جمع بندی حدود روابط همسر با برادر خود از جنبه اخلاقی

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدود روابط همسر با برادر خود از جنبه اخلاقی

از نظر اخلاقی و شرعی همسر من (35 ساله که سه خواهر و یک برادر هستن وهمسر من از همشون بزرگتره) چقدر میتونه با تنها برادر خودش ( که 30 سال داره و میخواد نامزدشو طلاق بده ) میتونه صمیمی باشه؟ مثلا میتونه جلوی برادرش شلوارشو عوض کنه؟ از نظر من نمیتونه چون من در یک خانواده ای بزرگ شدم که این کار خیلی غیر اخلاقی هست (و نا بخشودنی). ایا نظر شرع و کارشناسان اخلاقی در این مورد چی هست؟ و تصمیم من در مورد این کار چه باید باشد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

شوهر;904434 نوشت:
از نظر اخلاقی و شرعی همسر من (35 ساله که سه خواهر و یک برادر هستن وهمسر من از همشون بزرگتره) چقدر میتونه با تنها برادر خودش ( که 30 سال داره و میخواد نامزدشو طلاق بده ) میتونه صمیمی باشه؟ مثلا میتونه جلوی برادرش شلوارشو عوض کنه؟ از نظر من نمیتونه چون من در یک خانواده ای بزرگ شدم که این کار خیلی غیر اخلاقی هست (و نا بخشودنی). ایا نظر شرع و کارشناسان اخلاقی در این مورد چی هست؟ و تصمیم من در مورد این کار چه باید باشد؟

از منظر اخلاقی نکاتی رو عرض می کنیم. همکاران بخش احکام هم از نظر شرعی پاسخ خواهند داد.
برادر گرامی؛
بخش اول سوالتون نیاز به توضیح بیشتری دارد که منظورتون از حدود صمیمیت چیه؟ اگر منظورتون همان است که در ادامه مطرح کرده اید و مثال زده اید؛ قبل از پرداختن به اصل پاسخ لازم است به يک نکته توجه کنید:

بی توجهي به رعايت اصل مهم حيا در کليه شئون زندگي فردي،خانوادگي و احتماعي از سوي فرد و اعضاي خانواده و جامعه، لطمات غير قابل جبراني را وارد مي کند. متاسفانه بعضي از افراد به بهانه محرم بودن با فرزندان، خواهران و برادران خود، حدود لازم را ناديده مي گيرند و در طرز لباس پوشيدن و ...، دقت کافي مبذول نمي دارند. اين در حالي است که محرميت، به تنهايي براي جلوگيري از انحراف فکر و تحريک غريزه در جوان کافي نيست.

البته منظور اين نيست که افراد در مقابل محارم خود دقيقا همان پوششي را داشته باشند که در مواجهه با غير محارم خود دارند. اما در عين حال تسامح و آسان گيري در اين امر مهم،باعث تهييج تمايل جنسي است و لطمات غير قابل جبراني را به عفت فردي و اجتماعي وارد مي کند.

بي توجهي به نهادينه کردن حيا در خانه، جامعه و اجتماع آثار مخربي دارد که کمترين آن خدشه زدن به پاي بندي افراد به اخلاق و ايمان است و سبب می ‏شود زنان و مردان با عبور از اصل مهم حيا، عفت عمومي و اجتماعي را زير پا نهند و که نتيجه چنين وضعي در يک جامعه، که خانواده عضوي کوچک آن است، نبود امنيت اخلاقي در اجتماع و بروز بسياري از نزاع ها و اختلافات خانوادگي و بسياري از جرايم اجتماعي و بزهکاري ها است.

امام علي (ع)حيا را سبب عفت مي دانند:
«سبب العفه الحيا» (1) هر قدر اين احساس شرم در انسان بيش تر باشد، عفت او نيز بيش تر خواهد بود.
نیز فرمود: « اعفکم احياکم؛ با عفت ترين شما،با حيا ترين شماست.»(2)

گر حيا نبود،بيفتد رسم عصمت از ميان ور حجابي در ميان است،از تقاضاي حياست.

با توجه به اين نکته پاسخ سوالتان روشن مي شود:
درست است که برادر همسر شما محرم ایشان اند اما عوض کردن شلوار و ... با حیای در اعضای خانواده تناسب ندارد.
بهتر است در نوع پوشش افراد خانواده توجه بيشتري شود و در برخي مسائل به خصوص مواردي که ذکر کرده ايد بيشتر دقت شود تا پي آمد هاي ترک حيا در خانه دامن افراد خانواده را نگيرد
.
شايان ذکر است رعايت حيا در خانه با حکم شرعي پوشش نزد محارم دو امر جداست.
توصيه مي کنيم :
براي آشنايي با احکامي که مربوط به پوشش زن و مرد در منزل و بيرون از آن مي باشد کتاب " احکام زن ومرد و مسائل اجتماعي آنان " نوشته سيد مسعود معصومي از انتشارات بوستان کتاب قم را تهيه و مطالعه فرماييد.

پي نوشت ها :

1. آمدى ،عبدالواحدبن محمد تميمى،غررالحكم ودررالكلم، انتشارات دفتر تبليغات اسلامى قم،1366 ه ش، ص 257 .

2. همان ، ص 256.

سلام
با تشکر از پاشخ شما
فرموده اید : "

بهتر است در نوع پوشش افراد خانواده توجه بيشتري شود و در برخي مسائل به خصوص مواردي که ذکر کرده ايد بيشتر دقت شود تا پي آمد هاي ترک حيا در خانه دامن افراد خانواده را نگيرد

. "

در خانه خودم و جاهای دیگه من کنترل میکنم و همسرم رعایت میکند. ولی در خانه ی پدرشان ، پدرشان بیشتر روی آنها کنترل دارد. ولی این برادرشان یه کم خیلی ارکوون بزرگ شده یعنی به اصطلاح عزیز دردانه. این فرموده یتان صحیح است ولی طرز کار آنرا نفرمودید. من باید چه کار کنم؟ همسرم میداند که من به این مسائل حساسم. ولی در خانواده ی خود خیلی راحت هستند. خانواده ی ما (پدر و مادرم و دو خواهرم) اصلا خانواده ی مذهبی نیست. ولی ما در این موارد اصلا با هم راحت نیستیم. خواهر بزرگترم 5 سال از من بزرگتر است و خواهر کوچکم از من 10 سال کوچکتر. ولی هیچ وقت پیش هم راحت نبوده و خیلی اخلاقی رفتار میکنیم. در عوض خانواده ی همسرم مذهبی هستند و پدرش هیچ وقت از نمازش نمی ماند. به پاک و ناپاک بی نهایت اهمییت میدهد ولی نمیدانم چرا اینجور مسائل را رعایت نمیکنند.
آیا پیشتهاد میکنید که مانع رفتن همسرم به خانه ی پدرشان "بدون من" بشوم؟

شوهر;905009 نوشت:
آیا پیشتهاد میکنید که مانع رفتن همسرم به خانه ی پدرشان "بدون من" بشوم؟

خیر؛ بااین اقدام مشکل حل نمی شود بلکه بهتره کسی دیگری غیر شما با ایشان صحبت کند مثلا می توانید ازشون بخواهید در این باره با کارشناسان این مرکز صحبت کنند. باید نسبت به این رفتار نادرست آگاه شوند اما نه توسط شما، بلکه فرد دیگری که غیر از شما باشه. هر چند این که نوع تربیت خانوادگی ایشان این گونه است کار رو سخت می کنه.
چند وقته ازدواج کرده اید؟

تقریبا 13 ساله ازدواج کردیم.

یک مثال دیگه هم عرض میکنم:
پدر من 75 سالش هست من هم 46 سال دارم، تاحالا ندیدم یکی از خواهرام بیاد به پدرم بگه این پماد رو بمال به پشتم. ولی در خانواده ی همسرم این یه کار خیلی عادی هست و دختر و پدر با هم خیلی راحت هستن. من اون روزهای اول که وارد خانواده ی همسرم شدم خیلی چیزها به نظرم عجیب می امد. اولش فکر میکردم افراد خانواده ی ما خیلی خشک هستن. ولی حالا میبینیم خانواده ی همسرم خیلی راحت هستن.

سلام
تشکر میکنم از هم فکری شما
راهنمایی شما در حل مشکلم خیلی موثر واقع شد.

شوهر;905025 نوشت:
یک مثال دیگه هم عرض میکنم:
پدر من 75 سالش هست من هم 46 سال دارم، تاحالا ندیدم یکی از خواهرام بیاد به پدرم بگه این پماد رو بمال به پشتم. ولی در خانواده ی همسرم این یه کار خیلی عادی هست و دختر و پدر با هم خیلی راحت هستن. من اون روزهای اول که وارد خانواده ی همسرم شدم خیلی چیزها به نظرم عجیب می امد. اولش فکر میکردم افراد خانواده ی ما خیلی خشک هستن. ولی حالا میبینیم خانواده ی همسرم خیلی راحت هستن.

این موضوع هم به همون موردی که عرض شد برمیگرده. البته این موضوع با عوض کردن شلوار متفوته. این موضوع اشمئزار کمتری نسبت به مورد اولی که فرمودید داره.

شوهر;905248 نوشت:
سلام
تشکر میکنم از هم فکری شما
راهنمایی شما در حل مشکلم خیلی موثر واقع شد.

خواهش می کنم . انجام وظیفه بوده. انشاءالله زندگی خوبی داشته باشید.
موفق باشید.
موضوع قفل شده است