تاریخچه اجبار به حجاب

تب‌های اولیه

109 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تاریخچه اجبار به حجاب

مشروعیت اجبار: زمانیکه ( 98 هجری) از سوی بنی امیه دوم حجاب در جامعه اسلامی با الهام از ایرانیان اجباری شد ( به نقل از تاریخ تمدن ویل دورانت ) هیچ تایید از سوی اماما ن معصوم ثبت نشده است.
یعنی امامان ما نه تنها این اجبار را تایید نکرده اند بلکه مجوز شرعی هم داده اند که با زنی که حجاب را رعایت نکند می شود صحبت کرد.
اچبار به حجاب هیچ وقت از سوی امامان شیعه تایید نگرفته است.
من تمام مقالاتی که در وبلاگ ها سایت ها و نشریات می آید مرور کرده ام،
آنچه که نتیجه گرفته ام این است که اجبار به حجاب توسط بنی امیه پایه گذاری شده است، چون هیچ کس گزارشی از تایید ائمه را نیاورده است.
نظرکارشناس محترم چیست؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد ممسوس

با سلام و احترام
در مورد مطلبی که فرمودید بد نیست جلد و صفحه تاریخ ویلدورانت و همچنین منبع و آدرسی که فرمودید امامان شیعه مجوز صحبت با زن بی حجاب را صادر کردند را بیان فرمایید

اصل این مطلب صحت داره که بنی امیه حجاب را به تبع از ایرانیان اجباری کردن؟

ممسوس;907304 نوشت:
با سلام و احترام
در مورد مطلبی که فرمودید بد نیست جلد و صفحه تاریخ ویلدورانت و همچنین منبع و آدرسی که فرمودید امامان شیعه مجوز صحبت با زن بی حجاب را صادر کردند را بیان فرمایید

با سلام و احترام

من متوجه نشدم مقصودتان چیست...
آیا شما منابع را جستجو کرده اید و چیزی نیافتید و به همین جهت میخواهید به ایشان بگویید : هیچ سندی یافت نشده مگر اینکه ایشان سندشان را بیاورند...

یا اصلا جستجویی نکرده اید و منتظرید خودشان صحت و سقم مطلب را بررسی کنند؟! و ان را اثبات کنند؟!

نه من نتوانسته ام در رجع به سیره های نبوی، تاریخ طبری و یا تاریخ کامل نمونه ای پیدا کنم که مثلا بانویی به خاطر نداشتن حجاب تنبیه شده باشد حتی داشتن حجاب برای کنیزان ممنوع بوده و برهنگی کنیزان بیشتر از برهنگی سر و گردن بوده مثلا در تفسیر عاملی دیدهام ذیل تفسیر آیه 59 احزاب نوشته خلیفه ی دوم با تازیانه به کنیزی حمله مکند چون مثل آزاد زنان جلباب داشته است

علی بهدوست;905997 نوشت:
مشروعیت اجبار: زمانیکه ( 98 هجری) از سوی بنی امیه دوم حجاب در جامعه اسلامی با الهام از ایرانیان اجباری شد ( به نقل از تاریخ تمدن ویل دورانت )

با سلام و احترام
به نظر میرسد ویل دورانت در مورد حجاب در بین اعراب پس از اسلام و بین ایرانیان در منابع تاریخی تفحص و استقراء مناسبی انجام نداده است همچینین در بین گفتارهای وی مطالب ضد و نقیض به چشم میخورد. علاوه بر این ویل دورانت حجاب در دوران جاهلیت عرب قبل از اسلام را منکر میشود در حالی که بین اعراب جاهلی قبل از اسلام حجاب وجود داشته است.طبق نظر ویل دورانت حجاب از ایران به اعراب راه یافت و اجبار حجاب هم توسط بنی امیه پایه ریزی شد. در حالی که هر دو نظر صحت ندارد.ویل دورانت حجاب دوره جاهلیت را نمیپذیرد و حال آنکه شواهدی بر حجاب در بین عرب جاهلی قبل از اسلام وجود دارد.اولا ًاينكه به همان اندازه كه در دوره جاهليت بی حجابي و برهنگی بوده، به همان اندازه هم حجاب و پوشش وجود داشته، و اين در ادبيات منظوم دوره جاهلي به وضوح قابل مشاهده و قابل اثبات است، اما اين مطلب را مي توان اذعان كرد كه پوشش و حجاب در اين دوره يك امر نسبي بوده و خالي از نقص و عيب نبوده؛ در عين حالي كه اغلب در شرايط متفاوت تغيير می کرده است، ثانياً حجاب در دوره جاهليت بيشتر يك امر فطري و يا عرفي بوده و نه اعتقادي كه ريشه در اعتقادات عميق ديني داشته باشد. به همين علت هم در شرايط خاص بر اساس عرف جامعه، حجاب را كنار مي گذاشتند و در اين راستا هم احساس گناه و عذاب وجدان نمي كردند. و ثالثاً اينكه آیات قران كريم درخصوص دستور به پوشش و عفاف بيشتر جنبه تعديل كننده، اصلاح كننده يا تكميل كننده است با استشهاد به آیات عفاف و حجاب، ما نمي توانيم اين نتيجه كلي و قطعي را بگیریم كه در دوره جاهليت اصلاً عفاف و حجابي وجود نداشته، همانطور كه مثلا وقتي آیات مربوط به كشتن و زنده به گور كردن دختران نازل مي شود، نمي توان نتيجه قطعي گرفت كه همه قبايل اين كار شنيع را انجام مي دادند و يا وقتي آیات مربوط به سرقت يا زنا نازل مي شد، نمي توان نتيجه گرفت سرقت عمومي بوده و يا همه رابطه نامشروع داشته اند.
در مورد حجاب در عصر جاهلیت شواهدی وجود دارداشعار شعرای عرب جاهلی در بین برخی از این اشعار به حجاب سر و صورت اعم از مقنعه و نقاب اشاره شده است.[1]مؤلف كتاب عقد الفريد منشأ جنگ فجار دوم را از اين مى داند كه گروهى از جوانان قريش در بازار عكاظ به زنى از بنى عامر اهانت كرده، كه نقاب به چهره داشت و كارى كردند كه بدنش برهنه شود و به او خنديدند[2].شواهد دیگری وجود دارد که به علت عدم اطاله کلام به ان نمیپردازم .بنابر این قبل از ورود اسلام به حجاز حجاب تا حدودی مرسوم بوده و برخی از زنان دارای حجاب بودند پس از ایرانیان گرفته نشده است.
ادامه دارد

[/HR]
[1] . ولگسانگ ايست وود، مترجم: ونوس چرمچي، مقاله تاريخ حجاب، زن در روزنامه زن، نشر قله، ص 196

[2] . ابن عبدربه اندلسي، تحقيق محمدسعيد العريان، عقدالفريد، مطبعة الاستقامة بالقاهرة، چ 2، 1372ق، ج 6، ص88

شما اصل حجاب را که ضرورت دینی است با حجاب اجباری خلط نموده اید

علی بهدوست;909251 نوشت:
شما اصل حجاب را که ضرورت دینی است با حجاب اجباری خلط نموده اید

با سلام نظر خودتان را تبیین کنید؟

ممسوس;910857 نوشت:
با سلام نظر خودتان را تبیین کنید؟

سلام استاد
استارتر تاپیک که پاسخی ندادند ، ولی فکر میکنم منظورشان این بوده که:
"اصل واجب بودن حجاب را که از جانب خداست قبول داریم ، اما آیا میشود مردم را به این کار اجبار کرد؟"

مثلاً می دانیم که نماز هم واجب است ، اما نمی بینیم مثلاً هنگام اذان ، در خیابان کسی را اجبار کنند که یالا برو واجب خدا را انجام بده!
البته شاید دلیلش این باشد که نماز یک امر فردی است اما حجاب تاثیر اجتماعی دارد
از طرفی ایشان بیشتر در پی این هستند که ببینند آیا در تاریخ اسلام نمونه ای برای اجبار در حجاب وجود داشته یا خیر

سلام
توی تلوزیون تاریخ شناسان می گفتن توی دوره قدیم( مثلا همون کیانیان و اینا) مردم نمیزاشتن عکس زنشون رو روی دیوار بکشن نقاشی کنن!

اصلا حجاب توی ایران به اسلام ربطی نداره که من نمی دونم که اینو در اورد! هیچی از ایران مربوط به اسلام نمیشه ایرانیان از همون موقعی که ادم حوا اومده بودن و فقط لباسهای درختی داشتن اونا لباس های ابریشمی زربفت فاخر با تاج هایی از زبرجد و برلیان و یاقوت و اینا بر سر و تن داشتن و شاید در کاخ هایی که پرده های طلای بیست سی متری از دیوار های ان اویزان بود هم زندگی میکردن !

ما از اول همه چی رو بلد بودیم فقط ارزوی یک رهبر عاقل رو داشتیم تا سریع امپراطور هزار جهان بشیم!

که خدا رو شکر پیامبر و امام علی زودتر اومدن همه چی درست شد

سلام
از آن جائیکه احکام شرعی تعبدی هستند پس اجبار و الزام در رعایت آن ها وجود دارد.

اعتقادمان بر اینست که دین راه درست زیستن است و احکام هم بخشی از دین است، رعایتش منجر به سعادت خواهد بود، بنابراین انجامش موجب رستگاریست و تعبدی، پس باید الزاما اجرا شود،

چه فرقی میکنه قبل از اسلام بود یا بعد آن ، در ایران بود یا در اروپا ، برای مسلمان رعایت حدود شرعی یک امر اجباریست،

آن چه مطرح می شود برای نهادینه کردن این اجبار که با روحیه استقلال طلبی و گریزان از محدودیت انسان،

پیغمبر و پیامبران و ائمه معصومین چه سیره ای داشتند که در تاریخ رسالتشان که مطمئنا رعایت صددرصدی حجاب نبوده است،

در این خصوص تنشی، تذکری، پرخاشگری، و... ثبت نشده است.

اگر حجاب اجباری بود در قرآن حدودش نیز مشخص میشد. حجاب مورد نظر قرآن پوشش نیست. حجاب جنسی است! خداوند در قرآن میگوید روسری بر روی سینه هایتان بکشید چون سینه ها جاذبه و تحریک جنسی ایجاد میکنند. و یا در جایی دیگر بحث حجاب را میان عفاف و جلوگیری از آزار توسط اوباش و یا حفظ فروج مطرح میکند. که همگی موارد جنسی است.

من برداشتی که از آیات مربوطه دارم کاملا بحث جنسی است و حجاب توصیه میکند تا متناسب با عرف و زمان طوری رعایت کنیم که به ما نگاه جنسی نشود! و یا کسی را تحریک جنسی نکنیم.

حالا اینکه یک زمانی مردم عرب چادر عربی داشتن و عرف آن زمان این بوده، دلیل نمیشود ما بگویمم خجاب یعنی همین.
ممکن است الان توی یک کشور غیر از ایران نداشتن روسری اینقدر معمول و عرف است که نپوشاندن سر نیز حجاب اسلامی باشد!

rezaee;911479 نوشت:
من برداشتی که از آیات مربوطه دارم کاملا بحث جنسی است و حجاب توصیه میکند تا متناسب با عرف و زمان طوری رعایت کنیم که به ما نگاه جنسی نشود! و یا کسی را تحریک جنسی نکنیم.

این که تاکید بر پیامدهای ناهنجاری های جنسی و خانوادگی بوده درست است ولی؛
چون این موارد کاملا تخصصی است به برداشت شخصی نمی توان اکتفا کرد باید با نظر متخصص در تفسیر و آیات و روایات پیش رفت،
در غیر اینصورت باید منتظر حرکت باری به هر جهت بود. چون افراد با تفاوت های فردی، فرهنگی، اجتماعی، جغرافیایی و... هرکدام سلیقه ای حکمی صادر نمایند.

ریحــانه الــنبی;911474 نوشت:
سلام

اعتقادمان بر اینست که دین راه درست زیستن است و احکام هم بخشی از دین است، رعایتش منجر به سعادت خواهد بود، بنابراین انجامش موجب رستگاریست و تعبدی، پس باید الزاما اجرا شود،

چه فرقی میکنه قبل از اسلام بود یا بعد آن ، در ایران بود یا در اروپا ، برای مسلمان رعایت حدود شرعی یک امر اجباریست،

آن چه مطرح می شود برای نهادینه کردن این اجبار که با روحیه استقلال طلبی و گریزان از محدودیت انسان،

پیغمبر و پیامبران و ائمه معصومین چه سیره ای داشتند که در تاریخ رسالتشان که مطمئنا رعایت صددرصدی حجاب نبوده است،

سلام
آیا روایت و اخباری وجود دارد که توسط پیامبر و امامان برخورد تعذیراتی در مورد زنی شده باشد و زنی به خاطر عدم رعایت حجاب حد بخورد

سلام

سلام خواهر گرامی
صحبتی که می فرمائید درست است ، اما مربوط به پرسش این تاپیک نیست
بنده هم در پست قبل که نماز را مثال زدم سعی کردم همین را توضیح دهم

ببینید بزرگوار ، فرق است بین اینکه:
1 - فلان کار بر شما واجب است و شما وظیفهء دینی در اجرای آن دارید
2 - فلان کار بر شما واجب است و حکومت وظیفهء اجبار کردن شما در انجام آن واجب را دارد

استارتر نپرسیده چرا حجاب بر زن مسلمان واجب است
بلکه پرسیده آیا دلیل دینی داریم که دولت می تواند در اجرای این واجب ، به زنان اجبار کند؟

غریبه آشنا;911498 نوشت:
سلام
آیا روایت و اخباری وجود دارد که توسط پیامبر و امامان برخورد تعذیراتی در مورد زنی شده باشد و زنی به خاطر عدم رعایت حجاب حد بخورد

Reza-D;911505 نوشت:
بلکه پرسیده آیا دلیل دینی داریم که دولت می تواند در اجرای این واجب ، به زنان اجبار کند؟

سلام
متوجه سؤال هستم
ضمن موافقت با سؤال و فرمایش شما دو بزرگوار
این مسئله را ابتدا با پذیرش این که امر حجاب بعنوان حکم شرعی که بخشی از دین است و هدف دین بهتر زیستن است؛

بعد عدم موفقیت این راه نجات بخش را مطرح کرده ام و اینکه :

یعنی چه روشی برای این کار داشتند؟
اجبار و تحکم؟
در جانعه افراد بی حجاب را مانند جامعه ما بی عزت می کردند؟
یک رفتار (بی حجابی) را به کل شخصیت ربط می دادند؟
بی اخلاقی داشتند؟
و نهایتا دافعه داشتند یا جاذبه؟....

موضوع خیلی ساده است در رجوع به منابع هیچ نمونه ای از اجبار به حجاب وجود ندارد جهار گروه بانوی بدون حجاب البته در کنار کسانی که احساس تکلیف می کنند و با حجابند وجود دارند کنیزان ، نصاری ، یهود و بانوانی که مسلمان و آزاده اند و لی نسبت به شرعیات جدی نیستند این وضع امپراتوری تازه تشکیل اسلامی است حالا چرا با گذشت زمان سخت شده است و ما راه افراط در پیش گرفته ایم سوالی است که پژوهشگران باید پاسخ گویند.

ریحــانه الــنبی;911518 نوشت:
این مسئله را ابتدا با پذیرش این که امر حجاب بعنوان حکم شرعی که بخشی از دین است و هدف دین بهتر زیستن است؛
بعد عدم موفقیت این راه نجات بخش را مطرح کرده ام

سلام و عرض ادب
روش برخورد هم مد نظر است ، اما به عنوان بخشی از سوالات
مقصود اصلی من نفس برخورد است که آیا باید اصلاً برخوردی باشد یا خیر؟

فرض کنیم در جامعهء اسلامی ، عده ای از خانمها به هر دلیلی مایل به داشتن حجاب در جامعه نیستند
با توجه به فرض بالا ، اینجا چند سوال مطرح میشود که اصل مطالبهء من از کارشناس محترم همین چند پرسش است

1 - آیا حکومت ، حجتی شرعی بر این دارد که جلوی این کار خانمها را بگیرد؟ (جدای از اینکه روشش چگونه باشد)

2 - در صورت مثبت بودن پاسخ سوال 1 ، تا چه مقدار اگر حجاب مشکل داشت حکومت حق برخورد دارد؟
آیا باید وضعیت خیلی حاد باشد یا همین که موی سر بیرون بود حکومت حق برخورد دارد؟

3 - در صورت مثبت بودن پاسخ سوال 1 ، این حجت شرعی فقط شامل زنان مسلمان میشود؟ یا زنان اهل کتاب؟ یا تمام زنان جامعه؟

4 - در صورت مثبت بودن پاسخ سوال 1 ، اگر خانمی از این امر تخطی کرد ، حکمش چیست؟ منع از ورود به اجتماع؟ زندان؟ شلاق؟ جریمه نقدی؟

[="Navy"]

rezaee;911479 نوشت:
اگر حجاب اجباری بود در قرآن حدودش نیز مشخص میشد.

حدودش کاملا مشخص شده و حتی فرموده که پاها را طوری به زمین نزنند که زیورهای مخفیشان معلوم شود!![/]

Reza-D;911545 نوشت:
آیا حکومت ، حجتی شرعی بر این دارد که جلوی این کار خانمها را بگیرد؟

بسم الله الرحمن الرحیم وإیّاه نستعین،

امر به معروف و نهی از منکر یکی از فروع دهگانه دین است که بر هر مسلمانی واجب است با رعایت مراتب آن، و اختصاص به موضوع حجاب و غیر آن ندارد.

هر کس در جامعه اسلامی عمل خلاف شرعی انجام دهد، بر همگان واجب است که وی را امر به معروف و نهی از منکر نمایند.

ادلّه‌ی وجوب امر به معروف و نهی از منکر هم در وهله اوّل، آیات قرآنی می‌باشد و در وجوبش اختلافی نیست.

اختلافی که هست عبارتست از اینکه آیا وجوب امر به معروف و نهی از منکر، واجب کفائی است یا واجب عینی.

و همچنین آیا وجوب امر به معروف و نهی از منکر مشروط بر احتمال تأثیر آن است یا مشروط نیست.

امّا اصل وجوب امر به معروف و نهی از منکر، جزو ضروریّات دین است به دلیل تصریح آیات قرآن مجید بر آن.

علی بهدوست;911536 نوشت:
چهار گروه بانوی بدون حجاب البته در کنار کسانی که احساس تکلیف می کنند و با حجابند وجود دارند
کنیزان ، نصاری ، یهود و بانوانی که مسلمان و آزاده اند و لی نسبت به شرعیات جدی نیستند

سلام و عرض ادب
اگر منبعی در این زمینه میشناسید که نشان بدهد 4 گروهی که فرمودید
(یا تعدادی از این گروه ها) ، حجاب نداشته اند
و از طرف پیامبر(ص) و یارانشان هم اجبار نمی شدند ، ممنون میشوم به اشتراک بگذارید

Hadi99g;911547 نوشت:
امر به معروف و نهی از منکر یکی از فروع دهگانه دین است که بر هر مسلمانی واجب است

سلام به شما
برادر عزیزم ، لطفاً به اصل پرسش و همچنین پرسش های پیرو پرسش اصلی دقت بفرمائید گل

[="Navy"]

بسم الله الرحمن الرحیم و إیاه نستعین،

شما چه مقدار در تاریخ و سیره معصومین مطالعه داشته‌اید که قاطعانه حکم کنید رعایت صددرصدی حجاب، رسالتشان نبوده است!

مگر رسالت نبیّ اکرم صلّی الله علیه وآله در قرآن مجید بیان نشده که به زنان مسلمان دستور دهد خودشان را از نامحرمان بپوشانند... پاهایشان را طوری به زمین نزنند که زیورهای مخفیشان معلوم شود؟

مگر به زنان آن حضرت دستور نداده که در خانه‌هایشان مستقر شوند؟

مگر به مسلمانان دستور نداده که وقتی از زنان آن حضرت چیزی درخواست کنند، از پشت پرده بخواهند؟!

مگر از امیر المؤمنین صلوات الله علیه روایت نشده که خطاب به اهل عراق فرمود:

«با خبر شده‌ام که زنانتان با مردان در راه برخورد می‌کنند، آیا حیا نمی‌کنید؟! خداوند لعنت کند کسی را که غیرت ندارد.» (وسائل الشیعه، ج20 ص235)

مگر معصومنی نفرموده‌اند که ثواب و فضیلت نماز زن در خانه، بیشتر از نماز در مسجد است؟

من نمیدونم منظورتون از سیره و تاریخ رسالت معصومین رعایت صددرصدی حجاب نبوده پس رعایت چند درصدی حجاب بوده![/]

[="Navy"]

Reza-D;911029 نوشت:
مثلاً می دانیم که نماز هم واجب است ، اما نمی بینیم مثلاً هنگام اذان ، در خیابان کسی را اجبار کنند که یالا برو واجب خدا را انجام بده!

نماز اوّل وقت رو نمیشه قیاس با حجاب کرد برادر عزیز،

نماز یک واجب موسّع است و نماز اوّل وقت هم مستحب است، نه واجب.

و حال آنکه رعایت حجاب از نامحرم در همه حال واجب است، نه در اوّل وقت![/]

علی بهدوست;905997 نوشت:
آنچه که نتیجه گرفته ام این است که اجبار به حجاب توسط بنی امیه پایه گذاری شده است

نتیجه‌گیری را باید با ذکر سند بیان کنید، همینطوری نمیشه که بگیم من فلان چیز را نتیجه‌گیری کرده‌ام...!

وقتی خود قرآن مجید تصریح به لزوم رعایت حجاب کرده، تا جایی که فرموده: پاهایشان را طوری به زمین نزنند که زیورهای مخفیشان معلوم شود،

شما چه دنبال وبلاگ و مقالات هستید؟! بزرگترین وبلاگ ما قرآن مجید است، اوّل آیات قرآنی را باید مورد مطالعه قرار دهیم.

بنده فقط یک سؤال از شما می‌پرسم:

شما به وجوب امر به معروف و نهی از منکر، اعتقاد دارید یا نه ؟

Hadi99g;911560 نوشت:
وقتی خود قرآن مجید تصریح به لزوم رعایت حجاب کرده، تا جایی که فرموده: پاهایشان را طوری به زمین نزنند که زیورهای مخفیشان معلوم شود،

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما

من ترجمه ی آیه ای که گفتید را می آورم:

آیه 31 سوره نور:
و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را (از هر نامحرمی) فرو بندندو پاکدامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که طبعا از ان پیداست و باید روسری خود را بر سینه خویش (فرو) اندازند و زیورهایشان را جز برای شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان (همکیش) خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که (از ن) بی نیازند یا کودکانی که بر عورتهای زنان وقوف حاصل نکرده اند آشکار نکنند و پاهای خود را (به گونه ای به زمین) نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته می دارند معلوم گردد ای مومنان همگی (از مرد و زن) به درگاه خدا توبه کنید امید که رستگار شوید.

در این آیه گفته شده است به زنان با ایمان بگو.
آیا گفته است به زنان کافر بگو؟ به زنان مشرک بگو؟ به زنان ملحد بگو؟ و....

البته این بحث را قبلا هم داشتیم. اما خب اینجا هم میگویم. :d

[="Navy"]

Kamran;911568 نوشت:
آیا گفته است به زنان کافر بگو؟ به زنان مشرک بگو؟ به زنان ملحد بگو؟ و....

اینهایی که در جامعه ما حجاب رو رعایت نمیکنند چند درصدوشن کافرند؟[/]

Hadi99g;911569 نوشت:
اینهایی که در جامعه ما حجاب رو رعایت نمیکنند چند درصدوشن کافرند؟

حتما هستند افرادی از این ها که ملحد باشند. حالا شاید نتوان گفت کافر به آن معنای معروفش. اما خب بی اعتقاد به مسائل دین و خدا، کم نیستند.

Hadi99g;911558 نوشت:
نماز اوّل وقت رو نمیشه قیاس با حجاب کرد برادر عزیز

خواهش کردم مطالب را دقیق بخوانید

من در ادامهء همان جمله ای که نقل کردید نوشتم که:

Reza-D;911029 نوشت:
البته شاید دلیلش این باشد که نماز یک امر فردی است اما حجاب تاثیر اجتماعی دارد

پس به تفاوت احکام واقف هستم. نماز صرفاً مثالی بود برای آنکه منظورم بهتر بیان شود

مطلب بعد اینکه به نظرم با نقل قول از بخش های مختلف کمی بحث سردرگم خواهد شد
اگر لطف بفرمائید 4 پرسش مطرح شده در پست شمارهء

19 از طرف این برادر کوچکتان را بخوانید و نظرتان را بفرمائید ، فکر میکنم بهتر به نتیجه برسیم

Kamran;911570 نوشت:
حتما هستند افرادی از این ها که ملحد باشند. حالا شاید نتوان گفت کافر به اون معنای معروفش. اما خب بی اعتقاد به مسائل دین و خدا، کم نیستند.

ببینید دوست من، در یک جامعه اسلامی که نمیشه همینطوری بگیم حتما ملحد هستن...

کسی که یکی از پدر و مادرش مسلمان باشه، در حکم مسلمان هست،

حالا این بیاد بگه من ملحد هستم، ایشون در حکم مرتد میشه و احکام خودش رو داره!

یا بیاد بگه من مسلمان هستم اونم احکام خودش رو داره.

اینجوری که شما مطرح کردید، اون وقت هر کس بیاد بیرون هر خلاف شرعی دلش خواست انجام بده و بعدش بگیم ملحده و اعتقاد نداره! به نظرتون درسته این؟

فردا هر کس دلش خواست علناً شرابخواری بکنه بگه من اعتقاد ندارم....

هر کس دلش خواست علناً زنا و لواط و همجنس بازی بکنه، بعد بگه من اعتقاد ندارم....

هر کس دلش خواست ربا خواری بکنه، بعدش بگه من اعتقاد ندارم...!!

اصلا هیچ عقل سلیمی این قانونی که شما طرّاحی میکنید رو نمیتونه قبول کنه.

یه وقتی یه کسی در خلوت خودش مرتکب گناه یا خلاف شرع میشه، به خودش مربوطه، ولی این بی‌حجابی یک گناه علنی است.

[="Navy"]

Reza-D;911573 نوشت:
من در ادامهء همان جمله ای که نقل کردید نوشتم

بنده همه جملاتتون رو خونده بودم،

مطلب به این ربطی نداره که نماز یک حکم فردی است و حجاب یک حکم اجتماعی.

بلکه به همون ربط داره که عرض کردم،

نماز واجب موسع است و در اوّل وقت هم مستحبّه.[/]

ریحــانه الــنبی;911481 نوشت:
این که تاکید بر پیامدهای ناهنجاری های جنسی و خانوادگی بوده درست است ولی؛
چون این موارد کاملا تخصصی است به برداشت شخصی نمی توان اکتفا کرد باید با نظر متخصص در تفسیر و آیات و روایات پیش رفت،
در غیر اینصورت باید منتظر حرکت باری به هر جهت بود. چون افراد با تفاوت های فردی، فرهنگی، اجتماعی، جغرافیایی و... هرکدام سلیقه ای حکمی صادر نمایند.

فرمایش شما خود یک تاپیک طولانی است
آیا واقعا به متخصص نیاز است؟
در چه سطوح و تعریفی این متخصص تعریف میشود؟
و خیلی سوالات ریز و درشت که باید ابتدا پاسخ داده شود و بحث بشود.

بنظر من دین اینقدر پیچیده نیست(و طبق فرمایش قرآن قرار هم بر این نبوده است) که نیاز به تخصص آنچنانی برای فهم داشته باشد.
یعنی اگر بهتر بخواهم توضیح بدهم، درست است قرآن بطن بطن است و لایه های عمیقی دارد، اما تفاوت بین حضرت آدم و حضرت محمد صلوات الله علیهم است. یعنی هر دو پیامبر یک مسیر را میرفتند و شما چه در زمان آدم بودی و پیرو او میشدی به بهشت میرفتی، و چه در زمان حضرت رسول بودی و پیرو او میشدی به بهشت میرفتی، منتهی حضرت آدم را بطن 1 فرض کنیم و حضرت محمد را بطن 7.

من معتقدم قرآن اینقدر ساده گفته شده که برداشت یک انسان عادی نیز برای به بهشت بردن او کفایت میکند.

Hadi99g;911576 نوشت:
مطلب به این ربطی نداره که نماز یک حکم فردی است و حجاب یک حکم اجتماعی.
بلکه به همون ربط داره که عرض کردم،
نماز واجب موسع است و در اوّل وقت هم مستحبّه

برادر عزیز ، من کاری ندارم که دلیلم عدم اجبار به نماز است همان است که من گفتم یا آن است که شما میگوئید
عرض شد به تفاوت احکام (حالا با هر دلیلی) توجه داشتم و منظورم قیاس نبوده

در هر صورت اگر باز هم حرفم را قبول ندارید ، حالا عرض میکنم جناب هادی ، نماز صرفاً یک مثال بود
لطف بفرمائید درمورد 4 پرسشی که مطرح کردم هر توضیحی دارید بفرمائید

Hadi99g;911546 نوشت:

حدودش کاملا مشخص شده و حتی فرموده که پاها را طوری به زمین نزنند که زیورهای مخفیشان معلوم شود!!

درباره زیور مخفی دلم میخواد بگم نظرم چیه ولی به نظرم برای سایت مناسب نیست! (اگر کارشناس یا مدیران اجازه دادن میتونم بگم منظور چیه...خودتونم فکر کنید متوجه میشید! یکم به راه رفتن خانومای مدل و ... توجه کنید میفهمید)

کلا بحث زیور از نظر قرآن بحث زیبایی های جنسی است! (چیزی که من از آیات قبل و بعدش و عقل خودم میفهمم و برام منطقی تره)

ضمنا به این نمیگویند حدود، به چیزی که قرآن مشخص کرده میگویند مبنا ! اینی که رساله ها برای مقلدین خودشون مشخص کردند و یا پلیس برای مردم مشخص میکند میگن حدود!

rezaee;911585 نوشت:
من معتقدم قرآن اینقدر ساده گفته شده که برداشت یک انسان عادی نیز برای به بهشت بردن او کفایت میکند

پس شما می توانید این آیه را برای بنده توضیح بدهید؟

سوره بقره - آیه 1: الم (الف ، لام ، میم)

rezaee;911597 نوشت:
کلا بحث زیور از نظر قرآن بحث زیبایی های جنسی است!

زينت در الفاظ قرآن مجيد، مطلق آمده و شامل هر نوع زينت و زيبايي ميشه،

اينکه ما از يک معنايي خوشمان بيايد آيا دليل بر اين ميشه که آن معنا را بر قرآن مجيد تحميل کنيم؟

Reza-D;911588 نوشت:
لطف بفرمائید درمورد 4 پرسشی که مطرح کردم هر توضیحی دارید بفرمائید

اجازه بدين يکي يکي ديگه،

الآن شما جوابي که براي سؤال اوّل عرض کردم، قبولش داريد؟

Reza-D;911599 نوشت:

پس شما می توانید این آیه را برای بنده توضیح بدهید؟

سوره بقره - آیه 1: الم (الف ، لام ، میم)

بله رمزی است بین خداوند و پیامبر

Hadi99g;911600 نوشت:

زينت در الفاظ قرآن مجيد، مطلق آمده و شامل هر نوع زينت و زيبايي ميشه،

اينکه ما از يک معنايي خوشمان بيايد آيا دليل بر اين ميشه که آن معنا را بر قرآن مجيد تحميل کنيم؟

شما چطور متوجه شدید زینت مطلق آمده؟
از کجا متوجه شدید در بحث پوشش منظورش مطلق است؟
آیا میتوانید دست روی همان قرآن بگذارید و بگویید خداوند شمارا در دنیا و آخرت لعن کند اگر منظور قرآن در اینباره مطق نبوده و برداشت شما صحیح نباشد؟

[="Navy"]

rezaee;911585 نوشت:
من معتقدم قرآن اینقدر ساده گفته شده که برداشت یک انسان عادی نیز برای به بهشت بردن او کفایت میکند.

من هم اين نکته رو دقيقا قبولش دارم، منتها به شرطي که با فرهنگ قرآني آشنا باشيم.

وگرنه الآن امّت اسلامي به 73 گروه متفرق شده​اند و هر کدام هم دليلشان از قرآن مجيد است!

امّا آيا همگي اهل رستگاريند؟ نه خير، رسول گرامي فرمودند از اين 73 گروه، تنها يک گروه اهل رستگاريند.

بنابراين بلي ساده است ولي زياد هم اونطور ساده نيست.[/]

rezaee;911603 نوشت:
از کجا متوجه شدید در بحث پوشش منظورش مطلق است؟

زينت در آيه کريمه مقيّد به هيچ قيدي نشده است.

شمايي که ادّعاي تقييد را ميکنيد که مراد خداوند مطلق زينت نيست بلکه مثلا زينت جنسي است، شما بايد دليل بياورد.

اصالة الإطلاق يک حجّت عقلائي است =>> http://wiki.islamicdoc.org/wiki/index.php/%D8%A7%D8%B5%D8%A7%D9%84%D8%AA_%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82

الآن پس خودتون هم متوجه شديد که تفسير قرآن به اين سادگي ها هم نيست؟

rezaee;911601 نوشت:
بله رمزی است بین خداوند و پیامبر

از کجا می دانید؟

Hadi99g;911600 نوشت:
اجازه بدين يکي يکي ديگه، تاریخچه اجبار به حجاب
الآن شما جوابي که براي سؤال اوّل عرض کردم، قبولش داريد؟

مخلص شما هم هستم برادر گل
اما دلیل اینکه عرض کردم هر چهار سوال را با هم ببینید ، این است که کاملاً با هم مرتبط هستند

با احترام ، خیر پاسخ شما قانع کننده نبود چون شما امر به معروف و نهی از منکر را مطرح کردید
نهی از منکر این میشود که من به خانمی بگویم خانم موهایت را بپوشان

اما سوال من این است که با وجود نهی از منکر ما ، باز خانم هایی هستند که دلشان نمی خواهد مویشان را بپوشانند
اینجا آیا باید آنها را آزاد گذاشت؟ یا باید با آنها برخورد کرد؟

[="Navy"]

Reza-D;911610 نوشت:
نهی از منکر این میشود که من به خانمی بگویم خانم موهایت را بپوشان

اما سوال من این است که با وجود نهی از منکر ما ، باز خانم هایی هستند که دلشان نمی خواهد مویشان را بپوشانند
اینجا آیا باید آنها را آزاد گذاشت؟ یا باید با آنها برخورد کرد؟

ممنون از پاسختون،

بايد توجه داشته باشيم که نهي از منکر ، داراي سلسله مراتب است، و مرتبه تذکّر زباني، فقط يکي از مراتب آن است.

و بنده کراراً و مراراً در تاپيکهاي مختلف اينو عرض کرده​ام که اين حکم، اختصاص به حجاب نداره

بلکه در هر حکمي هر کس که به موازين شرعي بطور علني بي​اعتنايي کند مشمول مراتب امر به معروف و نهي از منکر است.

البته براي بعضي از گناهان خلاف شرع علاوه بر مراتب امر به معروف و نهي از منکر، مجازات هم تعيين شده،

مثل زنا که بايد صد ضربه تازيانه بخوره يا در بعضي موارد بايد اعدام بشه،

يا مثل شرابخواري که در بار اوّل بايد 80 ضربه تازيانه بخوره و حدّ اکثر تا 3 بار که مرتکب شد بعدش : اعدام.

يا کسي که بطور علني روزه​خواري ميکنه، بار اوّلش 25 ضربه تازيانه ميخوره و بار دوّم و سوّم هم همينطور، و در بار چهارم بايد اعدام بشه!

تارک الصلاة هم همينطور.

و امّا براي اعمال خلاف شرعي که مجازاتش در لسان شارع تعيين نشده: کلا يک قاعده کلي است که با اين جمله بيان شده : « التعزير لکلّ عمل محرّم »

يعني هر عمل حرامي که در قوانين شرعي، مجازاتشش معيّن نشده، تعزير اجرا ميشه.

و اين قاعده برگرفته از ادلّه​ي امر به معروف نهي از منکر است.[/]

Hadi99g;911617 نوشت:
يعني هر عمل حرامي که در قوانين شرعي، مجازاتشش معيّن نشده، تعزير اجرا ميشه

این در صورتی است که فرد محاکمه بشود و قاضی طبق شرایط موجود حکم تعزیر برای او صادر کند
سوال این است که آیا حکومت این اجازه را دارد که فرضاً اگر دید در خیابان خانمی حجاب ندارد
او را به عنوان یک مجرم دستگیر کرده و پیش قاضی ببرد؟

Hadi99g;911553 نوشت:
شما چه مقدار در تاریخ و سیره معصومین مطالعه داشته‌اید که قاطعانه حکم کنید رعایت صددرصدی حجاب، رسالتشان نبوده است!

سلام
اطلاعات کمی در تاریخ و سیره معصومین دارم ، برای همین سؤال پرسیدم

رعایت حجاب صددرصد نبود چون :

Hadi99g;911553 نوشت:
مگر رسالت نبیّ اکرم صلّی الله علیه وآله در قرآن مجید بیان نشده که به زنان مسلمان دستور دهد خودشان را از نامحرمان بپوشانند... پاهایشان را طوری به زمین نزنند که زیورهای مخفیشان معلوم شود؟

مگر به زنان آن حضرت دستور نداده که در خانه‌هایشان مستقر شوند؟

مگر به مسلمانان دستور نداده که وقتی از زنان آن حضرت چیزی درخواست کنند، از پشت پرده بخواهند؟!

مگر از امیر المؤمنین صلوات الله علیه روایت نشده که خطاب به اهل عراق فرمود:

«با خبر شده‌ام که زنانتان با مردان در راه برخورد می‌کنند، آیا حیا نمی‌کنید؟! خداوند لعنت کند کسی را که غیرت ندارد.» (وسائل الشیعه، ج20 ص235)

مگر معصومنی نفرموده‌اند که ثواب و فضیلت نماز زن در خانه، بیشتر از نماز در مسجد است؟

اگر بود این موارد تذکر داده نمی شد، تاریخ را نخواندم و نمیدانم ولی باز هم می پرسم با این تذکرات آیا حجاب صددرصدی در آنزمان در همان جامعه رعایت شد؟

Hadi99g;911606 نوشت:

من هم اين نکته رو دقيقا قبولش دارم، منتها به شرطي که با فرهنگ قرآني آشنا باشيم.

وگرنه الآن امّت اسلامي به 73 گروه متفرق شده​اند و هر کدام هم دليلشان از قرآن مجيد است!

امّا آيا همگي اهل رستگاريند؟ نه خير، رسول گرامي فرمودند از اين 73 گروه، تنها يک گروه اهل رستگاريند.

بنابراين بلي ساده است ولي زياد هم اونطور ساده نيست.

مشکل از قرآن و اسلام و مسلمین عادی نیست. مشکل کسانی هستند که از روز اول بر سر پوشیدن ردای خلافت جنگیدند و تا امروز نیز همین کار را میکنند تا به وسیله آن بر مردم حکومت کنند.
من با مسلمانان زیادی از پاکستان، هند، نیجریه، امریکا، انگلستان و ... صحبت کرده ام که 99% اهل سنت بوده اند. همگی حرفهای مشترک و یکسانی داشتیم و من واقعا نمیدانم چرا عده ای فکر میکنند امت اسلامی 73 قسمت شده است. شاید به اسم و از دید سیاسی اینگونه باشد ولی مردم و عوام همه ی این امت ها حرف یکسان و مشترکی دارند و حتی یکدیگر را دوست دارند ولی این خواص! و حاکمان هستند که جنگ درست میکنند و مردم را مقابل یکدیگر قرار میدهند. آنهم برای ممافع خودشان و حفظ حاکمیتشان.

قضیه کاملا سیاسی است و مشکل از نافهم بودن یا پیچدگی و نیاز به متخصص داشتن قرآن نیست.

Reza-D;911610 نوشت:
از کجا می دانید؟

از آنجا که نمیدانیم!

Hadi99g;911607 نوشت:

زينت در آيه کريمه مقيّد به هيچ قيدي نشده است.

شمايي که ادّعاي تقييد را ميکنيد که مراد خداوند مطلق زينت نيست بلکه مثلا زينت جنسي است، شما بايد دليل بياورد.

اصالة الإطلاق يک حجّت عقلائي است =>> http://wiki.islamicdoc.org/wiki/index.php/%D8%A7%D8%B5%D8%A7%D9%84%D8%AA_%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D9%82

الآن پس خودتون هم متوجه شديد که تفسير قرآن به اين سادگي ها هم نيست؟

دوست عزیز، این مطلب برای شما مبهم بوده که بخواید اصالت الاطلاق کنید!
من اتفاقا این مفهوم را از جمیع آیات قرآن درباره حجاب استنباط و برداشت کرده ام که این نظر را گفته ام!!

ضمنا این بازی با زبان عربی چیزی است که در ایران رایج شده تا کسی درباره قرآن نظر ندهد. راحت بگویند اینجا بر اساس صرف فلان است و آنجا بر اساس نحو چنان است!

من نمیدانم خود عرب ها که شاید همه شان تقریبا سنی هستند، قرآن را نمیفهمند یا زبان عربی بلد نیستند که خیلی از همین لفط بازی های مارا قبول ندارند!
و یا جایی که فرضا بحث آیه تطهیر میشود و لفط قرآن چیز دیگری میگوید، ما یهو رویه مان 180 درجه عوض میشود و میگوییم اینجا لفط مهم نیست و معنای پنهانی که فقط شیعه درک کرده درست است!

بیخیال بابا
گذشته دوره ی این حرفها!

rezaee;911627 نوشت:
از آنجا که نمیدانیم!

خب برادر رازی که بین پیامبر و خداست چه دلیلی دارد در کتاب نوشته بشود؟!
ضمن اینکه من برای نمونه آن آیه را اشاره کردم
خیلی از آیات هستند که برای فهم دقیق نیاز به مفسر دارند

Reza-D;911619 نوشت:
سوال این است که آیا حکومت این اجازه را دارد که فرضاً اگر دید در خیابان خانمی حجاب ندارد
او را به عنوان یک مجرم دستگیر کرده و پیش قاضی ببرد؟

اين نوع موارد، جزو امور حسبيّه است و حتّی نياز به شاکي نداره. يعني حاکم شرع به هر نحوي که مطلع شد بايد اقدام بکنه.

موضوع قفل شده است