مقام معنوی امام مهدی (عج) بعد از پنج تن (ع)

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مقام معنوی امام مهدی (عج) بعد از پنج تن (ع)

سلام

امام صادق (ع) در روایتی تقریبا با چنین مضمونی میفرمایند: «کاش موقع قیام مهدی(عج) در رکاب ایشان بودم.» البته روایت رو نقل به مضمون کردم چون از سید محسن حسینی طهرانی شنیدم. یا دعای ندبه که امام صادق (ع) در مورد امام زمان (عج) نقل کردند با توجه به اینکه مقام هر کدام از چهارده معصوم سلام الله علیهم اجمعین یکسان نیست آیا اینها شواهدی بر برتری مقام معنوی امام مهدی بر امام صادق و دیگر معصومین جزء پنج تن نیست؟ اگر هست چرا شیعه این مسئله مهم رو به صورت یک اصل اعتقادی بیان نکرده است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نافع

Seyyed*;905916 نوشت:
امام صادق (ع) در روایتی تقریبا با چنین مضمونی میفرمایند: «کاش موقع قیام مهدی(عج) در رکاب ایشان بودم.» البته روایت رو نقل به مضمون کردم چون از سید محسن حسینی طهرانی شنیدم. یا دعای ندبه که امام صادق (ع) در مورد امام زمان (عج) نقل کردند با توجه به اینکه مقام هر کدام از چهارده معصوم سلام الله علیهم اجمعین یکسان نیست آیا اینها شواهدی بر برتری مقام معنوی امام مهدی بر امام صادق و دیگر معصومین جزء پنج تن نیست؟ اگر هست چرا شیعه این مسئله مهم رو به صورت یک اصل اعتقادی بیان نکرده است؟

با سلام و تشکر از پرسش
واقعیت این است که معصومان(ع) از حیثیات مختلف همچون: علم، عصمت و... نور واحد هستند. اما با توجه به تفاوت زمانهایی که در آن بودند، و سختی‌ها و مصائب بیشتری را تحمل می‌کردند متناسب با آن، از مقامات ویژه‌ای نیز بهره‌مند خواهند شد. بدین معنا که از نظر مقام ولايي، ائمه(ع) به عنوان وصي و جانشين پيامبر، همگي از وجوب اطاعت برخوردارند. ولي در بُعد مقام معنوي و به لحاظ موقعیت‌های مختلفی که داشتند، به جهت اختلاف مراتب كمال، به آن نائل آمده‌اند.
پيامبر اكرم(ص) فرموده: من سرورِ آدم در روز قيامت هستم و اولين كسي كه قبرش شكافته مي‌شود، و اولين شفاعت كننده و اولين شفاعت شده مي‌باشم (فيروزآبادي، سيدمرتضي، فضائل الخمسة من الصحاح الستة، ج 1، ص 57). این نشان دهنده این است که مقام حضرت بالاتر از تمام انبیا و بشریت است. جالب توجه است که در روایات متعددی داریم که اگر حديثي ديده شود كه پيامبر را با ائمه(ع) از حيث فضيلت مساوي دانسته است، بايد كنار گذاشته يا تأويل برده شود (محسني، مشرعة بحارالانوار، ج 1 ص 32).
درباره امامان معصوم(ع) نيز بايد دانست که كه امام علي(ع) برتر از ساير ائمه(ع) مي‌باشد. در حديثي از امام صادق(ع) به نقل از پيامبر اكرم(ص) گفته شده: «ما در امر (وجوب اطاعت به آن چه فرمان مي‌دهيم) و فهم و (علم به) حلال و حرام. در يك مسير هستيم و اما رسول خدا(ص) و علي(ع) براي آن دو برتري مي‌باشد» (مجلسي، مرآة العقول، ج 3، ص 178).
اما در خصوص خود ائمه(ع) به نظر سخن مرحوم كراجكي در كتاب كنزالفوائد شایسته این مقام است: واجب است كه معتقد باشيم برترين امامان(ع)، اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب بوده و جايز نيست، كسي جز ايشان، اميرالمؤمنين ناميده شود... و اين كه برترين ائمه(ع) پس از اميرالمؤمنين، فرزندش حسن، و پس از آن حسين است(ع) و برترين امام نسبت به بقيه، پس از حسين(ع) امام زمان مهدي(ع) مي‌باشد. سپس مابقي ائمه(ع) پس از ايشان، بنابر آنچه كه در حديث آمده و به نظر مي‌رسد (كراجكي محمد، كنزالفوائد، ج 1، ص 246).

موضوع قفل شده است