حکم نماز خواندن زن جلو تر از مرد چیست؟ اگر زن محرم باشد چه؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم نماز خواندن زن جلو تر از مرد چیست؟ اگر زن محرم باشد چه؟

حکم آيات عظام امام، بهجت، صافى ،زنجانی و نورى: خير، اگر جلوتر از مرد هم بايستد اشكال ندارد ؛ ولى بهتر است زن عقب‏تر از مرد بايستد. توضيح ‏المسائل مراجع، م 886 و نورى، توضيح ‏المسائل، م 9-887.
آيةاللَّه خویی و تبريزى: بايد حداقل بين زن و مرد يك وجب فاصله باشد و با رعايت فاصله، اگر زن هم جلوتر بايستد، نمازش صحيح است.(در غیر مکه) توضيح ‏المسائل مراجع، م 886.
آيةاللَّه خامنه ‏اى: بنا بر احتياط واجب بايد حداقل بين زن و مرد يك وجب فاصله باشد و با رعايت فاصله، اگر زن هم جلوتر بايستد، نمازش صحيح است. توضيح‏ المسائل مراجع، م 886 و خامنه‏ اى، اجوبة الاستفتاءات، س 374.
آيات عظام فاضل و مكارم: زن بايد عقب‏تر از مرد بايستد ؛ وگرنه نماز او باطل است و فرقى بين محرم و نامحرم نيست.توضيح ‏المسائل مراجع ، م 886.
آيةاللَّه سيستانى: بنابر احتياط لازم، زن بايد عقب‏تر از مرد بايستد و فرقى بين محرم و نامحرم نيست. توضيح‏ المسائل مراجع، م 886.
آيةاللَّه وحيد: بايد بين مرد و زن در حال نماز، حداقل يك وجب فاصله باشد ؛ ولى اگر زن برابر مرد يا جلوتر - در كمتر از فاصله‏اى كه ذكر شد بايستد و هر دو با هم وارد نماز شوند، بايد نماز را دوباره بخوانند. وحيد، توضيح‏ المسائل، م 895 - 896.

جمع بندی کنیم:
جایز است زن در نماز جلوتر از مرد نماز بخواند:امام بهجت صافی زنجانی و نوری
جایز نیست زن جلوتر از مرد نماز بخواند:
فتوا: مکارم و فاضل
احتیاط واجب : سیستانی
فقط باید بین زن و مرد فاصله ی به اندازه ی یک وجب باشد :
فتوا: خویی و تبریزی و وحید
احتیاط واجب : رهبری
توجه در احکام فوق بین زن محرم و زن نامحرم فرقی نیست

سلام و عرض ادب
من و همسرم هر وقت نماز می خوانیم ، همسرم کمی عقب تر از من می ایستد
یک بار از ایشان در این مورد پرسیدم که آیا از این موضوع ناراحت نیستی؟

ایشان گفتند که:
"نه تنها ناراحت نیستم بلکه احساس غرور میکنم
وقتی شما را در جلوی خودم می بینم که در حال نماز خواندن هستید ، دلم استوار میشود که چه شوهری دارم
وقتی پشت سر شما می ایستم شما را واسطه ای می بینم بین خودم و خدا و این به من قوت قلب میدهد"

جالب آنکه من هم از اینکه جلوتر از همسرم می ایستم ، احساس خودبرتر بینی نمی کنم
بلکه احساس میکنم در نمازم دو مسئولیت دارم و گویی بخشی از راز و نیاز همسرم بر دوش من است
هر وقت نمازمان تمام میشود برمیگردم و به چهرهء ایشان نگاه می کنم
وقتی لبخند میزند و میگوید: "قبول باشه" ، حس میکنم خدا نمازم را پذیرفته است

[SPOILER]البته اینها مال زمانی است که ایشان هنوز به بیماری سرطان مبتلا نشده بودند
منتظرم تا دوباره با ایشان نماز بخوانم
[/SPOILER]

با سلام

اسراء;911199 نوشت:
يات عظام فاضل و مكارم: زن بايد عقب‏تر از مرد بايستد ؛ وگرنه نماز او باطل است و فرقى بين محرم و نامحرم نيست.توضيح ‏المسائل مراجع ، م 886.

در این صورت فقط نماز زن باطل می شود یا نمازهر دو ؟

کهف الحصین;911234 نوشت:
در این صورت فقط نماز زن باطل می شود یا نمازهر د

ایات فاضل و مکارم: نماز هر کس دیرتر وارد نماز شد باطل است
ایت الله سیستانی : هردو بنابر احتیاط واجب نمازشان باطل است
موضوع قفل شده است