پذیرش توبه به هنگام وفات

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پذیرش توبه به هنگام وفات

سلام .

سوال: داستان زير را در سايت افق حوزه ( بخش افق پارسايي) خواندم . ولي از ديد من با اين آيه ي شريفه در تضاد است:(( و ليست التوبه للذين يعملون السيئات حتي اذا حضر احدهم الموت .... آيه 18 سوره نساء )).

لطفا راهنمايي فرماييد.

((( ملا فتح الله كاشاني در تفسير منهج الصادقين و ايت الله كلباسي در كتاب انيس الليل نقل كرده اند كه در زمان مالك دينار جواني از زمره ي اهل معصيت از دنيا رفت.مردم به خاطر آلودگي او جنازه اش را تجهيز نكردند بلكه در مكان پستي و محل پر از زباله انداختند و رفتندشبانه در عالم رؤيا از جانب حق تعالي به مالك دينار گفته شد : بدن بنده ي ما را بردار و پس از غسل و كفن در گورستان صالحان و پاكان دفن كن.عرضه داشت: او از گروه فاسقان و بدكاران است،چگونه و با چه وسيله اي مقرب درگاه احديت شد؟؟ جواب آمد: در وقت جان دادن، با چشم گريان گفت:(( يا من له الدنيا و الاخرة إرحم من ليس له الدنيا و الآخرة))اي كه دنيا و آخرت از اوست، رحم كن به كسي كه نه دنيا دارد نه آخرت.

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

haji najm;910034 نوشت:
سوال:داستان زير را در سايت افق حوزه ( بخش افق پارسايي) خواندم . ولي از ديد من با اين آيه ي شريفه در تضاد است:(( و ليست التوبه للذين يعملون السيئات حتي اذا حضر احدهم الموت .... آيه 18 سوره نساء )).

لطفا راهنمايي فرماييد.

((( ملا فتح الله كاشاني در تفسير منهج الصادقين و ايت الله كلباسي در كتاب انيس الليل نقل كرده اند كه در زمان مالك دينار جواني از زمره ي اهل معصيت از دنيا رفت.مردم به خاطر آلودگي او جنازه اش را تجهيز نكردند بلكه در مكان پستي و محل پر از زباله انداختند و رفتندشبانه در عالم رؤيا از جانب حق تعالي به مالك دينار گفته شد : بدن بنده ي ما را بردار و پس از غسل و كفن در گورستان صالحان و پاكان دفن كن.عرضه داشت: او از گروه فاسقان و بدكاران است،چگونه و با چه وسيله اي مقرب درگاه احديت شد؟؟ جواب آمد: در وقت جان دادن، با چشم گريان گفت:(( يا من له الدنيا و الاخرة إرحم من ليس له الدنيا و الآخرة))اي كه دنيا و آخرت از اوست، رحم كن به كسي كه نه دنيا دارد نه آخرت.

با تشکر

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
آیه در مورد اشخاصی است که به زبان می گویند آخرِکار توبه می کنیم یعنی قصد عدم تکرار کار خلاف را ندارند بلکه می خواهند همچنان بر معصیت خود ادامه بدهند تا هنگامی که دیگر فرصتی نداشته باشند و عمرشان تمام بشود. یعنی اگر عمری دوباره داده شود مجدد گناه را تکرار می کنند. لذا در آیه ی قبل از آیه ای که اشاره فرمودید می گوید توبه برای کسانی است که زود برگردند یعنی قصد عدم تکرار داشته باشند نه برای کسانی که تا دم مرگ که دیگر بعدش فرصتی برای ترک نیست، گناه را ادامه بدهند.
همچنین توبه ای که به مرحله ای برسد که در آن مرحله سکرات موت را ببینی، (یعنی همه ی پرده ها برایت کنار برود و حقیقت مرگ راببینی بعد توبه کنی) قبول نیست.
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic] وَ سُئِلَ الصَّادِقُ ع- عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ وَ لَيْسَتِ‏ التَّوْبَةُ لِلَّذِينَ‏ يَعْمَلُونَ‏ السَّيِّئاتِ‏ حَتَّى‏ إِذا حَضَرَ أَحَدَهُمُ‏ الْمَوْتُ‏ قالَ‏ إِنِّي‏ تُبْتُ‏ الْآنَ‏ قَالَ ذَاكَ إِذَا عَايَنَ أَمْرَ الْآخِرَة[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic](من لایحضره الفقیه، ج 1ٰ ص 133)

و الا اگر کسی واقعا توبه کند حتی قبل از مرگ و قبل از دیدن امر آخرت باشد، باز قبول است.
خلاصه این که توبه اش به خاطر این نباشد که ببیند حالا دیگر کار تمام شده توبه می کنم. این توبه ی واقعی نیست این توبه ی زبانی است. بلکه واقعا از عمل خویش پشیمان شده باشد و تصمیم بر ترک داشته باشد.
موفق و موید باشید.

باسمه الذی علیمٌ بذات الصدور

سلام علیکم

haji najm;910034 نوشت:
سلام .

سوال:داستان زير را در سايت افق حوزه ( بخش افق پارسايي) خواندم . ولي از ديد من با اين آيه ي شريفه در تضاد است:(( و ليست التوبه للذين يعملون السيئات حتي اذا حضر احدهم الموت .... آيه 18 سوره نساء )).

لطفا راهنمايي فرماييد.

با تشکر

چند نکته در داستان وجود دارد که قابل توجه است:

1-جوان مذکور با ایمان از دنیا رفته است به شهادت سخنی که در هنگام احتضار با خداوند داشته است:

"یا من له الدنیا و الاخره ارحم من لیس له الدنیا و الاخره"شما می دانید در این هنگامه ی سخت اگر اعتقادی نقش جانت

نشده باشد قادر به بیانش نیستی پس اگر چه آن جوان مبتلا به معاصی بوده امّا اهل ایمان بوده است و شفاعت همانطور

که می دانید برای صاحبان گناهان کبیره است و اولین شفیع هم خداوند است.

قران کریم حال کافر را در هنگام مرگ و بعد از آن چنین بیان می دارد:"و اذا حضر احدهم الموت قال رب ارجعون لعلی اعمل صالحا فیما ترکت"

یعنی کافر وقتی می میرد از خداوند درخواست باز گشت به دنیا را می کند تا جبران مافات کند و درخواستش پذیرفته نمی شود.

از آیه فوق هم می توان نتیجه گرفت که جوان داستان کافر نمرده است.

چرا که سخن انسان در لحظه ی مرگ و بعد از آن بر اساس شاکله ی است که با اعمال دنیائیش برای خویش ساخته است و صرف تلفظ به الفاظی

تهی از معانی حقیقی نیست.

(اگر بپذیریم که حالتی که در آن قرار گرفته مرگ بوده چرا که با اجل قطعی امکان بازگشت به دنیا وجود ندارد)"الله اعلم"

2- گذشته از این جسد مسلمان حرمت دارد و نباید آن را در زباله دان و جاهای پست انداخت حتی اگر گناهکار باشد

گورستان صالحان و پاکان هم ظاهرا همان قبرستان مسلمین بوده است،بنابراین دفن جوان در قبرستان مسلمین از ابتدا

هم وظیفه ی مردم بوده است که همین بی رحمی آنها هم باعث جلب رحمت خداوند به بنده اش شده است بنده ای

که دستش هم از دنیا کوتاه شده بوده.

3-عقوبت معادل معصیت است اما لطف و فضل و عنایت خداوند معادل اعمال بندگان نیست بسیار عظیم تر

و وسیعتر است.

[="Tahoma"][="Navy"]

haji najm;910034 نوشت:
داستان زير را در سايت افق حوزه ( بخش افق پارسايي) خواندم . ولي از ديد من با اين آيه ي شريفه در تضاد است:(( و ليست التوبه للذين يعملون السيئات حتي اذا حضر احدهم الموت .... آيه 18 سوره نساء )).

سلام
چه بسا آیه شریفه از عدم توفیق چنین افرادی در هنگام مرگ برای توبه خبر می دهد
یا اینکه نهی می کند از تاخیر توبه تا هنگام مرگ چرا که ممکن است فرد موفق به این کار نشود
دلیلش هم آنستکه هنگام مرگ شیطان نیز سخت دست بکار می شود که ایمان را هم از فرد بگیرد چه رسد به توبه
و احتمال آخر اینکه چه بسا منظور، عدم قبولی توبه در هنگام مرگ، خاص هنگام مشاهده عالم معنا باشد نه پیش از آن چرا که این دو زمان با وجود اتصال، یکی در فضای عالم دنیا و یکی در فضای عالم برزخ است لذا اگر این توبه در بدو مشاهده و ورود به عالم برزخ باشد دیگر احکام عالم دنیا را ندارد اما اگر قبل از آن باشد محکوم به احکام عالم دنیا و امکان توبه و استغفار است.
البته جمع همه احتمالات هم ممکن است .
یا علیم[/]

موضوع قفل شده است