حکم اشیاء پیدا شده

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم اشیاء پیدا شده

با سلام
من یک فلش مموری در خیابان پیدا کردم گفتم شاید عنوان آن یک شماره موبایل باشد که آن را به صاحبش برگردانم ولی نام آن شماره موبایل نبود باید من چه کار کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

montazer1346;900006 نوشت:
با سلام
من یک فلش مموری در خیابان پیدا کردم گفتم شاید عنوان آن یک شماره موبایل باشد که آن را به صاحبش برگردانم ولی نام آن شماره موبایل نبود باید من چه کار کنم؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:
اگر نشانه ای نداشته باشد، که صاحبش معلوم شود،بنابر احتیاط واجب با اجازه از دفتر مرجع تقلید تان می دهید به فقیری که می شناسید.

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

اگر نشانه ای نداشته باشد،که صاحبش معلوم شود، احتياط واجب آن است كه از طرف صاحبش آن را صدقه دهد و اگر خود او مستحقّ است مى‌تواند بردارد و اگر مال مهمى باشد احتياط آن است كه از حاكم شرع اجازه بگيرد.

طبق نظر آیت الله سیستانی:

مال گم شده اگر حيوان نباشد و انسان آن را پيدا كند و نشانه‌اى نداشته باشد كه بواسطۀ آن صاحبش معلوم شود، چه قيمت آن كمتر از يك درهم (6/ 12 نخود نقره سكه‌دار) باشد يا نباشد، مى‌تواند آن را براى خود بر دارد، ولى احتياط مستحبّ آن است كه آن را از طرف صاحبش به فقرا صدقه بدهد. و از اين قبيل است پول كه علامت ندارد ولى اگر مقدار و خصوصيت زمان و مكان، علامتى براى پول باشد بايد آن را اعلان كند.

پی نوشت:
رساله 13 مرجع، مالی را که انسان پیدا می کند، مساله 2564

به نظر من تنها کاری که میشه کرد لطف کنی محتوای توشو پاک کنی که دست نا مردما نیفته بعد به یکی که نیاز دازه بدی

چیزی رو که پیدا میکنی که نباید فوری بزاری تو جیبت باید اونو به نزدیکترین مغازه یا جایی شبیه به اون تحویل بدی

iisara;901843 نوشت:
چیزی رو که پیدا میکنی که نباید فوری بزاری تو جیبت باید اونو به نزدیکترین مغازه یا جایی شبیه به اون تحویل بدی

سلام علیکم

در مواردی که فرد چیزی را پیدا می کند و برداشته ،مسئولیتش با او است ، فلذا اگر مغازه دار را می شناسد که به صورت صحیح ، نسبت به آن عمل می کند اشکالی ندارد به او بدهد و الا باید به صورتی که شرع مقدس مشخص کرده عمل کند و آن مال پیدا شده را به فرد دیگری ندهد.

موضوع قفل شده است