در مقابل بدی های مردم چگونه باید رفتار نمائیم؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در مقابل بدی های مردم چگونه باید رفتار نمائیم؟

سلام
خوب در جامعه ای زندگی می کنم !
که در تعامل با یکدیگر شاهد ی سری رفتارها از سوی مردم خواهیم بود !
که خوشایند ما نباشد
و چه بسا لطمات مالی و روحی و روانی و آبروی و عاطفی به ما وارد کند !
که اثرات آن شاید تا مدتها همراه ما است
و باعث مشکلات جدی برای بشود
طوریکه بدبینی نسبت به تمام افراد جامعه را برای ما دنبال داشته باشه
مثلا مال خوری و ضرر مالی و درو غ و ریا کلک و خیانت و ظلم وووو
تکلیف ما در مقابل چنین افراد ی که به راحتی با مال و زندگی وآبرو و شخصیت و احساسات و عاطفه مردم بازی می کنند
چیست ؟
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

آرمین...;904302 نوشت:
تکلیف ما در مقابل چنین افراد ی که به راحتی با مال و زندگی وآبرو و شخصیت و احساسات و عاطفه مردم بازی می کنند
چیست ؟

باسلام و احترام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی جناب آرمین عزیز
آیا می شود چند نمونه از ظلمها و کلکها را مثال بزنید؟ و آیا اینها را یک نفر به تنهایی نسبت به شما روا داشته یا چند نفر خاص و یا منظورتان این است که همه ی مردم جامعه بد شده اند و آدم خوبی دیگه پیدا نمی شود؟[/]

بصیر;904913 نوشت:

باسلام و احترام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی جناب آرمین عزیز
آیا می شود چند نمونه از ظلمها و کلکها را مثال بزنید؟ و آیا اینها را یک نفر به تنهایی نسبت به شما روا داشته یا چند نفر خاص و یا منظورتان این است که همه ی مردم جامعه بد شده اند و آدم خوبی دیگه پیدا نمی شود؟

جناب آقای بصیر گرامی
با سلام و احترام

منظور از طرح این پرسش کلی بوده است !
این نیست ! ک کسی در حق من مرتکب این بدیها شده باشد !
شاید ما ب نحوی با چنین افرادی و با چنین عملی خواه خیانت در امانت و یا توهین و یا دروغ یا مورد کلاهبرداری یا ظلم و ووو
روبرو شده باشیم !
و شکی نیست !
ب همین میزانی که افراد بد وجود دارد . انسانها ی خوب و مومنی هم در جامعه و جود دارد !
فقط می خواستم بدانم
در مقابل با بدیها مردم در حق خودمان شرعا و اخلاقا چگونه باید بر خورد نمائیم !
با تشکر

[="Tahoma"][="Blue"]

آرمین...;904921 نوشت:
در مقابل با بدیها مردم در حق خودمان شرعا و اخلاقا چگونه باید بر خورد نمائیم !
با تشکر

سلام علیکم
احسنتم. حالا شد یه سوال کارشناسی شده.
در مقابل بدیها و ظلمهایی که به ما می شود از جهت شرعی موظفیم که دفاع کنیم و نگذاریم به ما ظلم شود و حق نداریم که با دست خود، مظلوم واقع شویم مگر این که قدرت بر مقابله نداشته باشیم یا برای دفاع از خویش، مرتکب ظلم به دیگران بشویم.
از جهت اخلاقی، باید به این مطلب نگاه کنیم اگر دیگران ممکن است در جامعه مرتکب کوتاهی ها بشوند و در حق دیگران ظلم بکنند، ما هم خیلی جاها ممکن است ناخواسته یا از روی هوای نفس و برای این که موقعیت خود را از دست ندهیم یا به خواسته ای که خیلی به آن میل داشتیم برسیم، مرتکب کوتاهی ها و ظلمهایی شده ایم، پس همانطور که دیگران مقصرند ما هم تافته ی جدا بافته نیستیم، همچنین همیشه باید عیوب خویش را بنگریم، نگریستن به عیوب خویش، فرصت پرداختن به عیوب دیگران را از ما می گیرد. پس به این فکر کنیم که ما هم در عالم بی تقصیر نیستیم.
به علاوه، به این بنگریم که نادیده گرفتن خطای دیگران و عفو و گذشت، و نگاه مثبت به افراد و در نظر گرفتن خوبیهایی که در کنار معایبشان دارند، باعث می شود که خداوند متعال هم به بدیهای ما نگاه نکند و ما را مورد عفو و مغفرت خویش قرار دهد.[/]

بصیر;905115 نوشت:

سلام علیکم
احسنتم. حالا شد یه سوال کارشناسی شده.
در مقابل بدیها و ظلمهایی که به ما می شود از جهت شرعی موظفیم که دفاع کنیم و نگذاریم به ما ظلم شود و حق نداریم که با دست خود، مظلوم واقع شویم مگر این که قدرت بر مقابله نداشته باشیم یا برای دفاع از خویش، مرتکب ظلم به دیگران بشویم.
از جهت اخلاقی، باید به این مطلب نگاه کنیم اگر دیگران ممکن است در جامعه مرتکب کوتاهی ها بشوند و در حق دیگران ظلم بکنند، ما هم خیلی جاها ممکن است ناخواسته یا از روی هوای نفس و برای این که موقعیت خود را از دست ندهیم یا به خواسته ای که خیلی به آن میل داشتیم برسیم، مرتکب کوتاهی ها و ظلمهایی شده ایم، پس همانطور که دیگران مقصرند ما هم تافته ی جدا بافته نیستیم، همچنین همیشه باید عیوب خویش را بنگریم، نگریستن به عیوب خویش، فرصت پرداختن به عیوب دیگران را از ما می گیرد. پس به این فکر کنیم که ما هم در عالم بی تقصیر نیستیم.
به علاوه، به این بنگریم که نادیده گرفتن خطای دیگران و عفو و گذشت، و نگاه مثبت به افراد و در نظر گرفتن خوبیهایی که در کنار معایبشان دارند، باعث می شود که خداوند متعال هم به بدیهای ما نگاه نکند و ما را مورد عفو و مغفرت خویش قرار دهد.

سلام
ممنونم از اینکه پاسخ لارم را ارائه دادید . اما با توجه به توضیحات شما این آیه در ذهنم تداعی شد
ومایلقاها الا الذین صبروا ومایلقاها الا ذو حظ عظیم
خوب مومنین در یک امر مشترک هستن !
بدی را با بدی پاسخ نخواهند داد !
هر چند سکوت و کوتاهی هم شاید باعث بشه آنها را در کار انجام داده بر حق دانسته !

آرمین...;904302 نوشت:

سلام
خوب در جامعه ای زندگی می کنم !
که در تعامل با یکدیگر شاهد ی سری رفتارها از سوی مردم خواهیم بود !
که خوشایند ما نباشد
و چه بسا لطمات مالی و روحی و روانی و آبروی و عاطفی به ما وارد کند !
که اثرات آن شاید تا مدتها همراه ما است
و باعث مشکلات جدی برای بشود
طوریکه بدبینی نسبت به تمام افراد جامعه را برای ما دنبال داشته باشه
مثلا مال خوری و ضرر مالی و درو غ و ریا کلک و خیانت و ظلم وووو
چیست ؟
با تشکر

سلام ...
من هم سعی میکنم که تجربیاتم رو بگم .

1. اولا من وقتی که با کسی میخوام آشنا بشم و باهاش ارتباط برقرار کنم به اون شخص اعتماد 80 درصدی میکنم و تقریبا بهش اعتماد دارم .
2. ثانیا : معمولا سعی میکنم که محیطی رو بوجود نیارم که اون دوستم در شرایطی قرار بگیره که وسوسه بشه که یک لطمه یا صدمه ای رو به من بزنه .
3. ثالثا : معمولا صدمات سه نوع هستند یا اتفاقی هستند ؛ مثلا از زبونش مطلبی رو در رفته و گفته ؛ یا اینکه نیم ساعت تهییج شده که لطمه ای بهم بزنه ؛ یا اینکه یک مدت زمان طولانی برام نقشه کشیده که بهم آسیب برسونه .

اگر از زبونش در رفته باشه ... که باهاش میخندم و یه گوشزد کوچک میکنم و تموم میشه و میره
اگر نیم ساعت تهییج شده باشه ... تقریبا یکی دو روزی باهاش قطع رابطه میکنم و بعد دوباره باهاش دوست میشم .
اگر برنامه بلند مدت ریخته باشه ... نقشه کشیده باشه ... کلا باهاش قطع رابطه میکنم و به نوعی اجازه نمیدم کارش رو تکرار کنه و هر کاری هم که بکنه دیگه باهاش طرح دوستی نمیریزم .

به هر حال یاد گرفتم که این ضرراتی که شما عنوان میکنین مشگلش از خودمون هست ...

در برخی از جاها از قوانین خبر نداریم .. بنابراین دیگران میتونند از ما سو استفاده کنند .
در برخی از جاها پیش بینی نمیکنیم که ممکن هست اون شخص بخواد آبروریزی کنه ... و باز مشگل از خودومون هست
در برخی از جاها اطمنیان نادرست و بیش از اندازه میکنیم که باز هم غلط هست .

روش اینجوری هست که در درون هر مساله ای باید فکر کنیم که چگونه چنین عملی رو برای طرف مقابلمون سخت و دشوار کنیم .

خیلی از مسائل هم با تجربه بدست میاد ...
مثلا من قبلا در درون شرکتی مشغول به کار بودم و کسی در درون جمع بود که صحبت رو ضبط میکرد و در اختیار مدیر عامل قرار میداد و من فهمیدم که ممکن هست کسی چنین کاری رو بکنه .... و وقتی در درون شرکت دیگر استخدام شدم ... دیدم که زمان گفتگو کسی داره با موبایلش ور میره و فهمیدم که به نوعی میخواد صحبتها رو برای مدیر عامل گزارش کنه ... بنابراین با تجربه ای که از قبل داشتم فهمیدم که باید نوع صحبتم رو عوض کنم .

یا همکنون خودکارهایی اومده که در درون جیب میزارن ... وقتی دارین صحبت میکنین ممکن هست کسی بخواد از صحبت های شما فیلم بگیره ( مدرک محسوب میشه ) این خودکارها طوری هستند که اگر بالای اون رو فشار بدی شروع به ظبط میکنه و وقتی دوباره بالای اون رو فشار بدی ظبط تصویر رو خاتمه میده ... بنابراین من وقتی دارم جایی صحبت میکنم حواسم به این هست که آیا کسی در درون جیبش خودکار گذاشته یا نه ... و آیا از اون مدل خاص هست یا نه و آیا اون دکمه رو فشار میده یا نه ...

به هر حال بهترین روش کسب تجربه هست و یادداشت برداری از تجربیات و اینکه هر از چندی اونها رو مرور کنی تا رکب نخوری .

مارینر;905158 نوشت:
سلام ...
من هم سعی میکنم که تجربیاتم رو بگم .

1. اولا من وقتی که با کسی میخوام آشنا بشم و باهاش ارتباط برقرار کنم به اون شخص اعتماد 80 درصدی میکنم و تقریبا بهش اعتماد دارم .
2. ثانیا : معمولا سعی میکنم که محیطی رو بوجود نیارم که اون دوستم در شرایطی قرار بگیره که وسوسه بشه که یک لطمه یا صدمه ای رو به من بزنه .
3. ثالثا : معمولا صدمات سه نوع هستند یا اتفاقی هستند ؛ مثلا از زبونش مطلبی رو در رفته و گفته ؛ یا اینکه نیم ساعت تهییج شده که لطمه ای بهم بزنه ؛ یا اینکه یک مدت زمان طولانی برام نقشه کشیده که بهم آسیب برسونه .

اگر از زبونش در رفته باشه ... که باهاش میخندم و یه گوشزد کوچک میکنم و تموم میشه و میره
اگر نیم ساعت تهییج شده باشه ... تقریبا یکی دو روزی باهاش قطع رابطه میکنم و بعد دوباره باهاش دوست میشم .
اگر برنامه بلند مدت ریخته باشه ... نقشه کشیده باشه ... کلا باهاش قطع رابطه میکنم و به نوعی اجازه نمیدم کارش رو تکرار کنه و هر کاری هم که بکنه دیگه باهاش طرح دوستی نمیریزم .

به هر حال یاد گرفتم که این ضرراتی که شما عنوان میکنین مشگلش از خودمون هست ...

در برخی از جاها از قوانین خبر نداریم .. بنابراین دیگران میتونند از ما سو استفاده کنند .
در برخی از جاها پیش بینی نمیکنیم که ممکن هست اون شخص بخواد آبروریزی کنه ... و باز مشگل از خودومون هست
در برخی از جاها اطمنیان نادرست و بیش از اندازه میکنیم که باز هم غلط هست .

روش اینجوری هست که در درون هر مساله ای باید فکر کنیم که چگونه چنین عملی رو برای طرف مقابلمون سخت و دشوار کنیم .

خیلی از مسائل هم با تجربه بدست میاد ...
مثلا من قبلا در درون شرکتی مشغول به کار بودم و کسی در درون جمع بود که صحبت رو ضبط میکرد و در اختیار مدیر عامل قرار میداد و من فهمیدم که ممکن هست کسی چنین کاری رو بکنه .... و وقتی در درون شرکت دیگر استخدام شدم ... دیدم که زمان گفتگو کسی داره با موبایلش ور میره و فهمیدم که به نوعی میخواد صحبتها رو برای مدیر عامل گزارش کنه ... بنابراین با تجربه ای که از قبل داشتم فهمیدم که باید نوع صحبتم رو عوض کنم .

یا همکنون خودکارهایی اومده که در درون جیب میزارن ... وقتی دارین صحبت میکنین ممکن هست کسی بخواد از صحبت های شما فیلم بگیره ( مدرک محسوب میشه ) این خودکارها طوری هستند که اگر بالای اون رو فشار بدی شروع به ظبط میکنه و وقتی دوباره بالای اون رو فشار بدی ظبط تصویر رو خاتمه میده ... بنابراین من وقتی دارم جایی صحبت میکنم حواسم به این هست که آیا کسی در درون جیبش خودکار گذاشته یا نه ... و آیا از اون مدل خاص هست یا نه و آیا اون دکمه رو فشار میده یا نه ...

به هر حال بهترین روش کسب تجربه هست و یادداشت برداری از تجربیات و اینکه هر از چندی اونها رو مرور کنی تا رکب نخوری .

سلام
بسیار سپاسگزار از تو ضیحات کامل شما اگر پروف سرکار را مطالعه نکرده بودم این شائبه در ذهنم متبادر می شد
که مشاور هستید !
خوب
نکته ای را فرمودید تجربه کسب کردن .
اما قبول کنید بسیار سخت و شکننده اس .چه بسا اخذ تجارب تلخ اعم از شکست مالی و سرقت و کلاهبرداری و توهین و شکست در زندگی مشترک ایجاد بدبینی در فرد را به تمامی افراد و یا شرائط موجود بوجود می آورد !
که بسا تا سالیان سال ذهن و روح فرد را درگیر سازد !

آرمین...;905162 نوشت:
سلام
بسیار سپاسگزار از تو ضیحات کامل شما اگر پروف سرکار را مطالعه نکرده بودم این شائبه در ذهنم متبادر می شد
که مشاور هستید !
خوب
نکته ای را فرمودید تجربه کسب کردن .
اما قبول کنید بسیار سخت و شکننده اس .چه بسا اخذ تجارب تلخ اعم از شکست مالی و سرقت و کلاهبرداری و توهین و شکست در زندگی مشترک ایجاد بدبینی در فرد را به تمامی افراد و یا شرائط موجود بوجود می آورد !
که بسا تا سالیان سال ذهن و روح فرد را درگیر سازد !

سلام .
بابته تعریفی که ازم کردین تشکر میکنم . بعد از مدتها بارون دیدن ... دیگه گرگ بارون دیده شدم .

خوب ببینید ... شما در هر کاری که بخواین وارد بشین یا هر ارتباطی که بخواین برقرار کنین... مطمئنا کسانی سالها در درون اون کار بودند و با قلق های اون کار آشنا هستند و به هر حال میخوان از شما سو استفاده کنند ... از طرفی شما نمیتونید که وارد اون کار یا حرفه نشین ... نیاز به ارتباطات دارین ....

خوب روش چی هست ؟؟؟
روش این هست که خیلی کوچک و محدود وارد اون مساله بشین و ضررهاتون رو به خداقل برسونین و بعد از اینکه قلقل ها رو یاد گرفتین اون کار رو در سطح وسیع انجام بدین .

مثلا اگر کسی تازه از دانشگاه میاد بیرون و بخواد وارد بازار کار فروش کامپیوتر بشه ... خوب ضررهای خیلی زیادی میکنه ... سرش کلاه میزارن و ...

ولی اگر همین شخص مثلا دوره ای رو کار آموزی بره ... و حتی مجانی برای جایی کار کنه تجربیاتی رو بدست میاره و میفهمه که نکات کار در کجاست و حواسش باید به چه چیزهایی باشه .

و اما مساله ای دیگر رو خدومتتون بگم ...
چندی پیش یکی از دوستانم تعریف میکردم که مستاجرش از خونه ایشون بلند نمیشه ... با اینکه مهلت اجارشون تموم شده بود ایشون از جاش پا نمیشد ... و مونده بود چی کار کنه ... من بهش گفتم برو شورای حل اختلاف ...

تا این رو بهش گفتم ... یاده تجربیات خودم افتادم که باید در درون اینترنت در مورد مسائل تحقیق کنم ... بهش گفتم اجازه بده یه تخقیقی در مورد شوراهای حل اختلاف بکنیم ...

فهمیدیم که اگر مالکی میخواد مستاجرش رو بلند کنه ... باید از قبل ابلاغیه رسمی بده
فهمیدیم که قبض هایی رو که مستاجر پرداخت نکرده ... رو نمیتونین بازخواست کنین و ازش بگیرین .
فهمیدیم که در درون قرار داد اجاره اگر مالک قید کرده باشه به ازای هر روز دیرکرد در تخلیه مثلا 500 هزار تومن مستاجر جریمه میشه ... این پول به راحتی قابل وصول هست .
و ....

بنابراین این دوست من قبل از اینکه بخواد بره شورای جل اختلاف ... دقیقا فهمید باید چی بگه و چی نگه ... و بی گدار به آب نزنه ...

بنابراین به نظره من یکی از فازهای انجام هر کاری رو بزارین تحقیق در مورد اون مساله ...

لازمه با سیاست رفتار کنید.

سعدی شیرازی;905166 نوشت:
لازمه با سیاست رفتار کنید.

سلام

خوب اعمال چه سیاستی
میشه بفرماید !!!
با تشکر

آرمین...;905168 نوشت:
سلام

خوب اعمال چه سیاستی
میشه بفرماید !!!
با تشکر

آرمین خان ...
این مساله رو هم برات بنویسم دیگه ختم کلام ...

همین دوستم که برات تعریفش کردم ... میخواست خونش رو دوباره اجاره بده ... بهم گفت که تو زرنگی بیا با من بریم . منم باهاش رفتم .

قبل از اینکه بریم داخل مشاور املاکی من زنگ زدم به پسرخالم و ازش پرسیدم حمید یکی از دوستان من میخواد خونش رو اجاره بده و من باهاش رفتم که قرار داد بنویسم ... چه نکاتی داره که باید حاسم رو بهش جمع کنم .

ایشون بهم جواب داد خیلی نکات هست ... ولی یه کاری که معمولا مستاجر های میکنند و خطرناک هست اینه که میان پول پیش رو جک میدهند ... مثلا یک چک 30 میلیونی بابته رهن ساختمون میدهند و برجی مثلا 900 هزارتومن .

قرار داد رو مینویسین و تموم میشه میرین ...

بعدش ایشون اسباب کشی میکنه میره اونجا ... ولی چک ایشون نقد نمیشه ...
همه آدمها تصور میکنند که قرار داد اجاره فسخ میشه ... و میتونند مستاجر رو بیرون بندازند ...
ولی اینچنین نیست ....
قرارداد سره جایه خودش هست و مالک باید 3 ماه تا 4 ماه بیوفته دنبال وصول چک ... یعنی درگیر قوانین چک بشه ...

منم خوب بهش گفتم راه حل چی هست ...
اونم بهم گفت در قرار داد اجاره از بنگاه دار بخواین درج کنه که اگر چک مستاجر وصول نشد ... قرار داد به صورت یک طرفه فسخ میشه و مستاجر اجازه شکایت نداره و در عرض 5 روز باید خونه رو تخلیه کنه .

خوب این یک مثال بود ...

بنابراین روش خوب این هست که اگر مثلا میخوای کاری انجام بدی ... تصمیم بزرگی داری یا ... با کسانی که کننده همون کار هستند مشورت کنی ... یا حتی اگر آشنایی نداری بری پیشه یک وکیل و مثلا 70 هزار تومن بدی و مشاوره بگیری ...

اینجوری از ضرر های میلیونی جلوگیری میکنی .

یا فرض کن امروز یکی میاد جلویه درب پارکینگ خونتون پارک میکنه و هر کاری هم که میکنی ... پیداش نمیکنی ...

یه راه اینه که داد و بیداد کنی .
یه راه اینه که زنگ تک تک خونه مردم رو بزنی .
و ...

ولی وقتی من با مساله ای برخورد کنم که راهش رو ندونم زنگ میزنم 110 و طرح مشگل میکنم و میگم راه حل استاندارد برای این کار چی هست ...

معمولا در بسیاری از مسایل نیازی به اومدن اونها نمیشه و بهت راهنمایی میکنند چی کار کنی ولی اگر لازم بشه ... کمتر از 10 دقیقه میان و مشگل رو هم حل میکنند ..

پ

مارینر;905173 نوشت:
آرمین خان ...
این مساله رو هم برات بنویسم دیگه ختم کلام ...

همین دوستم که برات تعریفش کردم ... میخواست خونش رو دوباره اجاره بده ... بهم گفت که تو زرنگی بیا با من بریم . منم باهاش رفتم .

قبل از اینکه بریم داخل مشاور املاکی من زنگ زدم به پسرخالم و ازش پرسیدم حمید یکی از دوستان من میخواد خونش رو اجاره بده و من باهاش رفتم که قرار داد بنویسم ... چه نکاتی داره که باید حاسم رو بهش جمع کنم .

ایشون بهم جواب داد خیلی نکات هست ... ولی یه کاری که معمولا مستاجر های میکنند و خطرناک هست اینه که میان پول پیش رو جک میدهند ... مثلا یک چک 30 میلیونی بابته رهن ساختمون میدهند و برجی مثلا 900 هزارتومن .

قرار داد رو مینویسین و تموم میشه میرین ...

بعدش ایشون اسباب کشی میکنه میره اونجا ... ولی چک ایشون نقد نمیشه ...
همه آدمها تصور میکنند که قرار داد اجاره فسخ میشه ... و میتونند مستاجر رو بیرون بندازند ...
ولی اینچنین نیست ....
قرارداد سره جایه خودش هست و مالک باید 3 ماه تا 4 ماه بیوفته دنبال وصول چک ... یعنی درگیر قوانین چک بشه ...

منم خوب بهش گفتم راه حل چی هست ...
اونم بهم گفت در قرار داد اجاره از بنگاه دار بخواین درج کنه که اگر چک مستاجر وصول نشد ... قرار داد به صورت یک طرفه فسخ میشه و مستاجر اجازه شکایت نداره و در عرض 5 روز باید خونه رو تخلیه کنه .

خوب این یک مثال بود ...

بنابراین روش خوب این هست که اگر مثلا میخوای کاری انجام بدی ... تصمیم بزرگی داری یا ... با کسانی که کننده همون کار هستند مشورت کنی ... یا حتی اگر آشنایی نداری بری پیشه یک وکیل و مثلا 70 هزار تومن بدی و مشاوره بگیری ...

اینجوری از ضرر های میلیونی جلوگیری میکنی .

ممنون
قطعا تجربه و آگاهی و شناخت هما نطوریکه سرکار فرمودید .رهگشا ودر بسیاری از موارد از بوجود آمدن خسارت های مادی و معنوی و عاطفی ووو .... جلوگیری خواهد نمود !
دانش در هر کاری و تجربه و مشورت رمز موفقیت است
بابت حضور شما در این تاپیک سپاسگزارم

آرمین...;905168 نوشت:
سلام

خوب اعمال چه سیاستی
میشه بفرماید !!!
با تشکر

سلام
نمونش همین مثالی که خانم مارینر فرمودند.

دونستن اینکه در هر موقعیتی چه سیاستی لازمه نیازمند تجربه است.

موضوع قفل شده است