اجازه استفاده از علم و دانش

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اجازه استفاده از علم و دانش

سلام . اگر با مال حرامي كه به نامردي هم الوده است . انسان علم يا فن يا دانسته اي بدست بيارد كه سببش وهزينه اش ان مال حرام بوده ايا بدون حلاليت و رفع دين هم مي تواند از ان علم وفن ودانسته ها استفاده وبكار گيرد و از منافعش بهره مند شود؟(البته اين براي گذشته است ومن قصدي الان ندارم كه از مال حرامي استفاده كنم) من اگه اين سوال را از عرفا يا سالكان بپرسم چي جواب ميدن؟ (البته ظاهرا پايه اخلاق شرع است و بايد ديد شرع چه ميگويد ومسئله اخلاقي كه شرع قبول ندارد رد شدني است)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

car34;905852 نوشت:
سلام . اگر با مال حرامي كه به نامردي هم الوده است . انسان علم يا فن يا دانسته اي بدست بيارد كه سببش وهزينه اش ان مال حرام بوده ايا بدون حلاليت و رفع دين هم مي تواند از ان علم وفن ودانسته ها استفاده وبكار گيرد و از منافعش بهره مند شود؟(البته اين براي گذشته است ومن قصدي الان ندارم كه از مال حرامي استفاده كنم) من اگه اين سوال را از عرفا يا سالكان بپرسم چي جواب ميدن؟ (البته ظاهرا پايه اخلاق شرع است و بايد ديد شرع چه ميگويد ومسئله اخلاقي كه شرع قبول ندارد رد شدني است)

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
تحصیل علم، مقدمات و ابزار آن، اختیاری است، اما حصول علم در نفس بعد مهیا شدنِ مقدمات، غیر اختیاری است. ما بابت امری که غیر اختیاری است مواخذه نمی شویم و می توانیم از این علم استفاده کنیم، اما بابت مقدمات آن علم، که شامل مال یا کمک فکری یا راهنمایی دیگران بوده که بدون اجازه ی آنها یا بدون پرداخت حق الزحمه ی آنها باشد، مکلفیم و باید حق آنها را بپردازیم.
مسلم این است که علمِ حاصل شده اگر با مقدماتی مباح صورت می گرفت، برکات بیشتری داشت و باعث ایجاد علم و فهم بیشتر و معنویت می گردی[/]

من از ان طرف حلالیت گرفتم اما چون از حقوقش رفتم یکسری اموزش دیدم می گویم هرکارش کنی بالاخره اینها به قول شما مباح بدست نیامده و بهتر و اخلاقیتر اینه که رهاشون کنم و ان علم را به کار نگیرم . و از این طریق خودمو تنبه کنم

استاد ما مارو مجبور کرد از نیمی از کتاب امار مدیریت کپی بگیریم که مربوط به سال 86 الان من باید به پول اون زمان هزینه رو بپردازم یا نه

[="Tahoma"][="Blue"]

car34;906270 نوشت:
من از ان طرف حلالیت گرفتم اما چون از حقوقش رفتم یکسری اموزش دیدم می گویم هرکارش کنی بالاخره اینها به قول شما مباح بدست نیامده و بهتر و اخلاقیتر اینه که رهاشون کنم و ان علم را به کار نگیرم . و از این طریق خودمو تنبه کنم

نه، ربطی ندارد. وقتی حلالیت گرفته اید، حقوقی هم که گرفته اید حلال محسوب می شود، علم حاصل شده هم اشکالی ندارد و قابل استفاده است و اثرِ بدی نخواهد داشت.[/]

من زنگ زدم دفتر فروش انتشاراتی داستان گفتم گفت نوش جونت
فقط به جای کلمه اشنا گفتم دوست و اون کسی که کتاب برام کپی کرد اشنام بود نه دوستم و می. شناختم که ریاضی می خونه

Reza551;906275 نوشت:
استاد ما مارو مجبور کرد از نیمی از کتاب امار مدیریت کپی بگیریم که مربوط به سال 86 الان من باید به پول اون زمان هزینه رو بپردازم یا نه

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

کپی کردن از کتابی که در ایران چاپ شده و برای یک استاد ایرانی است بدون اجازه از مالک آن؛ جایز نیست ، که اگر این کار را انجام داده اید با از بین بردن آن دیگر وظیفه ای ندارید، و اگر از آن استفاده کرده اید، با صحبت باصاحب امتیاز آن ؛ حلالیت گرفته یا هزینه اش را می پردازید.

اما بدهی های گذشته : اگر ارزش پول تفاوت فاحشی(قابل توجه نزد عقلاء) کرده طرفین بنابر احتیاط واجب با هم مصالحه کنند ، و اگر ارزش پول تفاوت فاحشی نکرده همان بدهی قبلی پرداخت شود.

قربان من با توضیع کننده شون حرف زدم گفت نوش جونت
فقط در مورد یک چیز شک کردم چون نمی دونم بهش گفتم اشنا بود یا دوست که ازش کپی گرفتم. اون ادم پرگشت گفت از دوستت کپی رو گرفتی
در حالی که من از کسی که می شناختم و دوستم نبود کپی گرفتم. ولی اون اقا گفت از دوستت واسرار داشت تلفن رو زود قطع کنه و هرچقدر اسرار به پرداخت مبلغ گرفتن شماره حساب جردم قبول نکرد....

گفت نوش جون یعنی حلالت کردم.... فقط یه چیزی منو به وسواس انداخته که یادم نمیاد به طرف گفتم تز دوست یا اشنا که این دو کلمه با هم فرق می کنند

خب الان دوباره زنگ بزنم یا نه قضیه تمومه ؟؟؟؟

موضوع قفل شده است