جمع بندی گفتن ذکر بدون حضور قلب

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گفتن ذکر بدون حضور قلب

سلام

میخواستم بدونم گفتن ذکر بدون حضور قلب واقعآ هیچ تاثیری نداره؟اینجا یکی از اساتید (استاد سمیع) اینطور پاسخ دادن:

ذکر بی حضور قلب مانند داشتن مشعل در دست یک انسان نابینا است که او را به مقصد نمی رساند.

من قبلا نیت (نذر) کرده بودم زیارت عاشورا رو با صد لعن و صد سلام بخونم برای رفع مشکلم و روی گفتن ذکر در حال انجام کارهام مثلا توی شهر هم حساب باز کرده بودم.الان یعنی هرچی ذکر گفتم بی فایده بوده و دیگه این کار رو رها کنم؟برای کسی مثل من سخته همه اذکار رو با حضور قلب گفتن و اونم مثلا همشو یکجا بخوام بگم (مثلا بعد از نماز صبح) که دیدن افراد و مکانها حواسم رو پرت نکنه

این نذر رو باید چکار کنم؟میتونم دیگه انجامش ندم؟راه حل چیه؟

اگه فقط به معنی اذکار فکر کنیم موقع گفتنشون، تاثیر نداره؟

خود حضور قلب موقع گفتن ذکر دقیقا یعنی چه؟

مرجع تقلید : رهبری

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

پرسش:
میخواستم بدانم گفتن ذکر بدون حضور قلب واقعآ هیچ تاثیری نداره؟ من قبلا نیت کرده بودم زیارت عاشورا را با صد لعن و صد سلام بخوانم. الان یعنی هرچی ذکر گفتم بی فایده بوده و دیگر این کار را رها کنم؟
پاسخ:
حضور قلب یعنی انسان توجه داشته باشد که چه می گوید. مثلا درخواندن زیارت عاشورا وقتی سلام می دهید متوجه باشید که در سلام چه می گویید و به چه عزیزانی سلام می دهید، و یا وقتی لعن می فرستید و می گویی اللهم العن اباسفیان و معاویه و... متوجه باشید که این لعن را به چه کسانی می فرستید.
بنابراین شما حتما ادامه نذرتان را داشته باشید و البته همین که سعی و تلاش دارید، توجه خودتان را در خواندن زیارت عاشورا داشته باشید کافی است. چون همین سعی در توجه داشتن، به مرور آن توجه لازم را به شما خواهد داد.
پس اصلا نگران نباشید، چون همین که توجه دارید، زیارت عاشورا می خوانید، خود حضور قلب است، همین که توجه دارید سلام و لعن را می فرستید، خود حضور قلب است.

موضوع قفل شده است