جمع بندی تفاوت فاحش بین پیامبر و روحانیون امروز، چرا؟

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفاوت فاحش بین پیامبر و روحانیون امروز، چرا؟

​در تاریخ آمده که اعمال و رفتار و گفتار پیامبر (ص) به گونه ای بوده که مردم با دیدن ایشان چنان مجذوب میشدند که دسته دسته به اسلام روی میاوردند اما روحانیون امروز جامعه ما که از حیث اعمال و رفتار و گفتار و غیره باید نزدیکترین افراد و شبیه ترین افراد به پیامبر (ص) باشند متاسفانه بگونه ای هستند که مردم دسته دسته از اسلام و یا شیعه خارج میشوند ، چرا آیا روحانیون برعکس پیامبر که جذاب بودند دافعند یا سلیقه مردم عوض شده و روحانیون تقصیری ندارند یا که چه؟؟؟!!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

mehrdaad.;900795 نوشت:
در تاریخ آمده که اعمال و رفتار و گفتار پیامبر (ص) به گونه ای بوده که مردم با دیدن ایشان چنان مجذوب میشدند که دسته دسته به اسلام روی میاوردند اما روحانیون امروز جامعه ما که از حیث اعمال و رفتار و گفتار و غیره باید نزدیکترین افراد و شبیه ترین افراد به پیامبر (ص) باشند متاسفانه بگونه ای هستند که مردم دسته دسته از اسلام و یا شیعه خارج میشوند ، چرا آیا روحانیون برعکس پیامبر که جذاب بودند دافعند یا سلیقه مردم عوض شده و روحانیون تقصیری ندارند یا که چه؟؟؟!!!

سلام علیکم
بحث دقیق در این مورد و آسیب شناسی این مشکل نیازمند کاری علمی و دقیق است. عوامل متعددی در این موضوع دخیل هستند که برخی به روحانیون و برخی به دیگران مربوط است.
اما اگر بخواهیم سوال شما کاربر گرامی را بی پاسخ نگذاریم باید عرض کنم بله متاسفانه برخی روحانیون چندان که باید بر روی خود کار نکرده و سعی در شبیه شدن به اولیاء دین علیهم السلام نکرده اند حال یا اهمیت این موضوع خیلی برایشان جا نیفتاده یا کاهلی می کنند و یا ......
البته روحانیون حقیقی هم کم نیستند و به حق علمای ربانی از قدیم بوده و الان هم هستند.
یک مسأله دیگر اینست که این مهم(خودسازی و شبیه شدن به اهل بیت علیهم السلام) باید برای خود افراد حل شده و خودشان اقدام کنند. مقصودم اینست هر اندازه هم که حوزه های علمیه برای طلاب در این زمینه تلاش کنند تا خود افراد نخواهند مشکلی حل نخواهد شد.
بالاخره این طلاب هم از همین عامه مردم هستند و روحیات مختلف و تربیت های مختلف در شکل گیری شخصیت ایشان نقش داشته است.
نظرات دوستان دیگر هم در این زمینه مفید خواهد بود إن شاء الله.

باسمه الحکم العدل

سلام علیکم

mehrdaad.;900795 نوشت:
اما روحانیون امروز جامعه ما که از حیث اعمال و رفتار و گفتار و غیره باید نزدیکترین افراد و شبیه ترین افراد به پیامبر (ص) باشند متاسفانه بگونه ای هستند که مردم دسته دسته از اسلام و یا شیعه خارج میشوند

اولا اینکه مردم دارند دسته دسته از دین و مذهب خارج می شوند سیاه نمایی بزرگی است!

ثانیا اینکه به خاطر اعمال و رفتار روحانیون دارند از دین خارج می شوند بزرگتر و غیر منصفانه تر!

حساب بعضی روحانیونی که برخی اعمالشان مورد انتقاد مردم است را باید از صنف روحانی جدا نمود

و اعمال آنها را به حساب همه نگذاشت.

نکته بعد اینکه درست است در بعضی، اعتقادات و تقیدات دینی کم رنگ شده است ولی مجموعه ای

از عوامل تربیتی،اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی،تبلیغات دشمن،ماهواره،سایتهای اینترنتی مستهجن

موجبات آن را فراهم آورده است که همگی از عوامل خارجی ضعف اعتقادی محسوب می گردد اما

نمی توان عوامل درونی بی قیدی این دسته را به مسائل دینی نادیده گرفت،عواملی که گرایش به

فرهنگ غرب،دنیا زدگی،غفلت و عدم بصیرت دینی ووو جزئی از آنهاست.

اما متأسفانه حضرتعالی سوء رفتار بعضی را علت تامه ی خروج از دین محسوب کرده اید.

باسمه الرقیب

mehrdaad.;900795 نوشت:
​در تاریخ آمده که اعمال و رفتار و گفتار پیامبر (ص) به گونه ای بوده که مردم با دیدن ایشان چنان مجذوب میشدند که دسته دسته به اسلام روی میاوردند اما روحانیون امروز جامعه ما که از حیث اعمال و رفتار و گفتار و غیره باید نزدیکترین افراد و شبیه ترین افراد به پیامبر (ص) باشند

ساده زیستی و زهد و اخلاص و تهذیب نفس بر آموزش علوم دینی مقدم است،بنده با سیستم تربیتی حوزه های علمیه

آشنایی چندانی ندارم ولی فکر می کنم روی این موارد باید سرمایه گذاری بیشتری شود.

عالم غیر مهذب رهزن دین است.

حبیبه;902807 نوشت:
اولا اینکه مردم دارند دسته دسته از دین و مذهب خارج می شوند سیاه نمایی بزرگی است!

ثانیا اینکه به خاطر اعمال و رفتار روحانیون دارند از دین خارج می شوند بزرگتر و غیر منصفانه تر!

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما و همگی

ببخشید که اینطوری میگویم. حداقل در اماکنی که من رفت و آمد دارم و اشخاصی که در طول زندگی شناخته ام، کمتر کسی را دیده ام که به روحانیون احترام بگذارد. فرضا یک عرفی بود زمان راهنمایی و اوائل دبیرستان که زمانیکه روحانی ای را در خیابان دیدیم، بزنیم پس کله ی بغل دستیمان (وقتی جمعی از دوستان باهم راه میرفتیم) که البته من از اینکار اجتناب میکردم.
اکنون در دانشکده ای که تحصیل میکنم،از هم ترمی هایم، از ظاهر بخواهم تشخیصم را بگویم،اکثریت از روحانیون بدشان می آید. ( البته نمیتوان قضاوت واقعی و دقیق داشت، حرفم صرفا بر اساس ظاهر است، چراکه ممکن است اشخاص صرفا در موقعیت ایجاد شده برای حفظ عرف آن جمع، چنین عمل کنند. و در خلوت، شکل دیگری از باور را داشته باشند)

در شبکه های اجتماعی و گروه های تلگرام، حداقل در جمع هایی که حضور دارم، در اکثر مواقع ذکر خیری از روحانیون نیست.

این ها بدین دلیل نیستند که این اشخاص از اسلام و خدا بدشان می آید، بلکه ممکن است دلایل سیاسی و اجتماعی سوای از دینی، داشته باشد. یعنی ممکن است شخص معتقد به خدا باشد،اما باز دل خوشی از روحانیون نداشته باشد. (هرچند اینجا بیشتر روحانیون معروف و حکومتی مورد نظر است)

حداقل با تجربه ای که من دارم، وضع را جالب نمیبینم.

mehrdaad.;900795 نوشت:
​در تاریخ آمده که اعمال و رفتار و گفتار پیامبر (ص) به گونه ای بوده که مردم با دیدن ایشان چنان مجذوب میشدند که دسته دسته به اسلام روی میاوردند اما روحانیون امروز جامعه ما که از حیث اعمال و رفتار و گفتار و غیره باید نزدیکترین افراد و شبیه ترین افراد به پیامبر (ص) باشند متاسفانه بگونه ای هستند که مردم دسته دسته از اسلام و یا شیعه خارج میشوند ، چرا آیا روحانیون برعکس پیامبر که جذاب بودند دافعند یا سلیقه مردم عوض شده و روحانیون تقصیری ندارند یا که چه؟؟؟!!!

واقعا برخی از آدمها اونقدر بزرگ هستن که وقتی راه میروند ناخودآگاه همه توجه ها رو به سمته خودشون میکشند . نمونه عینی این مساله رو من چند سال پیش در درون خیابان انقلاب دیدم ... آقای الهی قمشه ای داشتند در درون خیابون راه میرفتتند و میتونم بگم بیشتر از20 نفر دانشجو داشتند ایشون رو همراهی میکردند ... کلا در درون خیابون هم تمام نگاهها به ایشون بود ...

به نظره من خیلی از روحانی ها هم چنین حالتهایی رو دارند ... مثلا برای من این افراد واقعا اینچنین هستند .

1. حجت الاسلام نقوی
2. دکتر میرباقری
3. آیت الله جوادی آملی
و ...

ولی اینکه چرا چنین احساساتی بوجود اومده ....

1. آدمهایی که ادعای عالم بودن میکنند با کوچکترین لغزشی ... باعث میشن که آبروشون بره ... بنابراین میگن اگر میخوای کسی رو خراب کنی ... بهش بال و پر بده ... خودش خودش رو خراب میکنن .

2. دومین علت هم به نظره من این هست که اومدند دین و سیاست رو با هم قاطی کرده اند . با اینکه به نظره من این دو مقوله از اساس با هم مخلوط هستند اما باید ساز و کاری اندیشیده میشد که تصمیم های مذهبی از تصمیم های حکومتی جدا میشد ... ولی الان شهرداری یک خلاف کوچیک هم میکنه ... مردم با خودشون میگن که مشگل از آخوندهاست ...

ما در درون مباحث مدیریتی ... دو مکان داریم که خیلی خیلی جایگاه مهمی هستند ....

1. جایی که یک پروژه Init میشه ... یا به اصطلاح راه اندازی میخواد بشه ... مدیران در این فاز پروژه تصمیم میگیرند که چه پروژه ای رو انجام بدهند . برای چه انجام بدهند . و هدفشون از انجام این پروژه چی هست .

2. دومین جا .... قسمت QC یا کنترل کیفیت هست و بر رویه روند اجرای پروژه نظارت میکنند که آیا پروژه از لحاظ زمانبندی و کیفیت و اهداف منطبق بر تصمیم گیری های اتخاذ شده هست یا نیست .

به نظره من این دو جا مکانهای خوبی برای حضور روحانیت هست .

برخی از تصمیم ها مانند :

تبلیغات اسلامی و چگونگی انجام اون ...
امر به معروف و چگونگی انجام اون ...
و ...

در حوزه ای هست که هم باید روحانیت برای اونها تصمیم گیری کنه ... استراتژی داشته باشه و هم بر رویه مراحل انجام اون نظارت داشته باشه و کیفیت رو مورد بررسی قرار بده ....
ولی تصمیم گیری در مورد سایر کارهای کلان کشور خوب در تخصص ایشان نیست و اگر در اینجاها حضور داشته باشند ... هم برای خودشون بد هست و هم برای مردم .

مثالش ... مساله انرژی هسته ای ...

خوب اگر تصمیم گیری در مورد ( انتخاب این پروژه یا رد آن ) همچنین ( نوع کیفیت کار ) به افرادی که تخصص این کار رو دارند سپرده میشد ... در همون نگاه اول هزینه ها درست انجام میشد ... و ما میفهمیدیم که مثلا تولید برق از روشهای دیگر خوب بیشتر به نفعمون هست و مثلا از راههای دیگر برق تولید میکردیم ... اینقدر کشورمون هزینه کرد ... این همه رشوه داد ... آخر سرش هم اندازه یک سد نمیتونه برای ما برق تولید کنه ...

باسمه الحسیب

با سلام و احترام

Kamran;902814 نوشت:
ببخشید که اینطوری میگویم. حداقل در اماکنی که من رفت و آمد دارم و اشخاصی که در طول زندگی شناخته ام، کمتر کسی را دیده ام که به روحانیون احترام بگذارد.

برای اینکه این دسته عادت دارند حکم جزء را به کل تعمیم دهند،نه در این مسئله بلکه در هر امری هم همینطورند.

و تبلیغات مسموم و شایعه پراکنی و عدم شناخت کافی از صنف روحانی هم به این امر دامن می زند.

ضمن اینکه احترام نگذاشتن به روحانیت چه ملازمه ای با خروج از دین دارد؟

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]

mehrdaad.;900795 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

برای بررسی مواردی باید جامعه را شناخت زمان را شناخت و علل مختلف را در نظر گرفت

اول اینکه مشکل فردی را به کل نسبت دادن درست نیست یا حتی یک مشکل یک فرد واحد را گرفت و تمام اعمالش را زیر سوال برد(البته شاید از جهت حبط عمل هم بشود به آن نگاه کرد)

اما در مورد عللی که بنظرم می شود در نظر گرفت

فاصله گرفتن و تغییر سبک زندگی در عصر ما و همچنین آخر الزمان بودن زمان ما است(به استناد حدیثی که از پیامبر(ص) نقل می شود در مورد بهترین مومنان که در آخرالزمان اند چراکه با نوشته ایمان می آورند و امامشان در غیبت است برای بدست اوردن متن دقیق حدیث و منبع آن و صحت و سقم احتمالی به انجمن حدیث رجوع کنید.)

ام در مورد سبک زندگی الان روحانیون و مردم با هم ارتباط مستقیمی ندارند به دلیل برخی از احکام اخلاقی مومنین از متن مردم فاصله می گیرند چه بسا روحانیون(البته بنظرم استاد گرامی اگر در مورد این روش کمی صحبت کنند ما می دانیم بعضی از احکام اجتناب از مجالس گناه و دوستی چطور باید در متن جامعه استفاده شود؟ مدام باید اجتناب کرد راهکار چیست؟)

در زمان پیامبر(ص) از حمام رفتن که حمام عمومی بود پیامبر(ص) در حمام هم حضور داشتند در متن جامعه بودند مهمانی مردم می رفتند و رفتار ها مختلفی داشتند

اما الان با تغییر سبک این ارتباطات کمرنگ شده

البته جایگزینی هست اما به انقوت بنظر نیست
مثلا الان با حضور روحانیون در استخر ها و مهمانی های مردم و ارتباط برقرار گردن با مردم سیره نزدیک تر می شود و شبیه تر می شود

این فاصله باید کم شود تا ان شاء الله با حضور روحانیون و مذهبیون صاحب صلاحیت در متن جامعه و ارتباط بر قرار کردن با مردم

و استفاده از آزادی های که دین داده است بهره مندی بجا از آن، ان شاء الله شاهد کمرنگ شدن این مشکلات باشیم ان شاء الله.

اما

در مورد ویزگی های آخر الزمان ظاهری شدن دین و همچنین دوری مردم از دین و... است که پیشنهاد می کنم مطلاعاتی در این زمینه داشته باشید

تا ان شاء الله در کنار جواب سوالتون را یافتن زمینه های ظهور امام زمان(عج) که منجی عالم بشریت و صاحب حق هستند را محیا کنید ان شاء الله.

یا علی(ع)@};-[/]

حبیبه;902819 نوشت:
ضمن اینکه احترام نگذاشتن به روحانیت چه ملازمه ای با خروج از دین دارد؟

دقیقا مسئله این است. در ظاهر به نظر میرسد که اشخاص از این طریق از دین خارج شده اند. اما با توجه بیشتر متوجه میشویم همین افراد یک سری واقعا از اسلام زده شده اند و یک سری معتقد هستند. بنابراین درست است که صرف مشاهده چنین رفتاری (بد آمدن از روحانیون)، دلیل بر خروج از دین نیست.

و بله، خیلی از اشخاص صرفا با دیدن معدود روحانیون مشهوری که آن طور که انتظار میرود رفتار کنند، نمی کنند، به طور کلی می گویند روحانیون فلان و بسار اند. در صورتی که باید توجه کنند در هر قشری، خوب و بد و خطا کار و درستکار وجود دارد.

و متاسفانه برخی از این اشخاص، تنها با همین دلایل اعتقاد خود به اسلام را از دست می دهند.

به نام خدا

روحانيون در متن جامعه نيستن.
اگر روحانيون بعد از تحصيلات حوزوي مثل يك دانشجو به متن جامعه برگردند،شاغل شوند در محيط كاري در مغازه و كارگاه و كارخانه و... حضور داشته باشند هم رسالتشان را بهتر انجام مي دهند هم اخلاق رفتار فضائل و رذائلشان بهتر شناخته مي شود.
خوشبختانه بازگشت به جامعه شروع شده.
در اصفهان كافي شاپي متصدي طلبه دارد و يك جاذبه گردشگري شده است.
شايد هم بد نباشد علاقه مندان به حوزه ابتدا دانشگاهي و متخصص و شاغل شوند بعد از اين يا همزمان تحصيلات حوزوي را هم دنبال كنند.

[="Tahoma"][="Navy"]

mehrdaad.;900795 نوشت:
در تاریخ آمده که اعمال و رفتار و گفتار پیامبر (ص) به گونه ای بوده که مردم با دیدن ایشان چنان مجذوب میشدند که دسته دسته به اسلام روی میاوردند اما روحانیون امروز جامعه ما که از حیث اعمال و رفتار و گفتار و غیره باید نزدیکترین افراد و شبیه ترین افراد به پیامبر (ص) باشند متاسفانه بگونه ای هستند که مردم دسته دسته از اسلام و یا شیعه خارج میشوند ، چرا آیا روحانیون برعکس پیامبر که جذاب بودند دافعند یا سلیقه مردم عوض شده و روحانیون تقصیری ندارند یا که چه؟؟؟!!!

سلام
شکی نیست که اخلاق و رفتار پیامبر ص الهی و جذاب بود
اما مقایسه یک جمع مختلف الاحوال با یک فرد صحیح نیست چون همه افراد آن جمع یک جور نیستند
برخی در اخلاق و رفتار به پیامبر ص نزدیکتر و برخی دورترند
البته شاید یک قضاوت کلی صورت گرفته باشد اما مطمئنا این قضاوت در مورد همه افراد جامعه روحانیت صحیح نیست
و آخر اینکه روحانیت ما برآمده از متن همین جامعه اند آنها در دیر و معبد زندگی نمی کنند پس عادتا نباید انتظار داشت با عموم افراد تفاوت زیادی داشته باشند
خب از بین آنها یک عده خیلی خوب رشد می کنند و الهی و جذاب می شوند یک عده هم نه هرچند انتظار جامعه برای متفاوت بودنشان هم صحیح است
امید است بهتر از این باشند
یا علیم[/]

mehrdaad.;900795 نوشت:

[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
به عنوان یک طلبه که بین طلاب زندگی میکند و خوب و بد این قشر را دیده و می بیند،صادقانه پاسخ شما رو باذکرچندنکته عرض میکنم..
۱.باتوجه به سیستم ترم _واحدی ای که امروزه بر حوزه حاکم شده،بعد درسی در برخی از حوزه های کشور بیشتر مورد توجه قرار گرفته تا بعد اخلاقی..به طوری که بیشتر این انگیزه و دغدغه برای طلبه ایجاد شده که خوب بخواند تا دروس را پاس کند..یعنی حوزه ها از استاد اخلاق محور بودن فاصله گرفته اند..البته این به این معنا نیست که بی اخلاق شده اند حوزه ها،بلکه توقعات اخلاقی جامعه را ممکن است تمام و کمال تامین نکند.
۲.باید این را در نظر داشت فردی که فرضا ۵سال در حوزه درس خوانده و لباس پوشیده ،معنایش این نیست که حتما انسان کاملی شده..انگیزه ها برای ورود به حوزه متفاوت است،یکی از سر بیکاری،یکی بخاطر چشم و هم چشمی،یکی بخاطر میانبر کردن مسیر قاضی شدنش و...البته معمولا این افراد زیاد در حوزه دوام نمیاورند ،اما عده ای هم میمانند،لذا این افراد خیلی دغدغه ی اصلاح جامعه را ندارند و با این شرایط ممکنه شانی برای لباس قایل نشوند.
۳.نباید از طلبه و روحانی توقع عصمت داشت،او هم یک انسان است،شهوت دارد،لغزش دارد،ضعف اعصاب دارد،رذایل اخلاقی دارد و مدام درحال دست و پنجه نرم کردن با شیطان است،شیطانی که برای یک طلبه تمام قد وارد میدان میشود..با این شرایط اگر یک رفتار غلط از یک روحانی دیدید،همه اش را زیر سوال نبرید،بلکه با انصاف بگویی،آن لحظه فلان رفتارش غلط بود
۴.با همه ی این تفاسیر ،پاکترین قشر جامعه همین روحانیت هستند،این رو به این علت نمیگم که طلبه ام،بنده دانشگاه هم بودم،محیط های کاری مختلف بوده ام،حقیقتا اینگونه است که پاک ترین قشرند و واقعا نسبت به بعضی مسایل عصمت دارند..
ما توی این سالهای حوزه یک مورد ندیدیم چیزی از کسی کم بشه،پول ها و وسایل با ارزش ما جلوی دسترس بوده همیشه و با وجود اینکه بعضی دوستان واقعا فقیر بودند،یکبار ندیدیم و نشنیدیم چیزی از کسی کم شود..یا اینکه ندیدیم کسی با کسی قهر کند ...اما این قشر پاک بیشترین تهمت ها را میخورد و خطای عده ای را پای حساب همه مینویسند..
مطالب دیگر را در پست بعد عرض میکنم

بسیاری از مردمی که میگویند آخوندها بد هستند،صرفا شنیده هایشان را میگویند..
یک بنده خدایی از طلبه ها از همسرش توی عقد جدا شد،..مقصر خانم ایشون بود،این بنده خدا به خانمش گفته بود من دوتا شرط دارم که زندگی کنیم با هم،یکی اینکه فحش بهم ندی،دوم هم اینکه،پشت سرم پیش اینو اونو دروغ نگی..اما همین هم اون خانم قانع نشد و جدا شدند..این خانم تا تونست این طلبه رو خراب کرد و پشتش دروغ بست،گفت فاسد بود،اهل صیغه بود،دست بزن داشت و..
اتفاقی که افتاد این بود که اکثر فامیل های اون خانم و حتی اون طلبه میگفتن ،میبینی..آخوند همشون اینن..
از این موارد تا دلتو بخواد دیدیم وحس کردیم..
طرف اصلا با لباس طلبه رو میبینه فکرمیکنه حتی لباس تن این طلبه از ارث پدر ایشونه..چرا؟چون انقدر بد گفتن و شنیده ذهنش پیشینه ی غلط داره..
حرف آخر و جمع بندی:
_قبول دارم بین قشر طلبه و روحانی،بد هم وجود داره،اما غالبا خوب و خیلی خوبند..
_مردم باید بخاطر جایگاه لباس به فرد روحانی که لباس پیامبر رو به تن داره احترام بگذارند،این احترام اگر بخاطرخود پیامبر باشه،قطعا خودشون عوضش رو خواهند داد..
_مردم نباید تا با چشم چیزیو ندیدند باور کنند اون رو نقل کنند
و اینکه اگر دیدند کسی این لباس رو دزدیده و باهاش کار ناشایست انجام میده،به عنوان یک تکلیف از طریق مراجع قانونی اقدام کنند تا خلع لباس بشه.
ما خودمون دنبال هر استادی نمیریم و پای صحبت هر کسی نمیشینیم،شما هم اینگونه باشید

با عرض سلام
خیلی خیلی از پاسخ صادقانه و صمیمانه تون متشکرم اما شما چون طلبه هسبید فقط به قشر طلبه توجه کردید نه روحانیون سن وسال دار واقعیت اینست که طلبه ها چون در اول راه هستند و جوان هستند (که میدانید جوانان پاکتر و آرمان گرا تر از میانسالان هستند) و شور حسینی دارند و تازه نفس هستند و مشتاق و مسئولیت خانواده ندارند و دغدغه های مالی برای زن وبچه ندارند مسلما" از افرادی که پا به سن گذاشتند و هزار مسئله دارند و نسبتا" خسته هستند، پاک تر هستند و اتفاقا" سعی می کنند بیشتر به پیامبر شباهت داشته باشند و مردم هم این مسئله را درک می کنند و متوجه میشوند که طلبه ها خیلی بیشتر از آخوندهای حجت الاسلام مواظب حرکات و اعمال و گفتارشان هستند پس موضوع زیاد به طلبه ها مربوط نمی شود. مسئله بسیار مهم دیگر دید و احساس مردم به روحانیون در زمان شاه است و مقایسه آن با بعد از انقلاب در زمان شاه بیاد ندارم که کسی از اسلام بخواهد برگردد همه ایمان داشتند حتی خود شاه یک فرد مذهبی بود و همه برای روحانیت ارزش قائل بودند و شایعه و بدنامی در کار نبود.
چه اتفاق عمده و بزرگی بعد از انقلاب افتاد که بیشترین تاثیر را بر این اوضاع گذاشت؟
به اعتقاد من تفاوتی که بیش از همه مابین قبل و بعد از انقلاب به چشم میاید فقط یک چیز است و آن " اسلام سیاسی " است، دخالت مذهب در سیاست، و درست میگفتند که سیاست کثیف است و باعث آلودگی میشود و تنها معصومین هستند که اگر در معرض سیاست قرار بگیرند آلوده نمیشوند و مسائل سیاسی ذره ای ایشان را تغییر نمیدهد و با علمی که دارند میدانند چه رفتار سیاسی داشته باشند که نه سیاست دچار مشکل شود و نه دین دچار مشکل شود و نه خود ایشان. اما سایرین این توان معصومین را ندارند، بی تعارف وقتی به رجال سیاسی روحانی نگاه میکنیم می بینیم هر چه بیشتر غرق در سیاست شده اند عملا" بیشتر از کرامات دینی و مذهبی خود و ارزشهای دینی دور شده اند.
اوایل می گفتند سیاست یعنی دروغ برخی گفتند اینطور نیست اما در عمل شاهد آن بودیم که سیاستمداران چطور مجبور به دروغگویی یا راست نگفتن یا کتمان حقایق شدند و سیاست همچون آفتی شد که بجان دین افتاد عده زیادی برای همیشه با حوزه های علمیه خداحافظی کردند و تمام وقت خود را صزف سیاست کردند اگر روحانیون ما از سیاست پرهیز میکردند همانطور که آقای سیستانی پرهیز کرد تمام عزت و احترام روحانیون و اسلام سر جایش بود.
می گویند نظریه ولایت فقیه ساخته و پرداخته مرحوم منتظری است خب امام که ایشان را فردی ساده لوح و بی صلاحیت میدانستند خب باید میدانستند که نظریه ایشان هم از ساده لوحی و بی بصیرتی است اما چرا اینطور ندانستند الله اعلم، تا نظر شما چه باشد. ضمنا اگر اشتباه نکنم نامی که بر خود نهادید به معنی امام حسن مجتبی (ع) میباشد اگر چنین است فکر می کنید اینگونه نامگذاری صحیح باشد؟
با تشکر

ناگفته هاي ناب;902831 نوشت:
اگر روحانيون بعد از تحصيلات حوزوي مثل يك دانشجو به متن جامعه برگردند،شاغل شوند در محيط كاري در مغازه و كارگاه و كارخانه و... حضور داشته باشند هم رسالتشان را بهتر انجام مي دهند هم اخلاق رفتار فضائل و رذائلشان بهتر شناخته مي شود.

سلام
با اینکه روحانیون به متن جامعه برگردند موافقم اما اینکه در چه مشاغلی شاغل شوند مساله مهمی است آیا فردی غیر روحانی هست که مغازه و کارگاه و کارخانه را بچرخاند؟
وقتی جا برای فعالیت و تبلیغ روحانیون وجود داره چه لزومی داره در پست های غیر تخصصی مشغول بشن؟

مدیر فرهنگی;902984 نوشت:
سلام
با اینکه روحانیون به متن جامعه برگردند موافقم اما اینکه در چه مشاغلی شاغل شوند مساله مهمی است آیا فردی غیر روحانی هست که مغازه و کارگاه و کارخانه را بچرخاند؟
وقتی جا برای فعالیت و تبلیغ روحانیون وجود داره چه لزومی داره در پست های غیر تخصصی مشغول بشن؟

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

استاد مگه تبلیغ فقط منبر رفتنه؟

الان خود پیامبر(ص) چگونه دین رو تبلیغ کردند؟ بخشی اش منبر و مسافرت برای نشر بوده اما در نشر احکام و اخلاق می بینیم عملا وارد جامعه شدند با نحوه وضو و اخلاقشان این مسائل را نشر دادند سیره پیامبر(ص) و اهل البیت(ع) مگر این نبود؟

اصلا خود قرآن شأن نزولش مگر بخشی از آیات در مورد زندگی پیامبر(ص) و اهل البیت(ع) نبود؟

تبلیغ عملی باید بشود.

اینکه روحانیون فرصت پیدا کنند بیایند شغلی رو دست پا کنند که هم مشکلات مالی شون حل بشه و متکی بودن به خمس بر طرف بشه

هم عملا دین رو به مردنم نشون بدهند! هر شغل حلالی که بتونه کمک رسان باشد.

اینکه از مردم فاصله گرفته بشه بده(شاید بگویید فاصله نگرفته اند هستند یا کمند یا نیستن دیگر غیر اینه؟ الان یک روحانی میره منبر بر می گرده خانه چه کار عملی می تونه بکنه؟)

(داخل پرانتز شما یک زمانی مدیر اجراعی بودید الان هم مدیر فرهنگی هستید پس با سابقه ایید رد انجمن بنظرتون کدام کارشناسان در ذهن کاربران بیشتر جا باز کردند؟ بهتر ارتباط برقرار کردند؟)
یا علی(ع)@};-

سلام
این حقیقی هست که مردم میگن , روحانیون برای پول کار میکنند ولی پیامبر برای خدا کار میکرد ,
وقتی روحانی برای نیم ساعت روضه که فقط داستان خالی هست, پولی معادل پنچ برابر استاد فوق تخصص میگیره به نظر شما این قابل مقایسه نیست ؟ پیامبر کجا برای امر به معروف پول میگرفت ؟
الان یه روحانی بخواد روضه بخونه ده جاه میره میخونه ,
یه مشکل دیگه اینکه مسئله مهدویت و آخر زمان رو برای مردم باز نمیکنند که خیلی هاشون فقط روضه امام حسین ع رو میخونند

احسنت درود بر صداقتت

تنهاترین سردار;902959 نوشت:
بسیاری از مردمی که میگویند آخوندها بد هستند،صرفا شنیده هایشان را میگویند..

سلام ...
جناب تنها ترین سردار ... پستهای شما از اون پستهایی هستش که من معمولا سعی میکنم که از دست ندمشون و حتما حتما اونها رو بخونم .
من این رو قبول دارم که اکثر دوستا شما که طلبه هستند هدفشون خوب بودن و گسترش دین اسلام هستش و گروه اندکی هم هستند که به قول شما برای میان بر زدن و ... به سمته طلبه شدن قدم برداشته اند و میتونم تصور این رو بکنم که چگونه ممکن هست عده کمی باعث بشن چهره جمعی خراب بشه ...

ولی این وسط چیزی هستش که به نظرم خیلی خیلی مهم هست .
من دید خودم رو میگم ... و الزامی هم ندارم به شما چیزی رو ثابت کنم .

من میتونم قبول کنم که مثلا 95 درصد کسانی که طلبه هستند و مثلا سال اول هستند خوب هستند ؛ دنبال خوبی هستند ؛ اخلاق محور هستند و ...
من میتونم قبول کنم که مثلا 95 درصد کسانی که طلبه هستند و مثلا سال دوم هستند خوب تر هستند ؛ دنبال خوبی بیشتر هستند ؛ اخلاق محور تر هستند و ...
من میتونم قبول کنم که مثلا 95 درصد کسانی که طلبه هستند و مثلا سال سوم هستند خیلی خوب تر هستند ؛ دنبال خوبی خیلی بیشتری هستند ؛ اخلاق محور تر هستند و ...

ولی ...
وقتی که مثلا برخی از این روحانیون سالها درس فقه میخونند ... یا اینکه خیلی خیلی در درون فیضیه میمونند ... به نظره من برخیشون به دیدی میرسند که واقعا از نظره من ترسناک میشن ... به بیان دیگه همه چیز رو از دید فقه میبینند و اصلا تعاملات و دنیایی که داریم در درونش زندگی میکنیم رو نمیبینند ... قضاوتهایی میکنند و تنها نوع نگاه خودشون رو درست میدونند و ....

اینجوری میشه که به نظره من همه چیز رو خراب میکنند .

مثلا ... چنین روحانی میتونه کسی رو بابته اعتراض به حکن اعدام 40 سال بندازتش تو زندان ... چون مثلا اعتقادش این شده که داره با حکم خدا مقابله میکنه و مثلا حکمش اعدام هست ... بهش تخفیف داده که مثلا براش 40 سال زندانی داده .

مثلا ...با بصیرتشون فکر میکنند که مثلا فلان کاندید ریاست جمهوری مورد تائید امام زمان هستش ... بعدش میان خوابشون رو که مثلا دیده اند { فرشته ها بهشون وعده و وعید انتخاب شدن فلان کاندید رو داده اند} رو برای دیگران تعریف میکنند .

مثلا با بصیرتشون میان میگن که چون جکم ریاست جمهوری از سمت ولی فیه تنفیذ شده و چون ولی فقیه منصوب از طرف خداست ... بنابراین حکم ریاست جمهوری حکم خداست ... و ...

یعنی ... خیلی خوب هستند ... سرشون پائین هست ... با اخلاق هستند ... ولی یهو دیدی بابته یه مساله کوچیک سرت رو گذاشتند گوشه باغچه و بریدند ... یا اینکه برات 40 سال زندانی بریدند ... یا اینکه ....

مارینر;903044 نوشت:
سلام ...
جناب تنها ترین سردار ... پستهای شما از اون پستهایی هستش که من معمولا سعی میکنم که از دست ندمشون و حتما حتما اونها رو بخونم .
من این رو قبول دارم که اکثر دوستا شما که طلبه هستند هدفشون خوب بودن و گسترش دین اسلام هستش و گروه اندکی هم هستند که به قول شما برای میان بر زدن و ... به سمته طلبه شدن قدم برداشته اند و میتونم تصور این رو بکنم که چگونه ممکن هست عده کمی باعث بشن چهره جمعی خراب بشه ...

ولی این وسط چیزی هستش که به نظرم خیلی خیلی مهم هست .
من دید خودم رو میگم ... و الزامی هم ندارم به شما چیزی رو ثابت کنم .

من میتونم قبول کنم که مثلا 95 درصد کسانی که طلبه هستند و مثلا سال اول هستند خوب هستند ؛ دنبال خوبی هستند ؛ اخلاق محور هستند و ...
من میتونم قبول کنم که مثلا 95 درصد کسانی که طلبه هستند و مثلا سال دوم هستند خوب تر هستند ؛ دنبال خوبی بیشتر هستند ؛ اخلاق محور تر هستند و ...
من میتونم قبول کنم که مثلا 95 درصد کسانی که طلبه هستند و مثلا سال سوم هستند خیلی خوب تر هستند ؛ دنبال خوبی خیلی بیشتری هستند ؛ اخلاق محور تر هستند و ...

ولی ...
وقتی که مثلا برخی از این روحانیون سالها درس فقه میخونند ... یا اینکه خیلی خیلی در درون فیضیه میمونند ... به نظره من برخیشون به دیدی میرسند که واقعا از نظره من ترسناک میشن ... به بیان دیگه همه چیز رو از دید فقه میبینند و اصلا تعاملات و دنیایی که داریم در درونش زندگی میکنیم رو نمیبینند ... قضاوتهایی میکنند و تنها نوع نگاه خودشون رو درست میدونند و ....

اینجوری میشه که به نظره من همه چیز رو خراب میکنند .

مثلا ... چنین روحانی میتونه کسی رو بابته اعتراض به حکن اعدام 40 سال بندازتش تو زندان ... چون مثلا اعتقادش این شده که داره با حکم خدا مقابله میکنه و مثلا حکمش اعدام هست ... بهش تخفیف داده که مثلا براش 40 سال زندانی داده .

مثلا ...با بصیرتشون فکر میکنند که مثلا فلان کاندید ریاست جمهوری مورد تائید امام زمان هستش ... بعدش میان خوابشون رو که مثلا دیده اند { فرشته ها بهشون وعده و وعید انتخاب شدن فلان کاندید رو داده اند} رو برای دیگران تعریف میکنند .

مثلا با بصیرتشون میان میگن که چون جکم ریاست جمهوری از سمت ولی فیه تنفیذ شده و چون ولی فقیه منصوب از طرف خداست ... بنابراین حکم ریاست جمهوری حکم خداست ... و ...

یعنی ... خیلی خوب هستند ... سرشون پائین هست ... با اخلاق هستند ... ولی یهو دیدی بابته یه مساله کوچیک سرت رو گذاشتند گوشه باغچه و بریدند ... یا اینکه برات 40 سال زندانی بریدند ... یا اینکه ....

سلام علیکم
این مواردی که فرمودید ،بله ترسناکه و شبیه مسلک خوارج و داعش است.
انکار نمیکنم فرمایشتون رو،اما حقیقتا جز یکی دو مورد تاریخی،چنین چیزی را ندیدم..
ما دیدیم هر که عالمتر میشه لطیف تر و دوست داشتنی تر میشه..
شما یک مورد از مسلکی که گفتید درعلمای شیعه مثال بزنید،چه متاخر ،چه متقدم..همگی منشا رحمت و خیر بودند...
اما شاید منظورتون در مقام قضاوت باشه،که اونجا قاضی حق نداره کلامی مطابق هوای نفسش بگه وحکم کنه..
درمورد اون ۴۰ سال زندان هم باید سند آورد،روی شنیده ها نمیشه قضاوت کرد.
ای کاش بیشتر از ترستون از علما مصداق مستند می آوردید،حیفه نگاهتون به علما که خیر مطلقند انقدر تلخ باشه..

رستگاران;902989 نوشت:
استاد مگه تبلیغ فقط منبر رفتنه؟

خیر بنده عرض نکردم فقط منبر برن

رستگاران;902989 نوشت:
تبلیغ عملی باید بشود.

در حال حاضر مشاغل تخصصی شده و یقینا اگر برنامه ریزی ها درست باشه طلاب و روحانیون در جاهایی میتونن مشغول بشن که کار مرتبط با تحصیلاتشون رو انجام بدن که در این صورت یقینا ثمر دهی فعالیت هاشون بیشتر از فعالیت در امور غیر تخصصیه
نیاز هم نیست در هر اداره ای نمایندگی برای روحانیون ایجاد بشه بلکه باید روحانیون در مشاغلی فعالیت کنن که توسعه علوم و تبلیغ دین چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم رو در پی داشته باشه.
نیاز به روحانیون در اقصی نقاط کشور اینقدر زیاده که اگر به صورت ایده آل به مساله نگاه کنیم نوبت به مشاغل غیر تخصصی برای طلاب نمیرسه.

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]

مدیر فرهنگی;903075 نوشت:
در حال حاضر مشاغل تخصصی شده و یقینا اگر برنامه ریزی ها درست باشه طلاب و روحانیون در جاهایی میتونن مشغول بشن که کار مرتبط با تحصیلاتشون رو انجام بدن که در این صورت یقینا ثمر دهی فعالیت هاشون بیشتر از فعالیت در امور غیر تخصصیه
نیاز هم نیست در هر اداره ای نمایندگی برای روحانیون ایجاد بشه بلکه باید روحانیون در مشاغلی فعالیت کنن که توسعه علوم و تبلیغ دین چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم رو در پی داشته باشه.
نیاز به روحانیون در اقصی نقاط کشور اینقدر زیاده که اگر به صورت ایده آل به مساله نگاه کنیم نوبت به مشاغل غیر تخصصی برای طلاب نمیرسه.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم و رحمة الله وبرکاته

یک ایرادی که هست همینه که بحث تخصصی پیش کشیده می شود

خوبه که به طور خاص روی مسئله کار کرد

اما مسئله نیه تخصص حوزه تخصص فنی نیست بلکه تخصص علمی و دین شناختیه

یک بخشی لازمه مجتهد بشود یعنی بخش مطالعاتی و پژوهشیه

یک بخشی معلم می شوند یاد می دهند

اما بخشی باید در مشاغل دیگر قرار بگیرند

شده کارگر بشوند اما بیایند داخل جامعه با مردم همنشین بشوند

حتی اگر تخصصشون بالاترین درجه هم باشد

به پای علم و تخصص پیامبر(ص) نمی رسد ایشان هم کار تبلیغی می کردند و با مردم بودند

تخصص روحانیون برای تبلیغ باید روش بهتری رو برگزینند

اینه روحانی نمی تواند مشاغل دیگری رو دست بگیرد یک ضعف است

الان یک روحانی درستکار اگر بیاد یک کارگاه تولیدی بزنه ایرادی دارد؟

می شود با تغییر مدیریت و روش این مسئله رو اصلاح کرد

یا علی(ع)@};-[/]

به نام خدا

مدیر فرهنگی;902984 نوشت:
سلام

جا و مكان و موقعيت و اجتماع و محيط و جو و فضاي حضور شما مهمه.
خيلي فرق داره كه شما بين عده اي پير و جوان باشيد كه هر روز در مورد مسائل مختلف گپ مي زنند و شما هم از زاويه اسلام نگاه كنيد به قضيه.تا به قول معروف منبر هاي يك طرفه با موضوعاتي از پيش تعيين شده.
اين كجاو آن كجا.
قشر روحاني يك تافته جدا بافته هست.براي تبليغ و ترويج يك ساعت هستند و مي روند.واين بين مردم و روحانيون شكاف ايجاد ميكنه.باعث صميميت نميشه.(حالا از روش هاي تبليغ و ترويج و ادبيات و... مي گذريم)
ذهنيتي كه مردم از شما دارند اين هست كه يك ساعت مي آيند و نصحيت مي كنند و خمس ميگيرند و ميروند در حوزه و كتابخانه سفسطه و مناظره مي خوانند تا دوباره برگردند و نصيحت كنند.
شما اگر درميان مردم،همراه مردم باشيد 80% اين صحبت ها از بين ميره.
با سيستم حوزه آشنا نيستم اما مگر چقدر محقق و مجتهد و استاد لازم هست؟
حداكثر 20% مابقي روحانيون به مشاغل مختلف مشغول شوند و همزمان رسالتشان را انجام دهند.
سفر من الخلق الی الحق
سفر بالحق فی الحق
سفر من الحق الی الخلق بالحق
سفر فی الخلق بالحق
بسياري از مشاغل تخصصي و تمام وقت نيست با دوره هاي كوتاه مدت و سرمايه هاي اندك ميتوان وارد شد.
به هر حال قشر روحاني با برخي روش هاي سنتي راه به جايي نمي برد.
مثلا چرا روحاني انيميشن ساز نداريم؟
پيشنهاد ميكنم چند تا انيميشن برتر ژاپني ببينيد،و چنان مفاهيم را به مخاطب القا مي كنند كه انسان تصور ميكنه برترين دانشمندان ديني روانشناسي سياسي ورزشي و... جمع شدن تا اين انيميشن ساخته شود.
و الحق تاثيرش از صدها روحاني معروف بيشتر است.

مارینر;903044 نوشت:

ميشه اصل اين صحبت رو بيارين؟

Kamran;902814 نوشت:
به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما و همگی

ببخشید که اینطوری میگویم. حداقل در اماکنی که من رفت و آمد دارم و اشخاصی که در طول زندگی شناخته ام، کمتر کسی را دیده ام که به روحانیون احترام بگذارد. فرضا یک عرفی بود زمان راهنمایی و اوائل دبیرستان که زمانیکه روحانی ای را در خیابان دیدیم، بزنیم پس کله ی بغل دستیمان (وقتی جمعی از دوستان باهم راه میرفتیم) که البته من از اینکار اجتناب میکردم.
اکنون در دانشکده ای که تحصیل میکنم،از هم ترمی هایم، از ظاهر بخواهم تشخیصم را بگویم،اکثریت از روحانیون بدشان می آید. ( البته نمیتوان قضاوت واقعی و دقیق داشت، حرفم صرفا بر اساس ظاهر است، چراکه ممکن است اشخاص صرفا در موقعیت ایجاد شده برای حفظ عرف آن جمع، چنین عمل کنند. و در خلوت، شکل دیگری از باور را داشته باشند)

در شبکه های اجتماعی و گروه های تلگرام، حداقل در جمع هایی که حضور دارم، در اکثر مواقع ذکر خیری از روحانیون نیست.

این ها بدین دلیل نیستند که این اشخاص از اسلام و خدا بدشان می آید، بلکه ممکن است دلایل سیاسی و اجتماعی سوای از دینی، داشته باشد. یعنی ممکن است شخص معتقد به خدا باشد،اما باز دل خوشی از روحانیون نداشته باشد. (هرچند اینجا بیشتر روحانیون معروف و حکومتی مورد نظر است)

حداقل با تجربه ای که من دارم، وضع را جالب نمیبینم.

سلام علیکم
بله متاسفانه اینچنین است و در برخی جمعها ذکر خیری از روحانیت نیست. اما چرا؟
تمام روحانیونی که این افراد دیده اند بد و متصف به صفاتی بوده اند که آن افراد می گویند؟؟؟
آیا واقعا همه ی نقدهای چنین افرادی منصفانه و حقیقت محض است؟
چقدر از این حرفها تهمت های بی اساس است؟

به نظر شما ما دکتر دزد یا بی عفت یا بیسواد یا غیر متعهد نداریم؟ خواهید گفت که داریم. پس چرا مردم نمی گویند همه دکترها اینچنین هستند. یا بازیگران و هنرمندان یا هر قشر دیگری.
اما متاسفانه همین قضاوت ها در مورد روحانیت منصفانه نیست.

قضاوت با شما.........

محی الدین;902936 نوشت:
سلام
شکی نیست که اخلاق و رفتار پیامبر ص الهی و جذاب بود
اما مقایسه یک جمع مختلف الاحوال با یک فرد صحیح نیست چون همه افراد آن جمع یک جور نیستند
برخی در اخلاق و رفتار به پیامبر ص نزدیکتر و برخی دورترند
البته شاید یک قضاوت کلی صورت گرفته باشد اما مطمئنا این قضاوت در مورد همه افراد جامعه روحانیت صحیح نیست
و آخر اینکه روحانیت ما برآمده از متن همین جامعه اند آنها در دیر و معبد زندگی نمی کنند پس عادتا نباید انتظار داشت با عموم افراد تفاوت زیادی داشته باشند
خب از بین آنها یک عده خیلی خوب رشد می کنند و الهی و جذاب می شوند یک عده هم نه هرچند انتظار جامعه برای متفاوت بودنشان هم صحیح است
امید است بهتر از این باشند
یا علیم

احسنت به انصاف شما

mehrdaad.;902966 نوشت:
در زمان شاه بیاد ندارم که کسی از اسلام بخواهد برگردد همه ایمان داشتند حتی خود شاه یک فرد مذهبی بود و همه برای روحانیت ارزش قائل بودند و شایعه و بدنامی در کار نبود.

این مطلب صرفا یک ادعاست!!! به کدام سند و مدرک شاه یک فرد مذهبی بوده است؟ ادعا کردن کاری ندارد اما پشت ادعا باید اثباتی باشد.
شما که زمان شاه را دیده اید آخوندهای به اصطلاح درباری ندیده بودید؟ آخوندهایی که موافق اعمال شاه بودند و از آن دفاع می کردند ندیدید؟
اگر در آن زمان همه ایمان داشتند پس آنهمه فساد و فحشا را چه کسانی انجام می دادند؟

mehrdaad.;902966 نوشت:
چه اتفاق عمده و بزرگی بعد از انقلاب افتاد که بیشترین تاثیر را بر این اوضاع گذاشت؟

یکی از اتفاقات (تاکید می کنم یکی از عوامل) حمله همه جانبه دشمن های متحدی بود که از وجود روحانیت احساس خطر کرده بودند.

ناگفته هاي ناب;903425 نوشت:
جا و مكان و موقعيت و اجتماع و محيط و جو و فضاي حضور شما مهمه.
خيلي فرق داره كه شما بين عده اي پير و جوان باشيد كه هر روز در مورد مسائل مختلف گپ مي زنند و شما هم از زاويه اسلام نگاه كنيد به قضيه.تا به قول معروف منبر هاي يك طرفه با موضوعاتي از پيش تعيين شده.
اين كجاو آن كجا.
قشر روحاني يك تافته جدا بافته هست.براي تبليغ و ترويج يك ساعت هستند و مي روند.واين بين مردم و روحانيون شكاف ايجاد ميكنه.باعث صميميت نميشه.(حالا از روش هاي تبليغ و ترويج و ادبيات و... مي گذريم)
ذهنيتي كه مردم از شما دارند اين هست كه يك ساعت مي آيند و نصحيت مي كنند و خمس ميگيرند و ميروند در حوزه و كتابخانه سفسطه و مناظره مي خوانند تا دوباره برگردند و نصيحت كنند.
شما اگر درميان مردم،همراه مردم باشيد 80% اين صحبت ها از بين ميره.
با سيستم حوزه آشنا نيستم اما مگر چقدر محقق و مجتهد و استاد لازم هست؟
حداكثر 20% مابقي روحانيون به مشاغل مختلف مشغول شوند و همزمان رسالتشان را انجام دهند.
سفر من الخلق الی الحق
سفر بالحق فی الحق
سفر من الحق الی الخلق بالحق
سفر فی الخلق بالحق
بسياري از مشاغل تخصصي و تمام وقت نيست با دوره هاي كوتاه مدت و سرمايه هاي اندك ميتوان وارد شد.
به هر حال قشر روحاني با برخي روش هاي سنتي راه به جايي نمي برد.
مثلا چرا روحاني انيميشن ساز نداريم؟
پيشنهاد ميكنم چند تا انيميشن برتر ژاپني ببينيد،و چنان مفاهيم را به مخاطب القا مي كنند كه انسان تصور ميكنه برترين دانشمندان ديني روانشناسي سياسي ورزشي و... جمع شدن تا اين انيميشن ساخته شود.
و الحق تاثيرش از صدها روحاني معروف بيشتر است.

با کلیت حرف شما موافقم ولی با همه جزئیاتش خیر.
فکر شما فکر مثبت و تعالی اندیشی است اما دقت بفرمایید نقدتان نباید از روی شنیده ها و تصورات خودتان باشد.
برای مثال روحانی فیلم ساز و انمیشین ساز هم داریم. این اواخر طلاب زیادی به دانشکده های صدا و سیما می روند و کارهایی نیز تولید کرده اند ، شاید به پای آن کارهای مدنظر شما نرسد ولی حرکتی روبه جلوست.
بدنه ی روحانیت به اذعان دشمنان سالم هستند ، چرا؟ چون اگر سالم نبود اینهمه هزینه ی سرسام آور نمی کردند که روحانیت را تخریب کنند.
روحانیت ناسالم که نیاز به تخریب ندارد.
مثلا جامعه روحانیت اهل تسنن ترکیه. این جماعت صرفا نمازی در مسجد می خوانند و کاری به هیچ چیز ندارند نه با از بین رفتن هویت فرهنگی کشورشان نه با فساد نه با فحشا و نه با هیچ چیز دیگر، مورد تمجید غربی ها نیز هستند.
توصیه می کنم در این مورد تحقیق کنید.
باز هم از اندیشه دلسوزانه شما تشکر می کنم. این دلسوزی در متن شما قابل مشاهده بود.

پرسش:
در تاریخ آمده که اعمال و رفتار و گفتار پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) به گونه ای بوده که مردم با دیدن ایشان چنان مجذوب میشدند که دسته دسته به اسلام روی می اوردند اما روحانیون امروز جامعه ما که از حیث اعمال و رفتار و گفتار و غیره باید نزدیکترین افراد و شبیه ترین افراد به پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) باشند متاسفانه بگونه ای هستند که مردم دسته دسته از اسلام و یا شیعه خارج می شوند، چرا آیا روحانیون برعکس پیامبر که جذاب بودند دافعند یا سلیقه مردم عوض شده و روحانیون تقصیری ندارند یا که چه؟؟؟!!!
پاسخ:
بحث دقیق در این مورد و آسیب شناسی این مشکل نیازمند کاری علمی و دقیق است. عوامل متعددی در این موضوع دخیل هستند که برخی به روحانیون و برخی به دیگران مربوط است.
اما اگر بخواهیم سوال شما کاربر گرامی را بی پاسخ نگذاریم باید عرض کنم بله متاسفانه برخی روحانیون چندان که باید بر روی خود کار نکرده و سعی در شبیه شدن به اولیاء دین (علیهم السلام) نکرده اند حال یا اهمیت این موضوع خیلی برایشان جا نیفتاده یا کاهلی می کنند و یا ......
البته روحانیون حقیقی هم کم نیستند و به حق علمای ربانی از قدیم بوده و الان هم هستند.
یک مسأله دیگر اینست که این مهم(خودسازی و شبیه شدن به اهل بیت علیهم السلام) باید برای خود افراد حل شده و خودشان اقدام کنند. مقصودم اینست هر اندازه هم که حوزه های علمیه برای طلاب در این زمینه تلاش کنند تا خود افراد نخواهند مشکلی حل نخواهد شد.
بالاخره این طلاب هم از همین عامه مردم هستند و روحیات مختلف و تربیت های مختلف در شکل گیری شخصیت ایشان نقش داشته است.

موضوع قفل شده است