جمع بندی آیا من رستگار نخواهم شد؟!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا من رستگار نخواهم شد؟!

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
باتشکر از سایت خوبتون
من پسری پونزده ساله هستم و از دو سال پیش به دلیل دوستان ناباب مساعل جنسی رو یاد گرفتم.
و یه مدت خیلی به این مساعل فکر میکردم. یک شب موقع آمیزش والدین (البته ببخشید چون من واقعا نباید الان این چیزا رو بلد بودم )هر کاری کردم خوابم نبرد و از هر ترفندی که استفاده کردم خوابم نیومد که نیومد. فرداش یه حدیث از پیامبر خوندم(همونیکه میگه قسم به خدایی که جانم در دست اوست....)نوشته بود اگه کودکی بیدار بمونه به زنا دچار میشه و این هم شد و من یه مدت خودارضایی می کردم (البته الان کاملا ترکش کردم ولی خوب ضرر هاشم دیدم) . منم به کل دیگه با مساعل جنسی کاری ندارم .
الانا هم سعی میکنم شب خسته بشم و سریع بخوابم
درضمن نماز و روزه و عبادتم سرجاشه ولی خوب پیامبر تو حدیث گفته من نباید رستگار بشم و این تو درس منم داره لطمه میزنه
آیا این حدیث درسته و من نباید رستگار بشم
من توی مدرسه تیزهوشان درس میخونم و الان این موضوع که خدا نکرده به زنا دچار بشم یا رستگار نمیشم کلی روی تحصیل من آسیب زده
لطفا کمکم کنین

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام و عرض ادب خدمت شما برادر خوب و فهيم و محترم
ممنون از اعتمادتان به اين مركز
پاسخ به اين سؤال را در قالب نكات زير بيان مي كنم:

1- فقه الحديث: فهميدن احاديث يك تخصص است كه خود نياز به تخصص در علم صرف، نحو، منطق، تفسير و... دارد. ما نمي توانيم با خواندن يك حديث يا چند حديث ادعا كنيم فهم دقيقي از آن حديث داريم. چرا كه احاديث را بايد با هم و با توجه قرآن و به عقل و شرايط بيان حديث و.. ببينيم. برخي از احاديث احاديث ديگر را تفسير مي كنند برخي از آنها به قيد يا شرط مي زنند و... . از اين علم به فقه الحديث تعبير مي شود. افرادي كه در علم حديث تخصص ندارند نبايد به برداشت هاي شخصي خود از احاديث اكتفا كنند، بلكه بايد معناي آن را از اهل فن بپرسند.

2- علت زمينه ساز: تصور كنيد از كشاورزي كه مشكل كم آبي دارد مي شنويد كه مي گويد: «اگر امسال باران ببارد من محصول خوبي برداشت خواهم كرد.»
سخن كشاور به معناي اين نيست كه براي برداشت محصول مرغوب فقط بارش باران كافي است، بلكه مجموعه از شرايط مانند خاك حاصلخيز، كود، كندن علف هرز و آب و نور خورشيد و.. لازم است. يا تصور كنيد شب امتحان برق منزلتان برود و برادرتان بگويد بدبخت شديم. قطعا منظور ايشان اين نيست كه واقعا برق رفتن سبب بدبختي مي شود بلكه منظورش اين است كه برق زمينه ساز مطالعه دقيق ما است. هر چند مي توان زير نور چراغ هاي گازسوز با زحمت زيادتر مطالعه كرد[1]

3- زمينه ساز و مستعد:با توجه به نكات بالا و رجوع به كلام بزرگان در تفسير حديث مورد پرسش، معناي حديث اين است كه بيدار بودن كودك و شنيدن صداي والدين زمينه ساز انحراف جنسي است نه اين كه حتما اين فرد گرفتار مي شود و اختيارش سلب مي شود. در تحول و تشكيل شخصيت علل مختلف چون وراثت، ژنتيك، محيط، سبك تربيتي، دوستان، فاكتورهاي معنوي( دعا، صدقه و..)، اراده و اختيار و ..دخيل است. بنابراين خيالتان راحت باشد شما مجبور و دست بسته نيستيد بلكه مختار و بااراده هستيد و چه قدر خوب كه در اين سن متوجه شده ايد كه از اين افكار رهايي يابيد و بازسازي روحي و ذهني كنيد.

چه بايد كرد؟
اول: ارتباط زناشويي والدين گناه نيست ولي آنها بايد براي تربيت فرزنداشان، تربيت جنسي را هم هنگام آميزش فرزند فوق العاده دقت كنند. بنابراين نسبت به والدين خود اگر در مراقبت هاي تربيتي خود سهل انگاري كردند دلچركين نباشيد. آنها را ببخشيد تا خدا هم شما را مورد لطف و عنايت بيشتري قرار دهد.
دوم: به جاي فكر كردن به گناهان گذشته و حرص و جوش خوردن، با پشيماني از گذشته و تصميم بر مبتلا نشدن دوباره توبه كنيد و هميشه در نظر داشته باشيد كه خداوند توبه كنندگان را خيلي دوست دارد.
سوم: با كمك از روش هاي گذشته را جبران كنيد و حال و آينده اي با نشاط براي خود بسازيد:
گزينش دوستان خوب و اجتناب از رفقاي نااهل، نماز اول وقت، دعا و صدقه، تلاوت باتدبر قرآن به طور كم ولي مستمر،
كار و فعاليت هاي بدني و ذهني، ورزش، انجام رفتارهاي نيك، تحميل نكردن مستحبات بر خود و انجام آنها در حد نشاط،
ذكر لااله الاالله و سوره ناس براي رد و دفن خيالات و خطورات منفي و انجام حق الهي، فرار از خيالپردازي عمدي و تنهايي هاي مضر،
حضور در سايت هاي ديني فعال و بانشاط (شارژ كردن معنويت خود)، دعا براي عاق نشدن والدين تان و بخشش آنها و...

تذكر: معناي حديثي كه مي گويد اگر كسي زنا كند به ناموسش زنا مي شود هم با توجه به نكات بالا قابل توضيح و تبين است؛ يك تحليل اين است كه فرد زناكار و خائن از همسرش غافل مي شود و غيرتش سست مي شود و قدرت غيرزدايي اش از ناموسش تحليل مي رود و تضعيف مي شود و زمينه آلوده شدن ناموس يا همسرش زيادتر مي شود

براي مطالعه بيشتر

1. جوان و آرامش، محمد سبحاني نيا، نشر بوستان كتاب، قم.
  2. جوان و نيروي چهارم زندگي، محمدرضا شرفي، نشر سروش، تهران
  3. رمز پيروزي مردان بزرگ، جعفر سبحاني، نشر جوان، قم
تذكر:‌اين دو كتاب در برخي از سايت هاي ديني موجود است براي دانلود
.....
1- به تعبير فني و فلسفي باران علت معده و زمينه ساز است نه علت تامه. باران شرط لازم است ولي كافي نيست.

حامی;900477 نوشت:
ذكر لااله الاالله و سوره ناس

احسنت
نمیدانم چرا گاهی دلم "لا اله الا الله" گفتن می خواهد! دقیقاً همانطوری که آدم گاهی دلش یک غذای خاصی را می خواهد.

پرسش:
من به صورت اتفاقی شاهدعمل جنسی والدینم بودم آیا طبق روایتی من هرگز رستگار نخواهم شد؟

پاسخ:
سلام و عرض ادب خدمت شما برادر خوب و فهيم و محترم
ممنون از اعتمادتان به اين مركز
پاسخ به اين سؤال را در قالب نكات زير بيان مي كنم:

1- فقه الحديث: فهميدن احاديث يك تخصص است كه خود نياز به تخصص در علم صرف، نحو، منطق، تفسير و... دارد. ما نمي توانيم با خواندن يك حديث يا چند حديث ادعا كنيم فهم دقيقي از آن حديث داريم. چرا كه احاديث را بايد با هم و با توجه قرآن و به عقل و شرايط بيان حديث و.. ببينيم. برخي از احاديث احاديث ديگر را تفسير مي كنند برخي از آنها به قيد يا شرط مي زنند و... . از اين علم به فقه الحديث تعبير مي شود. افرادي كه در علم حديث تخصص ندارند نبايد به برداشت هاي شخصي خود از احاديث اكتفا كنند، بلكه بايد معناي آن را از اهل فن بپرسند.

2- علت زمينه ساز: تصور كنيد از كشاورزي كه مشكل كم آبي دارد مي شنويد كه مي گويد: «اگر امسال باران ببارد من محصول خوبي برداشت خواهم كرد.»
سخن كشاور به معناي اين نيست كه براي برداشت محصول مرغوب فقط بارش باران كافي است، بلكه مجموعه از شرايط مانند خاك حاصلخيز، كود، كندن علف هرز و آب و نور خورشيد و.. لازم است. يا تصور كنيد شب امتحان برق منزلتان برود و برادرتان بگويد بدبخت شديم. قطعا منظور ايشان اين نيست كه واقعا برق رفتن سبب بدبختي مي شود بلكه منظورش اين است كه برق زمينه ساز مطالعه دقيق ما است. هر چند مي توان زير نور چراغ هاي گازسوز با زحمت زيادتر مطالعه كرد[1]

3- زمينه ساز و مستعد:با توجه به نكات بالا و رجوع به كلام بزرگان در تفسير حديث مورد پرسش، معناي حديث اين است كه بيدار بودن كودك و شنيدن صداي والدين زمينه ساز انحراف جنسي است نه اين كه حتما اين فرد گرفتار مي شود و اختيارش سلب مي شود. در تحول و تشكيل شخصيت علل مختلف چون وراثت، ژنتيك، محيط، سبك تربيتي، دوستان، فاكتورهاي معنوي( دعا، صدقه و..)، اراده و اختيار و ..دخيل است. بنابراين خيالتان راحت باشد شما مجبور و دست بسته نيستيد بلكه مختار و بااراده هستيد و چه قدر خوب كه در اين سن متوجه شده ايد كه از اين افكار رهايي يابيد و بازسازي روحي و ذهني كنيد.

چه بايد كرد؟
اول: ارتباط زناشويي والدين گناه نيست ولي آنها بايد براي تربيت فرزنداشان، تربيت جنسي را هم هنگام آميزش فرزند فوق العاده دقت كنند. بنابراين نسبت به والدين خود اگر در مراقبت هاي تربيتي خود سهل انگاري كردند دلچركين نباشيد. آنها را ببخشيد تا خدا هم شما را مورد لطف و عنايت بيشتري قرار دهد.
دوم: به جاي فكر كردن به گناهان گذشته و حرص و جوش خوردن، با پشيماني از گذشته و تصميم بر مبتلا نشدن دوباره توبه كنيد و هميشه در نظر داشته باشيد كه خداوند توبه كنندگان را خيلي دوست دارد.

سوم: با كمك از روش هاي گذشته را جبران كنيد و حال و آينده اي با نشاط براي خود بسازيد:
گزينش دوستان خوب و اجتناب از رفقاي نااهل، نماز اول وقت، دعا و صدقه، تلاوت باتدبر قرآن به طور كم ولي مستمر،
كار و فعاليت هاي بدني و ذهني، ورزش، انجام رفتارهاي نيك، تحميل نكردن مستحبات بر خود و انجام آنها در حد نشاط،
ذكر لااله الاالله و سوره ناس براي رد و دفن خيالات و خطورات منفي و انجام حق الهي، فرار از خيالپردازي عمدي و تنهايي هاي مضر،
حضور در سايت هاي ديني فعال و بانشاط (شارژ كردن معنويت خود)، دعا براي عاق نشدن والدين تان و بخشش آنها و...

تذكر:
1- معناي حديثي كه مي گويد اگر كسي زنا كند به ناموسش زنا مي شود هم با توجه به نكات بالا قابل توضيح و تبين است؛ يك تحليل اين است كه فرد زناكار و خائن از همسرش غافل مي شود و غيرتش سست مي شود و قدرت غيرزدايي اش از ناموسش تحليل مي رود و تضعيف مي شود و زمينه آلوده شدن ناموس يا همسرش زيادتر مي شود.
2- شهوت وقتي با دستورات اخلاقي و شرعي مديريت شوند نه تنها پليد نيست بلكه سبب حفظ ايمان و اجر الهي مي شود.

براي مطالعه بيشتر

1. جوان و آرامش، محمد سبحاني نيا، نشر بوستان كتاب، قم.
  2. جوان و نيروي چهارم زندگي، محمدرضا شرفي، نشر سروش، تهران
  3. رمز پيروزي مردان بزرگ، جعفر سبحاني، نشر جوان، قم

تذكر:‌اين دو كتاب در برخي از سايت هاي ديني موجود است براي دانلود
.....
1- به تعبير فني و فلسفي باران علت معده و زمينه ساز است نه علت تامه. باران شرط لازم است ولي كافي نيست.

انجمن گفتگوي ديني، كارشناس حامي 1395/11/22

موضوع قفل شده است