خانمی که حائض شده ایا می تواند قبل از اینکه غسل کند ، روزه مستحبی یا روزه قضا بگیرد؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خانمی که حائض شده ایا می تواند قبل از اینکه غسل کند ، روزه مستحبی یا روزه قضا بگیرد؟

سلام من فوق لیسانس هستم اگر حیض بودم و پاک شدم قبل از اینکه غسل کنم ،می تونم روزه مستحبی بگیرم یا روزه قضا بگیرم ؟آیت الله خامنه ای /سیستانی

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

محدثه83;898012 نوشت:
سلام من فوق لیسانس هستم اگر حیض بودم و پاک شدم قبل از اینکه غسل کنم ،می تونم روزه مستحبی بگیرم یا روزه قضا بگیرم ؟آیت الله خامنه ای /سیستانی

با سلام و احترام

در روزه ماه رمضان و قضای روزه صحیح نیست و اگر وقت نباشد باید تیمم کند تا روزه صحیح شود اما نسبت به روزه مستحبی بدون غسل،صحیح است ولى احتياط مستحب آن است كه تيمم كند

رساله مراجع،م1638

نور;898498 نوشت:
با سلام و احترام

بعد از پاکی و قبل از غسل حیض، روزه مستحبی و قضا صحیح نیست.

رساله آیات عظام سیستانی،رهبری، توضیح المسائل، احکام روزه

سلام این مساله را طبق نظر هر دو مرجع تقلید اشتباه پاسخ فرمودید/چون روحانی که بنده از او سوال کردم گفت اشکالی ندارد و من روزه مستحبی گرفتم لطفا دوباره مساله را نگاه کنید و جواب قطعی به بنده بدهید با آدرس صحیح /
اینجوری که شما پاسخ داده اید حتی در نوشتن آدرس هم دقت نکردید /انگار برای رفع تکلیف /و خیلی سرسری جواب داده اید /اونم غلط

خودم این را پیدا کردم ببینید درسته؟؟

[مسأله 1638 اگر زن پيش از اذان صبح از حيض يا نفاس پاك شود]

مسأله 1638 اگر زن پيش از اذان صبح از حيض يا نفاس پاك شود و براى غسل وقت نداشته باشد ، چنانچه بخواهد روزۀ ماه رمضان يا قضاى آن بگيرد بايد تيمم نمايد و روزه‌اش صحيح است و اگر بخواهد روزۀ مستحب يا روزۀ واجب مثل روزۀ كفاره و روزۀ نذرى بگيرد اگر چه بدون تيمم هم روزه‌اش صحيح است ولى احتياط مستحب آن است كه تيمم كند.

محدثه83;898619 نوشت:
سلام این مساله را طبق نظر هر دو مرجع تقلید اشتباه پاسخ فرمودید/چون روحانی که بنده از او سوال کردم گفت اشکالی ندارد و من روزه مستحبی گرفتم لطفا دوباره مساله را نگاه کنید و جواب قطعی به بنده بدهید با آدرس صحیح /
اینجوری که شما پاسخ داده اید حتی در نوشتن آدرس هم دقت نکردید /انگار برای رفع تکلیف /و خیلی سرسری جواب داده اید /اونم غلط

[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم
با توجه به تاکیدتون بر گفتن مدرک فوق لیسانستون ..
این که فرمودید جواب هر دو سوال غلط است و بیشتر تحقیق نکردید دور از اخلاق بود..
اونچه بنده ميفهمم مساله اینجاست در فتوای امام خامنه ای در مورد روزه ی قضا(اساتيد بفرمايند درست گفتم ياخير):
شما در جواب خودتان قیدی را آوردید که در سوال نیاوردید،در فتوایی که آوردید و استناد کردید که پاسخ استاد غلط است این قید آمده:

[=arial]
محدثه83;898619 نوشت:
و براى غسل وقت نداشته باشد

مثل اینکه بپرسید خوردن گوشت میته حلال است یا حرام؟بعد استاد پاسخ بدهند حرام است ..بعد شما بگید نخیر اشتباه گفتید،در حالت اضطرار حلال است.
اگر دقت بفرمایید در متن رساله هم این قید آمده:

[=arial]
١٦٣
[=arial]٨ اگر زن پيش از اذان صبح از حيض يا نفاس پاك شود و برای غسل وقت نداشته باشد، چنانچه بخواهد روزه ماه رمضان يا قضای آن را بگيرد، بايد تيمم نمايد و روزه اش صحيح است، و اگر بخواهد روزه مستحب يا روزه واجب مثل روزه كفاره و روزه نذری بگيرد، اگرچه بدون تيمم هم روزه اش صحيح است، ولی احتياط مستحب آن است كه تيمم كند.
پاسخ استاد در مورد روزه ی قضا کاملا صحیح بود

و اما حضرت آیت الله سیستانی:
بنده الان از سایت آیت الله العظمی سیستانی(حفظه الله) عین سوال و جوابتان را برایتان میگذارم:

پرسش: ایا زن پس از قطع خون حیض و نفاس که میتوانسته قبل از طلوع فجر غسل کند وروزه بگیرد ؟

[=arial] پاسخ: زن پس از قطع خون حیض و نفاس که میتوانسته قبل از طلوع فجر غسل کند و روزه بگیرد اگر اهمال کرده تا طلوع فجر ناپاک بماند روزه آن روزش باطل است و همانند بقاء عمدی بر جنابت میباشد و آن روز را از روی ادب امساک میکند و بعد،قضا به جا میآورد و اگر غسل ممکن نباشد باید تیمم نماید.
[=arial] پرسش: اگـر زن در شب ماه رمضان پیش از اذان صبح از حیض یا نفاس پاک شود و عمدا غسل نکند حکمش چیست ؟ [=arial] پاسخ: اگـر زن در شب ماه رمضان پیش از اذان صبح از حیض یا نفاس پاک شود و عمدا غسل نکند , واگر وظیفه اش تیمم است تیمم ننماید , روزه آن روز را باید تمام کند و قضای آن را نـیـز بگیرد , و در روزه قضای ماه رمضان اگر عمدا غسل وتیمم را ترک کند , بنابر احتیاط واجب نمی تواند آن روز را روزه بگیرد.

[=arial] پرسش: اگر زن نزدیک اذان صبح در ماه مبارک رمضان از حیض یا نفاس پاک شود وبرای هیچ کدام از غسل وتیمم وقت نداشته باشد ایا روزه اش صحیح است ؟ [=arial] پاسخ: اگر زن نزدیک اذان صبح در ماه مبارک رمضان از حیض یا نفاس پاک شود وبرای هیچ کدام از غسل وتیمم وقت نداشته باشد , روزه اش صحیح است .

محدثه83;898619 نوشت:
خودم این را پیدا کردم ببینید درسته؟؟
[مسأله 1638 اگر زن پيش از اذان صبح از حيض يا نفاس پاك شود]
مسأله 1638 اگر زن پيش از اذان صبح از حيض يا نفاس پاك شود و براى غسل وقت نداشته باشد ، چنانچه بخواهد روزۀ ماه رمضان يا قضاى آن بگيرد بايد تيمم نمايد و روزه‌اش صحيح است و اگر بخواهد روزۀ مستحب يا روزۀ واجب مثل روزۀ كفاره و روزۀ نذرى بگيرد اگر چه بدون تيمم هم روزه‌اش صحيح است ولى احتياط مستحب آن است كه تيمم كند.

با سلام و احترام خدمت شما خواهر بزرگوار و همراه همیشگی انجمن

حقیقتا اهتمام بر پاسخگویی در نهایت دقت و سرعت است و البته در پاسخ های مستندی که تاکنون ارائه شده حتما شما هم این موضوع را تایید می فرمایید، البته حقیر نسبت به موضوع مطروحه از عدم مستند سازی و زحمتی که شما در پاسخ یابی متقبل شدید عذرخواه و سپاسگزارم.
اما نسبت به پاسخ، در بخش روزه ماه رمضان و قضای روزه همان طور که عرض شد صحیح نیست و اگر وقت نباشد باید تیمم کند تا روزه صحیح شود ولی نسبت به روزه مستحبی بدون غسل،صحیح است.

طبق همان مساله ای که فرمودید، رساله مراجع،م1638

موضوع قفل شده است