راهکار دین در مقابل "ربا" چیست؟

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهکار دین در مقابل "ربا" چیست؟

سلام .
امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشین ...

فرض کنین که ...

1. من الان نیازمند 3 میلیون تومان پول هستم تا بتونم امورات زندگیم رو بگذرونم . و نیاز اکید بهش دارم . مثلا فرض کنین که مریضی خاصی هم دارم .
2. من تا یک ماه دیگه 5 میلیون تومن پول دستم میاد . ( مثلا تا 1 ماه دیگه فرشی که بافته ام تموم میشه و میتونم فرشم رو بفروشم )
3. نمیتونم برم از کسی پولی رو به عنوان "ربا" بگیرم تا بتونم مشگلم رو حل کنم . ( چون مشگل شرعی داره )
4. از طرفی در این دوره زمونه هیچ کسی به هیچ کسی 3 میلیون تومان پول غرض نمیده ... نه اینکه بهم اعتماد نداشته باشند ... بلکه همه برای خودشون مشگل دارند و چون پول سریع بی ارزش میشه همه سعی میکنند دارایی هاشون رو به صورت غیر ریالی نگه دارند .

5. دین میگه ربا ممنوع هست ... مقبول ... راهکار دین در این موقع چی هست ؟

متشکرم .

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

هرمیون;899457 نوشت:
سلام .
فرض کنین که ...
1. من الان نیازمند 3 میلیون تومان پول هستم تا بتونم امورات زندگیم رو بگذرونم . و نیاز اکید بهش دارم . مثلا فرض کنین که مریضی خاصی هم دارم .
2. من تا یک ماه دیگه 5 میلیون تومن پول دستم میاد . ( مثلا تا 1 ماه دیگه فرشی که بافته ام تموم میشه و میتونم فرشم رو بفروشم )
3. نمیتونم برم از کسی پولی رو به عنوان "ربا" بگیرم تا بتونم مشگلم رو حل کنم . ( چون مشگل شرعی داره )
4. از طرفی در این دوره زمونه هیچ کسی به هیچ کسی 3 میلیون تومان پول غرض نمیده ... نه اینکه بهم اعتماد نداشته باشند ... بلکه همه برای خودشون مشگل دارند و چون پول سریع بی ارزش میشه همه سعی میکنند دارایی هاشون رو به صورت غیر ریالی نگه دارند .
متشکرم .

با عرض سلام و احترام

استفتاء از دفاتر مراجع عظام تقلید صورت گرفته در صورت دریافت پاسخ ، درج می گردد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

هرمیون;899457 نوشت:
سلام .
فرض کنین که ...
متشکرم .

با عرض سلام و احترام

پاسخ دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

از نظر شرعی جز در صورت اجبار و اضطرار، استفاده از پول ربوی جایز نیست. اما اطمینان داشته باشید که چنانچه کسی در اینگونه موارد با بردباری و صبر رفتار نماید و از ارتکاب آنچه که شرع مقدس ممنوع کرده است خودداری کند خداوند راه کسب حلال را برای او خواهد گشود و همین خویشتن داری و تقوا یکی از عوامل مؤثر در نزول برکات و وفور نعمت در زندگی می باشد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء کتبی از دفتر معظم له به شماره 9510090039[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

هرمیون;899457 نوشت:
سلام .

فرض کنین که ...

سلام
دین برای جلوگیری از ربا روی قرض الحسنه تاکید زیادی کرده
اونو از صدقه بالاتر دونسته گیرنده اونو خدا معرفی کرده و براش پاداشهای بزرگ وعده داده
تا مردم بجای ربا به هم قرض الحسنه بدن
حالا اگه مردم اینکارو نکنن چه راهی جز صبر برای آدم میمونه ؟
یا صبار و یا شکور[/]

[="Tahoma"][="Black"]

هرمیون;899457 نوشت:
سلام .
فرض کنین که ...
متشکرم .

با عرض سلام مجدد

پاسخ دفتر حضرت آیت الله خامنه ای:

بطور کلی اصل وام گرفتن از نظر حکم وضعی صحیح است و شخص مالک آن می شود هر چند ربوی باشد، ولی در صورت ربوی بودن، گرفتن آن از نظر تکلیفی حرام است، مگر آنکه به حدی مضطر باشد که ارتکاب حرام را مجاز کند ولی شخص می تواند در این صورت برای اینکه مرتکب حرام نشود پرداخت مبلغ اضافی را قصد نکند، هر چند بداند که آن را از او خواهند گرفت.

موفق باشید

پی نوشت:
استفتاء کتبی از دفتر معظم له به کد: 4eVW8OMfoCI[/]

سجاد;900432 نوشت:

با عرض سلام و احترام

پاسخ دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

از نظر شرعی جز در صورت اجبار و اضطرار، استفاده از پول ربوی جایز نیست. اما اطمینان داشته باشید که چنانچه کسی در اینگونه موارد با بردباری و صبر رفتار نماید و از ارتکاب آنچه که شرع مقدس ممنوع کرده است خودداری کند خداوند راه کسب حلال را برای او خواهد گشود و همین خویشتن داری و تقوا یکی از عوامل مؤثر در نزول برکات و وفور نعمت در زندگی می باشد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء کتبی از دفتر معظم له به شماره 9510090039

سلام جناب سجاد ...
بابته پیگیریتون تشکر میکنم .

امکانش هستش که کمی در مورد حد اظطرار توضیح بدین .مثلا پیش بینی آینده میتونه جزوی از حد اظطرار باشه . من چند تا مثال میزنم .

1. مثلا فرض کنین من میخواهم عمل جراحی بکنم و دکتر بهم میگه خرج عمل جراحیت 10 میلیون تومن میشه و ممکن هست کمی بالا و پایین بشه ... و من دقیقا 10 میلیون تومن دارم ... آیا من مجوز این رو دارم که برم و 5 میلیون تومن پول ربا بگیرم ؟

2. مثلا فرض کنین مالک خونه ای که در درونش هستیم میگه باید تا 10 روز دیگه 5 میلیون تومن پول بزارین رویه پول پیشه خونتون . و من این مبلغ رو ندارم . مدتی رو میگردم و مثلا خونه ای با همون مبلغی که داریم در جایی دیگر پیدا میکنم . ولی مشگل اون خونه این هست که فاصله اش تا محل کارم خوب خیلی خیلی زیاد هست . و باعث میشه من مجبور بشم هزینه رفت و امدم 2 برابر بشه ... خستگیم برابر بشه و تمرکزم رویه کارها کمتر بشه و احتمال خطا و اشتباهم هم بیشتر بشه ... آیا این مساله اضطرار محسوب میشه ...

اضطرار رو چگونه متوجه بشم ...

متشکرم .

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]

هرمیون;899457 نوشت:
سلام .

فرض کنین که ...

متشکرم .

سلام و عرض ادب

برخی از راهکار های مجاز تا جایی که اطلاع دارم.

1- فرشتون رو به صورت نصفه به قیمت کمتر بفروشید به شخصی و تضمین کنید که تا پایان یک ماه آن را تکمیل خواهید کرد. (البته این بخشش که تکمیل کنید هم اجباری نیست)

2- از کسی مثلا 3 سکه طلا یا 800 دلار قرض بگیرید . آن وقت مساله بازپرداخت باید بر مبنای همان چیزی که قرض گرفتید باشد. بنابر این ارزش پول حفظ خواهد شد. برخی از مراجع هم گرفتن اختلاف به اندازه نرخ تورم رو جایز میدونن

3- به مدت یک ساعت صیغه محرمیت با قرض دهنده بخوانید با وکالت دادن به شما . ربا بین زن و شوهر جایز است از آن شخص به صورت ربا مبلغی را وام بگیرید و به محض بستن قرار مدت را ببخشید. شما موظف به پرداخت ربا حتی پس از بخشیدن و زن و شوهر نبودن هستید. !!! (البته به نظرم این روش یک باگ شرعی هست ولی تا جایی که پرسیدم همینطوری هست که گفتم )

البته موارد 1 و 3 که عرض شد صرفا برای اون حد از اضطراری هست که شما گفتید چون به نظرم در هر حال میتونید کسی رو برای قرض پیدا کنید و در نهایتش اغلب اشخاص وقتی شرایط بحرانی تون رو براشون توصیف کنید به صورت 2 بهتون قرض میدن.

موفق باشید

یا حق[/]

سلام هرمیون عزیز
دین راهکارهایی رو ارائه داده که می تونید مبلغی رو بگیرید و با سود پس بدید بدون اینکه ربا به حساب بیاد. مثلاً وقتی شما از بانک وام میگیرید و از همون اول هم تضمین میدید که اصل پول رو با سودش برگردونید، بانک راهکارهایی رو استفاده می کنه که باعث میشه این کار ربا به حساب نیاد.

راهش اینه که بانک این بده بستانها رو به دو قسمت میشکنه، طوری که هیچ کدوم از این دو قیمت ربا محسوب نشه (به این کار میگن "آوردن معامله در عقود شرعی"). مثلاً فرض کنید شما می خواهید از بانک وام مسکن بگیرید: اینطور فرض می کنید که قراره بانک به شما پولی پرداخت کنه تا یک خانه رو براش نقداً بخرید، بعد شما خانه ای خریداری شده رو به صورت اقساط و با قیمت بالاتر از بانک خریداری می کنید. هیچکدوم از این دو قسمت معامله ربا به حساب نمیان و مشکل حل میشه.

مسئله مشابهی رو در مورد "ربای معاوضی" هم داریم: شما اگر بخواهید دو کیلو برنج نامرغوب رو با یک کیلو برنج مرغوب معاوضه کنید، این میشه ربای معاوضی. چون دو چیزی که معامله میشن از یک جنس اند حتی اگر کیفیتشون فرق کنه. اما یه راهکار وجود داره: شما می تونید برنج خودتون روبه طرف مقابل بفروشید و پول دریافت کنید. بعد پول رو پرداخت می کنید و برنج مرغوب رو از طرف مقابل خریداری می کنید. به این صورت، معامله به دو قسمت شکسته میشه که هیچ کدوم از قیمتها ربا نیستند.

راهکارهایی که جناب حق دوست ارائه فرمودند هم جالب است.

سعدی شیرازی;900490 نوشت:
سلام هرمیون عزیز
مسئله مشابهی رو در مورد "ربای معاوضی" هم داریم: شما اگر بخواهید دو کیلو برنج نامرغوب رو با یک کیلو برنج مرغوب معاوضه کنید، این میشه ربای معاوضی. چون دو چیزی که معامله میشن از یک جنس اند حتی اگر کیفیتشون فرق کنه. اما یه راهکار وجود داره: شما می تونید برنج خودتون روبه طرف مقابل بفروشید و پول دریافت کنید. بعد پول رو پرداخت می کنید و برنج مرغوب رو از طرف مقابل خریداری می کنید. به این صورت، معامله به دو قسمت شکسته میشه که هیچ کدوم از قیمتها ربا نیستند.

راهکارهایی که جناب حق دوست ارائه فرمودند هم جالب است.

سلام جناب سعدی خان ...
امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشین .

ببینید اینجا یک نکته وجود داره که فکر میکنم باید هر دومون روش کمی دقت کنیم . اگر این راهکاری که شما میگین رو به همین سادگی میشد اعمال نمود که خدا هم نمیومد و ربا رو حرام عنوان کنه . این راهکارهایی که شما میگین خوب هست ولی یک نکته داره ... که اگر اجازش رو بدین من نکتش رو کمی های لایت کنم .

فرض کنیم در مثال کیسه های برنج مرغوب و نامرغوب بخواهیم واقعا این کار رو بکنیم . خوب این مساله رو میشه به دو حالت انجام داد . فرض میکنیم که حسن دو کیسه برنج نامرغوب داره و میخواد اون رو با یک کیسه برنج مرغوب رضا معاوضه کنه

روش اول :
- حسن دو کیسه کالای خودش رو به رضا میفروشه و رضا اون رو میخره ... بدون اینکه توافقی کرده باشند .... مثلا حسن برنج نامرغوبش رو کیلویی 100 تومن به رضا میفروشه .
- رضا در درون این معامله اجازه این رو داشته باشه که بتونه برنج مرغوبش رو نفروشه و بزاره بره ... یا اینکه برنجش رو به هر قیمتی بخواد با حسن معامله کنه .... یا اینکه ...
این روش خوب دو تا داد و ستد هست و هیچ مشگلی هم نداره .

روش دوم :
- حسن دو کیسه کالای خودش رو به رضا میفروشه و رضا اون رو میخره ... با علم به اینکه رضا هم حتما برنجه مرغوبش رو به فلان قیمت به اون میفروشه ... خوب اینجوری دیگه بحث فرق میکنه . و من دیگه هیچ فرقی بین ربای معاوضتی و روشی که شما عنوان کردین نمیبینم ... مثله پولشویی میمونه ...

من اگر کسی رو به قصد کشتن هل بدم ... قاتل هستم و من رو قصاص میکنند و اگر به صورت تصادفی کسی رو بکشم ... باید دیه بدم .

این معامله هایی که شما عنوان میکنین به نظره من همین حالت رو دارند .

هرمیون گرامی
این راهکارها توسط مراجع محترم تایید گردیده اند. سایتهای زیر مجموعه ای از فتواهای آیت ا... مکارم شیرازی را در این زمینه ذکر نموده اند:
http://portal.anhar.ir/node/4069#gsc.tab=0
http://makarem.ir/main.aspx?more=1&catid=469&typeinfo=21&lid=0&pageindex=1

سؤال:بهره 13 درصدى که بانکها در ازاى وام مى گیرند، یا بهره 10 درصدى که در برابر سپرده هاى دراز مدّت مى دهند و از اوّل چنین شرطى مى کنند، آیا ربا محسوب مى شود؟
پاسخ: اگر آیین نامه هاى بانک که در زمینه عقود شرعیّه و راههاى نجات از رباست عملى شود اشکالى ندارد.

سؤال:آیا تعویض جنس کهنه با جنس نو به مقدار کمتر ربا است؟ مثلا تعویض طلا از مصادیق ربا است یا خیر ؟
پاسخ:چنانچه به صورت دو معامله ی جداگانه انجام شود اشکالی ندارد یعنی طلای کهنه را به قیمت معین بفروشد و طلای نو را به قیمت بالاتر بخرد.

سؤال: معامله طلا با طلا با افزایش قیمت چه حکمى دارد؟ راه حلّ شرعى این نوع معاملات چیست؟
پاسخ: بهترین راه براى معامله طلا در این گونه موارد این است که دو معامله جداگانه انجام شود مثلا یک کیلو طلا را با پول نقد یک میلیون و یک صد هزار تومان بفروشند و در مجلس ردّ و بدل شود سپس یک کیلو طلا را که در رأس یک سال تحویل داده شود به یک میلیون از او خریدارى کند، نتیجه آن مى شود که صاحب طلا با این دو معامله طلاى خود را در رأس سال خواهد گرفت به اضافه یک صد هزار تومان.

سعدی شیرازی;900604 نوشت:
هرمیون گرامی

سؤال: معامله طلا با طلا با افزایش قیمت چه حکمى دارد؟ راه حلّ شرعى این نوع معاملات چیست؟
پاسخ: بهترین راه براى معامله طلا در این گونه موارد این است که دو معامله جداگانه انجام شود مثلا یک کیلو طلا را با پول نقد یک میلیون و یک صد هزار تومان بفروشند و در مجلس ردّ و بدل شود سپس یک کیلو طلا را که در رأس یک سال تحویل داده شود به یک میلیون از او خریدارى کند، نتیجه آن مى شود که صاحب طلا با این دو معامله طلاى خود را در رأس سال خواهد گرفت به اضافه یک صد هزار تومان.

سلام .
جناب سعدی ... ببینین همین جواب رو کمی روش زوم کنین ... ایشون عنوان کرده اند که ( در اینگونه موارد بهترین راهکار این است که دو معامله جداگانه انجام شود ) . سوال من از شما این هست که آیا این مساله دو معامله مجزا از هم هست ؟؟؟ ... آیا میشه اون رو به دو معامله مجزا از هم تفکیک کرد ؟؟؟... چگونه .... ؟؟؟

نظر من این هستش که نمیشه . وقتی من شرط میکنم که طلای خودم رو به فلان قیمت به شما میفروشم به شرط اینکه شما هم طلای خودت رو به فلان قیمت به من بفروشی ... این دیگه دو تا معامله نیست . این یک معامله هست .

میخوای چجوری این معامله رو به دو تا معامله تفکیک کنی ... میتونی متن این دو تا قرار داد رو برای من بنویسی !!!

سلام
اینجا نظر کارشناس محترم رو نیاز داریم.

[="Tahoma"][="Black"]

هرمیون;900608 نوشت:
نظر من این هستش که نمیشه . وقتی من شرط میکنم که طلای خودم رو به فلان قیمت به شما میفروشم به شرط اینکه شما هم طلای خودت رو به فلان قیمت به من بفروشی ... این دیگه دو تا معامله نیست . این یک معامله هست .

میخوای چجوری این معامله رو به دو تا معامله تفکیک کنی ... میتونی متن این دو تا قرار داد رو برای من بنویسی !!!

عرض سلام و احترام

دو معامله و دو خرید و فروش مجزاست که مشروط به هم شده است و اشکال شرعی هم ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

جناب سجاد یک مساله دیگه ای هم من رو کمی اذیت میکنه که کمی مربوط به همین موضوع هست ...

مثلا شنیدم که اگر کسی نخواد روزه بگیره ... میتونه اول وقت از تهران سواره مترو بشه ... بره کرج و سپس برگرده ... اینجوری حکم مسافر رو پیدا میکنه و بهش روزه تعلق نمیگیره ...

سوال من در مورد ربا و روزه و ... این هستش که مگر اعمال با نیت سنجیده نمیشن ...

1. وقتی کسی نیتش این هستش که نمیخواد روزه بگیره ... چطور اجازه داره که مثلا مسافر بشه و روزه بهش تعلق نگیره .
2. یا دو نفر واقعا میخوان دو تا خونه رو با هم معاوظه کنند ... چطور اجازه پیدا میکنند که از این ابزار استفاده کنند .

اونجور که به ما گفتن ... ( نیت و عمل و بازخورد اعمال ) همشون مورد بازخواست قرار میگیرند .

فرض میکنیم که اون شخص عملی رو انجام داد که مثلا روزه نگرفت ... ولی با نیتش میخواد چی کار کنه ... به هر حال نیتش این بوده که روزه نگیره ... یا اینکه نیتش این بوده که دو تا کیسه برنج رو با هم معاوضه کنه .

متشکرم .

سلام
آیا مردم عادی هم می تونند از این روشها استفاده کنند یا اینکه فقط بانکها مجاز به این کار اند؟ به عبارت دیگر افرادی که تا به حال پول ربا می دادند، آیا می توانند کارشان را تحت عقود شرعی در بیاورند و به صورت مشروع به این کار ادامه دهند؟

هرمیون;900770 نوشت:
جناب سجاد یک مساله دیگه ای هم من رو کمی اذیت میکنه که کمی مربوط به همین موضوع هست ...

مثلا شنیدم که اگر کسی نخواد روزه بگیره ... میتونه اول وقت از تهران سواره مترو بشه ... بره کرج و سپس برگرده ... اینجوری حکم مسافر رو پیدا میکنه و بهش روزه تعلق نمیگیره ...

سوال من در مورد ربا و روزه و ... این هستش که مگر اعمال با نیت سنجیده نمیشن ...

1. وقتی کسی نیتش این هستش که نمیخواد روزه بگیره ... چطور اجازه داره که مثلا مسافر بشه و روزه بهش تعلق نگیره .
2. یا دو نفر واقعا میخوان دو تا خونه رو با هم معاوظه کنند ... چطور اجازه پیدا میکنند که از این ابزار استفاده کنند .

اونجور که به ما گفتن ... ( نیت و عمل و بازخورد اعمال ) همشون مورد بازخواست قرار میگیرند .

فرض میکنیم که اون شخص عملی رو انجام داد که مثلا روزه نگرفت ... ولی با نیتش میخواد چی کار کنه ... به هر حال نیتش این بوده که روزه نگیره ... یا اینکه نیتش این بوده که دو تا کیسه برنج رو با هم معاوضه کنه .

متشکرم .

با سلام

مواردی در دین هست که خود دین و ناقلان دین اجازه برخی حیل شرعی و فرار از حکم شرعی را داده اند اینکه چرا چنین اجازه ای داده شده الان محل بحث ما نیست اما اصل مسئله ثابت است و البته قلمرو آن در طول تاریخ ، محل بحث و نظر فقهای بزرگوار اسلام بوده است.

کار مرجع تقلید شما هم همین است که چنین مواردی را از هم تفکیک کند و جایی که به نظر او (که اعلم مراجعی است که مورد انتخاب شما قرار گرفته است) می توان از حیل شرعی استفاده کرد و جایی که نمی توان را به شما نشان دهد.

در مسئله روزه اختلاف نظر زیادی ندیدم و فرار از روزه را مشهور مراجع عظام تقلید ، به شیوه مسافر شدن ، جایز می دانند گر چه این مسافرت عمدی و به نیت فرار از روزه باشد که البته شرایطی دارد و باید رعایت شود.

در مسئله ربا ، اختلاف نظرهایی هست و حدود آن از دیدگاه برخی مراجع ، متفاوت می شود اما در مسئله معاوضه که در پست قبلی گفتم مانند مسئله روزه اختلافی دیده نشده است.

در پناه حضرت حق باشید

[="Tahoma"][="Black"]

سعدی شیرازی;900835 نوشت:
سلام
آیا مردم عادی هم می تونند از این روشها استفاده کنند یا اینکه فقط بانکها مجاز به این کار اند؟ به عبارت دیگر افرادی که تا به حال پول ربا می دادند، آیا می توانند کارشان را تحت عقود شرعی در بیاورند و به صورت مشروع به این کار ادامه دهند؟

با عرض سلام و احترام

موارد مختلف است اما اجمالا تفاوتی بین فرد و بانک نیست هر کدام مطابق دستور دین عمل کنند و شرایط حرمت ربا و عقود شرعی را رعایت نمایند ، مانعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]تاپیک زیر هم که تازه پاسخ دادم مرتبط با موضوع این تاپیک است:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=57664&p=900944#post900944[/]

سجاد;900941 نوشت:

با سلام

مواردی در دین هست که خود دین و ناقلان دین اجازه برخی حیل شرعی و فرار از حکم شرعی را داده اند اینکه چرا چنین اجازه ای داده شده الان محل بحث ما نیست اما اصل مسئله ثابت است و البته قلمرو آن در طول تاریخ ، محل بحث و نظر فقهای بزرگوار اسلام بوده است.

کار مرجع تقلید شما هم همین است که چنین مواردی را از هم تفکیک کند و جایی که به نظر او (که اعلم مراجعی است که مورد انتخاب شما قرار گرفته است) می توان از حیل شرعی استفاده کرد و جایی که نمی توان را به شما نشان دهد.

در مسئله روزه اختلاف نظری ندیدم و فرار از روزه را مراجع عظام تقلید ، به شیوه مسافر شدن ، جایز می دانند گر چه این مسافرت عمدی و به نیت فرار از روزه باشد که البته شرایطی دارد و باید رعایت شود.

در مسئله ربا ، اختلاف نظرهایی هست و حدود آن از دیدگاه برخی مراجع ، متفاوت می شود اما در مسئله معاوضه که در پست قبلی گفتم مانند مسئله روزه اختلافی دیده نشده است.

در پناه حضرت حق باشید

سلام جناب استاد سجاد ...
بابته اینکه حوصله به خرح میدین و بهم جواب میدین ازتون تشکر میکنم .

فقط این آخرین سوالم هست .

من در درون این سایت بارها خودم و اشخاص دیگر سوالی مبنی بر این محتوا پرسیده اند که ... { اگر من عقلم میگه کاری اشتباه هست ولی مرجع تقلیدم به درست بودن اون اعتقاد داره ... یا برعکس ... در صورتیکه بر قول مرجع تقلیدم عمل کنم آیا در قیامت حجت شرعی خواهم داشت ؟؟؟

یا اینکه حجت شرعی برای من زمانی حاصل میشه که طبق عقلم رفتار کنم ... و اگر هم کوتاهی از من سر زد به آیه ای از قرآن استناد کنم که خدا فرموده ... از هیچ کس بیش از آنچه که بهش داده ایم بازخواست نمیکنیم .

در تمام جاهایی که این سوال به گونه های متفاوتی پرسیده شده جواب شما و سایر کارشناسها به اتفاق این بوده که ... باید به قول مرجع تقلید عمل کرد و دلایلی رو هم عنوان میکنید ...

به هر حال الان مشگل اصلی در درون دنیا این هست که هیچ کس بر اساس عقل خودش عمل نمیکنه و اکثرا با خودشون میگن ما نمیفهمیم و میخوان قول مرجع تقلیدشون رو انجام بدهند ... البته نمیخوام بگم که در تمامی دوره ها و در تمامی عصرها چنین مشگلی وجود داره .

چند وقت پیش داشتم در مورد تاریخ معاصر تحقیق میکردم که به مساله آیت الله شریعتمداری و قطب زاده رسیدم . گویا در اوایل انقلاب قطب زاده که یکی از نزدیکان امام خمینی هم به شمار میرفته در درون بیت امام خمینی بمب کار میگذارند ... و میخواستند کودتا کنند .

که مساله کودتا لو میره ... بعدش که قطب زاده رو میگیرند و اون رو محاکمه میکنند میبینند که قطب زاده تخت نفوذ مرجعیت آیت الله شریعتمداری این عمل رو انجام داده .

در نهایت قطب زاده رو اعدام میکنند و آیت الله شریعتمداری که مرجع تقلید بودند ... خلع لباس میشوند .

خوب ببینید در درون این مساله ... قطب زاده رو اعدام کردند ... اگر رفتار کردن طبق قول یک مرجع تقلید حجت شرعی داره که نباید این کار رو انجام میداند .

من میترسم که مثلا بیام و از این حیله هایی که شما عنوان میکنین استفاده کنم و مثلا روزه نگیرم . یا پول ربا بخورم ... و در اون دنیا بهم بگن مگه عقل خودت کار نمیکرد ...

میخواستم بدونم حجت بودن قول یک مرجع تقلید چجوری اثبات میشه .

متشکرم .

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]

هرمیون;901001 نوشت:
من میترسم که مثلا بیام و از این حیله هایی که شما عنوان میکنین استفاده کنم و مثلا روزه نگیرم . یا پول ربا بخورم ... و در اون دنیا بهم بگن مگه عقل خودت کار نمیکرد ...

سلام و عرض ادب

ببخشید اگه سوال از من نبود و پاسخ میدم.

اگر قصد دارید جانب احتیاط رو رعایت کنید روشی هست که مرجع تقلید انتخاب نمیکنید در عوض در حکم های اختلافی به حکمی که جنبه احتیاط رو رعایت کرده عمل میکنید . کار سختیست و نیاز به تسلط بر احکام مراجع مختلف دارد ولی دغدغه شما را رفع خواهد کرد. اگر هم قصد دارید از عقل خودتان استفاده کنید کار بسیار سخت تریست میتوانید به درجه اجتهاد برسید و بر مبنای عقلتان عمل کنید.

در هر حال استفاده از حیله ها که اجباری نیست و هر حکمی که شرعا جایز است لزومی ندارد به آن عمل کنید پس در این موارد میتوانید بین احتیاط بین عقلتان و مرجعتان جمع ببنید ( and باینری) .

موفق باشید

یا حق[/]

حق دوست;901012 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]

سلام و عرض ادب

ببخشید اگه سوال از من نبود و پاسخ میدم.

اگر قصد دارید جانب احتیاط رو رعایت کنید روشی هست که مرجع تقلید انتخاب نمیکنید در عوض در حکم های اختلافی به حکمی که جنبه احتیاط رو رعایت کرده عمل میکنید . کار سختیست و نیاز به تسلط بر احکام مراجع مختلف دارد ولی دغدغه شما را رفع خواهد کرد. اگر هم قصد دارید از عقل خودتان استفاده کنید کار بسیار سخت تریست میتوانید به درجه اجتهاد برسید و بر مبنای عقلتان عمل کنید.

در هر حال استفاده از حیله ها که اجباری نیست و هر حکمی که شرعا جایز است لزومی ندارد به آن عمل کنید پس در این موارد میتوانید بین احتیاط بین عقلتان و مرجعتان جمع ببنید ( and باینری) .

موفق باشید

یا حق

ممنون از پاسختون ...
مشگل یه چیزه دیگه هست ...

جاهایی که میخوام فعالیتی بکنم یا حرفی بزنم یا اعتراضی بکنم ... نمیدونم باید چی کار کنم .
مثالهاش زیاد هستند . خیلی جاها هست که عقلم به من میگه که فلان شخص یا فلان ارگان یا ... کاره اشتباه و غلطی رو داره انجام میده ...

خونه ما ته یک کوچه هست و دقیقا ته اون کوچه یک پارک یا شاید هم بشه گفت یک میدون کوچک ... در حدود 10 تا درخت داشت و 30 یا 40 تا هم بوته و 4 تا هم صندلی ...
حدودا از 3 ماه پیش اومدند و نقشه کشی کردند و اطراف اون پارک که ته کوچمون بود رو صفحات فلزی حایل قرار داند ... که نشه از بیرون داخلش رو دید.

شبونه تمام درخت ها رو از ریشه کندن و گل و بوته ها رو هم در آوردند .
و وقتی بهشون اعتراض کردیم ... گفتند اینجا ماله شهرداری هست و میخوان اینجا ایستگاه مترو بزنند ...

هیچی این قضیه گذشت .
تا اینکه همین چند رو پیش در درون کوچمون بوی گاز پیجید ... ماموران گاز رسانی اومدند و مردم بهشون گفتند که بویه گاز از داخل تاسیساتی که مال مترو هست بیرون میاد .
بعدش مامور گاز رسانی رفتش اونجا ...

وقتی که اومد بیرون ... گفت اینجا که ماله مترو نیست ... اینجا شخصی ساز هست ...

یعنی ته یک کوچه بن بست ... که یه میدون بود و ماشین ها دورش دور میزدند رو ... میدون رو خراب کردند و دارند ساختمون میسازند .
مردم هم عصبانی ...

این قضایا ... یکی .... دو تا ... سه تا ... چهار تا نیست ...
دقیقا همین رفتار رو در درون خیابان های دیگه ای ازشون شنیدم .

به نظره شما چنین رفتارها و چنین مسایلی به گوششون نمیرسه !!! خوب میرسه .... و اعتراض نمیکنند ...

این مسایل هم یکی و دو تا نیست که ...

بنابراین ... آدم میمونه چی کار کنه ... من که کاره ای نیستم ... صدام دو تا کوچه اونطرف تر هم نمیرسه ...
وقتی میبینم اینها اعتراض نمیکنند ... و وقتی به عقلم رجوع میکنم ... میبینم که باید اعتراض کنم ...

نمونه این مدل ظلم ها خیلی زیاد هست ... کارشناس دین هم اعتراض نمیکنه ...

باور کنین اگر یه مرجع تقلید جلویه 4 تا از این ظلم ها میایستاد ... هم حمایت مردمی مردم از اسلام بیشتر میشد .... هم مردم امیدشون رو از اسلام قطع نمیکردند و هم یاد میگرفتند که به ظلم اعتراض کنند

بحثش خیلی طولانی هست ...

[="Tahoma"][="Black"]

هرمیون;901001 نوشت:
سلام جناب استاد سجاد ...
بابته اینکه حوصله به خرح میدین و بهم جواب میدین ازتون تشکر میکنم .
فقط این آخرین سوالم هست .
من در درون این سایت بارها خودم و اشخاص دیگر سوالی مبنی بر این محتوا پرسیده اند که ... { اگر من عقلم میگه کاری اشتباه هست ولی مرجع تقلیدم به درست بودن اون اعتقاد داره ... یا برعکس ... در صورتیکه بر قول مرجع تقلیدم عمل کنم آیا در قیامت حجت شرعی خواهم داشت ؟؟؟
یا اینکه حجت شرعی برای من زمانی حاصل میشه که طبق عقلم رفتار کنم ... و اگر هم کوتاهی از من سر زد به آیه ای از قرآن استناد کنم که خدا فرموده ... از هیچ کس بیش از آنچه که بهش داده ایم بازخواست نمیکنیم .
در تمام جاهایی که این سوال به گونه های متفاوتی پرسیده شده جواب شما و سایر کارشناسها به اتفاق این بوده که ... باید به قول مرجع تقلید عمل کرد و دلایلی رو هم عنوان میکنید ...
به هر حال الان مشگل اصلی در درون دنیا این هست که هیچ کس بر اساس عقل خودش عمل نمیکنه و اکثرا با خودشون میگن ما نمیفهمیم و میخوان قول مرجع تقلیدشون رو انجام بدهند ... البته نمیخوام بگم که در تمامی دوره ها و در تمامی عصرها چنین مشگلی وجود داره .
چند وقت پیش داشتم در مورد تاریخ معاصر تحقیق میکردم که به مساله آیت الله شریعتمداری و قطب زاده رسیدم . گویا در اوایل انقلاب قطب زاده که یکی از نزدیکان امام خمینی هم به شمار میرفته در درون بیت امام خمینی بمب کار میگذارند ... و میخواستند کودتا کنند .
که مساله کودتا لو میره ... بعدش که قطب زاده رو میگیرند و اون رو محاکمه میکنند میبینند که قطب زاده تخت نفوذ مرجعیت آیت الله شریعتمداری این عمل رو انجام داده .
در نهایت قطب زاده رو اعدام میکنند و آیت الله شریعتمداری که مرجع تقلید بودند ... خلع لباس میشوند .
خوب ببینید در درون این مساله ... قطب زاده رو اعدام کردند ... اگر رفتار کردن طبق قول یک مرجع تقلید حجت شرعی داره که نباید این کار رو انجام میداند .
میخواستم بدونم حجت بودن قول یک مرجع تقلید چجوری اثبات میشه .
متشکرم .

با عرض سلام و احترام

خواهش می کنم

زمانی حجت شرعی برای بنده و شما ایجاد می شود که با موازین درست شرعی مرجع اعلم را انتخاب و از ایشان در فروعات دین ، تقلید کنیم اگر ما موازین درست انتخاب را ندانیم و برای یادگیری آن اقدام نکنیم، ممکن است انتخاب نادرستی داشته باشیم که متأسفانه این انتخاب های نادرست هم زیاد دیده می شود در این صورت قطعا در قیامت حجیتی نخواهیم داشت.
انتخاب مرجع صرفا بر اساس انتخاب والدین و دوستان یا به جهت هم شهری یا هم زبان بودن یا به جهت آسان بودن احکام و ... از مواردی است که موجب حجیت در قیامت نخواهد شد و اگر کسی بر اساس دیدگاه مرجعی که درست انتخابش نکرده است، عمل کند ناچار باید خود پاسخگوی اعمالش در قیامت باشد.
مانند این ، زمانی است که کسی مرجع تقلیدی نداشته باشد و اعمال او بر اساس دیدگاه شخصی اش از دین ، تنظیم گردد چنین کسی بخاطر عدم تبعیت از متخصص دچار اشتباه های زیادی شده و باز هم خود باید پاسخگوی اعمالش در قیامت باشد.
اما اگر انتخاب صحیح مرجع تقلید بر اساس موازین مورد قبول فقهای عظام ، صورت گیرد قطعا حاوی حجیت شرعی خواهد بود و کسی که بر اساس این انتخاب و نظر مرجع تقلید خود عمل کرده حتی اگر در واقع اشتباه باشد ، حجت شرعی در قیامت داشته و در مقابل اعمال خود می تواند به درستی پاسخگو باشد و از عقاب الهی برهد چرا که بنابر سیره عقلایی مورد تأیید شارع مقدس یعنی رجوع به متخصص ، عمل کرده است.

در پناه حضرت حق باشید[/]