جمع بندی ما مذهبی ها چه جور ...

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ما مذهبی ها چه جور ...

[="Black"]سلام، دوستان ما یک خیریه داریم که تا حالا برای خانواده ها با سطح مالی پایین کارای عمرانی میکردیم الان میخوام بصیرت دینی و فرهنگی و ... را بالا ببریم.
این تاپیک رو درست کردم که با کمک هم برای این خانوادها چه کار انجام بدیم.
البته باید در همین حین باید روی بصرت بچه ها هم کار کنیم، برای گروه پیشنهاد خودم تشکیل حلقه های گروهی هست و اینکه برای گروه یک استاد اخلاق و استاد فعال در زمینه سیاسی انتخاب کنیم و در حلقه ها درباره سخنرانی ها بحث کنیم یا همینجور کتاب انتخاب کنیم و بحث کنیم، لطفا در این مورد هم نظر بدین.
ممنون
یا زهرا
[/]

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

ضمن سپاس از زحمات شما
و تشكر از دغدغه هاي خوب تان
انسان چهار بعد جسمي و ذهني و اجتماعي و معنوي دارد
اين ابعاد با هم ارتباط تنگاتنگي دارد
با اين نگاه كار عمراني و فقرزدايي خودش زيرساخت هاي عالي فرهنگي و بصيرتي است.
حال مي توان متناسب با افراد، سنين، جنسيت، تحصيلات و نيازها و...راهكارهاي فرهنگي و بصيرتي ارائه داد.
خدمات مي تواند متنوع باشد: ارجاع به كارشناس و متخصص، ارجاع به سايت هاي مفيد و كارآمد و دعوت از سخنرانان متنوع
(با موضوعات ديني، پزشكي، رفاهي، حقوقي، انتظامي، و..)...

با توضيحات بيشتر شما
درباره افراد، سنين، كارهايي كه شده و...
دوستان نظرات خود را بيان مي كنند و از تجارب مفيدي كه داشته اند يا خوانده اند استفاده مي كنيم

[="Tahoma"][="Navy"]

فاطمه;899502 نوشت:
سلام، دوستان ما یک خیریه داریم که تا حالا برای خانواده ها با سطح مالی پایین کارای عمرانی میکردیم الان میخوام بصیرت دینی و فرهنگی و ... را بالا ببریم.
البته باید در همین حین باید روی بصرت بچه ها هم کار کنیم، برای گروه پیشنهاد خودم تشکیل حلقه های گروهی هست و اینکه برای گروه یک استاد اخلاق و استاد فعال در زمینه سیاسی انتخاب کنیم و در حلقه ها درباره سخنرانی ها بحث کنیم یا همینجور کتاب انتخاب کنیم و بحث کنیم، لطفا در این مورد هم نظر بدین.
ممنون
یا زهرا

سلام
جایی رهبر معظم بصیرت را منوط به آشنایی دقیق و عمیق با معارف دین کرده اند
لذا اگر شما سعنی کنید معارف دین را به بچه ها آموزش دهید و در پس هر آموزه ای آنها را به اقدام و عمل سوق دهید کم کم بصیرت در آنها تحقق خواهد یافت
شاید بگویید بچه ها این معارف را در مدرسه هم می خوانند بنده عرض می کنم درس مدرسه برای خواندن و امتحان نظری است شما برای عمل آموزش دهید یعنی هرآنچه که در عرصه عمل به آن نیازمندند به آنها بیاموزید. عبادت ، تلاش، دوستی با هم کیشان و یاری و کمک به آنها ، احترام به بزرگترها و والدین وووو اینها پایه های بصیرت دینی اند.
خلاصه : دین را بطوری علمی - عملی به آنها بیاموزید .
یا علیم[/]

[="Black"]سلام، ممنون از پاسخگویی
گروه هدف ما ۲ گروه هستند:
۱. خانواده های با وضعیت اقتصادی پایین
۲. مجموعه افرادی که در خیریه مشغول به کار هستند.

خانواده ها نیز به دو دسته تقسیم می شوند: کودکان ، بزرگسالان

برای گروه ۲( مجموعه)، تحلیل سخنان رهبری و استاد در حوزه سیاسی و اخلاق، بحث کتاب، تدبر در آیات قرآن به نظرم خوب باشد. اما شما هم نظرات خویش رو بفرمایید.

اما در حوزه خانواده نمیدونم چه کاری انجام دهم، همانطور کاربر محی الدین فرمودند باید در عمل اسلام رو نشون بدیم.
اما باز هم لطفا راهنماییم بفرمایید، چون الان زمان جنگ نرم هست و باید وظیفه رو انجام داد و چه بهتر که به نحو احسنت باشد.
یا زهرا[/]

[=Microsoft Sans Serif]

فاطمه;899502 نوشت:
سلام، دوستان ما یک خیریه داریم که تا حالا برای خانواده ها با سطح مالی پایین کارای عمرانی میکردیم الان میخوام بصیرت دینی و فرهنگی و ... را بالا ببریم.
ممنون
یا زهرا

سلام
برای تاثیر گذاشتن از لحاظ فرهنگی و اعتقادی بهتره که از روش های غیر مستقیم کمک بگیرید.
خوب این رو که همه می دونند و لازم نبود من بگم Lol .. اما در این خصوص یخورده توضیح میدم.
.
طبیعتا خانواده های تحت پوشش شما مشکلات زیادی دارند و بایستی برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشید.
مثلا طرف هر لحظه به خاطر بیماری بچش در اضطراب هست، اصلا حال و حوصله نداره بیاد پای منبر موعظه شما بشینه و اگر بیاد فقط به این امید هست که یه کمک بیشتری واسه درمان بچش انجام بدید.
.
منظورم اینه که تا گرفتاری دارند، خیلی نمی شه توقع داشت که بیان تو حلقه و درس اخلاق بشینن.
.
یه کار مهم اینه که واقعا دلسوز و مخلص باشید. و اون خانواده در درجه اول شیفته مرام شما بشن
در وحله بعد باید واسه سم زدایی وقت بذارید!!!! مثلا یه خانواده ای هر شب دارن کانال های جورواجور ماهواره رو می بینن، خوب این اثر فعالیت های فرهنگی شما رو بشدت کاهش می ده.
به قول معروف که میگه
دیو چو بیرون رود، فرشته در آید.
پس از نظر من که شاید نظرم خیلی هم ناکامل باشه، بایستی ترتیب تو این سه مرحله رعایت بشه
1- اول اثبات برادری و مرام و معرفت که با فعالیت های عمرانی شما تا حدی انجام می شه ولی بهتره که به همه مشکلاتشون فکر کنید و سعی در کمکشون داشته باشید.

نقل قول:
مثلا
افرادی از نظر اخلاقی تایید شده مسول امور درسی بچه ها باشن و در قالب رفاقت در دراز مدت افکار بچه رو هدایت کنند و خیلی اثر های زیاد که در دراز مدت فقط از طریق دلسوزی در امور تحصیلی و نیاز های اولیه بچه نظیر پوشاک می شه تاثیر گذاشت.ماجرای رقم خوردن سرنوشت دوستم اثباتی بر این مدعا Smile
[SPOILER](این رو یکی از دوستانم که دوران ابتداییش رو واقعا در شرایط مالی سختی سپری کرده بود می گفت:)
مدیر مدرسمون مجبورمون کرده بود که صبح ها 2 ساعت زود تر (ساعت 5 صبح) به مدرسه بریم و خودش میومد و کلاس تقویتی ریاضی می ذاشت، اون زمان خیلی زور داشت اون موقع صبح مدرسه بریم.
آخر ماه که حقوقش رو می گرفت واسه بچه های کلاس کفش یا کیف یا ... می خرید(مدرسه در قسمت ضعیف نشین بود و اکثرا مستضعف بودند)
می گفت وقتی دانشجوی نفت شده بودم، دیدم یه پیرمردی صدام کرد و رفتم جلو
ازم پرسید: منو میشناسی
گفتم : نه
گفت : مدرسه فلان آقای فلانی مدیر مدرسه
تا همینجا که تعریف کرده بود، من اشکم در اومده بود
خلاصه اون بچه که مجبور بود ساعت 5 صبح بره سر کلاس تا مدیر مدرسه بهشون ریاضی درس بده، الان خودش در حد استاد دانشگاه می تونه ریاضی درس بده و خبر دارم که شاگرد بی بضاعت هم داشته که رایگان درس بده.[/SPOILER]
تو ماجرای بالا ، نصایح و حرف های اون معلم دلسوز برای اون بچه، بعد از چندین سال، احتمالا حکم حرف خدا رو داره، چون از دید دریافت کننده کمک نماینده خوبی برای خدا محسوب می شه.

چقدر طولانی شد |:|:|:|:
داشتم می گفتم
1- اول اثبات برادری و مرام و معرفت ( همون حل و فصل مشکلات اقتصادی و معیشتی و فراتر از اون مثل مثال کمک تحصیلی بچه ها)
2- نجات فرد و خانواده از دام مشکلات نظیر اعتیاد، ماهواره و موارد این چنینی که شاید بشه تحت عنوان مشکلات اخلاقی دسته بندی کرد
3- این برنامه شما هم میشه جایگزین مورد دو یعنی شاید همزمان با مورد دوم این فاز سوم انجام می شود. ( در صورتی که از فاز دوم Smile بی توجه عبور کردید، طبیعتا تو اهدافتون نتیجه قابل توجهی ندارید)

......

ببخشید که پر حرفی کردم... توضیحاتی که خدمتتون ارائه کردم، یه بخشیش شاید نظر شخصی باشه و بخشی از اون از منابر اساتید اخلاق و بخشی هم از تجارب دوستان عزیزم در گروه خیریه انصار دانشکده نفت Smile
در واقع سبک کار بچه ها رو تا حدی رصد کرم و بعضی مسائل رو هم از اساتید شنیدم
و با دیده ها و شنیده هام این ها رو از فکر خودم جمع بندی کردم.

.
راستی در مورد استاد اخلاق یک نکته که یادم اومد:
استاد اخلاق رو برای مجموعه خودتون در نظر بگیرید!!!!
یعنی مثلا شما تحت نظر استاد اخلاق اموزش دیده باشی تا بتونی بهترین برخورد رو با خانواده تحت پوشش داشته باشی
مثلا یه جا باید حواست به غرور اون نوجوونی باشه که کنج خونه نشسته
یه جا پدر خانواده مستضعف شما رو دعوت به چای می کنه و شاید لازم باشه مسئول خیریه که داره به خانواده ها سرکشی می کنه از جهت تکریم خانواده نیازمند، دعوت ایشون رو بپذیره
یا مثلا ممکنه توقعات و خواسته هاشون خیلی فراتر از توانایی های مجموعه شما باشه، اینجا هم نماینده شما باید بدونه که چجوری برخورد کنه که نه بی احترامی به خانواده تحت پوشش بشه نه قول الکی بده .
و کلا واسه خیلی از برخورد ها و مواردی که شما به عینه تجربه داشتید، خوبه یه کسی باشه که به تمام افراد بهترین روش برخورد و تعامل رو گوشزد کنه.

.
بازم ببخشید طولانی شد.

با سلام

خب به نظر من از اساتید مجرب دعوت کنید وکلاسهای تربیتی وفرهنگی ،هنری و...رو واسشون ترتیب بدید

به نظر من فقر رو از ریشه باید خشکوند وهمینطور فرهنگ سازی رو باید از ریشه شروع کرد.

یه طوری بچه ها رو باید بار آورد که بتونن روی پای خودشون وایسن .

یه هفته پیش شبکه مستند یه خانمی رو معرفی کرد که همچین مجتمعی رو دایر کرده بود

وموفق هم شده بود .

فاطمه;899502 نوشت:
استاد فعال در زمینه سیاسی

منظور از سیاسی چیه؟

پرسش:
خیریه ای داریم برای خانواده ها با سطح مالی پایین کارای عمرانی میکردیم میخوام بصیرت دینی و فرهنگی و ... را بالا ببریم. برای این خانوادها و فرزندانشان چه کار انجام بدیم؟

پاسخ:
سلام بر شما
تلاش ها و دغدغه هاي خداپسندانه و مردم مدارانه
نيك خيران و شما ستودني است.
- فعاليت هاي فعلي و حلقه هاي علمي پيشنهادي شما بسيار خوب است.
- دقت كنيد كه انسان چهار بعد جسمي، ذهني، اجتماعي و معنوي دارد. اين ابعاد با هم ارتباط تنگاتنگي دارد.
- با اين نگاه كار عمراني و فقرزدايي و كار آفريني و جهت دهي در گزينش عاقلانه همسر و.. همزمان با بينش افزايي و پاسخ به شبهات و پرسش ها خودش زيرساخت هاي عالي فرهنگي و بصيرتي است.

- مي توان متناسب با افراد، سنين، جنسيت، تحصيلات و نيازها و...راهكارهاي فرهنگي و بصيرتي ارائه داد.
- خدمات مي تواند متنوع باشد: ارجاع به كارشناس و متخصص، ارجاع به سايت هاي مفيد و كارآمد و دعوت از سخنرانان متعادل و مطلع متنوع دعوت كنيد.

موضوعات بايد شامل موارد زير باشد: آسيب شناسي فضاي مجازي، اخلاق سايبري، موضوعات ديني، پزشكي، رفاهي، هنري، روان شناختي، تحليل فيلم، دادن كتاب و نرم افزار كاربردي و اماني، جلسات اخلاق در خانواده، تهيه كليپ هاي كوتاه كاربردي، ادبي(نثر، شعر، مشاعره، گزينش رمان هاي مفيد و نقد رمان و..)، سياسي، حقوقي، انتظامي، و..،

- اجازه ندهيد يكنواختي يا برداشتن قدم هاي بلند و انتظارات غيرواقع بينانه سبب خشكي و يكنواختي كار و يا تعطيل شدن آن شود. همين گونه كه استفاده از تفريحات و لذت هاي حلال سبب شارژ ما در ابعاد مختلف زندگي (كار، روابط اجتماعي و عبادت) مي شود نشاط و تفريحات و سرگرمي ها و مسابقات علمي و ورزشي مي تواند بازده و نشاط فعاليت هاي شما را افزايش دهد.

- براي اين كه با عيوب و نقاط خود آشنا شويد و روش ها و شيوه هاي خلاقانه تري كسب كنيد، هر از چند گاهي به از افراد بازخورد كتبي و يا حضوري بگيريد.
- براي ارتقا علمي و ارزشي هاي خود با مراكز معتبر و فعال رايزني كنيد و از تجارب اين مراكزيا افراد فعال فرهنگي استفاده كنيد. اگر اين افراد وقت حضور در مركز شما را ندارند مي توانيد به صورت اينترنتي يا تلفني از رهنمودهايشان استفاده كنيد.

- براي رفع مشكلات و موفقيت از دعا، صدقه و اخلاص در كار، نماز اول وقت و دعوت از اساتيد وارسته مدد بگيريد و از رقابت هاي متداول و چشم و هم چشمي اجتناب كنيد.
- استفاده از افراد معتبر و جاافتاده و وراسته و امين براي واسطه شدن در امور خير (قرض الحسنه، همسريابي، رفع مشاجرات و..)

** انجمن گفتگوي ديني(مركز ملي پاسخگويي به سؤولات)، كارشناس: حامي 1395/11/12

موضوع قفل شده است