جمع بندی حس بد

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حس بد

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام و خسته نباشید.
یک مشکلی برایم پیش اومده برای خودم هم هنوز واضح نشده چیه خیلی مبهمه خواهش میکنم شما کمکم کنید در مرحله اول واضح و بعد حل بشه.
یه مدتی وقتی اسم بعضی از اشخاص میاد حالا از دوستان یا حتی بعضی از ائمه (اینش خیلی واسم عجیبه خیلیییییی اذیت میکنه) یه چیزی بهم میگه یه حسی بگم میگه تو این جا باید شهوتت تحریک بشه ناخود اگاه.
با یک نفر که حرف زدم گفتم نسبت به یکی از دوستانم اینطوریم و خجالت کشیدم ائمه هم بگم و در مورد دوستم گفت چون حس بد و گمراه کننده ای داری باید کاملا ولش کنی و اصلا طرفش نری در صورتی که من خیلی وقته این دوستمه ندیدم ولی به محض این که اسمش از توی ذهنم رد میشه یه حس ضعیف و عجیب شهوت بهم دست میده.
این جاش اذیتم میکنه که اصلا طرف دوستم نمیرم اصلا اسمش هم توی ذهنم نمیزارم بیاد(به فرض) ولی ائمه رو چیکار کنم این ها هم نرم طرفشون بهشون فکر نکنم.
خودمم میدونم سوالم خیلی ابهام داره ولی باور کنید خیلی اذیتم میکنه اصلا وقتی توی روضه که میشینم اسم بعضی از ائمه که میاد یه حسی میاد میگه این جا تو تحریک باید بشی.
در ضمن اصلا نمیزارم فکرم جاهای بد بره اصلا به هیچ عنوان چشم چرانی نمیکنم حتی بحث جنابتمم خیلی با فاصله های زیاد رخ میده.
خواهش میکنم کمکم کنید.
خیلی ممنون

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سوال:
وقتی اسم معصومین(ع) میشنوم به صورت ناخود اگاه حس شهوت من تحریک میشه
علت این مشکل چیه؟

پاسخ:
سلام و عرض ادب خدمت شما پرسشگر محترم
از اعتمادتان به اين مركز متشكرم.
نيز از تأخير زيادي كه در پاسخ دهي روي داده واقعا عذرخواهي مي كنم( عمدي نبوده)
پاسخ اين پرسش تان را در قالب بندهاي زير بيان مي كنم:
1- اضطراب:
اضطراب و وسواس مي تواند سبب برخي از افكار مزاحم و تكراري با موضوع مقدسات باشد و يا اين افكار را دامن بزند. معمولا اين گونه فكرهاي وسواسي نسبت به اموري است كه براي ما خيلي قيمتي و با ارزش است.
همين امر ما به خاطر حضور آنها و ناهم سنخ ندانستن اين افكار با شخصيت و وجودمان آشفته مي شويم. چون شما حساس هستيد كه مبادا آسيب ببينند ذهنتان حساس تر مي شود و نفس و شيطان هم اينجا بيكار نيستند.
بنابراين حساس نباشيد به زندگي(عبادت، كار، مطالعه، معاشرت،تفريح حلال) مشغول باشيد. اين فكر مثل گربه اي است كه وارد اتاق شده است و شما آنجا وارد مي شويد اگر بترسيد و يا دنبالش كنيد

ممكن است به وسائل قيمتي داخل منزل آسيب برساند گلداني را زمين بيندازد و يا به شما حمله كند. تجربه نشان داده اگر ما يواشكي از اتاق بيرون برويم و يا به كارمان مشغول شويم گربه آرام آرام از اتاق خارج مي شود. شما هم نسبت به اين افكاري خودآيند و بي اختياري كه شما هيچ گناهي نداريد بي اعتنا باشيد.

همين كه قلبا اين افكار را از خود نمي دانيد كافي است. بله فكر از ذهن شما تراوش كرده ولي چون با ساختار فطرت و باورهاي شما همخوان نيست از شما نيست مانند فرزند حضرت نوح كه به خاطر رفتار بدش از اهل حضرت به حساب نمي آيند.

2- نظام باورهاي عقلي و قلبي: اين كه معده ما عذاي ناسالم را پس مي زند و حالت تهوع به آن دست مي دهد از سلامت بدن به حساب مي آيد نه بيماري آن. همين طور اين كه نظام باورهاي ديني شما نسبت به اين افكار مزاحم حالت تهوع به خود مي گيرد و آشفته مي شود از سلامت باورهاي شما حكايت دارد بنابراين درمان براي شما خوب جواب مي دهد.

3- چك آپ معنوي: وقتي ما براي سلامت جسممان ارزش قائل باشيم حاضر هزينه مادي و وقتي بدهيم و داروي تلخ هم براي درمان مصرف كنيم. براي ويروس كشي نظام باورها بايد تلاش و مراقب اعتقادي و ارزشي و تمرين مستمر كنيد.
اگر لازم شد حتما به صورت حضوري نزد كارشناس اعتقادات برويد و باورهاي خود را چك آپ كنيد. اجازه ندهيد ويروس شبهه در ذهن شما باقي بماند و سرعت و فراست و هشياري ذهني و معنوي شما را كاهش دهد.

4- درمان سريع: وقتي علف هرزي در مزرعه اي مي رويد تا ريشه هايش عميق نشده بايد آن را از بين برد وقتي زمان بگذرد و ريشه هاي قوي شود كندن علف ها مشكل مي شود. فكرهاي مزاحم شما زمان زيادي از آن حضورش در ذهن شما نمي گذرد و متأسفانه به جاي مراقبت معنوي و پرهيز با رجوع به سايت هاي پر از شبهه آن را آبياري كرده ايد. الان هم دير نشده است. مراقب معنوي هيجاني و بينشي و اجتماعي و معنوي خود را شروع كنيد و پرهيزان را در اين رژيم معنوي رعايت كنيد تا زودتر سلامت معنوي خود را باز يابيد.

5- تكليف و اختيار: به كار بردن افكار توهين آميز دقيق نيست. توهين يعني اهانت كردن. ولي شما اختيارا توهيني نكرده ايد اين افكار مزاحم خود جوش و قارچ گونه رشد كرده اند. همان گونه كه ما براي خميازه غيراختياري تكليفي نداريم براي اين افكار مزاحم هم گناهكار نيستيم. و اصلا نبايد خود را سرزنش كنيم به جاي سرزنش با نصب يا آبديت كردن آنتي ويروس هاي و مراقبت هاي معنوي تلاش كنيم مشكل رفع شود.
البته اگر مقدمات حضور اين افكار ارادي بوده به همان مقدار مقصريد.
خب حالا تصور كنيد مقصر هم باشيد. چاره چيست‌زانوي غم بغل گرفتن و در حسرت بودن و خود را سرزنش كردن؟ نه خير

خداوند در قرآن شريف توبه را واجبي معرفي كردن كه موسَّع (وقت دار مانند وقت نماز ظهر) نيست بلكه واجب فوري است و بايد سريع اولين تقاطع يا زيرگذر از جاده منتهي به آغوش شيطان و نااميدي برگرديد به جاده فطرت؛جايي كه آغوش رحمت الهي گشوده شده است و انتظارت را مي كشد همو كه گفته من عاشق جواني هستم كه به خاطر من از گناه بر مي گردد.

مراقب وسوسه هاي ذهن فريبكار و شيطان باشيد. انها تلاش مي كنند در شما احساس گناه ايجاد كنند تا خودت به تدريج از خودت بدت بيايد و برچسب پليد بودن بر خود بزني و بعد شعار دهي:« آب كه از سر گذشت چه يك وجب چه صد وجب. خدا كه ما را نمي بخشد و... »و اين گونه با انكار و توجيه در مرداب گناهان بيفتيد و از خداوند با نااميدي از رحمتش دور شويد.

6- قوانين حافظه: حافظه ما براساس قوانيني كار مي كند مرور به تثبيت يادگرفته ها و حضور ذهن كمك مي كند. براي فراموشي آن افكار نبايد آنها را اختيار مرور كنيد يا زمينه تداعي آنها با متن ها و يا تصاوير يا افراد و... فراهم آورديد. بنابراين از محركات دوري كنيد در برابر انگيزه هاي و جاذبه هاي عرفاني را

با اين راهكارها تقويت كنيد:
ورزش و فعاليت هاي ذهني و بدني، ذكر (به خصوص ذكر زباني و قلبي لااله الاالله)، انس با قرآن، توجه به فرازهاي دعاي جوشن در قنوت و غير آن، به شوخي و طنز گرفتن افكار، دوستان با نشاط و معنوي، انس با بزرگان اخلاق و آثارشان، فرار از بيكاري، اجتناب از خلوت سايبري و غيرسايبري سمي و...

تذكر روان شناختي:
1- هر چه آرامش شما بيشتر باشد و نكات بالا را با دقت رعايت كنيد زودتر حال معنوي شما خوب مي شود اگر اين افكار وقت گير بود و مانع كار و فعاليت هاي اجتماعي شد و بازده كار شما را پايين اورد و بي اعتنايي و انصراف توجه مشكل بود با روان پزشك مشورت كنيد.
2-دقت كنيد اين فكرها براي خيلي ها رخ مي دهد ولي برخي بي اعتنا هستند و برخي بيشتر حساس مي شوند و به خاطر حساسيت و اضطراب و.. بيشتر تكرار مي شود.
تمرين:
فلش كارت هاي بي خيال درماني را با دقت در زمان هاي مختلف مرور كنيد:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=54434

......................
انجمن گفتگوي ديني (مركز ملي)، كارشناس : حامي 1395/11/22 تمرين:

موضوع قفل شده است