جمع بندی افکار آلوده و تحقیقات نادرست

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
افکار آلوده و تحقیقات نادرست

سلام
خسنه نباشید
20سال دارم وپشت کنکورتجربی هستم
یه ماه پیش بطور ناگهانی در حین درس خوندن فکری در مورد خدا به ذهنم اومد وپیشرفت کرد سعی کردم که با استدلال های منطقی این فکر رو از مخم بیرون کنم تا اینکه وارد سایت هایی شدم که نتیجه منفی گرفتم وبا فکرم امیخته شد که بیرون کردنش خیلی برام سخته سایتهایی که پیامبر را یک بیمار روانی خطاب میکرد و هم چنین وارد سایتی شدم که پیامبر ادعای رسالت نکرده ویک دانشمند و فیلسوف بوده با ریاضت تونسته فیلسوف بشه این یکی خیلی فکرمو مشغول کرده من قبل از افکار انسانی خدا ترس و قران خوان بودم حالا میخوام جواب های منطقی در مورد سوال های بالا بگیرم میدونم که قران همانندی نداردو خداوند در دین پاک وجود دارد

توروخدا کمکم کنید فکر وروانم خیلی بهم ریخته میخوام به حالت قبلی برگردم ونام خدا و پیامبر در دلم زنده بشه
خیلی میترسم خدا منو نبخشه
اول فکرهای ناخواسته بود وتبدیل شد به یک شک وتردید بزرگ در مورد خدا پیامبر خیلی گمراه شدم بطوریکه هیچکاری از دستم بر نمیاد
من میخوام اعتقادم محکم باشه
چجوری به حالت قبل برگردم
خودمم میزنم به بی اعتنایی ولی خیلی دیره
واسه اینکار کمکم کنید
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

پرسش:
فکری در مورد خدا به ذهنم اومد اول فکرهای ناخواسته بود وبعد تبدیل شد به تردید بزرگ در مورد خدا و پیامبر خیلی گمراه شدم به طوری که هیچ کاری از دستم بر نمیاد؟

پاسخ:
سلام و عرض ادب خدمت شما پرسشگر محترم
از اعتمادتان به اين مركز متشكرم.
نيز از تأخير زيادي كه در پاسخ دهي روي داده واقعا عذرخواهي مي كنم( عمدي نبوده)
پاسخ اين پرسش تان را در قالب بندهاي زير بيان مي كنم:

1- اضطراب: اضطراب و وسواس مي تواند سبب برخي از افكار تكراري با موضوع مقدسات باشد و يا اين افكار را دامن بزند. معمولا اين گونه فكرهاي وسواسي نسبت به اموري است كه براي ما خيلي قيمتي و با ارزش است. همين امر ما به خاطر حضور آنها و ناهم سنخ ندانستن اين افكار با شخصيت و وجودمان آشفته مي شويم.

2- نظام باورهاي عقلي و قلبي: اين كه معده ما عذاي ناسالم را پس مي زند و حالت تهوع به آن دست مي دهد از سلامت بدن به حساب مي آيد نه بيماري آن. همين طور اين كه نظام باورهاي ديني شما نسبت به اين افكار مزاحم حالت تهوع به خود مي گيرد و آشفته مي شود از سلامت باورهاي شما حكايت دارد بنابراين درمان براي شما خوب جواب مي دهد.

3- چك آپ معنوي: وقتي ما براي سلامت جسممان ارزش قائل باشيم حاضر هزينه مادي و وقتي بدهيم و داروي تلخ هم براي درمان مصرف كنيم. براي ويروس كشي نظام باورها بايد تلاش و مراقب اعتقادي و ارزشي و تمرين مستمر كنيد. اگر لازم شد حتما به صورت حضوري نزد كارشناس اعتقادات برويد و باورهاي خود را چك آپ كنيد. اجازه ندهيد ويروس شبهه در ذهن شما باقي بماند و سرعت و فراست و هشياري ذهني و معنوي شما را كاهش دهد.

4- درمان سريع: وقتي علف هرزي در مزرعه اي مي رويد تا ريشه هايش عميق نشده بايد آن را از بين برد وقتي زمان بگذرد و ريشه هاي قوي شود كندن علف ها مشكل مي شود. فكرهاي مزاحم شما زمان زيادي از آن حضورش در ذهن شما نمي گذرد و متأسفانه به جاي مراقبت معنوي و پرهيز با رجوع به سايت هاي پر از شبهه آن را آبياري كرده ايد. الان هم دير نشده است. مراقب معنوي هيجاني و بينشي و اجتماعي و معنوي خود را شروع كنيد و پرهيزان را در اين رژيم معنوي رعايت كنيد تا زودتر سلامت معنوي خود را باز يابيد.

5- تكليف و اختيار: به كار بردن افكار توهين آميز دقيق نيست. توهين يعني اهانت كردن. ولي شما اختيارا توهيني نكرده ايد اين افكار مزاحم خود جوش و قارچ گونه رشد كرده اند. همان گونه كه ما براي خميازه غيراختياري تكليفي نداريم براي اين افكار مزاحم هم گناهكار نيستيم. و اصلا نبايد خود را سرزنش كنيم به جاي سرزنش با نصب يا آبديت كردن آنتي ويروس هاي و مراقبت هاي معنوي تلاش كنيم مشكل رفع شود. البته اگر مقدمات حضور اين افكار ارادي بوده به همان مقدار مقصريد.
خب حالا تصور كنيد مقصر هم باشيد.

چاره چيست‌زانوي غم بغل گرفتن و در حسرت بودن و خود را سرزنش كردن؟ نه خير
خداوند در قران شريف توبه را واجبي معرفي كردن كه موسَّع (وقت دار مانند وقت نماز ظهر) نيست بلكه واجب فوري است و بايد سريع اولين تقاطع يا زيرگذر از جاده منتهي به آغوش شيطان و نااميدي برگرديد به جاده فطرت؛
جايي كه آغوش رحمت الهي گشوده شده است و انتظارت را مي كشد همو كه گفته من عاشق جواني هستم كه به خاطر من از گناه بر مي گردد.

مراقب وسوسه هاي ذهن فريبكار و شيطان باشيد. انها تلاش مي كنند در شما احساس گناه ايجاد كنند تا خودت به تدريج از خودت بدت بيايد و برچسب پليد بودن بر خود بزني و بعد شعار دهي:« آب كه از سر گذشت چه يك وجب چه صد وجب. خدا كه ما را نمي بخشد و... »و اين گونه با انكار و توجيه در مرداب گناهان بيفتيد و از خداوند با نااميدي از رحمتش دور شويد.

6- قوانين حافظه: حافظه ما براساس قوانيني كار مي كند مرور به تثبيت يادگرفته ها و حضور ذهن كمك مي كند. براي فراموشي آن افكار نبايد آنها را اختيار مرور كنيد يا زمينه تداعي آنها با متن ها و يا تصاوير يا افراد و... فراهم آورديد. بنابراين از محركات دوري كنيد در برابر انگيزه هاي و جاذبه هاي عرفاني را با اين راهكارها تقويت كنيد:

ورزش و فعاليت هاي ذهني و بدني، ذكر (به خصوص ذكر زباني و قلبي لااله الاالله)، انس با قرآن، توجه به فرازهاي دعاي جوشن در قنوت و غير آن، به شوخي و طنز گرفتن افكار، دوستان با نشاط و معنوي، انس با بزرگان اخلاق و آثارشان، فرار از بيكاري، اجتناب از خلوت سايبري و غيرسايبري سمي و...

تذكر روان شناختي:
1- هر چه آرامش شما بيشتر باشد و نكات بالا را با دقت رعايت كنيد زودتر حال معنوي شما خوب مي شود اگر اين افكار وقت گير بود و مانع كار و فعاليت هاي اجتماعي شد و بازده كار شما را پايين اورد و بي اعتنايي و انصراف توجه مشكل بود با روان پزشك مشورت كنيد.

2-دقت كنيد اين فكرها براي خيلي ها رخ مي دهد ولي برخي بي اعتنا هستند و برخي بيشتر حساس مي شوند و به خاطر حساسيت و اضطراب و.. بيشتر تكرار مي شود.
تمرين:
فلش كارت هاي بي خيال درماني را با دقت در زمان هاي مختلف مرور كنيد:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=54434

......................
انجمن گفتگوي ديني (مركز ملي)، كارشناس : حامي 1395/11/22

موضوع قفل شده است