خجالتی بودن و مشکلات پس از آن

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خجالتی بودن و مشکلات پس از آن

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام

من یه مشکلی دارم که به خاطر این مشکل،شده حتی با رفیقم یا خانواده یا ... دعوامون شده یا بحث یا خیلی مشکلات دیگه..مشکل من اینکه خجالتیم
نمیتونم با بقیه ارتباط برقرار کنم حتما طرف باید شروع کنه تا منم جوابشو بدم یا خیلی چیزای دیگه مثلا نمیتونم حرف دلم رو به طرف مقابل بگم ک باعث سو تفاهم و جرو بحث میشه وووو خیلی مشکلات دیگه خلاصه در کل خجالتیه تقریبا وخیم هستم ،چه کنم؟؟؟

یه مشکل دیگم هست اینکه چند وقتیه رفتم تو فاز عاشقانه،معشوق ندارما ولی عاشق شدم خودم نمیدونم چراx_x
اصن دوست دارم با یکی عشق بازی کنم(عشق پاک)یعنی رفتارای عشقی یا حرف یا...
برام هم فرقی نداره دختر باشه یا پسر معشوقم8-|
رفیقم هم میگه عوض شدی!

سوالم اینکه ک الان من با این اتفاق چه کار کنم؟توی سنی«پسر_17» هم نیستم ک برم زن بگیرم:d

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

مدیر ارجاع سوالات;909300 نوشت:
سلام

من یه مشکلی دارم که به خاطر این مشکل،شده حتی با رفیقم یا خانواده یا ... دعوامون شده یا بحث یا خیلی مشکلات دیگه..مشکل من اینکه خجالتیم
نمیتونم با بقیه ارتباط برقرار کنم حتما طرف باید شروع کنه تا منم جوابشو بدم یا خیلی چیزای دیگه مثلا نمیتونم حرف دلم رو به طرف مقابل بگم ک باعث سو تفاهم و جرو بحث میشه وووو خیلی مشکلات دیگه خلاصه در کل خجالتیه تقریبا وخیم هستم ،چه کنم؟؟؟

با عرض سلام و ادب
با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر عزیز و همه اسک دین های گرامی
آدمى موجودى اجتماعى و نيازمند ارتباط با ديگران است و گاهى در اين ارتباط دچار مسائلی مى شود كه با به كارگيرى راهكارهاى مناسب و بجا قابل حل خواهد بود. در واقع مساله شما ، ارتباط اولیه با دیگران می باشد
گاهى علت ضعف در برقرارى ارتباط مرتبط با نوع نگاه و تفكر ماست گاهى هم بعلت نداشتن مهارتهاى ارتباطى مى باشد لذا موضوع شما را در اين دو محور بررسى مى نماييم.

محور اول: گام اصلى به منظور ارتباط با مردم، ارزيابى ديدگاه خودتان، نسبت به ديگران است. هر يك از افراد، درباره كسانى كه در كنارشان، كار و فعاليت مى كنند ديدگاه خاصى دارند. البته ديگران نيز از همين وضعيت برخوردارند و براى خود، ديدگاه خاصى نسبت به بقيه مردم دارند. بديهى است كه رفتار متقابل شما با ديگران، شيوه اى است كه بر اساس آن، ديدگاههاى متفاوت شكل مى گيرد. به بيانى ساده تر، ممكن است خود را اين گونه ارزيابى كنيد:
من خوب نيستم، ديگران خوب هستند.
من خوب نيستم، ديگران هم خوب نيستند.
من خوب هستم، ديگران خوب نيستند.
من خوب هستم، ديگران هم خوب هستند.
انتخاب هر يك از اين ديدگاهها نوع ارتباط با ديگران را مشخص مى كند. بى شك چهارمين ديدگاه بهترين و موثرترين نگاه به خود و ديگران است. اين ديدگاه باعث مى شود خود را كمتر از ديگران و يا ديگران را بيشتر از خود ندانسته و يك ارتباط دوسويه برقرار شود.
نكته مهم اينست كه كسى در ارتباط برقرار نمودن موفق تر است كه روابط عمومى قوى ترى داشته باشد، براى داشتن يك روابط عمومى قوى بايد به چه نكاتى بيشتر توجه كرد؟ قطعاً نكاتى از قبيل: تمرين گوش كردن فعال همدلى كردن درك احساسات طرف مقابل كمتر صحبت كردن و بيشتر گوش دادن تماس و ارتباط به صورت چهره به چهره ارسال درست پيام در نظر گرفتن شرايط پيام گيرنده محتواى پيام و....
بطور كلى براى ايجاد يك ارتباط سالم و موثر بايد نكاتى را رعايت نمود:
1- قبل از هر چيز، شناخت خود را از توانمندى‏ها و نقاط قوت و خصوصيات مثبت خويش اصلاح كرده، گسترش دهيد و در نتيجه خود را مثبت ارزيابى كنيد. و همچنین شناخت خود را از خصوصيات فردى مخاطب بالا ببرید
2- شناخت كنش ها و واكنش ها
3- شناخت ريشه ها، تفاوت ها واختلاف ها
4- تقويت روحيه و جلب رضايتمندى افراد

ادامه دارد ...

ادامه :
محور دوم: تقويت مهارت‏هاى ارتباطى
شما بايد با تمرين، مهارت‏هاى ارتباطى را در خود تقويت كنيد. برقرارى ارتباط با ديگران، يك نوع هنر است و اين هنر قابل يادگيرى است يعنى، همان طور كه خيلى از رفتارها را با مشاهده رفتار ديگران و تمرين و تكرار آموخته‏ ايم مهارت‏هاى ارتباطى را نيز بايد بياموزيم از همين الان يادگيرى اين مهارت را آغاز كنيد.
براى موفقيت در اين كار با دقت به راهكارهاى زير عمل كنيد:

1. نخستين گام براى ايجاد ارتباط با ديگران، «جرأت ورزى» است
  2. در گام دوم كلمات «سلام و احوال پرسى» را بر زبان جارى كنيد.
  3. هنگام سلام كردن، بكوشيد با نگاه محبت‏ آميز، انرژى مثبت و رابطه محبتى با طرف مقابل برقرار كنيد.
  4. با مشاهده رفتار و گفتار ديگران، بكوشيد از تجربيات و مهارت‏هاى ديگران الگوبردارى كرده و از آنها استفاده كنيد. البته الگو بردارى نبايد منجر به تقليد كوركورانه از ديگران شود. به عبارت ديگر مهارت و فن را بياموزيد آنگاه خودتان آن را اجرا كنيد.
  5. جملات زيبايى كه براى ايجاد ارتباط مناسب است، يادداشت و آنها را تكرار كنيد تا در مواقع ضرورى از آنها بهره بگيريد.
  6. به تجارب تلخ و شكست‏ هاى گذشته و نيز احساسات و تخيلات منفى درباره خود نينديشيد و بكوشيد آن‏ها را از فضاى ذهن‏تان بيرون بريزيد. اگر در مراحل آغازين، دچار مشكل شديد و گاهى در ايجاد ارتباط شكست خورديد، هرگز نهراسيد و مأيوس نشويد. تا به زمين نخوريد راه رفتن را نمى ‏آموزيد.
  7. هرگز خود را سرزنش نكنيد و بدانيد ديگران با شما تفاوتى ندارند.
  8. با افراد فعّال و پرتحرك بيشتر مأنوس باشيد.
  9. هميشه كلامى براى گفتن و عمل يا هنرى براى ارائه به جمع داشته باشيد و آن را ارائه كنيد.
  10. افراد پيرامون را بيش از اندازه براى خود بزرگ جلوه ندهيد و اين تصور را داشته باشيد كه آن ها نيز همانند شما هستند و شايد پايين تر. توجه داشته باشيد پايين ديدن ديگران به معناى بى احترامى نيست.

فراموش نكنيد كه شما توانايى ها، قابليت ها ومهارت هاى زيادى را داريد كه از آن ها بى خبر بوده و بايد با كمى دقت و تلاش، آن ها را كشف كنيد. حتما اين كار را بكنيد.

منابع بیشتر جهت افزایش شناخت نسبت به مهارتهای ارتباطی و ارتباط با دوستان

1. روان شناسى اجتماعى با نگرش به منابع اسلامى پديدآورندگان: محمد كاويانى، مسعود آذربايجانى، محمدرضا سالارى فر، سيدمهدى موسوى اصل، اكبر عباسى نشر: پژوهشكده حوزه و دانشگاه
  2. روان شناسى و تبليغات (با تاكيد بر تبليغ دينى) پديدآورنده محمد كاويانى
  3. دوستى در قرآن و حديث، نوشته آقاى رى شهرى
  4. دوستى و دوستان، نوشته آقاى سيد هادى مدرس، ترجمه حميدرضا شيخى و حميدرضا آژير، از انتشارات آستان قدس رضوى، 1376
  5. آئين دوستى (دوست يابى) نوشته ديل كارنگى، انتشارات پيمان 1378
  6. آئين دوستى در اسلام، نوشته آقاى بابازاده‏

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

مدیر ارجاع سوالات;909300 نوشت:
یه مشکل دیگم هست اینکه چند وقتیه رفتم تو فاز عاشقانه،معشوق ندارما ولی عاشق شدم خودم نمیدونم چرا
اصن دوست دارم با یکی عشق بازی کنم(عشق پاک)یعنی رفتارای عشقی یا حرف یا...
برام هم فرقی نداره دختر باشه یا پسر معشوقم
رفیقم هم میگه عوض شدی!

سوالم اینکه ک الان من با این اتفاق چه کار کنم؟توی سنی«پسر_17» هم نیستم ک برم زن بگیرم

با عرض سلام مجدد
این حالت شما با توجه به سن شما که در دوره نوجوانی به سر می برید طبیعی می باشد و لذا نوجوانان تمایل زیادی به دوستان پیدا می کنند احساساتی می شوند و زودرنج می شوند و...
اگر این دوره نوجوانی مدیریت شود شما می توانید به درستی و بدون آسیب از آن عبور نمایید ولی در صورتی که مدیریت نشود و برخورد ها احساسی و احساسات سبب تصمیمات مهم شود چه بسا ناراحتی و عواقب آن تا پایان عمر دامنگیر انسان شود
این عشق و علاقه اگر به هم جنس ابراز گردد و عمیق باشد می تواند سبب وابستگی شود که مشکلات بعدی آن زیاد از جمله کاهش عزت نفس ،دوستی های نامناسب و حتی بعضا گناه آلود ،ناتوانی در نه گفتن و ...و در صورت قطع ارتباط افسردگی ، اضطراب ، حتی خودکشی و... می باشد و اگر به غیر همجنس باشد علاوه بر موارد قبلی عواقبی چون ازدواجهای نامناسب و کورکورانه ،رفتن آبرو و حیثیت ،تحریک بیشتر غریزه جنسی ، تباه نمودن عمر خود و غیرهمجنس و...را در پی دارد

اما با توجه به موارد بالا پس راهکار چیست ؟

1. دوستی های خود را با دوستان سالم و متدین قرار دهید
  2. تعداد دوستان خود را بیشتر و عمق دوستی ها را کمتر قرار دهید
  3. به معنویت توجه ویژه نمایید (نماز اول وقت و نماز شب ،اذکار صلوات و استغفار و لاحول و لاقوه الا بالله ، دعا و توسل به اهل بیت و مناجات با خداوند)
  4. اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش دهید
  5. صبحانه را خوب میل نمایید
  6. ارتباط خود را با خانواده خود صمیمی نمایید
  7. در صورت هر تصمیمی با مشاورین متخصص و متعهد مشورت نمایید
  8. ورزش کردن
  9. کم کردن بیان راز

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

موضوع قفل شده است