سکه بهار آزادی و خمس

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سکه بهار آزادی و خمس

سلام و ادب
چند سال قبل چند ربع سکه و سکه های کوچک که تعدادشون زیاد هم نیست هدیه گرفتیم و به منظور پس انداز برای تهیه مسکن نگه داشتیم.
از دفتر آیت الله بهجت پرسیده بودیم که آیا خمس دارند یا خیر.فرمودند که اگر به منظور تهیه مسکن پس انداز بشه خمس ندارند.
حال سوال من این است که

1 اگر بخواهیم به مصرف دیگری برسانیم با توجه به اینکه هدیه بوده اند باید خمس بپردازم؟

سوال 2 دو سال پیش یکی از سکه ها را به شخص دیگری هدیه دادم.حکم خمس این یک عدد چیست؟(بدون خمس و بدون تحقیق درباره حکمش مصرف دیگری غیر از مسکن رساندم)
سوال 3برای همسرم انگشتر طلا بعنوان حلقه ازدواج "هدیه" کرده بودم. بخاطر حرام بودن هرگز دستشون نکردند.با توجه به گذشت چند سال حکم خمس این انگشتر چیست؟

مرجع آیت الله بهجت با اذن آیت الله خراسانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

nasim jaan;906849 نوشت:
سلام و ادب
چند سال قبل چند ربع سکه و سکه های کوچک که تعدادشون زیاد هم نیست هدیه گرفتیم و به منظور پس انداز برای تهیه مسکن نگه داشتیم.
از دفتر آیت الله بهجت پرسیده بودیم که آیا خمس دارند یا خیر.فرمودند که اگر به منظور تهیه مسکن پس انداز بشه خمس ندارند.
حال سوال من این است که

1 اگر بخواهیم به مصرف دیگری برسانیم با توجه به اینکه هدیه بوده اند باید خمس بپردازم؟

سوال 2 دو سال پیش یکی از سکه ها را به شخص دیگری هدیه دادم.حکم خمس این یک عدد چیست؟(بدون خمس و بدون تحقیق درباره حکمش مصرف دیگری غیر از مسکن رساندم)
سوال 3برای همسرم انگشتر طلا بعنوان حلقه ازدواج "هدیه" کرده بودم. بخاطر حرام بودن هرگز دستشون نکردند.با توجه به گذشت چند سال حکم خمس این انگشتر چیست؟

مرجع آیت الله بهجت با اذن آیت الله خراسانی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

در هر سه مورد سوال بالا:
اگر شخصى پولى را براى امرمورد نياز- مانند مسكن- پس‌انداز مى‌كند. بعداً آن را در مصارف ضرورى ديگر صرف مى‌كند (كه اگر آن مصرف هم از اوّل مى‌بود، برايش پس‌انداز مى‌كرد)
،خمس ندارد.

و اگر به این صورت نباشد(اگر آن مصرف هم از اوّل مى‌بود، برايش پس‌انداز مى‌كرد) باید بلا فاصله خمسش پرداخت شود.

پی نوشت:
استفتائات آیت الله بهجت ، ج3 ، ص 84

تکلیف 2 سوال دیگه چی میشه؟happy@};-

سلام و احترام و تشکر.ببخشید چرا سوالات را کامل پاسخ نمی دهید.پیش از این هم دو بار این اتفاق افتاده و پرسش های بنده را کامل پاسخ ندادند و مجبور شدم دوباره بیام و بپرسم.
آیا باید هر سوال را جداگانه بفرستیم؟
اگر اینطوره چرا هیچ توضیحی در نحوه ارسال سوال نیامده؟
اگر توضیحی هم بوده بنده ندیدم.
لطفاً بقیه سوالاتم رو هم پاسخ بدید.ممنونم

nasim jaan;908451 نوشت:
سلام و احترام و تشکر.ببخشید چرا سوالات را کامل پاسخ نمی دهید.پیش از این هم دو بار این اتفاق افتاده و پرسش های بنده را کامل پاسخ ندادند و مجبور شدم دوباره بیام و بپرسم.
آیا باید هر سوال را جداگانه بفرستیم؟
اگر اینطوره چرا هیچ توضیحی در نحوه ارسال سوال نیامده؟
اگر توضیحی هم بوده بنده ندیدم.
لطفاً بقیه سوالاتم رو هم پاسخ بدید.ممنونم

سلام علیکم

هر سه مورد پاسخش یکی بوده فلذا تکرار نشده است.

سلام.وقت بخیر.
سوال دوم
پول داشتم سکه بخرم اما از پس انداز مسکن برداشتم حکمش چیه؟

سوال سوم بنده هم کلن مبحث دیگری است.
انصافاً جواب این سوالم همینه؟

nasim jaan;909783 نوشت:
سلام.وقت بخیر.
سوال دوم

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت :

اگر مورد انگشتر مثل موردی که در پاسخ اشاره شد نباشد باید خمسش پرداخت شود ، و بعد استفاده شود.

پس در نتیجه این می شود:

1-اگر شخصى پولى را براى امرمورد نياز- مانند مسكن- پس‌انداز مى‌كند. بعداً آن را در مصارف ضرورى ديگر صرف مى‌كند (كه اگر آن مصرف هم از اوّل مى‌بود، برايش پس‌انداز مى‌كرد)،خمس ندارد.

2-اگر شخصى پولى را براى امرمورد نياز- مانند مسكن- پس‌انداز مى‌كند. بعداً آن را در مصارف ضرورى ديگر صرف مى‌كند (كه اگر آن مصرف هم از اوّل مى‌بود، برايش پس‌انداز نمى‌كرد)،خمس دارد و باید ابتدا خمسش پرداخت شود و بعد در آن مورد هزینه شود.

پی نوشت:
استفتائات آیت الله بهجت ،همان
استفتائات جامعة الزهراء سلام الله علیها، احکام خمس

nasim jaan;909783 نوشت:
سلام.وقت بخیر.
سوال دوم

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

اگر همسرتان هدیه را پذیرفته اند ، از ملک شما خارج شده ، و اگر از دآمد بین سالتان خریده بودید، و این پرداخت چنین هدیه ای در حد شانتان بوده ، خمس ندارد و اگر از پس انداز برای مسکن خریده بودید، حکم همان است که در بالا به آن اشاره شد.

واما همسرتان اگر از آیت الله بهجت تقلید می کنند ، و هدیه را پذیرفته اند ، و استفاده نکرده اند و بنای استفاده هم نداشته اند ، باید خمسش را بدهند .

واما اگر همسرتان هدیه را نپذیرفته اند ، در صورتی که قصدتان از نگهداری آن پس انداز برای تهیه مسکن بوده خمس ندارد.

سوال اولتان را هم یه کمی بیشتر توضیح بدهید تا بتوان پاسخ داد ، منظورتان از( پول داشتم سکه بخرم اما از پس انداز مسکن برداشتم )روشن نیست سکه برای چی؟ برای چه کسی؟

سلام و احترام.
با عرض تشکر بابت پاسخ کامل و مشروحتون.

سوال اولتان را هم یه کمی بیشتر توضیح بدهید تا بتوان پاسخ داد ، منظورتان از( پول داشتم سکه بخرم اما از پس انداز مسکن برداشتم )روشن نیست سکه برای چی؟ برای چه کسی؟

برای هدیه ازدواج خواهرم خواستم سکه بدهم و در آن روز ،پول خرید سکه هم داشتم اما چون خودم سکه داشتم از بیرون نخریدم و از سکه های خودم(که بعنوان پس انداز مسکن بود)یک سکه برداشتم و هدیه دادم.و تصور می کردم که از پس انداز جهت مسکن نباید سکه برای مصرف دیگری بردارم مگر اینکه خمسش داده بشه و بنا داشتم حکمش را بپرسم اما فراموش کردم و سال خمسی رسید و طبق معمول هر سال خمس پرداختم اما این سکه جا ماند و معادل مبلغ خمس نداده آن سکه، پول برای مسکن پس انداز شد.حالا که یادم آمده چند ماهی از سال خمسی گذشته.این شد که پرسیدم باید خمس آن یک سکه را بدهم آیا؟

هر آنچه از پول یا هدایایی مانند طلا و سکه چه از قبل بوده و چه بعدن اضافه شده داریم به نیت پس انداز جهت مسکن و موارد ضروری زندگی نگه داشته ایم.
سوال 4-حال هر از گاهی پیش می آید که چنین مواردی اتفاق بیفتد.مثلا از طلاها برداریم و هدیه بدهیم.یا اینکه از پول پس انداز برداریم و مسافرت بریم.این باعث میشه در فهم وظیفه مون گیج بشیم.
همواره این سوال برای من پیش میاد که مثلا اگه ناگهان تصمیم به سفر بگیریم یا خرید وسیله یا حتی خوراک و لباس و در اون لحظه پولمون مخلوط با پس اندازه آیا نمی تونیم از اون پس اندازمون چون برای مسکنه، برداریم؟
اگه برداریم باید اول خمسشو بدیم؟

5-یا اینکه اگه فراموش کرده باشیم که چقدر از حقوقمون باقی مانده و چون حسابش با پس انداز یکیه و نمی دونیم چقدرش جزو مخارجه و چقدرش پس انداز ، چطور می تونیم از پولمون استفاده کنیم که حلال باشه؟

(من خیلی تلاش کردم که این موضوع رو سامان بدم اما همسرم با من همکاری نمی کنند و میگند حواسم هست.ولی من ازشون جزییات رو می پرسم جواب کاملی ندارند بدند یا نمی دهند.من میگم کل حقوق رو از حساب خارج کنیم هر چی باقی موند رو دوباره بریزیم به حساب پس انداز .میگند چه فرقی می کنه!)در ضمن بنده بیمارم و وقتی مبحث سنگین می کنم زود حالم بد میشه و نمی تونم بحث فقهی کنم چون که خیلی کم ازش می دونم و موقعی که پیش بیاد قلبم درد می گیره.
6-وظیفه من چیه؟

nasim jaan;912179 نوشت:
سلام و احترام.
با عرض تشکر بابت پاسخ کامل و مشروحتون.

برای هدیه ازدواج خواهرم خواستم سکه بدهم و در آن روز ،پول خرید سکه هم داشتم اما چون خودم سکه داشتم از بیرون نخریدم و از سکه های خودم(که بعنوان پس انداز مسکن بود)یک سکه برداشتم و هدیه دادم.و تصور می کردم که از پس انداز جهت مسکن نباید سکه برای مصرف دیگری بردارم مگر اینکه خمسش داده بشه و بنا داشتم حکمش را بپرسم اما فراموش کردم و سال خمسی رسید و طبق معمول هر سال خمس پرداختم اما این سکه جا ماند و معادل مبلغ خمس نداده آن سکه، پول برای مسکن پس انداز شد.حالا که یادم آمده چند ماهی از سال خمسی گذشته.این شد که پرسیدم باید خمس آن یک سکه را بدهم آیا؟

هر آنچه از پول یا هدایایی مانند طلا و سکه چه از قبل بوده و چه بعدن اضافه شده داریم به نیت پس انداز جهت مسکن و موارد ضروری زندگی نگه داشته ایم.
سوال 4-حال هر از گاهی پیش می آید که چنین مواردی اتفاق بیفتد.مثلا از طلاها برداریم و هدیه بدهیم.یا اینکه از پول پس انداز برداریم و مسافرت بریم.این باعث میشه در فهم وظیفه مون گیج بشیم.
همواره این سوال برای من پیش میاد که مثلا اگه ناگهان تصمیم به سفر بگیریم یا خرید وسیله یا حتی خوراک و لباس و در اون لحظه پولمون مخلوط با پس اندازه آیا نمی تونیم از اون پس اندازمون چون برای مسکنه، برداریم؟
اگه برداریم باید اول خمسشو بدیم؟

5-یا اینکه اگه فراموش کرده باشیم که چقدر از حقوقمون باقی مانده و چون حسابش با پس انداز یکیه و نمی دونیم چقدرش جزو مخارجه و چقدرش پس انداز ، چطور می تونیم از پولمون استفاده کنیم که حلال باشه؟

(من خیلی تلاش کردم که این موضوع رو سامان بدم اما همسرم با من همکاری نمی کنند و میگند حواسم هست.ولی من ازشون جزییات رو می پرسم جواب کاملی ندارند بدند یا نمی دهند.من میگم کل حقوق رو از حساب خارج کنیم هر چی باقی موند رو دوباره بریزیم به حساب پس انداز .میگند چه فرقی می کنه!)در ضمن بنده بیمارم و وقتی مبحث سنگین می کنم زود حالم بد میشه و نمی تونم بحث فقهی کنم چون که خیلی کم ازش می دونم و موقعی که پیش بیاد قلبم درد می گیره.
6-وظیفه من چیه؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

طبق آنچه مطرح فرمودید: اگر از سکه هایی که پس انداز کرده اید _برای تهیه منزل_ ، اگر هدیه بدهید و پول جایگزین کنید باید خمس آن سکه را پرداخت بنمایید.
اگر پول پس انداز با پول خرجی قاطی شود ، این را می توانید با دفتر مرجع تقلیدتان ، مصالحه بفرمایید.

موضوع قفل شده است