شک در خواندن تشهد و برخی از اجزای نماز

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شک در خواندن تشهد و برخی از اجزای نماز

سلام خسته نباشید...
وقت بخیر

من کلا آدمی هستم که زیاد شک میکنم...
چه برای وضو چه برای استبراء از بول و درست بودن کارم و...

موقع نماز هم خیلی اوقات شده که دچار شک میشم...
مثلا

1- بعد از سجده که نشسته ام... نمیدانم در رکعت دوم هستم یا سوم... و به شک میوفتم که رکعت دوم هستم یا سوم و الان باید تشهد رو بخونم یا نه.... ( در این حالت باید چیکار کنم؟) باید اعتنا نکنم و رکعت سوم بدونمش؟

2- گاهی شده در رکعت سوم با اینکه میدونم رکعت دوم رو خوندم به اشتباه و سهوی تشهد رو میخونم و در بین خوندن متوجه میشم رکعت سوم هستم و نباید بخونم... ( در این حالت باید چیکار کنم؟) - البته این مشکل خیلی کم پیش میاد برام

3-گاهی شده به اشتباه عملی رو در رکعت انجام میدم... مثلا در رکعت 3 به جای تسبیحات اربعه ، سوره مبارکه حمد رو شروع به خواندن میکنم که باز وسطش میفهمم ( در این حالت چه باید کنم؟)

ببخشید بابت سوالات...
ممنون میشم سریع پاسخگو باشید... و در حد فهم این جانب باشه!!!

البته میدونم که شماره 2 و 3 مربوط به حواس پرتی و عدم توجه هست... ولی خب خیلی کم پیش میاد برام ولی دونستنش برام مهمه

مرجع تقلید بنده هم آیت الله خامنه ای

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

reza-h;900812 نوشت:
سلام خسته نباشید...
وقت بخیر

من کلا آدمی هستم که زیاد شک میکنم...
چه برای وضو چه برای استبراء از بول و درست بودن کارم و...

موقع نماز هم خیلی اوقات شده که دچار شک میشم...
مثلا

1- بعد از سجده که نشسته ام... نمیدانم در رکعت دوم هستم یا سوم... و به شک میوفتم که رکعت دوم هستم یا سوم و الان باید تشهد رو بخونم یا نه.... ( در این حالت باید چیکار کنم؟) باید اعتنا نکنم و رکعت سوم بدونمش؟

2- گاهی شده در رکعت سوم با اینکه میدونم رکعت دوم رو خوندم به اشتباه و سهوی تشهد رو میخونم و در بین خوندن متوجه میشم رکعت سوم هستم و نباید بخونم... ( در این حالت باید چیکار کنم؟) - البته این مشکل خیلی کم پیش میاد برام

3-گاهی شده به اشتباه عملی رو در رکعت انجام میدم... مثلا در رکعت 3 به جای تسبیحات اربعه ، سوره مبارکه حمد رو شروع به خواندن میکنم که باز وسطش میفهمم ( در این حالت چه باید کنم؟)

ببخشید بابت سوالات...
ممنون میشم سریع پاسخگو باشید... و در حد فهم این جانب باشه!!!

البته میدونم که شماره 2 و 3 مربوط به حواس پرتی و عدم توجه هست... ولی خب خیلی کم پیش میاد برام ولی دونستنش برام مهمه

مرجع تقلید بنده هم آیت الله خامنه ای

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

1-اگر همیشه یا در اکثر نماز هایتان این شک برایتان ایجاد می شود، نباید به شک خود اعتنا کنید و نماز را ادامه می دهید .
2-نمازتان صحیح است، و ادامه می دهید .
3- در این موراد باید برگردید و از ابتدا ، یا حمد را بخوانید ، یا تسبیحات را و بعد نماز را ادامه می دهید .

موضوع قفل شده است