جمع بندی شوخی بدون قصد با نامحرم

تب‌های اولیه

43 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شوخی بدون قصد با نامحرم

سلام عرض میکنم خدمت کارشناسان محترم

من یه مسئله ای دارم اینکه یه حاج آقایی هست که یه مجموعه داره که دخترا تو مجموعه شون جمعن

یه آقایی با معرفت و خوبه نمازش واقعن عالیه با اینکه جوون هستند تقریبا(دوتا بچه کوچیک دارن)اما خیلی نماز خوندنشون و صحبتاشون عالیه

اما بنده یه چیزی از ایشون دیدم که افکار منو در تناقض با هم گذاشته
[-x

ایشون با دخترا خیلی شوخی میکنن

چند وقت پیش که رفته بودیم اردو ایشون با بچه ها خیلی راحت حرف میزدن شوخی میکردن کلا راحت و بی محابا حرف میزدن با بچه ها

اما اونجور که بنظر میرسید قصد و قرض خاصی نداشتن با این ها

اما بالاخره من تاریکی رو تو وجودشون حس کردم و روی غفلتم هم خیییلی تاثیر گذاشت

اردو که اینهمه واسه اومدن بهش دعا کرده بودم که اردوی قم و جمکران بود پر از تنش روحی و افکار خراب به سرم زد دیگه خیلی سقوط کردم

واسه گرفتن نور اومده بودم زیارت با تاریکی برگشتم:|:geryan:

به نظرتون من بهشون این انتقادو بگم شاید درست شهo:-)

اصلا چطوری بگم؟؟؟ چی بگم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

salimi1;909460 نوشت:
ایشون با دخترا خیلی شوخی میکنن

از نظر اسلام منعي براي ارتباط کلامي و غير کلامي در چهارچوب مقررات اسلامي نيست، همان گونه که در جامعه اين نوع ارتباطات ديده مي‌شود، مثل رجوع به پزشک،‌خريد از بازار، حضور در محل کار و محل تحصيل و ارتباط با معلم و استاد و همکار و مدير و ... اما اگر ارتباط از حدود خود خارج شود و به طور وسيع انجام گيرد و هر دختر و پسري با هم راحت ارتباط برقرار کنند، تضميني براي رعايت آن اصول نيست.
با توجه به این نکته، هر چند گشاده‏رويى، خوش اخلاقي، و شوخ طبعي متعادل، از بارزترين صفات رسول خدا (ص) است و توصیه هم شده اما اگر شوخی با نامحرم از ضوابط اسلامی خارج شود و سبب خنديدن و صحبت هاي تحريک کننده شود، اشکال دارد و باید ترک شود.
نکته:
ما نسبت به برخورد فرد مذکور در سوال قضاوتی نمی توانیم داشته باشیم زیرا شاید برداشت شما از رفتار ایشان با واقع امر متفاوت باشد و در عین حالی که درست است چون با نگاه متفاوتی به موضوع دارید سبب این برداشت از رفتار ایشان شده باشد.
در عین حال خوب است بدانید :
از نظر اسلام، رابطه شرعي و سالم زن و مرد نامحرم يعني ارتباط کلامي و غير کلامي در چهارچوب مقررات اسلامي. بر اين اساس حرف زدن، نگاه کردن و غيره از ارتباطات نامحرمان اگر بدون قصد لذت جويي و کامجويي و در چهارچوب مقررات اسلامی و به مقدار ضرورت باشد، اشکال ندارد.

salimi1;909460 نوشت:
اما بالاخره من تاریکی رو تو وجودشون حس کردم و روی غفلتم هم خیییلی تاثیر گذاشت

منظورتون از این که "تاریکی رو تو وجودشون حس کردم" برای ما معلوم نشد.

salimi1;909460 نوشت:
به نظرتون من بهشون این انتقادو بگم شاید درست شه . اصلا چطوری بگم؟؟؟ چی بگم؟

نهی از منکر در فرضی است که اصلا منکری باشد. تا قبل از آن نهی از منکر اصلا معنایی ندارد.
پیشنهاد من خدمت شما اینه که اول مطمئن شوید که اصلا برداشت شما درست هست یا نه؟
یعنی اصلا با نامحرم شوخی زیاد دارند؟
حدود را رعایت نمی کنند؟

اگر واقعا به این نتیجه رسیدید که برداشتتون درسته می تونید به صورت ناشناس موضوع را با ایشان مطرح کنید. به این شکل که مثلا این مطلب را به صورت مکتوب در صندوق انتقادات و پیشنهادات همون مجموعه قرار بدین.

نسیم رحمت;909916 نوشت:

اما اگر شوخی با نامحرم از ضوابط اسلامی خارج شود و سبب خنديدن و صحبت هاي تحريک کننده شود، اشکال دارد و باید ترک شود.

با سلام

1. جناب نسیم رحمت مگر کلا شوخی کردن به هر نحو با نامحرم حرام نیست؟ اون حدیث به طور مضمون که اگر کسی با نامحرم شوخی کند, خداوند هزار سال یا هزاران سال در جهنم زندانی می کند, منظور چیست؟

2. یعنی اگر خارج از ضوابط اسلامی نباشد و خنده و ... هم نباشد, شوخی با نامحرم جایز است؟

salimi1;909460 نوشت:
من یه مسئله ای دارم اینکه یه حاج آقایی هست که یه مجموعه داره که دخترا تو مجموعه شون جمعن

سلام
ببینید
مساله خیلی پیچیده ای است
و دقت در تفاوت این دو بسیار مهم
دو حالت وجود دارد
یا اینکه طرف به قول شما حاج آقا باشد یا حاج آقا نباشد
اگر حاج آقا باشد چون به هر حال از خودمان است تمام افعال و کردارش حمل بر صحت می شود و معلوم هم نیست برداشت شما صحیح باشد بلکه حتی می شود گفت شما مبتلا به سوء ظن هستید که باید این رذیله اخلاقی را درمان کنیدb-)

اما اگر حاج آقا نباشد
خب در این صورت چه معنی دارد شخص بخواهد با نامحرم شوخی کند،اصلا گیریم شوخی هم نباشد چرا باید رفتاری انجام دهد که دیگری برداشت غیر مناسب داشته باشد؟اجتنبوا من مواضع التهم یعنی وظیفه داریم دوری کنیم از مواضعی که باعث می شود دیگران به اشتباه بیفتند و مورد تهمت واقع شویم اگر چه گناهی را مرتکب نشده باشیم پس در هر صورت باید به او تذکر داد که یا کارت شوخی با نامحرم است و دارای اشکال یا اینکه حتی اگر نباشد با توجه به برداشت های دیگران قرار دادن خود در موضع تهمت است و باید از آن اجتناب کرد.

والسلامhappy

ابابصیر، از شاگردان خاص امام صادق علیه السلام می گوید در کوفه به زنی قرآن می آموختم و روزی اتفاق افتاد که با او مزاح کردم. هنگامی که در مدینه به محضر امام باقر علیه السلام وارد شدم، مرا سرزنش کرد و فرمود:
مَنِ ارْتَکبَ الذَّنْبَ فِی الْخَلَاءِ لَمْ یعْبَأِ اللَّهُ بِهِ -أَی شَی ءٍ قُلْتَ لِلْمَرْأَهِ- فَغَطَّیتُ وَجْهِی حَیاءً وَ تُبْتُ- فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع لَا تَعُد
کسی که در خلوت مرتکب گناه شود، خدا به او اعتنا نمی کند.
چه چیزی به آن زن گفتی؟- از خجالت چهره خود را پوشاندم و توبه کردم- حضرت فرمود: دیگر تکرار مکن.

???;909923 نوشت:

سلام
ببینید
مساله خیلی پیچیده ای است
دو حالت وجود دارد

سلام

من هم از پاسخ کارشناس همچین حالتی بهم دست داد! که امیدوارم درست نباشد!

???;909923 نوشت:

سلام
ببینید
مساله خیلی پیچیده ای است
دو حالت وجود دارد
اگر حاج آقا باشد چون به هر حال از خودمان است تمام افعال و کردارش حمل بر صحت می شود و معلوم هم نیست برداشت شما صحیح باشد بلکه حتی می شود گفت شما مبتلا به سوء ظن هستید که باید این رذیله اخلاقی را درمان کنیدb-)

اما اگر حاج آقا نباشد
خب در این صورت چه معنی دارد شخص بخواهد با نامحرم شوخی کند،اصلا گیریم شوخی هم نباشد چرا باید رفتاری انجام دهد که دیگری برداشت غیر مناسب داشته باشد؟اجتنبوا من مواضع التهم یعنی وظیفه داریم دوری کنیم از مواضعی که باعث می شود دیگران به اشتباه بیفتند و مورد تهمت واقع شویم اگر چه گناهی را مرتکب نشده باشیم پس در هر صورت باید به او تذکر داد که یا کارت شوخی با نامحرم است و دارای اشکال یا اینکه حتی اگر نباشد با توجه به برداشت های دیگران قرار دادن خود در موضع تهمت است و باید از آن اجتناب کرد.

والسلامhappy

باسلام
الان این پست شما رو شوخی فرض کنیم یا جدی؟

اللیل والنهار;909932 نوشت:
باسلام
الان این پست شما رو شوخی فرض کنیم یا جدی؟

باسلام
مگر من با کاربران اسک دین و یا شخص شخیص شما شوخی دارم؟happy
شوخی حاج آقا را باید حمل بر صحت کرد تحت عناوینی مثل گشاده‏ رويى، خوش اخلاقی و شوخ طبع بودن اسلامی و نبوی!
بلکه حتی نفس شوخی حاج آقا با نامحرم هم دارای اشکال نمی باشد چون مراجع می فرمایند شوخی با نامحرم اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا بترسد به گناه بیفتد، جایز نیست و لازم است که انسان همیشه حسن ظن داشته باشد آنهم به برادر دینی خود!
بلکه حتی شاید بتوان شوخی کردن را برای حاج آقا مستحب هم دانست باتوجه به سیره نبوی
مثلا روایت داریم بانویی به خدمت پیامبر خدا رسید . پیامبر از او سؤال کرد که همسر کدام یک از مسلمانان است . زن، پاسخ داد که : فلان کس . پیامبر پرسید : «همان که سفیدی ای در چشمش هست؟». زن، برافروخته پاسخ داد : نه، ای پیامبر خدا ! چشم همسر من سالم است . پیامبر خندید و فرمود : « چرا رنجیده شدی؟ مگر کسی هست که در چشمش سفیدی نباشد؟» بحار الأنوار، ج 16، ص 296

???;909934 نوشت:

باسلام
مگر من با کاربران اسک دین و یا شخص شخیص شما شوخی دارم؟happy
شوخی حاج آقا را باید حمل بر صحت کرد تحت عناوینی مثل گشاده‏ رويى، خوش اخلاقی و شوخ طبع بودن اسلامی و نبوی!
بلکه حتی نفس شوخی حاج آقا با نامحرم هم دارای اشکال نمی باشد چون مراجع می فرمایند شوخی با نامحرم اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا بترسد به گناه بیفتد، جایز نیست و لازم است که انسان همیشه حسن ظن داشته باشد آنهم به برادر دینی خود!
بلکه حتی شاید بتوان شوخی کردن را مستحب هم دانست باتوجه به سیره نبوی
مثلا روایت داریم بانویی به خدمت پیامبر خدا رسید . پیامبر از او سؤال کرد که همسر کدام یک از مسلمانان است . زن، پاسخ داد که : فلان کس . پیامبر پرسید : «همان که سفیدی ای در چشمش هست؟». زن، برافروخته پاسخ داد : نه، ای پیامبر خدا ! چشم همسر من سالم است . پیامبر خندید و فرمود : « چرا رنجیده شدی؟ مگر کسی هست که در چشمش سفیدی نباشد؟» بحار الأنوار، ج 16، ص 296

سلام مجدد
خودتون هم خوب میدونید جواب سوال بنده رو ندادید؟

*taha*;909919 نوشت:
یعنی اگر خارج از ضوابط اسلامی نباشد و خنده و ... هم نباشد, شوخی با نامحرم جایز است؟

اگر طبق ضوابط شرعی باشد، اشکال ندارد.

*taha*;909919 نوشت:
اون حدیث به طور مضمون که اگر کسی با نامحرم شوخی کند, خداوند هزار سال یا هزاران سال در جهنم زندانی می کند, منظور چیست؟

جمع بین روایات این اقتضا را دارد که هر گفتگویی که خارج از ضوابط شرعی و به مقدار بیش از ضرورت باشد، اشکال دارد و غیر آن بلا اشکال است. لذا این گونه روایات بر موردی حمل می شوند که از ضوابط خارج شود و به بیش از مقدار ضرورت باشد.

???;909923 نوشت:
مساله خیلی پیچیده ای است
دو حالت وجود دارد
یا اینکه طرف به قول شما حاج آقا باشد یا حاج آقا نباشد.

اگر از ضوابط شرعی خارج شد و غیر ضروری بود حاج آقا و غیر حاج آقا ندارد. کار نادرستی است.

???;909923 نوشت:
اجتنبوا من مواضع التهم یعنی وظیفه داریم دوری کنیم از مواضعی که باعث می شود دیگران به اشتباه بیفتند و مورد تهمت واقع شویم اگر چه گناهی را مرتکب نشده باشیم

این توصیه شامل حال همه می شود روحانی و غیر روحانی همه باید رعایت کنند.

???;909923 نوشت:
معلوم هم نیست برداشت شما صحیح باشد بلکه حتی می شود گفت شما مبتلا به سوء ظن هستید که باید این رذیله اخلاقی را درمان کنید

پرهیز از سوء ظن و بدبینی نسبت به همه باید باشد. چه طلبه باشد و چه غیر طلبه.

[="Purple"]

???;909923 نوشت:

سلام
ببینید
مساله خیلی پیچیده ای است
دو حالت وجود دارد
اگر حاج آقا باشد چون به هر حال از خودمان است تمام افعال و کردارش حمل بر صحت می شود و معلوم هم نیست برداشت شما صحیح باشد بلکه حتی می شود گفت شما مبتلا به سوء ظن هستید که باید این رذیله اخلاقی را درمان کنیدb-)happy

گاهی آدم می مونه بین گفتن و نگفتن ....
ولی این قضیه رو به چشم دیدم مخصوصا قسمت آخرش که در مقابل اعتراض چنین جوابی دریافت کنی:/
تفاوتش در این نیست که شخص روحانی باشه یا نباشه بلکه
روحانی ها باهم متفاوتن
روحانی داریم تا روحانی ...[/]

نسیم رحمت;909916 نوشت:
از نظر اسلام، رابطه شرعي و سالم زن و مرد نامحرم يعني ارتباط کلامي و غير کلامي در چهارچوب مقررات اسلامي. بر اين اساس حرف زدن، نگاه کردن و غيره از ارتباطات نامحرمان اگر بدون قصد لذت جويي و کامجويي و در چهارچوب مقررات اسلامی و به مقدار ضرورت باشد، اشکال ندارد.

من خیلیا رو دیدم که بدون قصد شاید ،ولی شوخی های مکرر و خنده بدون هیچ ضرورتی بین اینا صورت میگیره...تاریکی هم منظورم اینه که ایشون غفلت زیادی دارند.شاید ممکنه که قصد بدی نداشته باشن اما من ناارحتم از صحبت غیر ضروری بین زن و مرد:-

ترگل;909962 نوشت:
اگر حاج آقا باشد چون به هر حال از خودمان است تمام افعال و کردارش حمل بر صحت می شود و معلوم هم نیست برداشت شما صحیح باشد بلکه حتی می شود گفت شما مبتلا به سوء ظن هستید که باید این رذیله اخلاقی را درمان کنید

حاج آقا ام ادمه احساس داره قلب داره فکر داره عین همه ادما

شاید ایشون قصدی نداشته باشن اما بقول یکی از حضار محترم انسان نباید کاری کنه که کارش دوپهلو بنظر بیاد

نسیم رحمت;909945 نوشت:
پرهیز از سوء ظن و بدبینی نسبت به همه باید باشد. چه طلبه باشد و چه غیر طلبه

ایشون حرف های خنده دار میزنن و مثل همین حرف های خنده داری که بین دوستان یافت میشه اما خنده بین مرد و زن اخه کی گفته درسته

نسیم رحمت;909937 نوشت:
اگر طبق ضوابط شرعی باشد، اشکال ندارد.

سلام من که نمیدونم چی بگم...اصلا درست نیست غیر ضروری با نامحرم صحبت کرد

???;909934 نوشت:
باسلام
مگر من با کاربران اسک دین و یا شخص شخیص شما شوخی دارم؟
بلکه حتی شاید بتوان شوخی کردن را برای حاج آقا مستحب هم دانست باتوجه به سیره نبوی
مثلا روایت داریم بانویی به خدمت پیامبر خدا رسید . پیامبر از او سؤال کرد که همسر کدام یک از مسلمانان است . زن، پاسخ داد که : فلان کس . پیامبر پرسید : «همان که سفیدی ای در چشمش هست؟». زن، برافروخته پاسخ داد : نه، ای پیامبر خدا ! چشم همسر من سالم است . پیامبر خندید و فرمود : « چرا رنجیده شدی؟ مگر کسی هست که در چشمش سفیدی نباشد؟» بحار الأنوار، ج 16، ص 29

من که موندم چی بگم...خوشم نمیاد از این وضع از یه طرف حرفاشون خیلی خوبه....من باهاشون رفته بودم اردو نمازشون عالی بود گریه منو تو نماز دراوردن با این اشکاشون...این طرف خوب عمل کردند اما از یه طرف کارشون ممکنه درست نباشه...ایشون برای ایجاد صمیمیت اینکارو میکنن و شوخی و خنده ایجاد میکنن اما کارشون دو پهلو هست من فکر بد در موردشون نمیکنم اما کارشون ممکنه درست نباشه هیچ کس نگفته همینجوری با نامحرم شوخی و خنده کنین ایشون خیلی خوش رو اند با همه از دم....happyاما همین از دمش زیاد درست نیست...برای مثال منم که یه دختر نوجوون هستم چون زیاد باهاشون صحبت نکردم و نخندیدم باهاشون و حیامو جلوش حفظ کردم با من قشنگ حرف میزنن..یعنی سبک گونه با من حرف نمیزنن انگار من نزدشون شان دارم که به خوشون اجازه اینو نمیدند که با من اونطوری حرف بزنن و بگن و بخندن

[="Purple"]:|:|:|:|:|:|

salimi1;910100 نوشت:
حاج آقا ام ادمه احساس داره قلب داره فکر داره عین همه ادما

Smile درست نقل قول کنید
این حرف من نیست که به نامم زدید :/[/]

حرفای ؟؟؟ خیلی خوب بود laughing
عزیزم چرا شوخی میکنی مارو به خنده میندازی عاخه؟ نمیگی گناه باشه؟؟ خصوصا ما الان نمیدونیم ؟؟؟ یعنی مذکر یا مونث؟ که بخندیم یا نه؟laughing

ولی تا جایی که من یادمه!! از حضرت علی علیه السلام پرسیدن که شما چرا به دخترا سلام نمیکنید؟ گفتن چون میترسم جوابشون در دلم تاثیر کنه!!!:-o^:)^:-ss[-O

حکم دیدن عکس نامحرمی که میشناسیم. که ابروهاشو تو عکس ارایش کرده و تو تلگرام گذاشته بود. حجابم داشت ؟
رهبری

salimi1;910110 نوشت:
من که موندم چی بگم...خوشم نمیاد از این وضع از یه طرف حرفاشون خیلی خوبه....من باهاشون رفته بودم اردو نمازشون عالی بود گریه منو تو نماز دراوردن با این اشکاشون...این طرف خوب عمل کردند اما از یه طرف کارشون ممکنه درست نباشه...ایشون برای ایجاد صمیمیت اینکارو میکنن و شوخی و خنده ایجاد میکنن اما کارشون دو پهلو هست من فکر بد در موردشون نمیکنم اما کارشون ممکنه درست نباشه هیچ کس نگفته همینجوری با نامحرم شوخی و خنده کنین ایشون خیلی خوش رو اند با همه از دم....happyاما همین از دمش زیاد درست نیست...برای مثال منم که یه دختر نوجوون هستم چون زیاد باهاشون صحبت نکردم و نخندیدم باهاشون و حیامو جلوش حفظ کردم با من قشنگ حرف میزنن..یعنی سبک گونه با من حرف نمیزنن انگار من نزدشون شان دارم که به خوشون اجازه اینو نمیدند که با من اونطوری حرف بزنن و بگن و بخندن

سلام
یک نکته را خد مت شما بگویم
حاج آقا بودن دلیل مهذب بودن نیست و نمی شود
فلسفه نماز خواندن ابنه که انسان را از زشتی و یدی نگه دارد
وو بعدش شوخی و خنده کردن با نا محرم تحت هر عنوانی که باشد
چه حاج آقا باشد ؟ که خیلی قبیح تر است ! و شانیت ایشان را زیر سئوال می برد !
و چه غیر

هم خلاف شرع و شخصیت افراد است !
پ.ن
خانم هایی متدین و عامل ب شرع و خانواده دار اجازه ب احدی نمی دهند
چه حاج آقا می خواهد باشد
چه غیر باب شوخی را هر کس و نا کسی با آنها باز کند !

مگر نیت افراد ااعم از خوب و بد با قصد و بدون قصد روی پیشانی افراد حک شده است !
شما در بر خورد با آن آقا بهترین گزینه را انتخاب و عمل کردید !

پ.ن1
اگر بنا باشد . خانم متدین و با عفت اجازه شوخی حالا فرض بر بدون قصد و مرض که آن هم فقط خداست . از نیات مطلعه
ب نامحرمی بده . دیگر پاکدامنی و عفت و متدین بودن ووو معنا ندارد !
ب نظرم این دو با هم یک جا جمع نمیشه!
ضمنا
بهتره چنین حاج آقا هائی خوش روئی و شوخی کردن ها را صرف نوامیس ملت نفرماین!
بعد
آیا چنین افرادی اجازه چنین شوخی های حلال شده !
و عاری از گناه را نسبت ب محارم خود از سوی افراد دیگر و جوانان را جایز میدانند
یا خیر

[="Arial"][=arial]سلام
یادمه تو دوران مدرسه تو یکی از اردوها قرار شد دبیر معارف همراهمون بیاد
کلی خورد تو ذوقمون
آخه دبیرای معارف اون زمان حس همذات پنداری شدیدی با روحانیون داشتن
کلی به مدیر اعتراض کردیم که داریم میریم اردو یا مجلس عزا؟
چرا بجاش دبیر ادبیات رو باهامون نمیفرستین ؟ ( کلا زیادی باهامون پایه بود)
خلاصه آخرش قرار شد هردو همراهمون بیان
ولی تو اردو همگی همش دوروبر دبیر ادبیات بودیم و دبیر معارف رسما تنها موند
و اون اردو آخرین اردوی دبیر معارف شد و دیگه حاضر نشد با بچه هابیاد اردو

اینارو گفتم که بگم
تو اون سالها و سالهای بعدش انقدر به رفتار خشک و جدی روحانیون اعتراض شد
و انقدر تو گوش روحانیون محترم خوندن که اسلام دین رحمته و سیاست رفتاریتون رو تغییر بدین که
روحانیون بنده خدا رفتن تو مسیر شوخی و بگوبخند با ملت تا همین ملت بفهمن روحانی هم آدمه و بلده بخنده

قبول دارم که یه عده کمی از روحانیون تو مسیر خوشرویی زدن به جاده خاکی و یه چیزایی رو با خوش اخلاقی اشتباه گرفتن
ولی باور کنید تا زمانی که من نوعی رفتار درستی داشته باشم و خطوط قرمز زندگیم تعریف شده باشه
پسر جلف و خیابونی که همه عمرش وسط .... گذشته هم نمیتونه بهم نزدیک بشه
چه برسه به اون روحانی بیچاره که لباس پیامبر تنشه و تنها گناهش نشناختن مکان و زمان شوخیه.

باشه ببخشید اشتباه شد

salimi1;910102 نوشت:
شاید ایشون قصدی نداشته باشن اما بقول یکی از حضار محترم انسان نباید کاری کنه که کارش دوپهلو بنظر بیاد

به هر حال که من براشون یه نامه انتقادی نوشتم که امروز ببرم براشون

rezaee;910147 نوشت:
حرفای ؟؟؟ خیلی خوب بود laughing
عزیزم چرا شوخی میکنی مارو به خنده میندازی عاخه؟ نمیگی گناه باشه؟؟ خصوصا ما الان نمیدونیم ؟؟؟ یعنی مذکر یا مونث؟ که بخندیم یا نه؟laughing

ولی تا جایی که من یادمه!! از حضرت علی علیه السلام پرسیدن که شما چرا به دخترا سلام نمیکنید؟ گفتن چون میترسم جوابشون در دلم تاثیر کنه!!!:-o^:)^:-ss[-O

منکه نفمیدم این رو به کی گفتید و در جواب چی

آرمین...;910159 نوشت:

سلام
و چه غیر

پ.ن
چه حاج آقا می خواهد باشد

پ.ن1
اگر بنا باشد . خانم متدین و با عفت اجازه شوخی حالا فرض بر بدون قصد و مرض که آن هم فقط خداست . از نیات مطلعه
ضمنا
بعد
یا خیر

[/quo
من که متاسفم ..‌اردوی جمکران منو با این گناهشون به..‌‌‌...کشیدند و روح منو...یعنی رفته بودیم زیارت

خدایا همه رو از خواب غفلت بیدار کن
هر چی ام الان بعذ از اون سفر به سرم اومده تقصیر اون...

???;909927 نوشت:
ابابصیر، از شاگردان خاص امام صادق علیه السلام می گوید در کوفه به زنی قرآن می آموختم و روزی اتفاق افتاد که با او مزاح کردم. هنگامی که در مدینه به محضر امام باقر علیه السلام وارد شدم، مرا سرزنش کرد و فرمود:
������مَنِ ارْتَکبَ الذَّنْبَ فِی الْخَلَاءِ لَمْ یعْبَأِ اللَّهُ بِهِ -أَی شَی ءٍ قُلْتَ لِلْمَرْأَهِ- فَغَطَّیتُ وَجْهِی حَیاءً وَ تُبْتُ- فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع لَا تَعُد
������کسی که در خلوت مرتکب گناه شود، خدا به او اعتنا نمی کند.
چه چیزی به آن زن گفتی؟- از خجالت چهره خود را پوشاندم و توبه کردم- حضرت فرمود: دیگر تکرار مکن.

خیلی ممنون

salimi1;910184 نوشت:
آرمین...;910159 نوشت:

سلام
و چه غیر

پ.ن
چه حاج آقا می خواهد باشد

پ.ن1
ضمنا
بعد
یا خیر

[/quo
من که متاسفم ..‌اردوی جمکران منو با این گناهشون به..‌‌‌...کشیدند و روح منو...یعنی رفته بودیم زیارت

خدایا همه رو از خواب غفلت بیدار کن
هر چی ام الان بعذ از اون سفر به سرم اومده تقصیر اون...������������������

سلام
سفر حال چه زیارتی و چ تفریحی فقط با خانواده
خوب وقتی شما از چنین حرکاتی تبری کردید !
و قلبا و زبا نا راضی ب چنین رفتاری نبودید !
بطوریکه اون آقا در مواجهه با شما رفتار معقولی را اتخاذ نموده!
و ازسوي هم مراتب انتقاد خودتان را ب وی اعلام داشتید !
فک نکنم شرعا و اخلاقا مسئله ای وجود داشته باشد !
و شاید هم زیارتی با معرف تری و مقبول تری را انجام دادید !

این موضوع یه بار برای یکی از معلم های مثلا متدین کلاس زبانمون پیش اومد.من براش دوبار نامه دادم نمیدونم حالا چیکار کرده

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]بسم الله الرحمن الرحیم

الهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

لازم می دانم نکته ایی را بگویم

یک تذکر عمومی برای همه ی ما

ما یا تابع نفسیم
یا تابع حق و یا هر تابعیت دیگری که داریم

اگر تابع شرع خودمون رو می دانیم باید حکم رو از آن گرفت و رفتارمون رو با آن بسنجیم ان شاء الله
نه اینکه هرچه خودمون می دانیم رو درست بدانیم

اگر مجتهدیم که خب حکم این مسئله مشخصه
اگر مقلد وظیفه تقلید داریم
و اگر محتاطیم وظیفه احتیاط

اما برای فرد مقابل هم همین شرایط صادقه

یا مجتهده
یا مقلد
یا محتاط

اگر عملش طبق نظر مجتهدش درسته حتی اگر اقل عمل باشد به چه حقی اجازه دهیم به خودمان تا توبیخش کنیم؟

اگر درست نیست و منکری صورت گرفته آن موقع با شرایطش عمل می کنیم

در مورد شوخی با نامحرم هم کارشناس موضوع حکم را گفته اند

حال اگر به جواب ایشان اعتماد کردید و حجت شرعی دارد برایتان

مشخص است

اگر می گوید شوخی حرام نیست
حرام نیست

(مواظب باشیم پامون رو روی چی می گذاریم یکوقتی حلالی را حرام و حرامی را حلال نکنیم و بر اساس نفس خودمون با مردم مواجه شویم ان شاء الله همه راه درست را برویم)

یا علی(ع)@};-[/]

منهای بحث شرعی و حلال و حرامش که خود جای بحث دارد، کلا شوخی کردن و خندیدن با یک شخص باعث یک نوع همدلی و ارتباط روحی و صمیمیت می شود_همه این را می دانیم که در بین اطرافیانمان این شوخی ها چقدر میتواند باعث صمیمت بیشتر بشود_ و صورت به صورت بودن این حس را بیشتر تقویت می کند
همین لبخندی که مقابل یک شخص میزنیم تا جایی که بنده اطلاع دارم در روانشناسی برای ارتباط قویتر با شخص مقابل توصیه شده کارهایی مثل: لبخند زدن.... خنداندن .... شاد کردن.... به علاوه مگر هدف انسان از این رفتارها غیر از قویتر کردن ارتباط یا جلب نظر و بدست آوردن دل شخص مقابل است؟ حتی در بین محارم هم این قضیه صادق است...
حالا در برخورد با جنس مخالف که شوخی کردن بیشتر این حس ها را تقویت می کند چون درحالت پیش فرض و معمولی کشش وجود دارد.... حالا شوخی و خنده و با نمک بودن ها را هم اضافه کنیم !

تصور نمی کنم پیامبران و ائمه ولو به قصد جذب کردن افراد به دین این کارها را انجام داده باشند
به نظرم برای این خوش خلقی های ظاهری با نامحرم هیچ گونه جوازی وجود ندارد... این رفتار ها را اخلاق فرض نکنیم
مثبت نبینیم این تعریفی که جامعه از خلق و خوی خوش تحویلمان داده
آیا اخلاقی از اخلاق امیرمومنان بالاتر و بهتر داریم؟
الان اگر کسی بخواهد به تبعیت از ائمه مثلا با نامحرم شوخی نکند یا سلام و احوالپرسی نداشته باشد خیلیا میگویند بد اخلاق است!

کهف الحصین;910212 نوشت:
منهای بحث شرعی و حلال و حرامش که خود جای بحث دارد، کلا شوخی کردن و خندیدن با یک شخص باعث یک نوع همدلی و ارتباط روحی و صمیمیت می شود_همه این را می دانیم که در بین اطرافیانمان این شوخی ها چقدر میتواند باعث صمیمت بیشتر بشود_ و صورت به صورت بودن این حس را بیشتر تقویت می کندهمین لبخندی که مقابل یک شخص میزنیم تا جایی که بنده اطلاع دارم در روانشناسی برای ارتباط قویتر با شخص مقابل توصیه شده کارهایی مثل: لبخند زدن.... خنداندن .... شاد کردن.... به علاوه مگر هدف انسان از این رفتارها غیر از قویتر کردن ارتباط یا جلب نظر و بدست آوردن دل شخص مقابل است؟ حتی در بین محارم هم این قضیه صادق است... حالا در برخورد با جنس مخالف که شوخی کردن بیشتر این حس ها را تقویت می کند چون درحالت پیش فرض و معمولی کشش وجود دارد.... حالا شوخی و خنده و با نمک بودن ها را هم اضافه کنیم !تصور نمی کنم پیامبران و ائمه ولو به قصد جذب کردن افراد به دین این کارها را انجام داده باشندبه نظرم برای این خوش خلقی های ظاهری با نامحرم هیچ گونه جوازی وجود ندارد... این رفتار ها را اخلاق فرض نکنیممثبت نبینیم این تعریفی که جامعه از خلق و خوی خوش تحویلمان دادهآیا اخلاقی از اخلاق امیرمومنان بالاتر و بهتر داریم؟الان اگر کسی بخواهد به تبعیت از ائمه مثلا با نامحرم شوخی نکند یا سلام و احوالپرسی نداشته باشد خیلیا میگویند بد اخلاق است!
دقیقا ممنون من هم نظرم ته تهش این بود اما چون همیشه افکار توی ذهن انسان میچرخه منم گفتم ابن فکروو بگم که شوخی با نامحرم درست نیست ....به هر حال که بنده نامه رو دادم به اون شخص ایشالا مثمر ثمر واقع شه

salimi1;910194 نوشت:
این موضوع یه بار برای یکی از معلم های مثلا متدین کلاس زبانمون پیش اومد.من براش دوبار نامه دادم نمیدونم حالا چیکار کرده

شما ساکن ایران هستید؟ مسئول اردوتون "حاج آقا"ست، معلمتون هم که "آقا"ست. هر دم از این باغ بری میرسد / تازه تر از تازه تری میرسد Fool

shsina;910256 نوشت:
شما ساکن ایران هستید؟ مسئول اردوتون "حاج آقا"ست، معلمتون هم که "آقا"ست. هر دم از این باغ بری میرسد / تازه تر از تازه تری میرسد :|
..............

shsina;910256 نوشت:
شما ساکن ایران هستید؟ مسئول اردوتون "حاج آقا"ست، معلمتون هم که "آقا"ست. هر دم از این باغ بری میرسد / تازه تر از تازه تری میرسد :|

من که دیگه کلاس زبان نمیرم اما دو تا از ترمهاش معلما شون مرد بودند ...من رفتم به مسول آموزشگاه گفتم برا خانما مرد نذارید استاد شه حرفمو گوش کرد ... بقیشون همه خانم بودند برا استادی...باورتون نمیشه حتی یکبار همین مسول آموزشگاه واسه یه جلسه دخترانه یه پسر رو فرساده بود که مثلا برامون حرف بزنه انقدم این پسره هیییییز و .....چه عرض کنم شوخیو خنده رو باز کرد بین بچه ها

الهم عجل لولیک الفرج الساعه

پرسش :
در مجموعه ای که یک فرد روحانی مسئول آن هستند جمعی از دختران مشغول به فعالیت هستند. عملکرد ایشان بسیار مطلوب هست اما رفتاری از ایشان دیده ام که افکار من را در تناقض با هم گذاشته است. در اردویی که با ایشان بودیم، راحت حرف زدن و شوخی کردن ایشان با دختران، هر چند بنظر می رسید قصد و غرض خاصی نداشتند، سبب شد که نگاه من به ایشان تغییر پیدا کند و بالاخره من تاریکی را در وجودشان حس کردم. به نظر شما چگونه این انتقاد را به ایشان بگویم؟

پاسخ:
از نظر اسلام منعي براي ارتباط کلامي و غير کلامي در چهارچوب مقررات اسلامي نيست، همان گونه که در جامعه اين نوع ارتباطات ديده مي‌شود، مثل رجوع به پزشک،‌خريد از بازار، حضور در محل کار و محل تحصيل و ارتباط با معلم و استاد و همکار و مدير و ... اما اگر ارتباط از حدود خود خارج شود و به طور وسيع انجام گيرد و هر دختر و پسري با هم راحت ارتباط برقرار کنند، تضميني براي رعايت آن اصول نيست.
با توجه به این نکته، هر چند گشاده ‏رويى، خوش اخلاقي، و شوخ طبعي متعادل، از بارزترين صفات رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است و توصیه هم شده اما اگر شوخی با نامحرم از ضوابط اسلامی خارج شود و سبب خنديدن و صحبت هاي تحريک کننده شود، اشکال دارد و باید ترک شود.
نکته:
ما نسبت به برخورد فرد مذکور در سوال، قضاوتی نمی توانیم داشته باشیم زیرا شاید برداشت شما از رفتار ایشان با واقع امر متفاوت باشد و در عین حالی که درست است چون با نگاه متفاوتی به موضوع دارید سبب این برداشت از رفتار ایشان شده باشد.
در عین حال خوب است بدانید :

خواهر گرامی؛
نهی از منکر در فرضی است که اصلا منکری باشد. تا قبل از آن نهی از منکر اصلا معنایی ندارد.
پیشنهاد می کنم اول مطمئن شوید که اصل برداشت شما، درست هست یا نه؟ یعنی اصلا با نامحرم شوخی زیاد دارند؟ حدود را رعایت نمی کنند؟
اگر واقعا به این نتیجه رسیدید که برداشتتان درست هست، می توانید به صورت ناشناس موضوع را با ایشان مطرح کنید. به این شکل که مثلا این مطلب را به صورت مکتوب در صندوق انتقادات و پیشنهادات همون مجموعه قرار بدهید.

موضوع قفل شده است