کنار جاده ای حرکت میکند و از سمت مقابل جایی که مردم عراق هستند گله بز و گوسفند به سمت سربازان آمریکای می آیند که کارگردان هنرمندانه،تقابل این پدیده تکنولوژیکی از غرب و گله گوسفند ها از شرق، را در ذهن مخاطب جا میاندازد که مردم خاورمیانه مردمی،بربر، بدوی و بدور از تمدن هستند!
تقریباً همان چهره ای که تیز فیلم جدایی نادر از سیمین به جهانیان ارائه داد!
یک زن چادری پریشان و مضطرب و مشوش در حال فرار، گریه ها،شیون ها،دعواها و فریاد های بازیگران فیلم بر سر هم!
معرف جامعه ایران!

❌به طور کلی کسی که اسکار میخواهد باید استاندارد های گرفتن اسکار را رعایت کند و هزینه های فرش قرمز و مجسمه طلایی را از جیب کشورش هم که شده بپردازد!

❌ارگو، جدایی نادر از سیمین، مهلکه، فروشنده و.....
باید چیزی برای ارائه و فروش به غرب آورده باشند!
تا زنی دور از فرهنگ و پوشش یرانی، با پول خواهر امیر قطر، جایزه سیاه نمایی به تصویر کشیده شده را دریافت کند![/]

[="Purple"]اگرچه برخی ها از اسکار گرفتن فرهادی خیلی خوشحالند و یک بازیگر سینما هم آن را آرپی جی هفت نامیده است اما واقعیت آن است که این جایزه تنها دستاوردش برای ما، پرت کردن حواسمان از موضوعات اصلی است. این موضوعات اینهاست

1️⃣ آمریکا دارد خودش را با رسانه و سینما دایه مهربانتر از مادر نشان می دهد اما این کشور همان است که داروهای بیماران ما را تحریم می کند و 40 سال است از هیچ جنایتی کوتاهی نکرده است.

2️⃣ فیلم فرهادی یک فیلم عادی است که در نهایت، جامعه ایرانی را فاسد و همه را گرفتار می داند مثل فیلم قبلی اش که همه را درحال فرار از ایران نشان می داد.

3️⃣پرفروش بودن فیلم فرهادی دلیل بر کیفیت بالای آن نیست چرا که به اذعان اکثر کارشناسان، فضای سیاسی حاکم بر جامعه باعث استقبال از آن شد ضمن این که در تاریخ سینمای ایران بوده اند فیلم های کم ارزشی که اتفاقا خیلی خوب هم فروخته اند.

4️⃣تقریبا اکثر آمریکایی ها با رفتار ترامپ موافق هستند لذا فرهادی به جای اینکه در مخالفت با ترامپ در مراسم اسکار شرکت نکند بهتر است قول بدهد چهره مردمش را در نگاه جهانیان خراب نکند.

5️⃣ آقای فرهادی برود یک فیلم در مبارزه با ظلم 200 آمریکا و انگلیس بر این کشور بسازد ببینم کسی به او اسکار می دهد یا اسکار فقط برای خوش رقصی پیش کدخدا است اما فرهادی نه جرات این کار را دارد و نه اصلا این مساله را می فهمد.

♦️پ.ن: واقعا برخی ها اینقدر از موضوع پرت هستند که فکر می کنند آمریکا به خاطر توانایی فرهادی اسکار را به وی داده است؟[/]

[="Purple"]‍ _آقا، ما به اصغر فرهادی افتخار میکنیم!
_شما فیلم فروشنده رو دیدی؟تحلیل هاشو خوندی؟

_نه،ولی کلا افتخار میکنیم!
_میدونی در لایه های پنهان فیلم غیرت مردان ایرانی و زده؟
میدونی تو انگلیس و آمریکا،فیلم برای افراد زیر 12 سال ممنوع بود؟

_میدونی اسکار ماهیت سیاسی داره؟
میدونی حتی به فیلم های ضعیفی مثل ارگو چون ایران ستیز بود اسکار دادن؟
میدونی خیلی از بزرگان سینما مثل هیچکاک تاحالا اسکار نگرفتن؟

_نه، ولی به هر حال ما فقط افتخار میکنیم!
_میدونی تیزری که معرف جامعه ایران بود تو فیلم جدایی نادر از سیمین بسیار زشت و سیاه بود؟
میدونی کشورتو بد معرفی کرده که جایزه گرفته؟

_نه،ما این چیزا حالیمون نیست، فقط افتخار میکنیم!
_میدونی سینماگران خودشون مثل اسپیلبرگ اصلاً سیاه نمایی نمیکنن، فقط و فقط سینمای فاخر دارن؟
صبح تا شب دنیا رو از دست فضایی ها نجات میدن؟
_میدونی اون فیروز نادری که به عنوان نماینده تمدن ایرانی و توحیدی،رفت جایزه رو گرفت ملحد بود؟
تو مصاحبه با صدای آمریکا گفت اعتقادی به خدا نداره؟
میدونید یا بازم بگم؟

_میدونی اون انوشه انصاری جزو لابی مخوف شورای ملی ایرانیان آمریکا(نایاک) هست که تحت حمایت دولت آمریکا پروژه نفوذ و تغییر در نظام ایران و دنبال میکنند؟
_میدونی قطر سرمایه گذار فیلم فرهادی بوده؟
همون کشوری که تو عرصه نظامی سرمایه گذاره داعشه؟
_میدونی با قهرمان سازی کاذب امثال این خانم که با هزینه شخصی به فضا رفته و امثال گلشیفته فراهانی، دارند این و به زن عفیف و با حیا و مومن ایرانی القا میکنند که تو برهنه شو،ما دیکاپریو رو میزاریم جلوت فیلم بازی کنه!
ما تا فضا میفرستیمت!
فقط لخت شو!
میدونید یا بازم به جایزه ای که برای وطن فروشی دادن افتخار میکنید!؟
_میدونید قرآن آیه داره که میفرماید :
هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ
آیا آنان که میدانند، با آنان که نمیدانند برابر اند؟
میدونید یا نه؟

آقای اصغر فرهادی و همه جایزه بگیر های وطن فروش!
ما میدونیم!
اون چیزی و که در مخیله شماست!
ما میدونیم![/]

Reza-D;912822 نوشت:
نگران اینکه با نام نزدیک شدن فرهنگ ها به یکدیگر ، از اعتقادات خود کوتاه بیائیم

از کدام اعتقادات حرف می زنید؟
مردم دنیا فقط عمل و رفتار هر ملت رو میبینن و در موردش نظر میدن نه اعتقاداتش. ما چی به دنیا به جز دزدی و کم فروشی و فقر نشان دادیم؟(البته خداییش ایستادگی ما در برابر دنیا در جنگ 8 ساله همه جا معروف و مشهور شده است)
اگر بخوایم ملتی رو جذب فرهنگمون کنیم راهش این نیست که بگیم فقط ما خوبیم. گاهی وقتا سکوت بهترین و بیشترین تاثیر رو داره. ما باید فرهنگمونو ببریم بالا تا بقیه ببیننش و متاثر و شیفته اش بشن. نه اینکه بگیم خوبیم خوبیم همه بَدن بَدن !
[SPOILER]آقا ما که از اصغر فرهادی توقع نداریم (همونطور که از آقای ظریف و روحانی توقع نداریم که حرف ما رو در سطح جهانی بزنن! چون اصلا اعتقادی بهش ندارن) ما دستمون به خودمون میرسه.[/SPOILER]
به نظر من اگر می خوایم درست بشیم از هر ملتی نکات مثبت رو یاد بگیریم و نکات منفی خودمونو بریزیم دور .
همین اروپاییها :
90 درصد کاراشون و قانوناشون درسته و 10 درصدش غلطه! کافیه ما اون 90 درصدو بهش عمل کنیم و از دینمون هم هرچی اضافه بر اون بر ما واجب شده انجام بدیم اونوقته که جامعه درست میشه.

خواهر گرامی من خودم در مورد نماد ها و ... در کلی فیلما تحقیق کردم و اطلاعات خوبی دارم. ولی حالا که کاری از دستمون بر نمیاد خب ولش کنیم بچسبیم به موضوعات اصلی!

ترگل;912839 نوشت:
تنها دستاوردش برای ما، پرت کردن حواسمان از موضوعات اصلی است

دقیقاً منظورم همینه!!!!!
ترگل;912839 نوشت:
♦️پ.ن: واقعا برخی ها اینقدر از موضوع پرت هستند که فکر می کنند آمریکا به خاطر توانایی فرهادی اسکار را به وی داده است؟

این فیلمای آقای اصغر فرهادی هم غرض سیاسی داره و هم خیلی خوب و با برنامه و دقیق و حرفه ای ساخته شده!
همه ی آپشن ها رو داره که جایزه میگیره لطفاً منصف باشیم.

[="Purple"]

مجاهد تنها;912837 نوشت:
ببخشید. من خودم هم می دونم اگر ایشون یا هرکس دیگه یه فیلم که واقعیت رو بگه بسازه قطعا اون طرف بهش اسکار نمیدن و این جایزه سیاسی هست.(یعنی اگر دلیل سیاسی نداشت هر قدر هم فیلم خوب بود جایزه نمی گرفت)
ولی آیا به نظرتون مخالفت علنی ما (که اونوریا بهش میگن مخالفت متعصبانه) به ایجاد شدن دوقطبی توی جامعه دامن نمیزنه؟
نمیگن اینا با پیشرفت و دیده شدن ایران مخالفند؟ علیه ما تبلیغات مسموم نمیکنن؟
همونجوری که علیه بسیجیا تبلیغات مسموم کردند و الان تا میگن طرف بسیجیه مردم تو ذهنشون یه آدم متعصب رو تداعی میکنن؟(بدون اینکه رفتار طرف رو دیده باشن)
ما یه خورده باید بیشتر مجال حرف زدن به کسایی که با ما اختلاف سیاسی دارند بدیم تا خدای نکرده الکی با ما دشمن نشن. من خودم چند وقت پیش با پسرعموم سر موضوع های سیاسی بحث شدیدی کردم که بعدش پشیمون شدم چون دیدم اینجوری اگر قبلا به احتمال 10 درصد میتونست حرف منو قبول کنه الان دیگه احتمالش شده 1 درصد.
بعدشم از همون اول انقلاب جو مسموم توی دنیا علیه ما راه انداختند و حتی مردم دنیا فکر میکنن هنوز ما با خر و قاطر جابجا میشیم و حتی خیلیا نمیدونن ما اتوبان هم داریم8-| این که ما بتونیم یه فیلم داشته باشیم که اسکار گرفته باشه به نظرم حداقل اینه که برای ما فرقی نداره چون فیلمی مثل آرگو 100 برابر بدتر از این بود. حداقلش مردم دنیا می فهمن که ما صنعت فیلم سازی داریم!
کاری هم نمیتونیم با اصغر فرهادی بکنیم . نمیشه که اخراجش کرد یا آتیشش زد یا جلوی کارشو گرفت ! پس بهتره به دو قطبی شدن دامن نزنیم و هیچی نگیم.
ببخشید این نظر خودم بود که شاید شما ازش خوشتون نیاد!

خب همین تصور ذهنی غلط رو به نظرتون کی جهانی کرده؟!
قطعا امثال ایشون نقش زیادی داشتن در تخریب هویت ملت ما
درسته باید از دودستگی جلوگیری کرد
ولی به معنای سکوت و کوتاه امدن نیست !
یعنی شما می فرمایید کسی اشتباه گفت اشتباه رفتار کرد باید سکوت کرد که مبادا واکنش بدی انجام بده یا مارو شخصی با افکار پوسیده تلقی کنه؟!!!!
یا بهتره با استفاده از عقل و منطق و خویشتن داری و سعه صدر جواب شخص رو بدیم نه با کوتاه اومدن از عقایدمون و گرفتن ژست روشنفکرانه!!!![/]

[="Purple"]

مجاهد تنها;912842 نوشت:

این فیلمای آقای اصغر فرهادی هم غرض سیاسی داره و هم خیلی خوب و با برنامه و دقیق و حرفه ای ساخته شده!
همه ی آپشن ها رو داره که جایزه میگیره لطفاً منصف باشیم.

بله واقعا آپشن های زیادی داره
وطن فروشی ،سیاه نمایی ، زیر سوال بردن فرهنگ و تمدن و ....
یه لحظه با خودتون فک کنید چرا هیچکاک اسکار نگرفت و فرهادی دو اسکاره شد؟!!![/]

[="Purple"]‍ #فرهادی_فروشنده_خوبی_نیست

وقتی در سینما فیلم فروشنده را دیدم برایم قطعی شد که اسکار‌ را خواهد گرفت ...
اما نکاتی که در این مدت موافقان و‌مخالفان فیلم مطرح کرده اند جدای از مباحث فنی که واقعا افتضاح است
یک مطلب را میتوان یافت که متاسفانه هیچکدام متوجه فیلم اصغر فرهادی نشده اند
همان شب در سالن سینما حدود پنج‌صفحه یادداشت کردم و با خودم فکر میکردم انسان تا چه حدی می تواند فروشنده باشد

تصمیم هم ندارم آنچنان وارد تحلیل این فیلم شوم

اما نکته ی اصلی فروشنده و جدایی یک مطلب مهم بود که باعث دریافت اسکار شد

#تشیع_بی_هویت_و_باطل_است

متاسفانه دو هر دو فیلم مبنای حقانیت شیعه زیر سوال میرود و در نهایت مخاطب را غرق در دریای شبهات رها می کند
از اکثر کسانی که فیلم را دیده بودند سوال کردم که از فیلم چه چیزی متوجه شدید کسی پاسخ مناسبی نداشت و تقربیا بی دلیل از فیلم تعریف کرد
بگذارید یکبار باهم داستان را مرور کنیم
عماد و رعنا هردو بازیگر تئاتر هستند که خانه ی آن ها که نماد کشور و ساختار فکری عقیدتی آن هاست درحال فروپاشی است و در معرض زوال است
✔️تنها هنر #فرهادی در فیلم هایش مطرح کردن داستان نهفته ای در ساختار #نسبی_گرایی تاریخی(#رلیتیویسم) در دل داستان اصلی است
✔️عماد و رعنا پس از مدت ها بدنبال منزلی مناسب می گردند و آن را نمیابند به پیشنهاد دوست همکارشان بابک به منزل او میروند منزل بابک به زنی تعلق دارد که از راه تن فروشی تامین معاش می کند
داستان یک تجاوز و تعرض آغاز می شود از شبی که رعنا در را با اختیار خود باز می کند و به حمام میرود و‌مردی برای کامجویی وارد حمام و‌دستشویی می شود و طبق دیالوگ ها رعنا خود را به شیشه میزند و با چهره خون آلود همسایه ها او را به بیمارستان می برند اما ریشه ی این اتفاق کجاست؟ وقتی اسباب کشی درحال انجام است رعنا همانطور که خانه را چک می کند به دستشویی و حمام که می رسد نگاهی عمیق به آن می کند طوری که قرار است اتفاقی بیفتد چراغ را روشن می کند و به دلیل اتصالی آن چراغ منفجر می شود
جالب انیجاست یک نفر اتصالی آن لامپ را تعمیر می کند این شخص همان سکانس را بازی می کند و دیگر در فیلم مشاهده نمی شود به نام #علی ظاهری مذهبی و‌دینی دارد
در سکانس دیگری وقتی وسایل آن زن در اتاق قفل شده است در را علی می شکند و باز می کند و به حریم خصوصی آن زن تجاوز می کند
یادمان نرود که زن در ادبیات نمایشی و سینما نماد سرزمین و عقیده است
شاید اگر #علی آن چراغ را تعمیر نمی کرد رعنا به حمام نمیرفت و این تجاوز صورت نمی گرفت
اینجا مخاطب به سوالات باید پاسخ دهد آیا واقعا تجاوزی صورت گرفته است؟ آیا حقی پایمال شده است؟

✔️عماد شخصیتی مدرن با اعتقادات سنتی است که بدنبال متعرض است که در سکانس پایانی او را در منزل سابق خود می یابد که پیرمردی است که بیماری قلبی و تنفسی دارد
✔️برای بار دوم در فیلم فرهادی زنی چادری نمایان می شود زن همان پیرمرد که بسیار فربه و نیایشگر و مستهلک است که به دفاع از همسرش آمده که قرار است شاهد هرزگی شوهرش باشد
اما وجدان عماد و رعنا اجازه نمی دهد که واقعیت را بگوید و‌نهایتا با یک سیلی در خلوت استذکه انتقام تجاوز گرفته می شود
✔️براستی از کجا معلوم واقعا تجاوزی رخ داده است؟
در فیلم #جدایی هم یک زن چادری باردار ضربه می خورد و بچه اش سقط شده آیا واقعا نادر باعث این اتفاق بوده؟
✔️فرهادی به مخاطب می گوید با مطرح کردن سوال های مکرر که در ۱۴۰۰ سال پیش شاید مقصر اصلی علی بوده است و اصلا حمله ای به خانه صورت نپذیرفته است و درب را خودشان باز کرده اند
اصلا مگر شما آنجا بودید که انقدر با تعصب مثل عماد با آن قضیه تعرض برخورد می کنید؟
✔️از نظر فرهادی تشیع قابل اثبات و حقانیت نیست
✔️
در فیلم فرهادی همه چیز خراب است از دیوارهای ترک خورده تا همه چیز که برای فروش است
✔️تنها مطلب مشترک #فروشنده و #جدایی این است
#ایران_شیعه_جایی_برای_ماندن_و_زندگی_نیست
از مباحث جنسی و موارد سیاسی صرف نظر می کنم تا زمانی مفصل تر شاید به آن ها بپردازم
#فرهادی_فروشنده_ی_خوبی_نیست چراکه قیمت کشور و وطنش را نمی داند که آن را به یک اسکار دوبار فروخت[/]

به نام خدا.

با سلام.

بنده شنیدم که شانس اصلی اسکار فیلم خارجی، فیلم تونی اردمان بوده ولی به خاطر فرمان ترامپ، طی یک حرکت سیاسی جایزه رو دادن به فیلم فروشنده.

به نظر شما دوستان این خبر در صورت صحت، چه چیزی رو نشون میده؟

ستایشگر :Gol:

والا ما که نه جدایشو دیدیم نه فروشنده رو...

اما اون چیزی که از محتواش فهمیدم تخریب است...

اما ممکن است در میان این تخریب یک مقدار از واقعیت جامعه ایرانی را هم نشان دهد و برخی به اینکه کسی فکر نمیکند ایرانی شتر سوار است خوشحال باشد!!!

فکر کنید اون خانم قطری بخواد فیلم نامه ی اصغر رو بخونه...

اون خانمه چه موضعی نسبت به شیعه داره؟ سیاست قطر چه طور؟

اینها همگی جای سوال داره ....

نه خود فرهاد و نه اون خانم قطری سرمایه گذار و نه اسکار الکی کنار هم جمع نمیشوند...

بارانک;912691 نوشت:

اعتراض با فرستادن یک بی دین به عنوان نماینده مسلمانان!

http://www.yjc.ir/fa/news/5998784/%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B5%D8%BA%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D8%AF%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

shsina;912853 نوشت:
اعتراض با فرستادن یک بی دین به عنوان نماینده!

من راجع به بی دین یا بادین بودن این آقا چیزی نمیدونم ،و آیا این فیلم کامله؟ خب اونم نمیدونم

مجاهد تنها;912841 نوشت:
مردم دنیا فقط عمل و رفتار هر ملت رو میبینن و در موردش نظر میدن نه اعتقاداتش

احسنت به شما
مردم رفتار و عمل ملت ها را می بینند. خب از کجا می بینند؟ چطور می بینند؟
بزرگترین مدیای جهان دقیقاً با
"دیدن" ارتباط دارد. سینما و تلویزیون

مجاهد تنها;912841 نوشت:
ما چی به دنیا به جز دزدی و کم فروشی و فقر نشان دادیم؟

در مدیریت کشور که خود من هزاران ساعت درد و دل دارم ، اما اینجا ارتباطی با موضوع ندارد
اتفاقاً حرف ما هم دقیقاً همین چیزی است که شما میفرمائید
اصغر فرهادی به جر دروغگویی ، فقر ، نادانی و بی فرهنگی ، چه تصویری از مردمش به دنیا نشان داده؟

مجاهد تنها;912841 نوشت:
ما باید فرهنگمونو ببریم بالا تا بقیه ببیننش
جل الخالق! :Gig:

مجاهد تنها;912841 نوشت:
به نظر من اگر می خوایم درست بشیم از هر ملتی نکات مثبت رو یاد بگیریم و نکات منفی خودمونو بریزیم دور

کاملاً درست است و صددرصد موافقم
اما خوب است نظرات را کامل بخوانید برادر
به این بخش از صحبت من که در اولین پست نوشتم (پست شماره 5) دقت بفرمائید:

Reza-D;912712 نوشت:
سلام به همه
به شخصه با انتقاد نه تنها مشکلی ندارم بلکه فکر میکنم دوستان قدیمی حاضر در اسک دین می دانند خود من روحیه انتقادی دارم
بارها در تاپیک های شخصی یا دیگران ، از پرداختن بیش از حد به ظاهر در بین قشر مذهبی انتقاد کرده ام

همچنین در اینکه فرهادی از نظر هنری بسیار وارد است تردیدی نیست (نه به آن بزرگی که نشانش میدهند)

لذا اگر فیلم سازی اصغر فرهادی صرفاً برای انتقاد از رفتارهای غلط در بین مذهبی ها بود ، استقبال هم میکردم
اما موضوع اینجاست که نوع ساخت و پرداخت اصغر فرهادی در موضوع فیلمهایش ، دقیقاً هدف تخریب را پیش گرفته است

لذا با حرف شما موافقم اما موضوع این است که فیلم فرهادی همسو با این عقیدهء شما نیست!
هدف فرهادی با آنچه در ذهن شماست زمین تا آسمان تفاوت دارد

به نام خدا.

Reza-D;912885 نوشت:
احسنت به شما
مردم رفتار و عمل ملت ها را می بینند. خب از کجا می بینند؟ چطور می بینند؟
بزرگترین مدیای جهان دقیقاً با
"دیدن" ارتباط دارد. سینما و تلویزیون

جناب رضای گرامی، مگر یک خارجی، چقدر "فیلم" و "سینمای ایران" رو دنبال میکنه که حالا بخواد ازش به این نتیجه برسه که ایران چطوریه؟

این فضا رو بیشتر رسانه های خبری میسازن.

ستایشگر :Gol:

پی نوشت : بنده از کل فیلم های این بنده خدا هم بدم میاد و اصلا هم نمییرم ببینم فیلم هاش رو که اعصابم الکی خورد بشه. در مقام دفاع از آقای فرهادی نیستم.

ستايشگر;912889 نوشت:
جناب رضای گرامی، مگر یک خارجی، چقدر "فیلم" و "سینمای ایران" رو دنبال میکنه که حالا بخواد ازش به این نتیجه برسه که ایران چطوریه؟
این فضا رو بیشتر رسانه های خبری میسازن

ستایشگر بسیار عزیز ، یک بار دیگر متن بنده را مرور بفرمائید:
از کجا می بینند؟ چطور می بینند؟ از بزرگترین مدیای جهان ، سینما و تلویزیون

مجاهد تنها;912817 نوشت:
دو تا متن در این مورد نوشتند :
1-

جناب آقای زائری وقتی که فیلم محمد رسول الله(ص) رد شد کجا تشریف داشتند که یه متن بلند بالا بنویسند و ابراز ناراحتی کنند؟!!!
متأسفم...