صفحه 8 از 8 نخست ... 678
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قدرتِ سیاسی ، اجتماعیِ زن در اسلام

نوشته
    158
    صلوات
    376
    حضور
    52 روز 8 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    54
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مشکور نمایش پست ها
    با دغدغه های لطیف و ارزشمند شما موافقم و این جزو آمال و آرزوهای جامعه اسلامی است.
    با تزریق و احیاء روح این دغدغه مندی در جامعه با شما کاملاً موافقم
    حکومت اسلامی باید برای رفع بسیاری از آسیبهایی که متأسفانه شاهد آن هستیم هم در فضای دانشگاهی و هم فضای کار و اشتغال، ساز و کار مناسبی را ایجاد کند تا مشکلات موجود به حداقل ممکن برسد.
    البته هر قدر زن و مرد از اختلاط پرهیز کنند بهتر و به مطلوب نزدیکتر است
    سلام خدمت شما

ما نیز همین ها را عرض کردیم بزرگوار
    فقط از این جهت انتقاد کردیم که چرا این "اصل" و "مطلوبی" که مورد نظر شما و ماست هیچ اشاره ای به آن نشد
    هر دسته ای از افراد ممکن است متن شما را مشاهده کنند... مخاطب شما نباید فقط افراد سطح پایینی که در همان مرحله حجاب اولیه هم مشکل دارند باشند
    شما "اصل" را بیان کنید... آن موقع هر که داشت هوس کرب و بلا بسم الله ...
    اینگونه نباشد که علاوه بر بیان نکردن اصل به خاطر نداشتن ظرفیت جامعه، آن را هم افراط و کم اهمیت جلوه دهیم

ضمن احترام و ادب، از پست های چند صفحه قبل شما هیچ برداشتی از این موضوع نبود که بهتر و افضل تر برای یک زن دقیقا چیست ... شاید فرموده اید و بنده توانایی فهمش را نداشتم

پس لطفا موضع را واضح اعلام کنید تا مخاطبین بدانند بعضی از کارهای خودسرانه ای که وجود دارد، آنقدر ها هم با ارزش و مقدس نیست و کارهای با ارزش تر از این نیز هست!
    بعید میدانم این باعث دین گریزی شود وقتی حدها مشخص باشند که مثلا فلان طور رفتار کردن حد واجب و جایز است، البته مطلوب تر فلان کار است چون مثلا فلان و فلان و فلان مشکل را ندارند...

حکایت چنین تمنا و انتظاری بمثابه آنست که کسی هنوز در قبول و پذیرش ولایت امامان اشکال و شائبه دارد بخواهیم وی را به قبول ولایت فقیه وادار کنیم و یا در خواندن نمازهای یومیه اش ساهل و کاهل است وی را به نماز جماعت و جمعه سوق دهیم
    بزرگوار این صحبتتان درست است... اما به نظر حقیر این نباید به شکلی مطرح گردد که برخی فکر کنند نماز جماعت و مستحبی مختص زمان گذشته بوده و الان دیگر جایگاهی ندارد! (مانند خیلی ها که مسئله عفت مطلوب فاطمی و زینبی سلام الله علیمها را فقط مختص اوایل اسلام میدانند )

اینگونه همه چیز در حد شرعیات آن هم ظاهر شرع باقی خواهد ماند
    یاعلی
    ویرایش توسط کهف الحصین : 1395/11/03 در ساعت 21:58

گذشته را شخم نزن مگر این که بخواهی در آن بذری برای آینده بهتر بکاری!

علاقه
    مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
    نوشته
    1,266
    صلوات
    3506
    حضور
    27 روز 13 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تشکر مجدد از همه عزیزان و کاربران گرامی که با مشارکت فعالشان در بحث، مباحث خوب و مفیدی را رقم زدند، اگر عزیزان، مطلب خاص جدید و یا سؤال و نکته ای که در ارتقاء مباحث پیشین مؤثر باشد دارند ظرف 48 ساعت آینده بفرمایند در غیراینصورت، همکاران محترم اجرایی، تایپیک را جهت جمعبندی خواهند بست.

ملتمس دعا ...

بنام حضرت دوست قدرتِ سیاسی ، اجتماعیِ زن در اسلام

هیچ چیز مثل اخلاق، نمی تواند در قلبها نفوذ کرده، دنیایی را گلستان و قلبهایی را با اندیشه و مرام شما همراه سازد.

با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

https://telegram.me/smashkor

نوشته
    1,109
    صلوات
    11395
    حضور
    19 روز 9 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام جناب مشکور
    بنده فقط یک مطلب عرض میکنم..
    اگر آن پاسخگوی محترم که بنده دستشون رو میبوسم،مثل شما پاسخ میدادند (قطعا شما پاسخ این سوال را اینگونه که ایشان پاسخ دادند پاسخ نمیدادید)و تفکر شما مبنی بر رعایت مصالح و محافظه کار بودن با توجه به شرایط جامعه را در پاسخشان لحاظ میکردند و اینگونه پاسخ نمیداند:
    نقل قول نوشته اصلی توسط nobelist نمایش پست ها
    ک تجربه شخصی: با شماره 09640 بخش اخلاق تماس گرفتم و پرسیدم که من دکترا در یک رشته دارم. فوق لیسانس رشته دیگر را هم دارم. و حالا می خواهم سرکار بروم ولی می ترسم که جای یک پسر را بگیرم و وجدانم در عذاب است. کارشناس در نهایت صبر و درایت پاسخ جالبی داد: " متاسفانه یک بادی در جامعه آمده که دارد همه را با خودش می برد، خانم محترم اولویت زندگی شما آمادگی برای همسر شدن و مادر بودن و تربیت فرزند است. نه این که تمام جوانیت را صرف تحصیل و گرفتن فلان مدرک و شاگرد اولی و ... بکنی. کاری که شما کردی گناه ندارد اما کاری نیست که خدا به شما دستور داده. مثل آن می ماند که من به فرزندم بگویم که برو برایم آب بیاور و او برود و شروع به شستن ظرف ها کند، کارش ناپسند نیست اما چیزی نیست که من خواسته باشم. شما خواسته های خدای متعال را درباره خود پشت سر انداخته و به کارهای دیگر مشغول شده اید، تازه معلوم نیست که آیا خدا می پسندد که با این همه نامحرم سرو کله بزنید و برای خود موقعیت اضطرار برای گفتگو و فعالیت ایجاد کنید یا خیر. "
    من واقعا نمیدانم که به حرفهای کدام کارشناسان دینی می توان اعتماد کرد. یک کارشناس اینطور راهنمایی میکند و کارشناس دیگر آنقدر محافظه کارانه سوال شما را جواب میدهد که نکند خدای ناکرده شما ذره ایی متوجه شوید که بالاخره باید چه کنید و چطور باید راه سعادت و عاقبت بخیری تان را پیدا کنید. من متاسفانه گاها تناقضات 180 درجه ایی در برخورد کارشناسان معتبر دینی با این قضیه را مشاهده کرده ام.
    قطعا کاربر محترمی که بالاترین مدارج علمی را پیموده اند به چنین معرفت عمیقی نمیرسیدند:

قبول کنیم که در این کشور جهان سومی ما شغل برای همه وجود ندارد . تعداد زیادی از زنها چه کسانی که تحصیلات عالیه دارند و در مشاغل خاص و مرتبط مشغول هستند و چه کسانی که تحصیلات کمتری دارند و در مشاغلی نظیر حسابداری و منشی گری و ... مشغول هستند جای مردها را گرفته اند و من واقعا این موضوع را دیده ام.
    من خودم خیلی ناراحت می شوم وقتی می بینم که این ها در ظاهر زندگی بسیار عاشقانه ای دارند اما در باطن برخی وقتها ذهنشان سمت کس دیگری می رود.
    و ایشان که یکی از کسانی هستند که با توجه به تحصیلات عالیه ایشان ،با توجه به تفکر شما باید خیلی ملاحظه اشان را کرد،به خود شما جهت کتمان انچه خودتان فرمودید الزامات جامعه، اشکال نمیکردند که:

جناب مشکور خواهش میکنم اندکی واقع بین باشید
    لذا از عکس العمل جامعه نترسید،جامعه ی زخم خورده و سوخته...منتظر دلیل است..منتظر تحلیل است،نه توجیه و محافظه کاری..
    جامعه آماده است که بگوید،حق با شماست،من اشتباه کردم،اشتباه رفتم..
    این فرصت را از او نگیریم...وگرنه خودمان هم منزوی میشویم

ویرایش توسط تنهاترین سردار : 1395/11/08 در ساعت 16:54

"و روی انها ما زالت بعد ابیها معصبه الراس ، ناحله الجسم ، منهده الرکن ، باکیه العین ، محترقه القلب .."

ناحلة الجسم یعنی.... ---------------------
    باکیة العین یعنی ...
    نحیف و دلشکسته میری-------------- بارون غصه ها می باره
    جوونی اما مادر پیری---------------- چشای مادر ما تاره
    بهونه ی سفر می گیری--------------- دیگه علی شده بیچاره

4. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
    نوشته
    1,266
    صلوات
    3506
    حضور
    27 روز 13 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط تنهاترین سردار نمایش پست ها
    لذا از عکس العمل جامعه نترسید،جامعه ی زخم خورده و سوخته...منتظر دلیل است..منتظر تحلیل است،نه توجیه و محافظه کاری..
    جامعه آماده است که بگوید،حق با شماست،من اشتباه کردم،اشتباه رفتم..
    این فرصت را از او نگیریم...وگرنه خودمان هم منزوی میشویم
    با سلام و تشکر از شما برادر بزرگوار

ملالی نیست اگر رویکرد بنده را محافظه کارانه قلمداد کنید لکن مکرر گفته ام و مجددا تکرار می کنم انسان، چه زن باشد چه مرد و در هر مقام و جایگاهی که باشد تکالیفی دارد اولاً و بالذات مأمور و موظف به انجام و به ثمر رساندن آن وظایف است و در وهله ی بعدی تلاش در جهات و حیثیات دیگر زندگی اگر معارض با تکالیف و رسالتهای اصلی اش نداشته باشد بلامانع است البته آنهم با رعایت حدود و شرایطش، اگر بدون توجه به آن رسالتها و وظایف اصلی اش وارد عرصه های فرعی شود و یا حدود و شرایط لازمه را رعایت نکند قطعاً مسئول است.

در خصوص زنان، حکایت همچنین است؛ زن اولاً و بالذات وظایف و تکالیفی بسته به اقتضائات وجودی اش دارد اگر به آن لوازم و اقتضائات وجودی اش توجه و اهتمام داشت و در بدو ورود به عرصه های دیگر (فعالیت های جانبی و فرعی) ملاحظات و شرایط و سنخیت داشتن با وظایف اصلی را رعایت کرد، اینکه متعارض و مخل نباشد! چه اشکالی دارد در آن عرصه ها هم حضور و فعالیت داشته باشد و ما محدوده تلاش و فعالیت وی را صرفاً بدلیل زن بودن و لطافت وجودی اش و احیاناً آسیبهایی که بدلیل عدم رعایت خیلی ها (بانوان عدم راعی) متوجه فرد و جامعه شده را متوجه جامعه بانوان مسئول، راعی و وظیفه شناس نکینم و همه را با یک چوب نرانیم.

در هر حال، دغدغه مندی شما قابل ستایش است، لکن باید شرایط و اقتضائات و آسیبها و مشکلات را تبیین نمود نه اینکه بدلیل رؤیت آثار شومی که از حضور زنان عدم راعی و غیرپرهیزکار متوجه جامعه شده، دچار انفعال شده و راهکار حل بحران را به تحدید و قطع مطلق نفس حضور و فعالیت زن در جامعه حکم کنیم.

موفق باشید ...

بنام حضرت دوست قدرتِ سیاسی ، اجتماعیِ زن در اسلام

هیچ چیز مثل اخلاق، نمی تواند در قلبها نفوذ کرده، دنیایی را گلستان و قلبهایی را با اندیشه و مرام شما همراه سازد.

با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

https://telegram.me/smashkor

صفحه 8 از 8 نخست ... 678

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 47

کلمات کلیدی این موضوع