معیار در کثیر الشک

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
معیار در کثیر الشک

با عرض سلام و خسته نباشید
در چند تا از سوالها که خواندم شما تعریف فرد کثیرالشک رو بیان فرموده بودید. ولی من در رساله خواندم که اگر فرد در یک مورد خاصی شک کنید در اون مورد کثیرالشک محسوب میشود. الان سوال من این است که من همیشه و در هرنماز یا حداقل یکی درمیان شک میکنم ولی هربار در یک چیز، مثلا یک بار درسجده یک بار در رکعت یک بار در تشهد. البته بعضی از موارد هم هستند که دایما شک میکنم مثلا بین رکعت اول و دوم. حالا با این اوصاف من کثیرالشک محسوب میشوم یا فقط باید در مواردی که زیاد شک میکنم اعتنا نکنم؟ ممنون میشوم کمکم کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

Mar1369;901412 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید
در چند تا از سوالها که خواندم شما تعریف فرد کثیرالشک رو بیان فرموده بودید. ولی من در رساله خواندم که اگر فرد در یک مورد خاصی شک کنید در اون مورد کثیرالشک محسوب میشود. الان سوال من این است که من همیشه و در هرنماز یا حداقل یکی درمیان شک میکنم ولی هربار در یک چیز، مثلا یک بار درسجده یک بار در رکعت یک بار در تشهد. البته بعضی از موارد هم هستند که دایما شک میکنم مثلا بین رکعت اول و دوم. حالا با این اوصاف من کثیرالشک محسوب میشوم یا فقط باید در مواردی که زیاد شک میکنم اعتنا نکنم؟ ممنون میشوم کمکم کنید.

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

تشخیص اینکه شخصی کثیر الشک است یا نه ، یک امر عرفی است ، که با توجه به سوالی که شما مطرح فرمودید که این گونه شک ها همیشه در نماز برای شخص ایجاد می شود ، در این صورت چنین کثیر الشک بوده ، و نباید به شکهایتان اعتنا کنید.

نکته:در صدق كثير الشك بودن شرط است كه اين شكها در اثر عوارضى؛ همچون ترس يا خشم يا ناراحتى و مانند اينها از چيزهائى كه حواس را پرت مى‌كند، نباشد.

موضوع قفل شده است