جمع بندی دعای پیامبران برای نسل خود

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دعای پیامبران برای نسل خود

به نام الله

سلام

در روایات ما هست که هر چه می خواهید ، از خدا بخواهید. و حتی تاکید شده که در امر دعا ، همتتان بلند باشد و امور متعالی از خداوند مسئلت کنید. خداوند که بخیل نیست.

چرا در دعای پیامبران برای نسل خودشان ، دعا با "من بعضیه" آمده؟ یعنی گفته اند: خدایا قسمتی از ذریه مرا فلان جور قرار بده. و نفرموده اند همه ذریه مرا.

مثلاً:

رَبِّ اجْعَلْني مُقيمَ الصَّلاةِ وَ مِنْ ذُرِّيَّتي رَبَّنا وَ تَقَبَّلْ دُعاءِ

ترجمه آیت الله مشکینی:
پروردگارا ، مرا برپادارنده نماز قرار ده و از اولاد من ( نیز نمازگزاران قرار ده ) ، و ای پروردگار ، دعای مرا اجابت نما.

ترجمه الهی قمشه ای:
پروردگارا ، مرا و از ذرّیّه ام نیز کسانی را نمازگزار گردان ، و بار الها دعای مرا بپذیر.

چرا حضرت ابراهیم نفرمود: رب اجعلنی مقیم الصلوة و ذریتی؟

مواردی از این دست در دعای انبیاء ، متعدد است، که نمونه ای ذکر شد.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

راجع به این سوال شما در بسیاری از تفاسیر مطالعه کردم و مفسران به آن نپرداخته اند شاید به خاطر مهم نبودن آن و یا بخاطر مهم بودن مباحث دیگر باشد.
بین اقامه کننده نماز و اهل نماز بودن فرق است در اینجا هم مراد حضرت ابراهیم(علیه السلام) از اقامه نماز در واقع جلودار و پیشوا است نه اهل نماز و نماز خوان بودن . بنابراین من تبعیضیه است که برخی از نسل حضرت پیشوا و جلودار باشند که البته در تفسیر علامه شبر در توجیه تبعیضییه بودن مِنْ چنین گفته شده است :
مِنْ برای کل ذریه نیست چون همه ذریه دین واقعی نخواهند یافت بلکه برخی هم کافر خواهند شد حضرت فرمود از برخی از ذریه من اقامه کننده نماز قرار بده (1)
پی نوشت :
1. علامه شبر،تفسیر القرآن الکریم ،چاپ هفتم،سال1435ق، ص391

موضوع قفل شده است