در آمد پدر و وظیفه ی سایر اعضای خانواده

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در آمد پدر و وظیفه ی سایر اعضای خانواده

با سلام
من جوانی هستم که در خانه ی پدرم زندگی میکنم البته قسمتی از خانه نیز به نام من است
پدر من انسان خوبی است ولی به بعضی مسایل پایبند نیست
نماز و روزه و ... را میخواند اما خمس نمیدهد
و یا مثلا انشعاب از پشت کنتور اب گرفته است به اینصورت که مثلا مقداری از ابی (نه همه اش) که مصرف می کنیم در ماه در کنتور حساب نمی شود
با اینکه من خیلی به ایشان گفته ام و نهی از منکر و امر به معروف کرده ام باز هم بر سر حرف خودش است حقیقتا من خودم از این ابی که استفاده میکنم اذیت و ناراحت هستم و در عین حال چاره ای هم ندارم زیرا نه توان مقابله با پدرم را داشته و نه توانایی زندگی مستقل
حال سوال من این است ایا ابی که من مصرف میکنم حرام است یا حلال؟ تکلیف من و سایر اعضای خانواده چیست؟
سوال دومم این است که اگر در اینده ی دور یا نزدیک ازدواج کردم و بچه دار شدم باید به همسر و فرزندان اجازه رفتن به خانه ی پدرم را ندهم ؟ یا انها را از خوردن و اشامیدن در خانه ی پدرم منع کنم؟

سوم اینکه چگونه اثر وضعی این مال حرام را از خود و خانواده (هم الان و هم خانواده ی اینده ام ) دفع کتم؟

ممنون بابت پاسخ گویی
لطفا به سوالات جداگانه پاسخ بدهید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

Dream_catcher;897899 نوشت:
با سلام
من جوانی هستم که در خانه ی پدرم زندگی میکنم البته قسمتی از خانه نیز به نام من است
و یا مثلا انشعاب از پشت کنتور اب گرفته است به اینصورت که مثلا مقداری از ابی (نه همه اش) که مصرف می کنیم در ماه در کنتور حساب نمی شود
با اینکه من خیلی به ایشان گفته ام و نهی از منکر و امر به معروف کرده ام باز هم بر سر حرف خودش است حقیقتا من خودم از این ابی که استفاده میکنم اذیت و ناراحت هستم و در عین حال چاره ای هم ندارم زیرا نه توان مقابله با پدرم را داشته و نه توانایی زندگی مستقل
حال سوال من این است ایا ابی که من مصرف میکنم حرام است یا حلال؟ تکلیف من و سایر اعضای خانواده چیست؟
سوال دومم این است که اگر در اینده ی دور یا نزدیک ازدواج کردم و بچه دار شدم باید به همسر و فرزندان اجازه رفتن به خانه ی پدرم را ندهم ؟ یا انها را از خوردن و اشامیدن در خانه ی پدرم منع کنم؟

سوم اینکه چگونه اثر وضعی این مال حرام را از خود و خانواده (هم الان و هم خانواده ی اینده ام ) دفع کتم؟

ممنون بابت پاسخ گویی

با سلام و احترام

سوالتان را جهت استفتاء به دفتر مقام معظم رهبری ارسال کردم به محض دریافت پاسخ خدمتتان بیان می شود.

همواره به سلامت باشید

Dream_catcher;897899 نوشت:
با سلام

ممنون بابت پاسخ گویی

با سلام و احترام
پاسخ دریافتی طبق نظر مقام معظم رهبری حفظه الله بصورت ذیل است:

شماره استفتاء: 1fZCLhgDid4
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
ج1و2) نسبت به خمس پدرتان وظیفه ای ندارید و استفاده از اموال او برای شما اشکال ندارد و نسبت به آبی که در کنتور ثبت نمی شود حق استفاده از آن را ندارید.
موفق و مؤید باشید

نور;899382 نوشت:
با سلام و احترام
پاسخ دریافتی طبق نظر مقام معظم رهبری حفظه الله بصورت ذیل است:

شماره استفتاء: 1fZCLhgDid4
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
ج1و2) نسبت به خمس پدرتان وظیفه ای ندارید و استفاده از اموال او برای شما اشکال ندارد و نسبت به آبی که در کنتور ثبت نمی شود حق استفاده از آن را ندارید.
موفق و مؤید باشید

سلام با عرض معذرت یک مقدار این جواب نسنجیده هستش
من چطور میتونم از این اب استفاده نکنم ؟ اگه از جای دیگر ه تهییه کنم اولا بسیار سخت و دوما پدرم متوجه خواهد شد سوما غذایی که با این اب پخته می شود چطور من استفاده نکنم در حالی که مستقل نیستم و توانایی تشکیل زندگی مستقل را ندارم
من بارها به پدرم گفته ام اما او بسیار تک دنده و خود رای هستند
من نیز توان مقابله ندارم

Dream_catcher;899521 نوشت:
سلام با عرض معذرت یک مقدار این جواب نسنجیده هستش
من چطور میتونم از این اب استفاده نکنم ؟ اگه از جای دیگر ه تهییه کنم اولا بسیار سخت و دوما پدرم متوجه خواهد شد سوما غذایی که با این اب پخته می شود چطور من استفاده نکنم در حالی که مستقل نیستم و توانایی تشکیل زندگی مستقل را ندارم
من بارها به پدرم گفته ام اما او بسیار تک دنده و خود رای هستند
من نیز توان مقابله ندارم

با سلام و احترام مجدد

با توجه به اينكه استفتای کتبی چنین بیان شده است، برای کسب اجازه با توجه به شرایط خاصی که فرمودید با شماره 02537746666 دفتر مقام معظم رهبری در قم تماس بگیرید.

همواره به سلامت باشید

من کارشناس نیستم ولی از نظر من همینکه فهمیدید کارپدرتون مشکل داره کافیه و اینکه خودتون کار خطایی انجام نمیدید

موضوع قفل شده است