چگونگی صله رحم با افرادی که به پیامبر و امامان بی احترامی می کنند

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونگی صله رحم با افرادی که به پیامبر و امامان بی احترامی می کنند

من متاسفانه دایی هام اهل مستی فش و تهمت به پیامبر امامان اوایا هستند و به شددت ضد انقلاب ضد رهبری بد دهن و قران اعتقاد ندارند و مسخره ایات خدا رو می منند ایا واجب با انها صله رحم بکنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

Reza551;902119 نوشت:
من متاسفانه دایی هام اهل مستی فش و تهمت به پیامبر امامان اوایا هستند و به شددت ضد انقلاب ضد رهبری بد دهن و قران اعتقاد ندارند و مسخره ایات خدا رو می منند ایا واجب با انها صله رحم بکنم؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

قطع ارتباط کردن با این افراد باعث ترک کردن منکر از طرف آنها خواهد شد ، به جهت نهی از منکر باید ارتباطتان را با آنها قطع بنمایید.

و اگر قطع ارتباط با آنها موجب ترک منکر از طرف آنها نمی شود ،قطع رحم جایز نیست و صله‌ی رحم منحصر در دید و بازدید نیست بلکه از ‏طرق دیگر مانند تلفن نامه و امثال آن نیز محقّق می‌شود.

پی نوشت:
استفتائات مکتوب از دفتر رهبری ، قم

شفا;904370 نوشت:
و اگر قطع ارتباط با آنها موجب ترک منکر از طرف آنها نمی شود ،قطع رحم جایز نیست و صله‌ی رحم منحصر در دید و بازدید نیست بلکه از ‏طرق دیگر مانند تلفن نامه و امثال آن نیز محقّق می‌شود.

با عرض سلام

1- اگر احتمال تاثیر گذاری و ترک منکر بدهیم باز هم قطع رحم جایز است ؟

2- کلا در مقابل چگونه افرادی مجاز به قطع رحم می باشیم ؟

کهف الحصین;904414 نوشت:
با عرض سلام

1- اگر احتمال تاثیر گذاری و ترک منکر بدهیم باز هم قطع رحم جایز است ؟

2- کلا در مقابل چگونه افرادی مجاز به قطع رحم می باشیم ؟

سلام علیکم

اگر قطع رحم، باعث می شود تا آنها گناه را ترک کنند باید ، تا اثر بخشی نهی از منکر قطع ارتباط را ادامه بدهید.

قطع ارتباط هیچ اثری نداره چون سنشان ده تا بیست سال از من بزرگتر هیچ کاری نمی توانم بکنم

باسمه القدّوس

با سلام و احترام

شفا;904370 نوشت:

با مسائلی که پرسشگر محترم بیان کردند موضوع فقط منکری مثل شرب خمر یا فحاشی نیست

بلکه توهین و بی احترامی به ساحت مقدس قران،پیامبر(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت است که منجر به

ارتداد می شود،حکم مرتد هم که روشن است و بین مؤمن و مرتد و کافر پیوندی باقی نمی ماند:

آیه:"قالَ يا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِکَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِحٍ فَلا تَسْئَلْنِ ما لَيْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنِّي أَعِظُکَ أَنْ تَکُونَ مِنَ الْجاهِلينَ"

ای نوح ، او از خاندان تو نیست 0به واسطه کفر و فسق ، خویشی را بریده است زیرا ) او ( سراپا ) عمل ناشایسته است!
پس چیزی را که بدان علم نداری از من مخواه ( نوح با اشتباه در موضوع در معرض درخواست بود که خدا منع کرد ) من تو را
پند می دهم که مبادا از جاهلان باشی.

آیه:"يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا آباءَکُمْ وَ إِخْوانَکُمْ أَوْلِياءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْکُفْرَ عَلَي الْإيمانِ وَ مَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْکُمْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ"

اى کسانى که ایمان آورده اید، اگر پدران و برادرانتان کفر را بر ایمان برگزیدند آنان را دوست خود نگیرید......

چگونه می توان بین حکم مرتد و ادامه ی صله ی رحم با چنین افرادی جمع نمود؟

شفا;904370 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

قطع ارتباط کردن با این افراد باعث ترک کردن منکر از طرف آنها خواهد شد ، به جهت نهی از منکر باید ارتباطتان را با آنها قطع بنمایید.

سلام
طبق نظر مقام معظم رهبری حد صله ارحام چقدر است؟

با اقوامی که از دیدین ما خوشحال نمی شوند و یا به آدم متلک می گویند و باعث اذیت و آزار میشوند آیا واجب است صله رحم کرد؟

تلفن زدن به آنها هم جالب نیست و فکر می کنند منظوری داریم.آخه چطور به کسی که از ما خوشش نمیاد زنگ بزنیم اصلا چی بگیم.

تماس با پسر یا دختر عموها یا دختر و پسر دایی هم واجب است اینها که اگه تماس بگیرین مثلا دختر دایی و دختر.....فکر بد درباره ما می کنن و آبرومون میره. پسرهاشون که چشم دیدن ما رو ندارن.

آیا واقعا اسلام اینقدر سخت گرفته ؟

حبیبه;904901 نوشت:
باسمه القدّوس

با سلام و احترام

با مسائلی که پرسشگر محترم بیان کردند موضوع فقط منکری مثل شرب خمر یا فحاشی نیست

بلکه توهین و بی احترامی به ساحت مقدس قران،پیامبر(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت است که منجر به

ارتداد می شود،حکم مرتد هم که روشن است و بین مؤمن و مرتد و کافر پیوندی باقی نمی ماند:

آیه:"قالَ يا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِکَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِحٍ فَلا تَسْئَلْنِ ما لَيْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنِّي أَعِظُکَ أَنْ تَکُونَ مِنَ الْجاهِلينَ"

ای نوح ، او از خاندان تو نیست 0به واسطه کفر و فسق ، خویشی را بریده است زیرا ) او ( سراپا ) عمل ناشایسته است!
پس چیزی را که بدان علم نداری از من مخواه ( نوح با اشتباه در موضوع در معرض درخواست بود که خدا منع کرد ) من تو را
پند می دهم که مبادا از جاهلان باشی.

آیه:"يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا آباءَکُمْ وَ إِخْوانَکُمْ أَوْلِياءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْکُفْرَ عَلَي الْإيمانِ وَ مَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْکُمْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ"

اى کسانى که ایمان آورده اید، اگر پدران و برادرانتان کفر را بر ایمان برگزیدند آنان را دوست خود نگیرید......

چگونه می توان بین حکم مرتد و ادامه ی صله ی رحم با چنین افرادی جمع نمود؟

سلام حبیبه خانم
خب اگه کسایی که به قول شما مرتد هستند بستگان درجه 1 باشند چی؟البته علنن خودشونو مسلمون میدونن اما توهین به ائمه و همش هست
بعد گفتید پدران و برادرانتان را دوست نگیرید
خب چیکار کنم؟همه اطرافیانم اینجورین فامیلام
یعنی با همشون قطع رابطه کنم؟مگه میشه آدم با پدرش قطع رابطه کنه؟

باسمه القهار

سلام و عرض ادب و ارادت خدمت شما خواهر عزیز

یا علے;937958 نوشت:
سلام حبیبه خانم
خب اگه کسایی که به قول شما مرتد هستند بستگان درجه 1 باشند چی؟البته علنن خودشونو مسلمون میدونن اما توهین به ائمه و همش هست
بعد گفتید پدران و برادرانتان را دوست نگیرید
خب چیکار کنم؟همه اطرافیانم اینجورین فامیلام
یعنی با همشون قطع رابطه کنم؟مگه میشه آدم با پدرش قطع رابطه کنه؟

فکر می کنم این مطلب را بهتر است از کارشناسان و اساتید فقه و احکام سؤال بفرمائید

تا به پاسخ بهتر و یقینی تری برسید.

ولی آنچه حقیر می دانم این است که حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام هم وقتی کفر عمویش آزر محرز شد

از او دور و با وی قطع ارتباط نمود.همینطور حضرت نوح(ع) در ارتباط با فرزند کافرش،آیات دیگری هم داریم نظیر آنچه در پست فوق نقل قول گرفتید.

از طرف دیگر هم حکم احسان به والدین حتی اگر مشرک باشند را داریم(البته بدون تبعیت از افکار آنها).

لذا موضوع کمی پیچیده و حکم استنباط حکم عملی آن در تخصص فقهای عظامست.

گل

شفا;904685 نوشت:
سلام علیکم

سلام خدمت شما

گاهي صله رحم با شرايطي مطابق مي شود كه انجام آن باعث ايجاد مشكل براي شخص مي شود
مثلا شخص را وارد حاشيه مي كنند يا حرف پشت سرشان در مي آورند!
كه اين موجب از بين رفتن برخي حرمت ها و ناراحتي ها مي شود
اينجا ترك صله رحم موجب ترك اشتباه آنها نمي شود اما موجب حفظ شان شخص مي شود
تكليف چيست؟

کهف الحصین;938062 نوشت:
سلام خدمت شما

گاهي صله رحم با شرايطي مطابق مي شود كه انجام آن باعث ايجاد مشكل براي شخص مي شود
مثلا شخص را وارد حاشيه مي كنند يا حرف پشت سرشان در مي آورند!
كه اين موجب از بين رفتن برخي حرمت ها و ناراحتي ها مي شود
اينجا ترك صله رحم موجب ترك اشتباه آنها نمي شود اما موجب حفظ شان شخص مي شود
تكليف چيست؟

سلام علیکم

به روشهای دیگر مثل تماس تلفنی و.... صله رحم را انجام بدهید تا این مفاسد را نداشته باشد..

موضوع قفل شده است