مشاوره در مورد ازدواج

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشاوره در مورد ازدواج

باسلام
بنده 24ساله و سرباز هستم. لیسانس مهندسی از یکی از دانشگاههای نسبتا مطرح کشور دارم. ان شالله بعد از اتمام سربازی مشکلی برای ورود به بازار کار ندارم. مدتی است که به طور جدی به مسئله ی ازدواج فکر می کنم . پدر و مادرم هم با ازدواج مخالفتی ندارند. یک جا هم با هم رفتیم خواستگاری . دختره طلبه بود. قبلش بهشون گفته بودیم که من سربازم و آن ها می دانستند ولی روز بعد از خواستگاری گفتند که آقا پسر شما سربازه و بهتره که صبرکنید تا سربازیش تموم بشه! البته خداروشکر که جواب منفی دادند زیرا دختره تقریبا18 سال بیشتر نداشت و فکر می کنم خیلی بچه بود. مادر من یک فرد به شدت مذهبی است. پدرم هم که کلا خنثی است و فکر کردن در مورد هرمسئله ای غیر از پول را تلف کردن وقت می داند. اما من چند وقتی است که احساس می کنم افرادی که دور و برم هستند اعم از همخدمتی هایم و خانواده ام و فامیلمان انسان هایی بی سواد ، خرفت ، بی شعوری هستند. زیرا هیچ کس به فکر اهمیت نمی دهد. من تا به حال کسی را که یک کتاب فلسفی خوانده باشد از نزدیک ندیده ام. در فیلم ها و سخنرانی ها دیده ام ولی از نزدیک هیچ کس را ندیده ام. حتی هیچ کس را ندیده ام که کتاب هایی غیر درسی بخواند . نهایتا کسانی را دیده ام که یکی دو تا رمان خوانده اند. حالا حساب کنید که من 4 سال در دانشگاه درس خوانده ام و در فامیلمان آدم هایی که تحصیلات آکادمیک دارند کم نیستند. اما من ندیده ام. فقط علم آلاف و الوف را خوانده اند.خیلی از مذهبی ها حوصله ندارند فکر کنند بنابراین دنبال یک امام صادق و به تبع اون یک مرجع تقلید می گردند که جای اون ها فکر کند و به همین خاطر می شوند مذهبی. تازه همونش را هم یکی در میان علاقه دارند. مثلا مادر من که فردی به شدت مذهبی است نمی تواند با کسی گفت و گو کند. یعنی مگه جرات داری حرفی مخالف تفکر او بزنی. سریع جیغ و داد می زند. به هیچ عنوان هم احساس پشیمانی نمی کند زیرا پشت سرش قال الصادق را حس می کند. در واقع با قال الصادق همه را خفه می کند. حالا کاری نداریم. یک دختری در فامیلمان است که بسیار باسواد و با فهم و کمالات است. با وجودی که رشته اش مهندسی است ولی به شدت اهل مطالعه و فهم است. اما یک مشکلی دارد که چادر نمی پوشد. آرایش می کند. مانتوی کوتاه هم می پوشد. من خیلی سختم است که خانمم چادر نپوشد. دیگر چه برسد به این که خانمم آرایش بکند. حالا نمی دانم چه کار کنم؟ از طرفی وقتی صحبت می کند مشخص است که بسیار باسواد است. از کانت و هگل شروع می کند می آید تا ملاصدرا و ابن سینا و ... از طرفی آرایش می کند و بیرون می آید. البته نماز و روزه اش به جا است. مادرم هم به من تیکه می اندازد در مورد او. حالا من نمی دانم چه کار کنم؟ اصلا آیا این که او حجاب ندارد و آرایش می کند می تواند نشان این باشد که خیلی هم آدم با فهم و کمالاتی نیست و شاید من اشتباه می کنم که می گویم آدم با سواد و با فهمی است. به نظر شما اگر با او صحبت کنم و او قبول کند که چادر بپوشد و آرایش نکند آیا این کافی است؟ نمی دانم بروم خواستگاری یا نه؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

ابوالبرکات;897094 نوشت:
باسلام
بنده 24ساله و سرباز هستم. لیسانس مهندسی از یکی از دانشگاههای نسبتا مطرح کشور دارم. ان شالله بعد از اتمام سربازی مشکلی برای ورود به بازار کار ندارم. مدتی است که به طور جدی به مسئله ی ازدواج فکر می کنم . پدر و مادرم هم با ازدواج مخالفتی ندارند. یک جا هم با هم رفتیم خواستگاری . دختره طلبه بود. قبلش بهشون گفته بودیم که من سربازم و آن ها می دانستند ولی روز بعد از خواستگاری گفتند که آقا پسر شما سربازه و بهتره که صبرکنید تا سربازیش تموم بشه! البته خداروشکر که جواب منفی دادند زیرا دختره تقریبا18 سال بیشتر نداشت و فکر می کنم خیلی بچه بود. مادر من یک فرد به شدت مذهبی است. پدرم هم که کلا خنثی است و فکر کردن در مورد هرمسئله ای غیر از پول را تلف کردن وقت می داند. اما من چند وقتی است که احساس می کنم افرادی که دور و برم هستند اعم از همخدمتی هایم و خانواده ام و فامیلمان انسان هایی بی سواد ، خرفت ، بی شعوری هستند. زیرا هیچ کس به فکر اهمیت نمی دهد. من تا به حال کسی را که یک کتاب فلسفی خوانده باشد از نزدیک ندیده ام. در فیلم ها و سخنرانی ها دیده ام ولی از نزدیک هیچ کس را ندیده ام. حتی هیچ کس را ندیده ام که کتاب هایی غیر درسی بخواند . نهایتا کسانی را دیده ام که یکی دو تا رمان خوانده اند. حالا حساب کنید که من 4 سال در دانشگاه درس خوانده ام و در فامیلمان آدم هایی که تحصیلات آکادمیک دارند کم نیستند. اما من ندیده ام. فقط علم آلاف و الوف را خوانده اند.خیلی از مذهبی ها حوصله ندارند فکر کنند بنابراین دنبال یک امام صادق و به تبع اون یک مرجع تقلید می گردند که جای اون ها فکر کند و به همین خاطر می شوند مذهبی. تازه همونش را هم یکی در میان علاقه دارند. مثلا مادر من که فردی به شدت مذهبی است نمی تواند با کسی گفت و گو کند. یعنی مگه جرات داری حرفی مخالف تفکر او بزنی. سریع جیغ و داد می زند. به هیچ عنوان هم احساس پشیمانی نمی کند زیرا پشت سرش قال الصادق را حس می کند. در واقع با قال الصادق همه را خفه می کند. حالا کاری نداریم. یک دختری در فامیلمان است که بسیار باسواد و با فهم و کمالات است. با وجودی که رشته اش مهندسی است ولی به شدت اهل مطالعه و فهم است. اما یک مشکلی دارد که چادر نمی پوشد. آرایش می کند. مانتوی کوتاه هم می پوشد. من خیلی سختم است که خانمم چادر نپوشد. دیگر چه برسد به این که خانمم آرایش بکند. حالا نمی دانم چه کار کنم؟ از طرفی وقتی صحبت می کند مشخص است که بسیار باسواد است. از کانت و هگل شروع می کند می آید تا ملاصدرا و ابن سینا و ... از طرفی آرایش می کند و بیرون می آید. البته نماز و روزه اش به جا است. مادرم هم به من تیکه می اندازد در مورد او. حالا من نمی دانم چه کار کنم؟ اصلا آیا این که او حجاب ندارد و آرایش می کند می تواند نشان این باشد که خیلی هم آدم با فهم و کمالاتی نیست و شاید من اشتباه می کنم که می گویم آدم با سواد و با فهمی است. به نظر شما اگر با او صحبت کنم و او قبول کند که چادر بپوشد و آرایش نکند آیا این کافی است؟ نمی دانم بروم خواستگاری یا نه؟

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر عزیز و همه اسک دینی های بزرگوار

برادر عزیز شما در این تاپیک نکات مختلفی را مطرح نمودید و آنچه به نظر نیاز به توضیح بیشتر دارد و مسئله شما می باشد دو نکته می باشد

1. مطالعه و اثر آن که با توجه به نوشته های شما یکی از ملاکهای اصلی شما می باشد
  2. تعارض دو ملاک اصلی و مهم برای شما چادر و تدین و دانش و مطالعه و..
اما در مورد اول بدانید برادر عزیز هر که اهل مطالعه باشد و اطلاعاتی را اندوخته باشد به معنای این نیست اطلاعات خوبی را هم اندوخته است بلکه چه بسیار کتابهایی که اصلا مطالعه آنها خوب نمی باشد و سبب گمراهی انسان می شود و یا ما در مطالعه آن کتب ظرفیت لازم را نداشته ایم و بجای نقد آن کتب از آنها تاثیر پذیرفته ایم .پس در ابتدا این ملاک خود را بیشتر بررسی نمایید چه بسا این خانم کتابهایی را مطالعه نموده است ولی نتوانسته نقد لازم را انجام دهد و یا ظرفیت لازم را نداشته است و لذا پوشش و سایر رفتارها و افکار ایشان را تحت تاثیر قرار داده است
و اما مطلب دوم :
دقت نمایید که از کوزه همان برون تراود که در اوست همچنانکه بیان هر کس نشان دهنده بخشی از شخصیت اوست سایر رفتار او نیز اینگونه می باشد مثل پوشش و آرایش و...
لذا بسیار دقت نمایید که چه کار می کنیدقطعا این نوع پوشش نشان دنده برخی از افکار و احساسات در او می باشد که ممکن است با صحبت کردن شما تغییر نماید ولی این احتمال هم وجود دارد که این تغییر مقطعی و زودگذر باشد نه درونی و همیشگی.

به نظر بنده بهتر است در درجه اول دنبال خانمی باشید که هر دو ویژگی را داشته باشد
و در صورت نیافتن ببینید کدام یک از ویژگی ها الولویت بیشتری دارد و برای شما مهمتر می باشد طبق آن عمل نمایید.

نکته مهم : نسبت به ملاکهای خود در جهت ازدواج و کفویتهایی نظیر خانوادگی ،تدین ،اقتصادی ،فرهنگی،علمی و... و تاثیر آنها در زندگی بیشتر مطالعه نمایید و آگاهی خود را بالاتر ببرید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]سلام دوست عزیز.
کارشناس بحث خیلی خوب توضیح دادند.
اینجور که توضیح دادی، منم احساس کردم اهل مطالعه بودن رو خیلی گندش کردی.(گفتی با فهم و کمالاته و دلیلش رو اهل مطالعه بودن ذکر کردی)
البته بعد از یه بررسی همه جانبه، اگه اهل مطالعه بودن همچنان از همه چی برات مهم تر بود، به عنوان ملاک اصلی در نظر بگیر.
دیگه توکل به خدا.
.
اوووووف نظر دادن چه کار سختیه :|:| . نیم ساعت وقت گذاشتم تا بتونم دو خط بنویسم:)
[/]

[=Franklin Gothic Medium]سلام
اگه واقعا اهل مطالعه هستن،ایشون رو تشویق کنید تا در زمینه حجاب و پوشش مطالعه کنند یا حتی در این مورد خودتون کتاب بهشون معرفی کنید.به نظرم بهتره به ایشون نگین که حجاب چادر جزوء معیاراتون هست.چون تغییر ی دفعه برای بعضی از آدما سخته و ممکنه ایشون برای ازدواج با شما چادری شن ولی بعدا به حالت اول برگردن.بهشون بگین که دوست دارید همسرتون حجاب کامل داشته باشه.اگه واقعا مطالعه درست و جامعی داشته باشن،و اونچه که خوندن روشون اثر کنه چادری میشن.با میل و رغبت هم چادری میشن8->.در مورد کتاب مناسب برای ایشون هم میتونین از مشاورین سایت کمک بگیرین.

هو الحاکم

با سلام و عرض ادب

پوشش یک مساله سلیقه ای هست به نظر بنده وقتی کسی رو دوست دارید و میخواهین باهاش ازدواج کنید هرگز به فکر تغییر دادنش نباشین اونی رو انتخاب کنید که لحاظ مسایل

اساسی مثل مذهب -سطح فرهنگ-سطح اقتصاد باهاتون هم سطح باشه که در ادبیات ازدواج بهش میگن : همسان همسری

مساله دوم این هست که از یک منظر این ایراد گیری به پوشش رو میشه یک نوع بی احترامی به سلیقه یا هرچیزی که اسمش رو بگذارید دونست البته به خود طرف بستگی داره

که تا چه حدی پایبند عقاید و هویتش باشه (چون انسانها رو از لحاظ هویت به چهار قسمت تعیین میکنند که توضیحش مفصله اگه علاقه داشتید توضیح خواهم داد)

[="Franklin Gothic Medium"]

طارق اللیل;898919 نوشت:
چون انسانها رو از لحاظ هویت به چهار قسمت تعیین میکنند که توضیحش مفصله اگه علاقه داشتید توضیح خواهم داد

من علاقه دارم.توضیح بدین;;)

ابوالبرکات;897094 نوشت:
اصلا آیا این که او حجاب ندارد و آرایش می کند می تواند نشان این باشد که خیلی هم آدم با فهم و کمالاتی نیست و شاید من اشتباه می کنم که می گویم آدم با سواد و با فهمی است. به نظر شما اگر با او صحبت کنم و او قبول کند که چادر بپوشد و آرایش نکند آیا این کافی است؟ نمی دانم بروم خواستگاری یا نه؟

به نظر من وقتتو تلف نکن اگه حجاب برات مهمه چادری بودن طرف هم شرطه برو دنبال کسی که چنین شرایطی داشته باشه نهایت دو سه تا کتاب دستش بده بخونه اینجوری بهتر و راحت تر میتونی به هدفت برسی :d
اما اون خانمه با اون همه فهم و کمالاتی که داره تا الان چادر نپوشیده از این به بعد هم نمیپوشه
چون چنین اشخاصی معتقدند پوشش هر کسی به خودش ربطی داره پس برای رضای دل شما محاله چادری شه

سکوت;898922 نوشت:
[=Franklin Gothic Medium]
من علاقه دارم.توضیح بدین;;)

سلام.چشم

چهار نوع هویت وجو د داره که افراد دور اطرافمون خارج از این چهارتا نیستند:

1-هویت تثبیت شده : که فرد با جستجو و مطالعه و منطق به یکسری عقاید و باور ها و معنی زندگی و هنجار و هدف رسیده

2-هویت فرمایشی : که فرد بدون مطالعه و اگاهی(کورکورانه) به هدف و معنی زندگی و ... رسیده و حاضر به عوض کردنش هم نیست(احتمالا با تقلید بوده )

3-هویت به تعویق افتاده: در این قسمت فرد مطالعه و جستجو میکنه ولی به یک هدف واحد و باور و عقیده خاص نمیرسه(همیشه در جستجو هست)

4-هویت سردرگم یا اشفته : اینگونه افراد بدون کند و کاو همه چیز رو قبول میکنند و برا خودشون هیچ باور و عقیده ی خاصی ندارند.

افراد معمولا از سنین 19 تا 25 سال به هویت میرسند و بعد 25 سالگی تقریبا دیگه ثابت میمونه هویتشون.

از توجهتون متشکرم@};-happy

موضوع قفل شده است