استفاده از ماشین‌های گران قیمت برای روحانیون و طلاب حرام است

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استفاده از ماشین‌های گران قیمت برای روحانیون و طلاب حرام است

مظاهر اشرافي‌گري و نمايش ثروت حالا ديگر به اقشار غير‌مذهبي جامعه محدود نمي‌شود و با جا‌به‌جايي ارزش‌ها به سمت ارزش‌هاي مادي و تغيير ذائقه مردم به سمت تفكرات ليبرالي اين طرز فكر و رفتار به برخی مذهبيون جامعه هم تسري پيدا كرده است. روحانيون و طلبه‌هايي كه ماشين‌هاي 200 ميليوني سوار مي‌شوند و به كلاس درس خارج فقه مي‌روند تا آموزه‌هاي اسلامي را درباره ساده‌زيستي بياموزند و در بالاي منبرهاي‌شان اين آموزه‌ها را به مردم منتقل كنند! این قبیح به جايي رسيده كه صداي رهبر انقلاب را هم در آورده است. حضرت امام خامنه‌اي در درس خارج خود با انتقاد از روحانيوني كه با ماشين‌هاي گران قيمت رفت و آمد مي‌كنند، فرمودند: «بعضي آقايان با ماشين 200 ميليوني به درس مي‌آيند. عقل من كه قد نمي‌دهد! طلبه و ماشين 200 ميليونی! اگر هم پول داشته باشي هم اسراف و حرام است.»

اما چرا رهبر انقلاب استفاده يك طلبه و روحاني از ماشين 200‌ميليون توماني را اسراف و حرام مي‌دانند؟ چرا چنين موضوعي را براي ساير افراد جامعه به طور صریح عنوان نفرموده‌اند؟ پاسخ به اين سؤال چندان هم سخت نيست چراكه طلبه‌اي كه ماشين 200ميليوني سوار مي‌شود يعني دريافت درستي از آموزه‌هاي اسلام نداشته است؛ ‌آيات و رواياتي كه در كنار توصيه به تلاش و كار براي به‌دست آوردن روزي و ثروت از سوي ديگر ثروت‌اندوزي را منع مي‌كند چراكه وقتي ثروت در جايي جمع شد فساد هم كم كم مجال رخنه پيدا مي‌كند. اما حكايت نفوذ فساد و تفكرات ثروت‌اندوزي و نمايش ثروت در يك طلبه نه فقط موجب انحراف وي از مسير راست و مستقيم مي‌شود بلكه موجب بدبيني افراد ديگر نسبت به اسلام و روحانيت هم خواهد شد چراكه يك روحاني به هر تقدير ميزان و خط‌كشي از دينداري و افراد ديندار براي ساير افراد جامعه محسوب مي‌شود.
از سوي ديگر فردي كه خودش سوار خودروي 200 ميليوني مي‌شود چگونه مي‌تواند ديگر افراد را از ثروت اندوزي و نمايش ثروت منع كند؟

حالا بياييد كمي به عقب باز‌گرديم. سال 70 و ديدار رهبر انقلاب با مسئولان و كارگزاران نظام؛ ‌حضرت امام خامنه‌اي در اين ديدار فرمودند «گزارش آمده كه روحاني عقيدتي، سياسي در يكي از دستگاه‌ها، خودش ماشين دارد، ولي ماشين دولتي سوار مي‌شود! من نوشتم كه حق ندارد اين كار را بكند. براي من جواب آمد كه اين كار رويه است و همه مي‌كنند! اين آقا خودش يك ماشين دارد، كه براي خودش لازم است؛ يكي هم خانمش دارد و نمي‌شود كه خانمش از اين ماشين استفاده كند! عجب! اين چه حرفي است؟ من الان اعلام مي‌كنم و قبلاً هم نوشتم و اين را گفتم كه آن وقتي كه آقايان امكانات شخصي دارند، حق ندارند از امكانات دولتي استفاده بكنند. اگر ماشين داريد، آن را سوار شويد و به وزارتخانه و محل كارتان بياييد؛ ماشين دولتي يعني چه؟ والله اگر من از طرف مردم مورد ملامت قرار نمي‌گرفتم كه مرتب ملاحظه‌ جهات امنيتي را توصيه مي‌كنند، بنده با ماشين پيكان بيرون مي‌آمدم.»
بديهي است اگر مردم و بيش از همه روحانيت و طلاب اين صحبت‌ها را آويزه گوش مي‌كردند امروز شاهد بروز پديده طلابي نبوديم كه ماشين‌هاي 200 ميليوني سوار مي‌شوند؛ ‌طلبه‌هايي كه بي‌ترديد منبرشان گيرا نخواهد بود.