واجب فراموش شده در خواستگاری (دنباله رو حرف مردم یا عقل و شرع هستیم؟)

تب‌های اولیه

150 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
واجب فراموش شده در خواستگاری (دنباله رو حرف مردم یا عقل و شرع هستیم؟)

سلام
مسئله ای را که خدمتتان عرض میکنم واجب است اما نه بدان معنا که اگر ترک شود گناهی در پرونده ما ثبت میشود بلکه بدان جهت که اگر انجام نشود این احتمال میرود که زندگی تلخی برای زوجین رقم بخورد! و چه به بسا دچار طلاق عاطفی یا طلاق واقعی شوند

وقتی در شرع اجازه داده شده که بعد از اتمام تمام مراحل و قبل از خواندن عقد مرد ( خواستگار) حق دارد به عروس آینده خود بدون حجاب( حدش را فقها تعیین کرده اند) نگاه کند برای چه مردان ( البته نه همه آقایان) در مورد مطرح کردن این موضوع تردید می کنند یا خجالت( حیای مذموم) می کشند و بعد از عقد زندگی را به کام خود و همسرشان تلخ می کنند؟!

یک توصیه به آقایان محترم:
قبل از عقد ( مخصوصا اگر می بینید برایتان بسیار مهم است ) حتما درمرحله نهایی درخواست معقول و شرعی خود را مطرح نمایید
البته به روش خاص خودش و با آداب خودش
و
یک توصیه به خواهران عزیز:
اگر آقایی که به خواستگاری شما آمده چنین درخواستی کرد بدانید که این بیشترین نفعش برای خود شما است چرا که زن دوست دارد محبوب قلب همسرش باشد و این برای زن اصلا دوست داشتنی نیست که بعد از عقد متوجه شود همسرش از او اکراه دارد یا متنفر است!

امید است که با سهل انگاری خودمان زمینه بروز طلاق را افزایش ندهیم.

اللّهُمَّ اجْعَلْ عَواقِبَ امُورِنا خَیْراً

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

زینبیون;910289 نوشت:
سلام
مسئله ای را که خدمتتان عرض میکنم واجب است اما نه بدان معنا که اگر ترک شود گناهی در پرونده ما ثبت میشود بلکه بدان جهت که اگر انجام نشود این احتمال میرود که زندگی تلخی برای زوجین رقم بخورد! و چه به بسا دچار طلاق عاطفی یا طلاق واقعی شوند

وقتی در شرع اجازه داده شده که بعد از اتمام تمام مراحل و قبل از خواندن عقد مرد ( خواستگار) حق دارد به عروس آینده خود بدون حجاب( حدش را فقها تعیین کرده اند) نگاه کند برای چه مردان ( البته نه همه آقایان) در مورد مطرح کردن این موضوع تردید می کنند یا خجالت( حیای مذموم) می کشند و بعد از عقد زندگی را به کام خود و همسرشان تلخ می کنند؟!

قبل از عقد ( مخصوصا اگر می بینید برایتان بسیار مهم است ) حتما درمرحله نهایی درخواست معقول و شرعی خود را مطرح نمایید
و
اگر آقایی که به خواستگاری شما آمده چنین درخواستی کرد بدانید که این بیشترین نفعش برای خود شما است چرا که زن دوست دارد محبوب قلب همسرش باشد و این برای زن اصلا دوست داشتنی نیست که بعد از عقد متوجه شود همسرش از او اکراه دارد یا متنفر است!

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی و همه اسک دینی های عزیز
مساله ایکه به آن اشاره نمودید مساله مهم و البته دقیقی است و البته شما در توضیحات خود خوب بیان نمودید
تاثیر نگاه به بدن در زندگی زناشویی مخصوصا با توجه به شرایط جامعه ما زیاد می باشد و حکم اسلام نیز بسیار دقیق می باشد اما ممکن است در اجراء بخاطر بد عمل کردن ،آفتهایی در پی داشته باشد لذا نکات مهمی را باید به آنها توجه داشت را خدمتتون عرض می کنم :

1. نگاه به بدن(صورت و دست و مو و مقداری از سینه ) در صورتی باشد که از جهات دیگر دختر و پسر همدیگر را پسندیده باشند و تحقیقات لازم صورت گرفته باشد
  2. دیگر مانعی برای ازدواج وجود نداشته باشد.
  3. با مشاهده دیگر ازدواج قطعی می شود نه آنکه تنهایی به دنبال بهانه ای برای آگاهی از ویژگیهای جسمانی طرف مقابل باشد
  4. بدون قصد لذت باشد
  5. با لحاظ حکم شرعی و شرایط آن باشد که از کارشناسان احکام درخواست داریم که بیان نمایند

متاسفانه این فرهنگ در جامعه ما جا نیافتاده است لذا ممکن است با موانعی مواجه شویم و توصیه حضرتعالی به دختران و پسران ،خوب می باشد و لذا پسران به لحاظ شرایط عقلی و شرعی درخواست دیدن را نمایند و خانمها نیز بدانند که در نهایت به نفع آنها می باشدو لذا این درخواست را با توجه به شرایط مطرح شده بپذیرند.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

سلام

زینبیون;910289 نوشت:
واجب است اما نه بدان معنا که اگر ترک شود گناهی در پرونده ما ثبت میشود

درخواستش واجب است و نپذیرفتن این درخواست گناه نیست؟ کدام قسمتش واجب است؟

زینبیون;910289 نوشت:
حتما درمرحله نهایی درخواست معقول و شرعی خود را مطرح نمایید

راهنما;911513 نوشت:
دیگر مانعی برای ازدواج وجود نداشته باشد.

یعنی موانع یکی به یک بررسی شده است و همه موارد مورد تایید و کفویت لازم وجود دارد، در این مرحله اگر بامشاهده بدون حجاب قضیه منتفی شود خیلی بهتر از آن است که بعدا همین قضیه موجب رنجش و تنش باشد درست است ولی به سادگی هم نمی توان گفت

زینبیون;910289 نوشت:
اگر آقایی که به خواستگاری شما آمده چنین درخواستی کرد بدانید که این بیشترین نفعش برای خود شما است

این مورد پرونده اش بسته می شود ولی آیا پذیرش برای خواستگار بعدی که ممکن است یک چنین درخواستی را نداشته باشد به همین آسانی خواهد بود؟

به نظر من این مورد نمی تونه یک توصیه کلی به زن و مرد باشه بلکه باید موردی و بطور مشخص زیر نظر و با مشورت افراد آگاه (برای همان شخص مشخص) صورت بگیرد.

کسی که قرار است از راه های شرعی برای مشاهده دختر هنگام خواستگاری استفاده کند، به احتمال زیاد به مراسم و شیوه خواستگاری به صورت سنتی و متداول هم مقید است(اکثرا)،که می تواند از طریق محارم خانواده خود این کار را انجام دهد و خانم ها هم که خوشبختانه با شناختی که از پسر دارند مهارت کافی در این زمینه را دارند.

فقط در موارد خاص مثل حساسیت بیش از حد پسر، تجربه بد قبلی توسط خودش یا دیگری، و... که همان راهی که شما مطرح کردید مفید واقع خواهد شد.

سلام
این واجب مهم را هیچ خانواده مذهبی و متعهد قبول نمی کند !
چون چه تضمینی ب آدمای این دوره و زمونه نیست
طرف رفت عقد کرده و قبل از انجام هر تشریفاتی رسمی عقدش زده ب هم
منجر ب طلاق شده است !
نهایت یکی از محارم نزدیک آقا می تواند اینکار را انجام بدهد ب نظرم معقول تر است

سلام

تیتر و متن نمیخونن!

دیگه واقعا فقط همین یکارمون مونده بعد از اینکه مادر و خواهر و غیره و ذلک تشریف آوردن و دختر رو کاملا برانداز کردن حالا نوبت خود پسر هست!

مگه می خوان عروسک بخرن!!!!!!!

چیزی هم که اسلام گفته یه اجازه هست نه یه توصیه که شما دارید اینجوری توصیه به خانم و آقا می کنید.

بله در شرایط خیلی خاص و برای پسرایی که عقلشون فقط در چشمشون هست ممکنه بشه این راه رو هم پیشنهاد کرد !

می دونید دیگه چه بلایی سر دختر میاد بعد این ماجرا اگه به ازدواج ختم نشه؟!!! که اگه به همین دلیل فقط ازدواج صورت نگیره دیگه واویلا!!!

لطفا وقتی می خواید به یه چیزی توصیه کنید که فقط حلال هست آن هم با شرایطی و معلوم نیست حتی مستحب هم هست یا خیر تمام شرایط رو در نظر بگیرید!

ریحــانه الــنبی;911520 نوشت:
کسی که قرار است از راه های شرعی برای مشاهده دختر هنگام خواستگاری استفاده کند، به احتمال زیاد به مراسم و شیوه خواستگاری به صورت سنتی و متداول هم مقید است(اکثرا)،که می تواند از طریق محارم خانواده خود این کار را انجام دهد و خانم ها هم که خوشبختانه با شناختی که از پسر دارند مهارت کافی در این زمینه را دارند.
فقط در موارد خاص مثل حساسیت بیش از حد پسر، تجربه بد قبلی توسط خودش یا دیگری، و... که همان راهی که شما مطرح کردید مفید واقع خواهد شد

ñ¡ªz;911575 نوشت:
مگه می خوان عروسک بخرن!!!!!!!
چیزی هم که اسلام گفته یه اجازه هست نه یه توصیه که شما دارید اینجوری توصیه به خانم و آقا می کنید.
بله در شرایط خیلی خاص و برای پسرایی که عقلشون فقط در چشمشون هست ممکنه بشه این راه رو هم پیشنهاد کرد !

سلام خدمت هر دو خواهر گرامی و خواهرانی که احتمالاً بعد از این ابراز مخالفت علنی یا غیرعلنی خواهند کرد :Nishkhand:

می دانم قصد شما مخالفت با حکم خدا نیست
ولی اگر یک مروری به ثحبت های خودتان داشته باشید ، خواهید دید فقط یک جمله از آن برداشت میشود. اینکه:

خدا اشتباه کرده که چنین اجازه ای داده

زینبیون;910289 نوشت:
مسئله ای را که خدمتتان عرض میکنم واجب است

سلام خواهر گرامی
فکر میکنم منظورتان این بوده که
"حلال" است

Reza-D;911604 نوشت:
سلام خدمت هر دو خواهر گرامی و خواهرانی که احتمالاً بعد از این ابراز مخالفت علنی یا غیرعلنی خواهند کرد

ولی اگر یک مروری به ثحبت های خودتان داشته باشید ، خواهید دید فقط یک جمله از آن برداشت میشود. اینکه:

سلام خدمت شما

عجب!!!

واقعا شما اینجوری برداشت می کنید؟!

انگار لازمه اینجا کارشناسان یه مبحث باز کنن برای آموزش انواع احکام خدا و حکم مخالفت با اصل اونها و عمل به اون احکام تا دیگه انقدر چپ و راست هر کسی نیاد به بقیه تهمت مخالف با احکام خدا رو بزنه و کم کم برچسب بی ایمان و کافر و ... بهش بچسبونن!

Reza-D;911604 نوشت:

سلام
خدا چنین اجازه ای را داده است چون نمی خواهد راه را بر بنده اش را در سردرگمی و دودلی در هیچ موردی ببندد، برداشت از این اجازه در موقع ضرورت اشتباه است،

این مسئله دقیقا مثل ازدواج مجدد است که باید موردی، و با توجه به مشکل شخص مورد نظر بررسی شود نه بصورت عمومی به ترویج آن پرداخت.

چند درصد مشکل جامعه ما را این مسئله (مشاهده مستقیم و بدون حجاب ) تشکیل میدهد؟

مشکلات پیش از ازدواج جامعه ما فراتر از این قضایاست،
بیداری جنسی با بلوغ جنسی اشتباه گرفته می شود!
عدم استقلال روانی و اقتصادی زوجین نادیده گرفته می شود!
عدم مهارت کافی در زمینه های متعدد بخصوص خودآگاهی و دگر آگاهی توجهی به آن نمی شود!

ریحــانه الــنبی;911633 نوشت:
سلام

متاسفانه وقتی بحثی مطرح میشود که یک طرفش خانمها هستند و یک طرف خانمها ، ناخواسته تبدیل به جدل میشود (از سوی هر دو طرف)
به همین دلیل من می ترسم که نظراتم را راحت بنویسم چون به احتمال زیاد از سوی خانمها برداشت سوء خواهد شد
امیدوارم اینطور نشود

من یک سوال از شما دارم لطف می فرمائید پاسخ بدهید
آیا تمام خانمها وقتی میخواهند شوهر کنند ، درمورد شاعل بودن و میزان درآمدش از او سوال می پرسند یا خیر؟

Reza-D;911636 نوشت:
من می ترسم که نظراتم را راحت بنویسم چون به احتمال زیاد از سوی خانمها برداشت سوء خواهد شد

اگه اینطور باشد که خیلی بدِ

Reza-D;911636 نوشت:
من یک سوال از شما دارم لطف می فرمائید پاسخ بدهید
آیا تمام خانمها وقتی میخواهند شوهر کنند ، درمورد شاعل بودن و میزان درآمدش از او سوال می پرسند یا خیر؟

بله می پرسند
بطور مستقیم در جلسات گفت و گو با پسر،
یا غیر مستقیم شغل پسر را می پرسند و با توجه به شغل او درآمدش را هم حدس می زنند و یا از واسطه می پرسند.
در هر صورت می پرسند و این منطقیه ...

ñ¡ªz;911575 نوشت:
سلام

سلام
خوشبختانه کارشناس محترم توضیحات لازم را داده اند.
اون افرادی که گفته اید قرار نیست همگی بیایند و دختر را بر انداز کنند.
این موضوع در شرایط خاص نیست, در شرایطی هست که تقریبا همه چیز تمام شده است.
این موضوع تنها برای این پسران نیست و برای هر پسری که در مراحل پایانی قرار دارد, قرار داده شده است.
در مورد بلا سر دختر آمدن هم قرار نیست که همه خواستگاران از این موضوع استفاده کنند و در صورت خواستگار زیاد داشتن, تقریبا نصف یا بیشتر, به خاطر مواردی (نداشتن کفویت, جواب رد شنیدن و ...) کنار می روند و کسی که به مراحل پایانی خواستگاری و عقد کردن می رسد به طور معمول یک یا دو نفر هستند که ایده آل طرف مقابل هستند.
لطفا متعادل تر برخورد کنیم, چون دستورات اسلام به نفع ما هست نه به ضرر ما.

ñ¡ªz;911630 نوشت:
سلام

سلام خواهر بسیار بسیار محترم و با شخصیت گل
اگر کمی کنترل بفرمائید و دقیق بخوانید ، اینطور سوء برداشت از حرفهای من نخواهید داشت
عرض کردم که:

Reza-D;911604 نوشت:
ولی اگر یک مروری به ثحبت های خودتان داشته باشید ، خواهید دید فقط یک جمله از آن برداشت میشود. اینکه.....

حالا ببینیم آیا واقعاً از حرفهای شما چیزی که گفتم برداشت میشود؟
خودتان منصفانه قضاوت کنید:

ñ¡ªz;911575 نوشت:
فقط همین یکارمون مونده (یعنی کار سخیفی است)

ñ¡ªz;911575 نوشت:
مگه می خوان عروسک بخرن

ñ¡ªz;911575 نوشت:
اگه به همین دلیل فقط ازدواج صورت نگیره دیگه واویلا!

خب منِ مرد اگر به زنی بگویم اجازه بدهید اندام شما را ببینم
اولاً دارم کار سخیف انجام میدهم
ثانیاً دارم زن را مثل عروسک می بینم
ثالثاً اصلاً واویلاست اگر به این دلیل بخواهم از ازدواج انصراف بدهم!

خب پس برداشت این است که این حکم از اساس اشتباه است

ریحــانه الــنبی;911639 نوشت:
بله می پرسند
بطور مستقیم در جلسات گفت و گو با پسر،
یا غیر مستقیم شغل پسر را می پرسند و با توجه به شغل او درآمدش را هم حدس می زنند و یا از واسطه می پرسند

خب نظرتان چیست اگر بگویم:
شما زنها ما مردها را فقط برای پولمان می خواهید
یعنی دین و ایمان ما ارزشی ندارد که دنبال میزان درآمد ما هستید؟
پس عشق این وسط چه میشود؟
دوست داشتنی که بخاطر پول است همان بهتر که اصلاً نباشد
و.........

*taha*;911640 نوشت:

سلام
شرایط خاص یعنی پسر به دلایلی مثلا حساس است، تجربه بدی در این زمینه دارد و یا دیگری داشت، شنیده است این دختر عیبی دارد ولی تا این موقع چیزی در این مورد بیان نشده است و...برای همین اصرار بر این مورد دارد و جلسه پایانی یعنی در سایر موارد مشکلات نبود یا حل شده است.

*taha*;911640 نوشت:
این موضوع تنها برای این پسران نیست و برای هر پسری که در مراحل پایانی قرار دارد, قرار داده شده است.

*taha*;911640 نوشت:
در مورد بلا سر دختر آمدن هم قرار نیست که همه خواستگاران از این موضوع استفاده کنند

بالاخره قضیه چیست؟! هر پسری یا قرار نیست همه خواستگاران از این موضوع استفاده کنند.

*taha*;911640 نوشت:
کسی که به مراحل پایانی خواستگاری و عقد کردن می رسد به طور معمول یک یا دو نفر هستند که ایده آل طرف مقابل هستند.

منظورتان از کسی که به مراحل پایانی می رسد چیست؟

ازدواج فرآیندی دارد که خواستگاری از مراحل اولیه آن است،
خواستگاری خود از مراحلی شروع می شود که مرحله پایانی همان مرحله ای است که سنگ ها را واکندند و به کفویت تقریبا 60-70% رسیده اند
تا اینجا برای هر خواستگار تکرار می شود

با سلام

به نظرم در ازدواج عوامل دیگری وجود دارند که مهم تر از این مساله هستند
شرایط خانوادگی
خواست قلبی

هم جهت بودن اهداف
هم جهت بودن اخلاق
هم جهت بودن در بیشتر مسائل مذهبی و عقیدتی
و . .

اینا اولویت دارند

به نظرم اینکار یه دید منفی در اول زندگی ایجاد میکنه مبنی بر کالایی بودن ازدواج !
البته بستگی به شخصیت های طرفین داره و برای عده ی کثیری امری ناپسند هست

______

برخی موارد رو باید خود داماد تشخصی بده دیگه و نیازی به این درخواست و فلان نیست !

چاق بودن !
لاغر بودن !
و . .
یا بسپاره به مادر بزرگا که در این کار استادن:-b

:d

البته برا عده اصلا میتونه معیار نباشه و نسبی هست

ریحــانه الــنبی;911643 نوشت:
هر پسری

تاکید ایشان روی کلمهء "هر" نبوده ، بلکه روی کلمهء "مراحل پایانی" بوده

دقت بفرمائید:

*taha*;911640 نوشت:
این موضوع تنها برای این پسران نیست و برای هر پسری که در مراحل پایانی قرار دارد, قرار داده شده است

خواستگاری خود از مراحلی شروع می شود که مرحله پایانی همان مرحله ای است که سنگ ها را واکندند و به کفویت تقریبا 60-70% رسیده اند
این مقدار برای درخواست طرح شده در این تاپیک کافی نیست
اگر بخواهم درصد تعیین کنم ، باید 95 درصد مسائل حل شده باشد. نه 60 تا 70 درصد!
این موضوع را کارشناس دقیقاً اشاره کردند

Reza-D;911642 نوشت:
خب نظرتان چیست اگر بگویم:
شما زنها ما مردها را فقط برای پولمان می خواهید
یعنی دین و ایمان ما ارزشی ندارد که دنبال میزان درآمد ما هستید؟
پس عشق این وسط چه میشود؟
دوست داشتنی که بخاطر پول است همان بهتر که اصلاً نباشد
و.........

بخش مالی و درآمد همسر(شوهر) ممکن است اولویت اول نباشد ولی جزء اولویت های اصلی زندگی است.

مانند زیبایی و ظاهر و سلامت جسمی همسر که در این تاپیک مشخصا بایت همین قضیه است.

اگر با یک سؤال همچین برداشتی از پاسخ من بکنید منصفانه نیست،
در مراحل خواستگاری یکی از مواردی که باید از آن مطلع شد نوع درآمد، میزان درآمد است و این حق زن است که بداند،

همه این موارد از فردی به فرد دیگر متغیر است، از پسر 22 ساله توقع درآمد بالا و یا حتی شغل ثابت درست نیست

ولی مطمئنا انتظار از از پسر 33 ساله با پسر 22 ساله متفاوت است و این طبیعی است.

ابوالفضل;911644 نوشت:
بسپاره به مادر بزرگا که در این کار استادن

البته خصوصیت خوبی است که بین ما مذهبی ها حیا وجود دارد
اما همین حیا گاهی باعث میشود بعضی از حرفها مغفول بماند!

من هیچ وقت نفهمیدم مادر یا مادربزرگ چطور می خواهند بجای پسر ، دختر را بپسندند!
حیف نمیشود بیشتر موضوع را باز کرد
(به حرمت خانمها)

Reza-D;911646 نوشت:
اگر بخواهم درصد تعیین کنم ، باید 95 درصد مسائل حل شده باشد. نه 60 تا 70 درصد!

در بحث کفویت، کفویت طرفین 60 تا 70 % برای شروع ازدواج کافیست
امکان کفویت 95% یا 100% نیست

کارشناس محترم 95% فرایند طی شده منظورشان است.

*taha*;911640 نوشت:
اون افرادی که گفته اید قرار نیست همگی بیایند و دختر را بر انداز کنند.

من ترجیح میدم 3 تا خانم بیایند و ببینند اون هم محترمانه نه اینکه انگار کالا بخوان بخرن، تا اینکه یک آقا من رو ببینه! که البته اون سه تا خانم هم در یک مرحله نه اینکه چندبار فقط بخاطر ظاهر بخوان بیان !

*taha*;911640 نوشت:

منظور از شرایط خاص چیز دیگری بود، بله مطلع هستم که در شرایطی هست که همه چیز تقریبا تمام شده و ... ولی شرایط خاص منظور شرایط جسمی و روحی خانم و آقا و خانواده هاشون و نوع نگاهشون به زندگی و نوع اخلاقیات و روحیات و نوع انتخاب و هدف از ازدواج و ... بود نه شرایط انجام این امر

*taha*;911640 نوشت:

بله مطلع هستم باز هم به نکته ای که برای مورد قبلی گفتم بر می گرده

*taha*;911640 نوشت:
در مورد بلا سر دختر آمدن هم قرار نیست که همه خواستگاران از این موضوع استفاده کنند و در صورت خواستگار زیاد داشتن, تقریبا نصف یا بیشتر, به خاطر مواردی (نداشتن کفویت, جواب رد شنیدن و ...) کنار می روند و کسی که به مراحل پایانی خواستگاری و عقد کردن می رسد به طور معمول یک یا دو نفر هستند که ایده آل طرف مقابل هستند.

وقتی این مورد رو واجب معرفی می کنیم! و توصیه می کنیم که این کار رواج پیدا کنه کم کم از یکی دو مورد می رسه به چند مورد که تازه همون یک مورد هم اگر به ازدواج ختم نشه واقعا برای یک دختر سخت تمام میشه و شما دختر نیستید تا منظور من رو درک کنید.

تازه از نظر شخص بنده حقیر حتی اگه به ازدواج هم ختم بشه فکر اینکه ظاهر انقدر برای طرف مقابلم مهم بوده که تمام ویژگی های شخصیتی و اخلاقی و ... من رو مشروط به پذیرفتن ظاهرم کرده خیلی گرون تموم میشه و دیگه اون حسابی که باید روی طرف مقابلم بکنم احتمالا نخواهم کرد.

*taha*;911640 نوشت:
لطفا متعادل تر برخورد کنیم, چون دستورات اسلام به نفع ما هست نه به ضرر ما.

هر کس نظر خودش رو میده ممکنه دختری هم باشه که با عمل به این مورد هیچ مشکلی نداشته باشه ولی برای من حتی اگه بهترین ظاهر دنیا رو هم داشته باشم خط قرمز هست

منظورتون از دستورات اسلام چیه؟! کجا اسلام به همه این توصیه رو داشته و کجا الزامی برای پذیرفتن این درخواست قرار داده؟ مسلما برای کسی که می دونه بدون استفاده از این حلال زندگی متزلزلی خواهد داشت به نفعش هست که با در نظر گرفتن تمام شرایط از این حکم استفاده کنه ولی ممکنه استفاده از این حکم به ضرر کسی هم تمام بشه چون ممکنه مورد خیلی خوبی رو از دست بده

به هر حال نمیشه راجع به احکامی که واجب یا حرام نیستند به این راحتی نظر داد و توصیه کرد

ریحــانه الــنبی;911648 نوشت:
در مراحل خواستگاری یکی از مواردی که باید از آن مطلع شد نوع درآمد، میزان درآمد است

خب مگر درمورد آقایان گفته اند "فقط و فقط" باید اندام زن را ببیند بدون بررسی هیچ مورد دیگری؟
تازه درمورد بحث تاپیک که حساسیت خیلی بیشتر است

شما اجازه دارید در هز مرحله از خواستگاری درآمد مرد را بپرسید
اما او فقط در زمانی که تمام مراحل را پشت سر گذاشته باشد حق دارد از زیبایی جسمی زن با خبر بشود

ریحــانه الــنبی;911648 نوشت:
این حق زن است که بداند

بنده هم نگفتم ناحق است
اولاً - چه کسی این حق را به شما داده؟
ثانیاً - چرا حق شما محترم است و حق ما خیر؟

سلام
شرایط خاص یعنی پسر به دلایلی مثلا حساس است، تجربه بدی در این زمینه دارد و یا دیگری داشت، شنیده است این دختر عیبی دارد ولی تا این موقع چیزی در این مورد بیان نشده است و...برای همین اصرار بر این مورد دارد و جلسه پایانی یعنی در سایر موارد مشکلات نبود یا حل شده است.

بالاخره قضیه چیست؟! هر پسری یا قرار نیست همه خواستگاران از این موضوع استفاده کنند.

منظورتان از کسی که به مراحل پایانی می رسد چیست؟

ازدواج فرآیندی دارد که خواستگاری از مراحل اولیه آن است،

با سلام
منظور از هر پسری, همان یکی دو نفر مطرح شده در پستم هستند که در آستانه ازدواج قرار دارند که شاید این "هر" را اشتباه مطرح کرده باشم.
منظور از مراحل پایانی همان تمام شدن مراحل خواستگاری و در آستانه عقد کردن, ارجاع به پست کارشناس

Reza-D;911653 نوشت:
خب مگر درمورد آقایان گفته اند "فقط و فقط" باید اندام زن را ببیند بدون بررسی هیچ مورد دیگری؟
تازه درمورد بحث تاپیک که حساسیت خیلی بیشتر است

اما او فقط در زمانی که تمام مراحل را پشت سر گذاشته باشد حق دارد از زیبایی جسمی زن با خبر بشود

از شما بعیده !!!
قضیه به تعداد نیست

اگر قرار است شخصی در صورت اضطرار این درخواست را از دختری داشته باشد بهتر است در مراحل پایانی مرحله خواستگاری عنوان شود نه جلسه اول یا اولِ جلسه(چون بعضیا فقط یه جلسه دارند)

درآمد آقا در اولویت چندم دختر است به همان صورت پیش می رود.

Reza-D;911653 نوشت:
بنده هم نگفتم ناحق است
اولاً - چه کسی این حق را به شما داده؟
ثانیاً - چرا حق شما محترم است و حق ما خیر؟

شرع، عرف، قانون
محترم است چون خانم هیچ منبع درآمدی ندارد،
قرار است آقا طبق شان و شئونات خانه پدری خانم نفقه پرداز ایشان باشد،
و ....

ریحــانه الــنبی;911650 نوشت:
در بحث کفویت، کفویت طرفین 60 تا 70 % برای شروع ازدواج کافیست
امکان کفویت 95% یا 100% نیست
کارشناس محترم 95% فرایند طی شده منظورشان است

عجب!!!!
جناب "taha" هم که درمورد مراحل طی شده گفتند خواهر گرامی
(منظور بنده هم همان بود)
پس چرا در پاسخ به ایشان از کفویت دلیل آوردید؟!
:Gig:

ریحــانه الــنبی;911658 نوشت:
اگر قرار است شخصی در صورت اضطرار این درخواست را از دختری داشته باشد بهتر است در مراحل پایانی مرحله خواستگاری عنوان شود
نه جلسه اول یا اولِ جلسه

یا خدا!!!!!!!!! جلسهء اول؟!!!!!
خدا وکیلی این را از کجای گفتگوها پیدا کردید؟! :-o

شما یک جمله ، فقط یک جمله بیاورید که کسی گفته باشد در جلسهء اول
چه از خانم "زینبیون" ، چه کارشناس ، چه بنده و چه هر کس دیگر

شرع، عرف، قانون

خب بزرگوار حق ما را هم شرع و قانون داده
(عرف را نمی دانم بر چه اساسی فرمودید!)

محترم است چون خانم هیچ منبع درآمدی ندارد،
قرار است آقا طبق شان و شئونات خانه پدری خانم نفقه پرداز ایشان باشد،
و ....

اینطور نمیشود خواهر گرامی
من اصراری ندارم که چیزی را به کسی بقبولانم
هر کسی مختار است عقیدهء خودش را داشته باشد
ولی بی تعارف اینطور بحث کردن.....

بگذریم....
موفق باشید گل

سلام برادر گرامی

Reza-D;911641 نوشت:
فقط همین یکارمون مونده

یعنی انقدر به یک خانم به چشم کالا نگاه میشه و انقدر شان و شخصیت و اخلاق و ... از اولویت پایین تری نسبت به ظاهر برخوردار هست برای بعضی از آقایون و خانواده هاشون، که فقط همین کار برامون باقی مونده که خودمون هم بیایم در این کالا به نظر رسیدن به کمک آقایون و خانواده هاشون بشتابیم و دربست خودمون رو در اختیار اونها قرار بدیم که بعد از چند مرحله صحبت و تحقیق و احتمالا دلبستگی ( هرچند کم ) حالا به آقا این اجازه رو بدیم که با همه ی اینها هنوزم اگه شما اگه یکم از ظاهر من خوشت نیومد می تونی بری و پشت سرتم نگاه نکنی و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده!!!

Reza-D;911641 نوشت:
ثانیاً دارم زن را مثل عروسک می بینم

شما فرض کنید برای دختر خودتون خواستگاری میاد که در مراحل اولیه خانواده آقا کامل دختر رو دیدن ( و احتمالا برای آقا هم بازگو کردن ) و دخترتون چندین جلسه صحبت و رفت و آمد و ... حالا جناب داماد بگن می خوام ظاهر بی حجاب دخترتون رو هم ببینم ( با اینکه دختر شما هیچ مشکلی نداره ) آیا اگه با همون قضاوت عادلانه ای که خودتون ازش صحبت می کنید بخواید به این قضیه نگاه کنید چیز دیگری جز عروسک بودن دخترتون از نظر اون آقا به ذهنتون میرسه؟

Reza-D;911641 نوشت:
ثالثاً اصلاً واویلاست اگر به این دلیل بخواهم از ازدواج انصراف بدهم!

واویلا برای ضربه روحی که اون دختره بیچاره می خوره!

Reza-D;911641 نوشت:
خب پس برداشت این است که این حکم از اساس اشتباه است

برداشت این است که واجب کردن این حکم از اساس اشتباه هست و استفاده از اون در هر شرایطی اشتباه هست.

ولی خب برادر محترم ما که در این مدت هیچ وقت تقریبا یک برداشت از یک حرف نکردیم الانم جای تعجبی نداره که شما متوجه منظور من نشید

[="Times New Roman"][="Black"]من نظر شخصیم اینه که با این کار مخالفم ، خداییش خیلی ضایعه.

ولی چون کارشناس محترم تایید کردند و اسلام هم پذیرفته در نظرسنجی رای موافق دادم.

تاحالا به این قضیه فکر نکرده بودم ، شدم مثل اون بنده خدایی که بهش گفتن شبها که می خوابی ریشتو زیر پتو میزاری یا روی پتو.

اگر حساسیت روی این مسئله زیاد بشه ، ممکنه دختر با ده تا خواستگار به توافق نهایی برسن و پسرها بخاطر نپسندیدن بدن دختر منصرف میشن.

واقعا فکر میکنید دیگه عزت و غروری واسه دختر می مونه. از اون طرف هم پسرها پرو میشن و حق جدیدی برای خودشون قائل میشن.

و از فردا دیگه کسی خواستگاری نمیره ، مادرشو با یه متر می فرسته خواستگاری ، مادر اندازه گیری میکنه اگر به ابعاد دلخواه پسرش خورد میان برای خواستگاری.

حقیقتش این مسئله برای خود من خیلی خیلی مهمه ولی کاش راه دیگه ای وجود داشته باشه که عزت دختر خدشه دار نشه.

[SPOILER]
توی این سایت تاحالا خانم منصف ندیدم

هرکی بوده زود در برابر هر حکم شرعی که به تعبیر خودشون علیه زنان بوده واکنش نشون دادن و ردش کردن یا در خوشبینانه ترین حالت گفتن بله حکم خداست ولی شامل همسر آینده من نمیشه.

مردهای این مدلی هم داشتیم ولی اصلا با خانم ها قابل مقایسه نیستن.

بیچاره اون مردی که بخواد با اینها ازدواج کنه ، عقل و منطق صفر.
[/SPOILER][/]

ñ¡ªz;911669 نوشت:
شما فرض کنید برای دختر خودتون خواستگاری میاد که در مراحل اولیه خانواده آقا کامل دختر رو دیدن ( و احتمالا برای آقا هم بازگو کردن)

انشاالله اگر یک روز دختردار شدم و بزرگ شد ، هرگز دخترم را به پسری که خانواده اش را برای دیدن دخترم میفرستد نخواهم داد
بلکه دختر به کسی میدهم که خودش دخترم را بخواهد ، نه مادرش یا خواهرش!!

ñ¡ªz;911669 نوشت:
حالا جناب داماد بگن می خوام ظاهر بی حجاب دخترتون رو هم ببینم ( با اینکه دختر شما هیچ مشکلی نداره ) آیا اگه با همون قضاوت عادلانه ای که خودتون ازش صحبت می کنید بخواید به این قضیه نگاه کنید چیز دیگری جز عروسک بودن دخترتون از نظر اون آقا به ذهنتون میرسه؟

اگر تمام مراحل تا آخر طی شده باشد و فقط همین یک مورد مانده باشد ، بله موافقت میکنم. دلیلش را هم عرض میکنم

ازدواج مرحله ای است برای رسیدن به خدا
یعنی خودش هدف نیست ، بلکه وسیله ای است برای رسیدن به هدفی بزرگتر
البته با این تفاوت که نسبت به سایر وسله ها ، ارزش و جایگاه بسیار بالاتری دارد

پس به همان اندازه که نگاه فاقد از احساس به ازدواج اشتباه است
تصور فیلم هندی هم از ازدواج کاملاً اشتباه است

و همانطور که دختر من نیازهایی مثل مهریه و نفقه دارد و انتظار دارم دامادم آنها را برای دخترم فراهم کند
آن خواستگار هم نیازی مهم و خدادادی دارد به عنوان نیاز جنسی که ارضای آن وظیفهء دختر من است

لذا همانطور که دختر من حق دارد از مهریه و نفقه اش مطمئن بشود ، بعد پاسخِ بله بدهد
آن خواستگار هم حق دارد از همسری که می خواهد نفقه اش را برعهده بگیرد رضایت کامل داشته باشد

زینبیون;910289 نوشت:
سلام

و

باسلام
باتوجه به شرایطی که هست و توضیحات کارشناس محترم دلیلی برای مخالفت نیست.
خواهر محترم شما فکر میکنید همچین موضوعی اتفاق نمیفته که براش تایپک زدید؟
مطمئن باشید خانواده پسر تا دندونهای دختر رو نشمارند به مرحله عقد نمیرسه Smile
یکی از آشنایان اجازه دادند ولی بعد از این مورد خواستگاری دیگه حتی اجازه اومدن خواستگار دیگه نمیدن چون واقعا برای خانومها این موضوع مشکل سازه
البته نمیدونم چند درصد لازم ببینند تو این دوره زمونه با این پوشش خانمها بگویند این حرف رو ؛)
یه مورد هم که هست اینه یکی از فامیلهای دور میگفتند که رفتن خواستگاری موهای دختر رو هم دیدن ولی باز بعدا فهمیدن موهای دختره مصنوعی بوده البته ببخشید کاشته بوده چی بوده نمیدونم ولی آقا فهمیدن طلاق دادن
دیگه ملاغه جهیزیه رو میشمارند که کم نباشه
انتظار ندارید که تعداد موها رو نشمارند Smile ؛)
خدا آخر عاقبت همه رو بخیر کنه

Reza-D;911673 نوشت:
و همانطور که دختر من نیازهایی مثل مهریه و نفقه دارد و انتظار دارم دامادم آنها را برای دخترم فراهم کند
آن خواستگار هم نیازی مهم و خدادادی دارد به عنوان نیاز جنسی که ارضای آن وظیفهء دختر من است
لذا همانطور که دختر من حق دارد از مهریه و نفقه اش مطمئن بشود ، بعد پاسخِ بله بدهد
آن خواستگار هم حق دارد از همسری که می خواهد نفقه اش را برعهده بگیرد رضایت کامل داشته باشد

امیدوارم روزی صاحب دختران با شخصیت و باوقار و متین و باحیا بشید و این حس پدر یک دختر بودن رو درک کنید و امیدوارم هرگز این درخواست رو کسی از دخترتون نداشته باشه ولی دوست دارم بازم ببینم اون موقع هم صرفا بخاطر نیاز جنسی داماد آیندتون این صحبت رو خواهید کرد یا خیر

و من نمی دونم چطوری شما از مهریه و نفقه مطمئن میشید!

مگر در شرایطی که اون آقا همون ابتدا از وضع مالی خیلی خوبی برخوردار باشه ، که خب این با همه ی صحبت های آقایون این سایت تناقض داره که البته من خودم هم مخالفش هستم و سعی می کنم از خواستگارهام میزان درآمدشون رو نپرسم و فقط همین که بدونم اهل کار و روزی حلال هست برام کفایت می کنه و خیلی چیزای دیگه ای که به خانم ها نسبت می دید من در خیلی از خانمای اطرافم نمی بینم و البته در خیلی هاشون هم میبنم!

ñ¡ªz;911681 نوشت:
دوست دارم بازم ببینم اون موقع هم صرفا بخاطر نیاز جنسی داماد آیندتون این صحبت رو خواهید کرد یا خیر

در این مورد نکته ای را در خصوصی به شما میگویم

ñ¡ªz;911681 نوشت:
مگر در شرایطی که اون آقا همون ابتدا از وضع مالی خیلی خوبی برخوردار باشه ، که خب این با همه ی صحبت های آقایون این سایت تناقض داره که البته من خودم هم مخالفش هستم و سعی می کنم از خواستگارهام میزان درآمدشون رو نپرسم و فقط همین که بدونم اهل کار و روزی حلال هست برام کفایت می کنه و خیلی چیزای دیگه ای که به خانم ها نسبت می دید من در خیلی از خانمای اطرافم نمی بینم و البته در خیلی هاشون هم میبنم!

به این چند نکته عنایت بفرمائید:
شما
"این مقدار درآمد" را می پسندید و دختر دیگری مقدار دیگری را
شما
"این نوع تیپ" را می پسندید و دختر دیگری تیپ دیگری را
شما
"این نوع حرف زدن" را می پسندید و دختر دیگری حرف زدن دیگری را

یک مرد هم

"یک نوع اندام" را می پسندد و مرد دیگری اندام دیگری را

شما خودتان اگر بخواهید برای برادرتان به خواستگاری بروید ، بین دختر زشت و زیبا کدام را برای برادرتان انتخاب خواهید کرد؟ (صرف نظر از سایر خصوصیات)

Reza-D;911684 نوشت:
ه این چند نکته عنایت بفرمائید:
شما "این مقدار درآمد" را می پسندید و دختر دیگری مقدار دیگری را من به میزان درآمد اهمیت چندانی نمیدم و این نیست که اگر از میزانی بالاتر یا پایینتر بود فقط به همین دلیل اون شخص رو رد کنم چیزی که مهمه درآمد حلال کسب کردن و نوع خرج کردن و دست و دلبازی هست
شما "این نوع تیپ" را می پسندید و دختر دیگری تیپ دیگری را باز هم اگر واقعا اون تیپ عیب خاصی نداشته باشه و یکسری حداقل هایی رو داشته باشه اولویت چندانی نداره
شما "این نوع حرف زدن" را می پسندید و دختر دیگری حرف زدن دیگری را باز هم باعث قبول یا رد کسی نمیشه

یک مرد هم "یک نوع اندام" را می پسندد و مرد دیگری اندام دیگری را اگر فقط همین مورد باعث رد یا قبول شخصی بشه نشون دهنده ی خیلی چیزها از میزان رشد و بلوغ و ویژگی های شخصیتی آقا هست( البته در شرایط عادی، ولی ممکنه واقعا مشکلی در اندام خانم باشه که اگر آقا بدونه براش قابل تحمل نباشه و این موضوع برعکسش هم صدق می کنه)

................................

ñ¡ªz;911689 نوشت:
من به میزان درآمد اهمیت چندانی نمیدم

خواهر گرامی ، به ادامهء جملات هم دقت بفرمائید بزرگوار
عرض شد شما اینگونه هستید ، و دختر دیگری به گونه ای دیگر

آیا شما می توانید به تمام دخترها بگوئید مثل شما فکر کنند؟
و اینکه اگر مثل شما فکر نکردند ، آیا حق دارید به آنها بگوئید مثلاً هوسباز؟ یا نابالغ؟

در هر حال من نظراتم را گفتم و از اینجا به بعد دیگر فقط تکرار خرفهای قبلی خواهد بود
انشاالله همگی در دنیا و آخرت خوشبخت باشیم @};-

زینبیون;910289 نوشت:
سلام
[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

خواهرم سرکار خانم نیاز

درسته به ما خانمها برميخوره ولی

یه ضرب المثل ی هست. میگن جنگ اول

به از صلح آخره

اگه از همون اول پسر به خاطر ظاهر دختر

پس بزنه ودل دختر خانم بشکنه بهتر

از طلاق عاطفی یا طلاق محضری بعد

از ازدواجه !

به نظرم تاپيکهايي که واسه ی

تفاوتهای زن و مرد بود رو لطفا پيگيرش

باش ،به نظرم واقعا اطلاعاتمون نسبت

به جنس مخالفمون خیلی کمه!

Reza-D;911706 نوشت:
خواهر گرامی ، به ادامهء جملات هم دقت بفرمائید بزرگوار
عرض شد شما اینگونه هستید ، و دختر دیگری به گونه ای دیگر

بله متوجه هستم ، وقتی من در بقیه موارد این تاپیک نظر شخصی خودم رو دادم در اینجا هم نظر شخصی خودم رو میدم

یعنی وقتی من در مورد ازدواج نظرم به این شکل هست اجازه نمیدم به طرف مقابلم هم طور دیگری به من نگاه کنه

Reza-D;911706 نوشت:
آیا شما می توانید به تمام دخترها بگوئید مثل شما فکر کنند؟
و اینکه اگر مثل شما فکر نکردند ، آیا حق دارید به آنها بگوئید مثلاً هوسباز؟ یا نابالغ؟

البته من به کسی انگ هوسبازی نزدم

از نظر من اگر دختری پول پرست باشه بله نابالغ هست و مفهوم زندگی رو هنوز درک نکرده ( هرکس دنبال جفت خودش می گرده ممکنه پسری با این مورد مشکلی نداشته باشه همونطور که ممکنه دختری با دیده شدن اندامش مشکلی نداشته باشه ( البته شرایط آدم ها فرق می کنه و منظورم این نیست که هرکسی این شرایط رو پذیرفت خودش هم نابالغ هست ))

ñ¡ªz;911689 نوشت:
اگر فقط همین مورد باعث رد یا قبول شخصی بشه نشون دهنده ی خیلی چیزها از میزان رشد و بلوغ و ویژگی های شخصیتی آقا هست( البته در شرایط عادی، ولی ممکنه واقعا مشکلی در اندام خانم باشه که اگر آقا بدونه براش قابل تحمل نباشه و این موضوع برعکسش هم صدق می کنه)

گل بود به سبزه هم آراسته شد! خب یعنی اگر یک آقا پسری دلش بخواهد مطمئن شود که همسر آیندش از لحاظ ظاهری به دلش مینشیند تا فردا حسرت نخورد آن آقا پسر از نظر شما به اندازه ی کافی رشد نکرده و بالغ نشده؟

آن وقت دختر خانم هایی که همان اول از پول پسر میپرسند و خواستگار را رد میکنند چه؟ بله نفقه دادن برای پسر واجب هست ولی در مقابل تامین نیاز های جنسی پسر هم برای دختر واجب هست که این مسئله ارتباط مستقیمی با اندام ظاهری دختر خانم دارد! همچنان که پول پسر ارتباط مستقیمی با نفقه دادن دارد!!!

ممکن است برای یک دختر خانم پول معیار نباشد به همین صورت ممکن است برای یک آقا پسر هم ظاهر معیار نباشد ولی نمیتوان این مسئله را به همه تعمیم داد و انتظار داشت و آنها را محکوم کرد.

اینطور بحث کردن به دور از منطق و بسیار متعصبانه هست.

همای رحمت;911712 نوشت:
درسته به ما خانمها برميخوره ولی

یه ضرب المثل ی هست. میگن جنگ اول

به از صلح آخره

اگه از همون اول پسر به خاطر ظاهر دختر

پس بزنه ودل دختر خانم بشکنه بهتر

از طلاق عاطفی یا طلاق محضری بعد

از ازدواجه !

سلام خواهر گرامی

بله منم اگر دقت کرده باشید تو پاسخ هام گفتم اگه واقعا پسری می دونه که با عمل نکردن به این حکم زندگیش متزلزل خواهد شد این حکم رو با توجه به همه شرایطش اگه اجرا کنه به نفعش خواهد بود

همای رحمت;911712 نوشت:
به نظرم تاپيکهايي که واسه ی

تفاوتهای زن و مرد بود رو لطفا پيگيرش

باش ،به نظرم واقعا اطلاعاتمون نسبت

به جنس مخالفمون خیلی کمه!

چشم@};-

ñ¡ªz;911669 نوشت:

یعنی انقدر به یک خانم به چشم کالا نگاه میشه و انقدر شان و شخصیت و اخلاق و ... از اولویت پایین تری نسبت به ظاهر برخوردار هست برای بعضی از آقایون و خانواده هاشون، که فقط همین کار برامون باقی مونده

با سلام
نگاهتنون اشتباهه
مگر قرار است دوتا روح باهم زندگی کنند که فقط شخصیت ملاک باشد؟!
اگر قرار باشد صرف پسندیدن بدن و اندام زن او کالا باشد
دیگه بعد و قبل ازدواج نداره!
در هرصورت میتوان این ایراد را گرفت که مگر زن کالاست
انسان جسم و روح است
پسندیدن جسم انسان به خودی خود مثل پسندیدن کالاست و غیر از اینم نیست
اگر هست بنده را هم مجاب کنید
نه قرار است با روح وصلت کرد که صرف شناخت شخصیت کافی باشد و نه قرار است با جسم بدون شخصیت وصلت کرد که شاءبه کالا بودن باشد

shsina;911718 نوشت:
گل بود به سبزه هم آراسته شد! خب یعنی اگر یک آقا پسری دلش بخواهد مطمئن شود که همسر آیندش از لحاظ ظاهری به دلش مینشیند تا فردا حسرت نخورد آن آقا پسر از نظر شما به اندازه ی کافی رشد نکرده و بالغ نشده؟

پاسخ بنده رو اگر می خواید خیر رشد نکرده

من نمیگم نباید ظاهر مهم باشه و جلو هرکسی هم که اینو بگه می ایستم چون مسلما یکی از شرایط تداوم زندگی اینکه هر دو طرف از ظاهر هم رضایت نسبی داشته باشن ( بازم بستگی به نوع شخصیت دو طرف داره )

راه های دیگه ای برای مطمئن شدن هست،آقا می تونه به مادر یا خواهر خودش ویژگی هایی که در ظاهر از خانم می خواد رو بگه ( اگه روش نمیشه بنویسه ) به هرحال کسی که روش میشه بگه می خوام بدن دختر رو ببینم حتما روش میشه بگه چه ویژگی های ظاهری می خوام همسرم داشته باشه
ولی بازم اگه مطمئن نشد و واقعا براش ظاهر انقدر مهم بود که بعدا بیشتر باعث میشه خواسته یا ناخواسته به زنش ظلم کنه خب این درخواست رو هم با همه شرایطش بده

shsina;911718 نوشت:
آن وقت دختر خانم هایی که همان اول از پول پسر میپرسند و خواستگار را رد میکنند چه؟ بله نفقه دادن برای پسر واجب هست ولی در مقابل تامین نیاز های جنسی پسر هم برای دختر واجب هست که این مسئله ارتباط مستقیمی با اندام ظاهری دختر خانم دارد! همچنان که پول پسر ارتباط مستقیمی با نفقه دادن دارد!!!

قبلا هم گفتم از نظر من دخترهایی هم که اولویت اولشون پول هست هنوز نابالغ هستند

البته تا اونجایی که من مطالعه کردم همه مراجع هم اجازه دیدن تمام اندام رو ندادن اونوقت تکلیف چیه؟ چجوری اون موقع مطمئن میشید که خانم قادر هست نیازهای شما رو تامین بکنه؟!

shsina;911718 نوشت:
ممکن است برای یک دختر خانم پول معیار نباشد به همین صورت ممکن است برای یک آقا پسر هم ظاهر معیار نباشد ولی نمیتوان این مسئله را به همه تعمیم داد و انتظار داشت و آنها را محکوم کرد.

هرکس نظر خودش رو میده، از نظر من چه یک خانم پول پرست چه یک آقای ظاهر پرست خام و نپخته هستند و هنوز خیلی چیزها رو درک نکردن، ولی ممکنه یکی این نظر رو نداشته باشه این اسمش محکوم کردن نیست و بر طبق نظرات من و شما نه کسی فتوا داده نه میده نه کسی عمل می کنه

غریبه آشنا;911728 نوشت:
مگر قرار است دوتا روح باهم زندگی کنند که فقط شخصیت ملاک باشد؟!

برادر محترم من کی همچین حرفی زدم که فقط باید شخصیت ملاک باشه؟!!!!

راستش دیگه نه وقت توضیح دادن رو دارم نه دلیلی برای توضیح میبینم فقط همین چند پاسخ اخیرم رو بخونید متوجه منظور من احتمالا خواهید شد اگرم نشدید که هیچی

به نظرم بیشتر آقایونی که فیلم های مبتذل می دیدند بعد ازدواج دچار این مشکل باشن و آقایی که سرش توی کار و درس بوده بعد ازدواج همسرش براش خیلی خوب جلوه می کنه.

[="Blue"]عرض سلام و ادب
از مشارکت همه همراهان گرامی تشکر میکنم، چه موافقین و چه مخالفین
و یک تشکر ویژه از کسانی دارم که متن بنده را کامل و با دقت مطالعه کردند
اما آن دسته از بزرگوارانی که ایراد به واجب بودن قضیه و امثالهم گرفتند این مطالب زیرین را که از پست اول بنده هست را لطفا بار دیگر با دقت مضاعف مطالعه فرمایند تا سوء تفاهم هایی که ایجاد شده رفع شود ان شاءالله@};-

زینبیون;910289 نوشت:
مسئله ای را که خدمتتان عرض میکنم واجب است

زینبیون;910289 نوشت:
اما

زینبیون;910289 نوشت:
نه بدان معنا که اگر ترک شود گناهی در پرونده ما ثبت میشود

زینبیون;910289 نوشت:
بلکه بدان جهت که اگر انجام نشود این احتمال میرود که زندگی تلخی برای زوجین رقم بخورد! و چه به بسا دچار طلاق عاطفی یا طلاق واقعی شوند

زینبیون;910289 نوشت:
بعد از اتمام تمام مراحل و قبل از خواندن عقد
happy
زینبیون;910289 نوشت:

زینبیون;910289 نوشت:

در ضمن میتوان حتی قبل از عقد نهایی یک عقد موقت مثلا یک ربعه خواند تا برای نظر کردن مرد راحتتر باشند گرچه بدون آن هم با شرایط خاص خودش ایرادی به قضیه وارد نیست@};-

پی نوشت:
حق شرعی مرد است که این قضیه را مطالبه کند و البته زن میتواند این مسئله را نپذیرد
و در صورتی که زن این مسئله را نپذیرد مرد مخیر است تصمیم بگیرد که آیا عقد کند یا او جواب رد دهد!

[/]

ñ¡ªz;911730 نوشت:

البته تا اونجایی که من مطالعه کردم همه مراجع هم اجازه دیدن تمام اندام رو ندادن اونوقت تکلیف چیه؟ چجوری اون موقع مطمئن میشید که خانم قادر هست نیازهای شما رو تامین بکنه؟!

حدودی که مراجع مشخص کردن برای یک پسر کافی است، شما نگران این موضوع نباشید.

پست شما

Reza-D;911653 نوشت:

پاسخ من
درآمد آقا در اولویت چندم دختر است به همان صورت پیش می رود.
یعنی به همان ترتیب اولویت بندی پیش می رود نه از هر جا خواست!

پست شما

Reza-D;911653 نوشت:

پاسخ من

اگر قرار است شخصی در صورت اضطرار این درخواست را از دختری داشته باشد بهتر است در مراحل پایانی مرحله خواستگاری عنوان شود نه جلسه اول یا اولِ جلسه(چون بعضیا فقط یه جلسه دارند)
این تایید حرف شماست، بله باید بعد از طی تمام مراحل باشد،

تعریف شرایط (صورت اضطرار) و مراحل (آخرین جلسه) است. منظور زیر سؤال بردن پست کسی نبود!
مشکل کجاست؟

Reza-D;911661 نوشت:
شما یک جمله ، فقط یک جمله بیاورید که کسی گفته باشد در جلسهء اول
چه از خانم "زینبیون" ، چه کارشناس ، چه بنده و چه هر کس دیگر

Reza-D;911663 نوشت:
خب بزرگوار حق ما را هم شرع و قانون داده (عرف را نمی دانم بر چه اساسی فرمودید!)

وقتی قرار است از درامد سؤال شود خب سؤال می شود (زمانی که باید طبق اولویت سؤال شود) و با ارزیابی همه موارد این مورد نیز قابل تعدیل یا تغییر است .
بخشی از شان و شئونات را عرف تعیین می کند .

نقل قول:
حق ما را هم شرع و قانون داده
کسی منکر آن نیست اگر در شرایطش قرار گرفتید در همین چارچوب وارد شوید بحثی در این مورد نیست.

Reza-D;911663 نوشت:
ولی بی تعارف اینطور بحث کردن.....

شما سؤال موردی(پرسیدن درآمد پسر) می پرسید و جواب بنده در همان محدوده است ولی برداشت و تعمیم شما به همه موارد است .
سؤال بسته می پرسید و نتیجه باز می گیرید
...

زینبیون عزیز پست شما به دقت خوانده شد و واجب بودن این قضیه واقعا جای سؤال است هرچند شما بفرمایید که اگر ترک شود گناه نیست!!

شما مسئله را عمومی مطرح کرده اید، شرایط و اینکه مختص چه افرادی است را نیاورده اید در واقع بخشی از یک حکم شرعی را گزینش کرده اید

مانند اینست که بگوییم واجب است پایتان را قطع کنیم وگرنه جانتان در خطر است!!
سؤالات چرا واجب است؟ چرا پا؟ کدام قسمت از پا و...
بعد نگاهِ تخصصی بگوید این مربوط به افرادی است که دیابتشان بالاست و در صورت عدم مصرف فلان مقدار دارو فلان، منجر به عفونت و سیاهی استخوانش شده و مجبوریم از ناحیه شصت پا به تدریج آنرا به طرف ران قطع کنیم.

مطرح کردن مسئله ای که همه درگیر آن نیستد جز عده ای خاص و بدون در نظر گرفتن بازتاب آن چیزی غیر از این نخواهد بود.

زینبیون;911738 نوشت:
پی نوشت:
حق شرعی مرد است که این قضیه را مطالبه کند و البته زن میتواند این مسئله را نپذیرد
و در صورتی که زن این مسئله را نپذیرد مرد مخیر است تصمیم بگیرد که آیا عقد کند یا او جواب رد دهد!

پی نوشت شما هم بخشی از حکم را تاکید کرده است. نگفتید چه وقت و چگونه حق مطالبه دارد!

زینبیون;911738 نوشت:
قبل از عقد نهایی یک عقد موقت مثلا یک ربعه خواند تا برای نظر کردن مرد راحتتر باشند گرچه بدون آن هم با شرایط خاص خودش ایرادی به قضیه وارد نیست

ترویج این راهکارها به این صورت ضرورت ندارد

زینبیون;911738 نوشت:
سلام

سلام به شما
وقتی بعد از گفتگویی که درمورد آن آقا با هم داشتیم دیدم ، این تاپیک را زدید شگفت زده شدم
اینکه اینطور حق را پیگیری کردید احترام شما را در چشم من چندین برابر کرده
از این همه شجاعت تشکر میکنم گل

اما چیزی را که همان روز هم به شما گفتم ، حالا با چشمان خودتان دیدید؟

مردی پیش یک روحانی رفت و پرسید من چطور می توانم بروم بهشت؟
روحانی به او گفت: فکر کردی الکی است؟!

باید از پا صراط رد بشوی!
پل صراط از مو باریکتر است!
از شمشیر تیزتر است!
زیر پایت پر از تمساح است
از بالای سرت آتش می بارد!
در موقع رد شدن چندین اژدها به تو حمله می کنند!
و چند نفر کماندار به تو تیراندازی میکنند!

مرد بدون اینکه چیزی بگوید بلند شد و به سوی بیرون راه افتاد
روحانی با تعجب به او گفت: کجا می روی؟!
مرد پاسخ داد: میروم برای رفتن به جهنم آماده بشوم :Khandidan!:

حکایت سوال آن مرد و پاسخ آن روحانی
حکایت بعضی از حقوق مردهاست و پذیرشش از سوی خانمها
نمی گویند نمی پذیریم ، نمی گویند با حکم خدا مخالفیم ، فقط جوری حکم را تعریف می کنند که حتی شامل امام علی(ع) هم نشود! :Nishkhand:

موضوع قفل شده است